Go to content

10 postaci bólu brzucha, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza

Ból, mimo iż nielubiany przez nas, jest sygnałem bardzo potrzebnym ze strony organizmu. Służy on informacji, że coś dzieje się nie tak, jak powinno i sytuacja wymaga interwencji. Oczywiście nie każdy ból musi być sygnałem, że coś zagraża naszemu zdrowiu czy życiu, jednak nigdy nie powinno się go ignorować.

Przyczyn jego powstawania może być wiele, podobnie jak różny może być czas trwania, stopień nasilenia objawów oraz miejsce jego powstania. W jednym przypadku ból w okolicy żołądka będzie sygnalizować zwykłą niestrawność, a u kogoś innego, ból kurczowy w środkowej części brzucha będzie zwiastował poważne kłopoty. W razie niepewności czy dokuczliwych objawów, lepiej nie diagnozować się i leczyć na własną rękę, tylko zasięgnąć porady lekarza. Należy pamiętać, że nawet typowe objawy dla pewnych dolegliwości mogą być mylne, a ból promieniujący, swoje źródło może mieć gdzie indziej.

Poznaj 10 postaci bólu brzucha, które powinny cię zaniepokoić
Czytaj dalej na następnej stronie


 

źródło: zdrowie.gazeta.plwww.poradnikzdrowie.pl, gastrologia.mp.pl

Fot. iStock

1/10 Ból obejmuje głównie środkową część nadbrzusza

Tego typu dolegliwości bólowe mogą świadczyć o wpływie silnego stresu na organizm lub chwilowych kłopotów po zbyt ciężkostrawnym posiłku. Jeśli mu towarzyszą biegunka, wymioty, gorączka, mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym lub grypie żołądkowej. Lekkostrawna dieta lub czasowy post oraz nawadnianie organizmu małymi porcjami zazwyczaj pomagają załagodzić przykre dolegliwości.

Fot. iStock

2/10 Ból w środkowej części brzucha promieniujący do łopatek i kręgosłupa

Zazwyczaj pojawia się często, z towarzyszącym mu pieczeniem albo uczuciem głodu. Mogą dokuczać także mdłości, odbijanie, gazy, czasem też wymioty. Najczęściej jest objawem:

  • wrzodów żołądka — typowe jest zaostrzenie bólu ok. pół godziny po posiłku oraz wzdęcia, nudności lub wymioty.
  • owrzodzenia dwunastnicy — towarzyszy mu palący ból zaraz po przebudzeniu, który nie mija, ale zmniejsza się 2-3 godziny po posiłku.

Wizyta u gastrologa powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

Fot. iStock

3/10 Ból brzucha powyżej pępka, promieniujący do pleców lub obejmujący część żeber

Silny kurczowy ból w środkowej części brzucha, promieniujący do prawego boku lub pleców (często pojawia się w nocy), nudności, wymioty i gazy mogą świadczyć o chorobie trzustki. Towarzyszący mu spadek apetytu i wagi ciała, stany podgorączkowe, cuchnące tłuste biegunki powinny skłonić do niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Możliwości jest kilka, od przewlekłego zapalenia trzustki, do zmian nowotworowych.

Fot. iStock

4/10 Ból brzucha po prawej stronie, w górnej części

Jeśli ból brzucha jest dokuczliwy, ale niezbyt nasilony, lub odwrotnie — ból ostry, kolkowy, pojawiający się zazwyczaj 2-4 godziny po posiłku, może świadczyć o:

  • dolegliwości wątroby — najczęściej pojawiają się po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku,
  • kamicy żółciowej — złogi (kamienie) mogą tworzyć się w pęcherzyku żółciowym, w zwężeniach dróg żółciowych oraz w przewodach odprowadzających żółć.

Gdy przykre dolegliwości utrzymują się przez kilka godzin po posiłku, wracają, nasilają się, należy odwiedzić gastrologa. Wizyta jest szczególnie pilna, gdy problemom towarzyszy zażółcenie skóry, osłabienie, utrata wagi, ból utrudnia oddychanie, towarzyszą mu wymioty, pojawia się gorączka lub dreszcze.

Fot. iStock

5/10 Ból brzucha w prawym dole biodrowym

Z początku trudny do zlokalizowania kolkowy ból brzucha przemieszcza się w prawą stronę, w okolice biodra. Najczęściej towarzyszy mu brak apetytu, wymioty, gorączka i bolesność przy oderwaniu ręki po ucisku. Takie objawy mogą wskazywać m.in. na:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • problemy ginekologiczne,
  • problemy z układem moczowym.

Przy takich objawach konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza.

 

Fot. iStock

6/10 Ból wokół pępka, poniżej żołądka

W ten sposób ulokowane bóle mogą dotyczyć jelita cienkiego. Warto wybrać się do gastrologa, który stwierdzi, czy w jelicie nie ma żadnej blokady dla mas kałowych, która uniemożliwia wypróżnienie i powoduje kłopoty.

Fot. iStock

7/10 Ból środkowej i dolnej części brzucha

Najczęściej świadczy o problemach z kondycją jelita grubego. Tego typu bóle zazwyczaj są niezbyt nasilone, długotrwałe lub odwrotnie — napadowe. Towarzyszą im wzdęcia, uczucie dyskomfortu, 'przelewanie’ w brzuchu. Mogą pojawić się biegunki lub zaparcia,  w stolcu może pojawiać się krew lub śluz. Kolonoskopia (badanie wnętrza jelita) wykonana przez gastrologa wyjaśni przyczynę problemów.

Fot. iStock

8/10 Ból rozlany w dole brzucha i po bokach

Dokuczliwy ból tej okolicy (rzadziej może promieniować pod żebra) z towarzyszącymi mu plamieniami i upławami z dróg rodnych, pieczeniem lub swędzeniem okolic pochwy najczęściej wskazuje na:

  • infekcję układu rozrodczego,
  • torbiel,
  • endometriozę.

Wszelkie wątpliwości pomoże wyjaśnić wizyta u lekarz ginekologa.

Fot. iStock

9/10 Ból nad spojeniem łonowym, w podbrzuszu, także w dole pleców

Jeśli ból pojawia się nad spojeniem łonowym, promieniuje do podbrzusza i pleców, towarzyszy mu pieczenie przy oddawaniu moczu i potrzeba częstszego oddawania moczu, a także uczucie niewypróżnionego pęcherza, może to świadczyć o:

  • infekcji układu moczowego,
  • kamicy układu moczowego.

Lepiej nie leczyć się na własną rękę, tylko zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu. On w zależności od rozpoznania, może samodzielnie zlecić leczenie, lub skierować do urologa (np. przy podejrzeniu kamicy) czy nefrologa (np. przy przewlekłym stanie zapalnym).

Fot. iStock

10/10 Ból w dołku sercowym

Ból brzucha — szczególnie u kobiet, może być objawem zawału serca i dolegliwości wcale nie muszą zawężać się do klatki piersiowej, typowego bólu zamostkowego, jak najczęściej dzieje się w przypadku mężczyzn. Ból brzucha lub nadbrzusza, objawy przypominające niestrawność są również charakterystyczne przy zawałach serca u kobiet. Mogą pojawić się bóle ramion i przedramion, karku, promieniujące do pleców lub żuchwy, problemy ze swobodnym oddechem, mdłości, ucisk w „dołku”.

Więcej o ataku serca u kobiet przeczytacie w artykule:

Atak serca u kobiet. 8 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła twój organizm przed zawałem