Go to content

6 nieoczywistych sygnałów, które świadczą o problemach z florą bakteryjną jelit

Fot. iStock / freemixer

Zapewne wiesz, że w jelitach bytują dobre i złe bakterie. W przypadku, gdy złych bakterii jest więcej, pojawiają się problemy natury zdrowotnej. Flora jelitowa pełni ważną funkcję w organizmie, każde zaburzenie równowagi skutkuje problemami.

Dobre bakterie kontrolują pH układu trawiennego, tworząc barierę ochronną przeciw szkodliwym drobnoustrojom. Wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. W przypadku, gdy odżywiamy się nieprawidłowo, stosujemy antybiotyki lub jesteśmy narażeni na nadmiar stresu, skład mikroflory w jelitach zostaje zaburzony.

6 sygnałów, które wysyła organizm w przypadku zaburzeń mikroflory w jelitach

1. Problemy trawienne

To pierwszy sygnał, jaki wysyła organizm. Gdy pojawiają się gazy, zgaga, refluks, biegunki czy stany zapalne układu pokarmowego, można podejrzewać zbyt małą ilość dobrych bakterii w jelitach. Gdy szkodliwe mikroorganizmy się namnażają, następują problemy z trawieniem i przyswajaniem substancji odżywczych oraz zbieraniem się toksyn w organizmie.

2. Problemy ze zdolnościami poznawczymi

Jelita określane są przez naukowców mózgiem brzusznym nie bez powodu, ponieważ połączony jest on z centralnym układem nerwowym. Gdy zostaje zaburzone działanie dobrych bakterii w jelitach, zmniejsza się zdolność mózgu do zapamiętywania, koncentracji oraz innych umiejętności poznawczych. Bakterie, które zamieszkują jelita, są istotne przy podstawianiu neuroprzekaźników. Ich niedobór działa na szkodę układu nerwowego.

3. Niedobory witamin

W momencie, gdy dobrych bakterii jest zbyt mało, pogarsza się przebieg procesów trawiennych i zdolności do przyswajania przez organizm cennych składników odżywczych. Po dłuższym czasie takiego funkcjonowania, w organizmie może zacząć brakować witamin, z czego wynikają różne dolegliwości.

4. Problemy skórne

Sposób funkcjonowania jelit wpływa również na kondycję naszej skóry. Zaburzenia flory bakteryjnej wpływają na gorsze oczyszczanie organizmu z toksyn i upośledzone wchłanianie substancji odżywczych. Uwidacznia się to w wyglądzie skóry, na której mogą powstawać wypryski, pojawiać się łuszczyca, egzema czy trądzik różowaty.

5. Choroby autoimmunologiczne

Zaburzenie równowagi mikroflory w jelitach wpływa na namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów, które powodują stany zapalne w organizmie. Może zwiększać to podatność na zachorowania na choroby autoimmunologiczne, takie jak celiakia, zespół jelita drażliwego czy cukrzyca typu I.

6. Podatność na przewlekły stres

Stres jest nieodłącznym towarzyszem współczesnego życia. Mogą wywoływać go różne wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, w tym także niedobór dobrych bakterii w jelitach. Badacze z uniwersytetu McMaster w Kanadzie obwieścili, że stan jelitowej flory bakteryjnej odgrywa niebagatelną rolę w indukowaniu lęku i depresji. Zaburzenia flory bakteryjnej przyczyniają się do wydzielania nadmiaru kortyzolu, który ogranicza działanie hormonów kontrolujących dobre samopoczucie człowieka. Gdy dodatkowo w organizmie przez niedobór dobrych bakterii kumulują się toksyny, stajemy się podatni w większym stopniu na przewlekły stres i jego konsekwencje.


 

źródło: krokdozdrowia.combiotechnologia.pl