Strach jest najpotężniejszym czynnikiem, który powstrzymuje cię przed wykorzystaniem w pełni potencjału, jaki w tobie drzemie. Zrozum jednak, że najczęściej boisz się własnych myśli i wyobrażeń, a nie rzeczywistych zagrożeń. To fantazja jest tym, co nas blokuje. Masz tylko jedno życie, przestań słuchać swoich lęków. Owszem, na pewno masz na koncie pewne niepowodzenia. Nie pozwól, by przeszłość determinowała twoją przyszłość. Oto pięć sposobów, by strach przestał cię blokować. Kieruj swoim życiem świadomie.
Wyobraź sobie, czego chcesz i zadeklaruj się
Niezależnie od tego, czy twoje lęki są spowodowane fantazją, czy rzeczywistymi barierami, spróbuj sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie, czego chcesz od życia, co chcesz osiągnąć, kim chcesz być. A potem zadeklaruj, że to osiągniesz. Cokolwiek chcesz zrobić, wyobraź sobie, że to robisz, i wypowiedz na głos: „Będę …”. Rób to codziennie rano przez kilka minut dziennie, a zaczniesz dostrzegać różnicę w ciągu 2-3 tygodni. Jasne określenie celu jest ogromnym krokiem.
Poznaj konsekwencje braku zmian
Zastanów się, co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz ze swoim życiem. Jakie może mieć to konsekwencje? Strach powstrzymuje nas od opuszczenia naszej strefy komfortu i przekonuje nas do utrzymania statusu quo. Strach przed porażką może być olbrzymi, ale jest niczym w porównaniu do żalu za straconymi szansami. Nie stój w miejscu licząc, że los sam się odmieni.
Wierz w siebie
To, w co wierzysz, wzmocni cię lub osłabi. Mamy skłonność do myślenia, że sukces zależy od tego, gdzie mieszkamy lub od pewnego poziomu osiągnięć, lub od szeregu czynników zewnętrznych; to po prostu sposób myślenia. Sukces to nawyk, który rozwija się dzięki potężnym wierzeniom i myślom. Masz w sobie siłę, odkryj ją.
Idź powoli, ale do przodu
Staraj się robić małe kroczki. Nie myśl o tym, żeby jak najszybciej osiągnąć swój cel. Kiedy skupiasz się na drobnych celach, wszystko wydaje się być łatwiejsze. Każdy zrobiony krok ułatwi ci następny, a to, co kiedyś wydawało się nieosiągalne, stanie przed tobą.
Otwórz się na zmiany
Wszyscy wolimy tkwić w miejscu, które znamy, bo boimy się nowości. Nie wiemy, co nam przyniesie. To kolejny lęk, który nas paraliżuje. Jeżeli będzie otwarta na zmiany, przestaną wydawać się takie przerażające. Kiedy pracujemy nad naszymi marzeniami, okazuje się, że rzeczywistość nie jest zgodna z oczekiwaniami i że musimy stawić czoła nieprzewidzianym przeszkodom. Mimo to, absolutnie nie zmieniaj swoich celów!
Lęk nie jest po to, by cię ograniczać. Lęk ma ci pokazać, jak ważne jest to, co chcesz osiągnąć. Tylko od ciebie zależy, czy stanie się przeszkodą czy motywatorem.
Źródło: Pick the brain