Ból pleców potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Towarzyszący mu dyskomfort utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do siedzenia czy spania, schylanie się i wykonywanie wielu czynności, które w innym przypadku nie sprawiają żadnych kłopotów. Przyczyn problemów z kręgosłupem może być wiele. Począwszy od kontuzji, której najczęściej mamy świadomość, skończywszy na przyczynach, których trudno się od razu domyślić.
13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć
1. Naderwanie więzadeł lub mięśni
Ból w dole pleców może być spowodowany przez naciągnięcie więzadeł lub mięśni. Najczęstszą ich przyczyną jest zła postawa, podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób, upadki, urazy sportowe i gwałtowne ruchy, które nadmiernie obciążają dolną część pleców.
2. Spondyloza
Spondyloza jest postępującym z upływem lat zanikiem krążków międzykręgowych. Powoduje ona stopniowe zużywanie się dysków kręgosłupa i stawów, co może powodować silne bóle, stany zapalne czy nieprawidłowe zwężenie kanału kręgowego. Proces nasila się po przekroczeniu 40 roku życia.
3. Stenoza kanału kręgowego
Stenoza pojawia się w wyniku postępu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, będących rezultatem naturalnego procesu starzenia, ale może dotknąć także młodsze osoby. Stenoza kanału kręgowego jest zwężeniem prowadzącym do ucisku struktur nerwowych, co może powodować przewlekły ból krzyża, pośladków i ud, utykania, osłabienia czucia w kończynach dolnych i utrudnienia chodzenia.
4. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekła forma zapalenia stawów, dysków i wiązadeł kręgosłupa, która powoduje odkładanie się soli wapnia, następnie kostnienie struktur, co w konsekwencji prowadzi do stopniowego usztywniania. Chorzy doświadczają bólu i sztywności, co często jest nasilone rano i poprawia się wraz z ruchem.
5. Kręgozmyk
Kręgozmyk polega na przemieszczaniu się kręgów kręgosłupa względem siebie, co powoduje ból w dole pleców i sztywność, drętwienie i mrowienie. Może to być spowodowane wadą wrodzoną, uszkodzeniem lub naturalnym zużyciem na skutek upływu lat.
6. Przepuklina kręgosłupa
Przepuklina, zwana inaczej wypadnięciem dysku, spowodowana jest uszkodzeniem krążków międzykręgowych, najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dysk składa się z zewnętrznego pierścienia włóknistego, utrzymującego wewnętrzne galaretowate jądro w jego centrum. Do przepukliny dochodzi gdy środek wybrzuszy się i uszkodzi warstwę zewnętrzną, ściskając lub drażniąc pobliski rdzeń nerwu. To powoduje niezwykle ostry ból i drętwienie, odczuwalne także w innych częściach ciała, problemy z chodzeniem czy nawet zmianą pozycji.
7. Kamienie nerkowe
Ból pleców nie musi pochodzić jedynie od kręgosłupa czy mięśni z nim sąsiadujących. Może on także pochodzić z innych obszarów ciała, które są uszkodzone lub toczy się stan zapalny. Na przykład, kamienie nerkowe i infekcje dróg moczowych mogą objawiać się bólem promieniującym do dolnej części pleców. Ból dolnego odcinka kręgosłupa można również odczuwać z powodu urazu biodra lub miednicy, zapalenia wyrostka robaczkowego lub problemów trawiennych.