Go to content

21 ciekawostek o mózgu – produkuje tyle energii, że rozświetliłby żarówkę

mózg
fot. Pexels

Mózg jest najbardziej złożonym organem w ludzkim ciele. Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku naukowcy uważali, że jest on jednolitą masą – nie mieli pojęcia, jakie komórki wchodzą w jego skład. Z upływem lat dowiadujemy się o nim coraz więcej. Przedstawiamy 21 ciekawostek o mózgu.

  1. Informacje w mózgu przemieszczają się z imponującą prędkością około 400 km/godz.
  2. Mózg jest organem, który waży około 1,5 kg i pobiera około 20% energii całego organizmu.
  3. W mózgu znajduje się 100 miliardów neuronów.
  4. Kiedy nie śpisz, Twój mózg produkuje 25 watów energii co wystarczy, by rozświetlić żarówkę.
  5. Choć mózg jest pełen neuronów, to tak naprawdę pozbawiony jest czuciowych zakończeń nerwowych. W związku z tym nie może nas boleć.
  6. Szacuje się, że spośród tysięcy myśli, które człowiek ma każdego dnia, 70% to myśli negatywne – samokrytyczne, pesymistyczne i pełne obaw.
  7. Około 25% procent całkowitego cholesterolu człowieka znajduje się w mózgu.
  8. Aż jedna trze­cia mózgu zaj­muje się prze­twa­rza­niem bodź­ców wzrokowych.
  9. Nieprawdą jest, że wykorzystujemy tylko około 10% naszego mózgu. Przeprowadzone badania dowodzą, że korzystamy z całego obszaru mózgu, a ograniczenia biorą się z chorób lub dysfunkcji. 
  10. Ludzki mózg jest bardzo plastyczny – jeśli jeden z obszarów jest uszkodzony, inny potrafi przejąć jego funkcję.
  11. Muzyka wyzwala aktywność w tej samej części mózgu, która uwalnia dopaminę podczas seksu i jedzenia.
  12. Dopiero około 25. roku życia ludzki mózg osiąga pełną dojrzałość. 
  13. W każdej minucie przez mózg przepływa 750-1000 mililitrów krwi.
  14. Milenialsi są bardziej zapominalscy niż osoby z wyżu demograficznego.
  15. Do niedawna uważano, że rodzimy się z ustalonym poziomem inteligencji i określoną liczbą komórek nerwowych, których nie można zmienić. Odkryto jednak, że mózg pozsiada zdolność do zmiany, co nazywane jest plastycznością mózgu.
  16. Jeśli piłeś alkohol i nic nie pamiętasz, to nie dlatego, że zapomniałeś. Kiedy jesteś pijany, twój mózg jest niezdolny do tworzenia wspomnień.
  17. Pojemność pamięci mózgu jest praktycznie nieograniczona. Nie ulega „zużyciu” jak pamięć RAM w komputerze.
  18. Najnowsze badania dowodzą, że pojemność pamięci mózgu mieści się w przedziale petabajtów. Petabajt to kwadrylion, czyli 1015, bajtów. Co zadziwiające, jest to mniej więcej tyle, ile potrzeba do przechowania całego Internetu!
  19. Myślisz, że masz kontrolę nad swoim życiem? 95% decyzji ma miejsce w podświadomym umyśle.
  20. Bariera krew-mózg chroni mózg, zapobiegając przedostaniu się do niego obcych substancji znajdujących się w układzie naczyniowym. Niestety, bariera ta nie działa idealnie i wiele substancji przemyka przez nią, niektóre szybciej niż inne. Nikotyna przedostaje się do mózgu w ciągu zaledwie 7 sekund. Z kolei alkohol potrzebuje 6 minut.
  21. Synestezja to stan, w którym stymulacja jednego zmysłu automatycznie wywołuje postrzeganie innego zmysłu. Osoby z synestezją mogą „smakować” słowa, „wąchać” dźwięki lub postrzegać liczby jako kolory. Chociaż nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak się dzieje, dominująca teoria mówi, że osoby te mają nadpołączenia między obszarami sensorycznymi w mózgu i że może istnieć komponent genetyczny.