Zdrowie

Rak pęcherza moczowego. 4 objawy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty

Redakcja
Redakcja
28 marca 2018
Fot. iStock/Voyagerix
 

Pęcherz moczowy nie jest organem, na który często zwracamy uwagę. Zazwyczaj skupiamy się na nim dopiero wtedy, gdy dopada nas bolesna infekcja, a o innych zagrożeniach nie myślimy. Tak jest też z nowotworami pęcherza moczowego, które występują zazwyczaj u osób po 50. roku życia. Jednak nie oznacza to, że młodsze osoby nie są zagrożone zachorowaniem. 

Najczęściej chorują mężczyźni, szczególnie nałogowi palacze — co czwarty mężczyzna i co ósma kobieta z chorobą nowotworową, cierpi na raka pęcherz mczowego.  Na zwiększenie ryzyka zachorowania wpływa kontakt z chemikaliami np. w pracy chemika, fryzjera czy pracownika pralni chemicznej, a także częste przechodzenie infekcji pęcherza moczowego, czy długotrwałe cewnikowanie.

Najczęściej diagnozowane są następujące postacie raka pęcherza:

  • rak z nabłonka przejściowego — około 90% wszystkich nowotworów złośliwych pęcherza moczowego;
  • rak gruczołowy (inaczej gruczolakorak) — efekt przebytej przed wieloma laty radioterapii lub wskutek długotrwałych, nawracających infekcji;
  • rak płaskonabłonkowy — przebiega bardziej bardziej agresywnie.

Nawet, jeśli ryzyko zachorowania wydaje się niewielkie, warto wiedzieć, co powinno niepokoić.

4 objawy raka pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego może rozwijać się podstępnie, bez konkretnych symptomów. Najczęściej pojawiają się poniższe objawy:

1. Krew w moczu

Krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu zawsze świadczy o nieprawidłowościach i nie należy tego bagatelizować. Zaróżowienie, a rzadziej zaczerwienienie moczu powinno skłonić do przeprowadzenia badań jego próbki. Jeśli  krwi jest niedużo i mocz nie zmienia barwy, występuje krwinkomocz, czyli sytuacja, w której krwinki czerwone można zobaczyć w moczu jedynie pod mikroskopem. Objawy mogą być jednorazowe lub długotrwałe i mogą świadczyć również o innych chorobach.

2. Problemy z oddawaniem moczu

Alarmujące są również zmiany w ilości oddawanego moczu, towarzyszące temu pieczenie lub ból, parcie na pęcherz i konieczność częstego oddawania moczu w nocy. Może to wynikać i ze zwykłej infekcji jak i istnieniu nowotworu.

3. Ból pleców i miednicy

Przyczyn bólu pleców może być wiele, w tym także nowotwór pęcherza. Jeśli bólowi w dole pleców towarzyszy ból brzucha, miednicy oraz problemy z oddawaniem moczu lub krew w moczu, należy skonsultować się z lekarzem.

4. Uczucie ciężkości na pęcherzu — wyczuwalny guz

Dyskomfort może być wyraźnie odczuwany, z powodu rozwoju masy nowotworowej. W zaawansowanych przypadkach guz staje się wyczuwalny w okolicy nadłonowej.

Obecność jednego lub kilku objawów nie oznacza od razu zachorowania na nowotwór. Jednak należy wykonać badania, aby znaleźć źródło problemów i rozpocząć leczenie.


 

źródło:  www.zwrotnikraka.plonkologia.mp.pl


Zdrowie

17 sytuacji, w których każda kobieta powinna pokazać środkowy palec

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 marca 2018
Następny

Może niekoniecznie wprost, niekoniecznie bezpośrednio (choć czasem i to jest potrzebne). Są rzeczy, na które nie musimy się godzić. Są sytuacje, w których kompromisy nie obowiązują. Jeśli masz wątpliwości, wahasz się jak postąpić, specjalnie dla ciebie krótka ściągawka.

Usuń ze swojej listy zmartwień:

1. To, co myślą inni

Kiedy dbasz przede wszystkim o to, co inni powiedzą, nie żyjesz dla siebie, lecz dla nich. To twoje życie, twoje decyzje i wybory.

2. Przekonanie, że zawsze musisz mieć rację

To tylko dzięki temu, że zaakceptujesz swój błąd, możesz szybciej zrozumieć co jest właściwe.

3. Idealne ciało

„Idealne ciało” to iluzja. Twoje jest w sam raz.

4. Niebotycznie wysokie szpilki

O ile nie są po prostu częścią twojego stylu, a jedynie męczącym i niebezpiecznym dodatkiem, w którym się źle czujesz – oddaj je komuś, do kogo bardziej pasują.

5. Błędy popełnione w przeszłości

Naucz się sobie wybaczać.  Nie bądź dla siebie surowa, nie obwiniaj się.

6. Plotki

Bądź zadowolona z własnego życia i nie zajmuj się tym, co dzieje się u kogoś innego.

7. Akceptacja za wszelką cenę

Posłuchaj i weź pod uwagę to, co inni mają do powiedzenia, ale nie szukaj niczyjej akceptacji za wszelką cenę. Jest takie powiedzenie: „Jeśli żyjesz dla uznania innych, umrzesz, gdy cię odrzucą”.

8. Toksyczne relacje

Ty jesteś i zawsze będziesz kimś – z nim lub bez niego.  Wyznacz swoje granice. Nie pozwól, żeby ktokolwiek je przekraczał.  Kiedy pojawiają się sygnały ostrzegawcze po prostu odejdź.

9. Porażki

Porażki w życiu to nic wielkiego, chyba że… sama na to pozwolisz. Spójrz na nie jako na porażkę jak na proces uczenia się. Gorsza niż porażka jest rezygnacja.

10. Plany na każdy piątkowy wieczór

Czasami wcale nie musisz ich mieć i nikomu nic do tego.  Nie przejmuj się tym, co robią inni.

11. Zdjęcia na Facebooku lub Instagramie

Zdajesz sobie sprawę z tego, że nikt nie wygląda na nich dokładnie tak, jak w rzeczywistości? Że dodawane są z reguły z czystej próżności?…

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Jak naturalnie zafarbować wielkanocne pisanki?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 marca 2018
Fot. iStock / arinahabich

Do farbowania wielkanocnych pisanek można użyć naprawdę wielu produktów. Jest naturalnie, zdrowo i ładnie. Aby kolor „złapał” mocno na skorupce nie obejdzie się jednak bez gotowania w zabarwionej wodzie z dodatkiem octu. Zazwyczaj wystarcza jedna łyżka octu dodana do wody z wybranym naturalnym składnikiem. My polecamy takie wspólne farbowanie jak u babci, zamiast gotowych sztucznych barwników.

Efekty są naprawdę niesamowite!

Sprawdźcie, jaki barwnik pozwoli uzyskać konkretny kolor. Mocniejsze nasycenie barwy to efekt dłuższego moczenia/gotowania jajka w wywarze.

NATURALNE BARWNIKI DO JAJEK

Obejrzyjcie małą ściągawkę na filmie:


Zobacz także

Ćwiczenia na piłce – mięśnie pośladków, grzbietu i tylnej części ud

10 symptomów nowotworu, których nie powinnaś ignorować

Jak często należy się myć? Niektórzy będą zachwyceni