Go to content

Wczesne symptomy zbliżającego się załamania nerwowego. Uważaj na siebie

załamanie nerwowe, myśli
fot. Ponomariova_Maria/iStock

„Załamanie nerwowe” ma miejsce, gdy nasza zdolność do radzenia sobie jest mniejsza niż stres, z którym mamy do czynienia. Załamanie nerwowe może przyjść nagle i dosłownie zwalić z nóg, ale może też towarzyszyć ci „po cichu” przez dłuższy czas, maskując się oznakami wyczerpania fizycznego i rozdrażnieniem. Jak je rozpoznać, by móc w porę mu przeciwdziałać? Oto 9 wczesnych znaków ostrzegawczych załamania nerwowego (psychicznego), na które należy zwrócić uwagę.

Zwróć uwagę na swoje emocje. Czy smutek, który odczuwasz jest naprawdę adekwatny do sytuacji, w której się znalazłeś? Czy twoje reakcje nie są zbyt jaskrawe? Czy lęk nie jest paraliżujący? Czy nie jesteś cały czas senny lub, na odwrót, notorycznie pobudzony?

1. Uzależnienie / nadużywanie alkoholu czy narkotyków

Uzależnienie czy nadużywanie używek jest nie tyle przyczyną, co objawem zbliżającego się załamania nerwowego. Zazwyczaj ludzie sięgają po te rzeczy, żeby stłumić złe emocje, zagłuszyć ból.

2. Stres i problemy zaczynają się piętrzyć

Kiedy życie jest już tak stresujące, że wydaje ci się, że z minuty na minutę jest… coraz gorzej. Presja jest ogromna. Czujesz, że mimo walki i nawet pierwszych drobnych sukcesów, w pewnym momencie po tym jak zrobisz krok do przodu, kolejne trzy robisz w tył.

3. Czujesz, że jeśli wydarzy się jeszcze jedna zła rzecz, po prostu się rozpadniesz

Przez chwilę przed załamaniem nerwowym poczujesz narastającą presję. Na początku prawdopodobnie będzie to możliwe do opanowania, ale z biegiem czasu presja będzie powracać i będzie coraz większa. A potem, zanim się zorientujesz, poczujesz, że jeszcze jedna trudna sytuacja i się rozpadniesz na kawałki.

4. Zbyt długi/zbyt krótki sen

Sen, podobnie jak alkohol i narkotyki, jest często używany jako mechanizm radzenia sobie z trudnym stanem psychicznym. Chociaż nadmierna ilość snu nie jest tak niebezpieczna jak nadużywanie niedozwolonych substancji, wzmacnia zachowania mające na celu unikanie szukania rozwiązań ( „ucieczka”). Bezsenność wynika zaś z „gonitwy myśli”, zmęczenia psychicznego i ogólnego podenerwowania.

5. Stały napływ złych myśli i negatywnych emocji

Nadchodzące załamanie nerwowe może objawiać się na początku nawracającymi złymi myślami, czarnowidztwem, stałym niepokojem. Obniżony nastrój może utrudniać zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Trudno jest uwolnić się od negatywnych emocji, co może prowadzić do depresji.

6. Nie możesz się zrelaksować

Nasze ciało i mózg  nie są przystosowane do radzenia sobie z utrzymującym się przez dłuższy czas na wysokim poziomie stresem.  Zmęczenie psychiczne może również objawiać się jako zauważalne osłabienie fizyczne. Może nam ono skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym

7. Masz częste ataki paniki

Atak paniki to wstrząsające doświadczenie, które wiąże się z nagłym uczuciem przytłaczającego niepokoju i strachu. Towarzyszy mu poczucie, że „tracimy rozum”, a nawet umieramy. Objawy obejmują trudności w oddychaniu, przyspieszone bicie serca, bóle w klatce piersiowej i silne zawroty głowy.

8. Codzienne życie wydaje się nie do opanowania

Dla tych, którzy są na skraju załamania, proste zadania, takie jak wstanie z łóżka i zrobienie kawy, mogą wydawać się zbyt trudne. Nawet płacenie rachunków lub robienie zakupów spożywczych może sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś nie była w stanie zrobić jeszcze jednej rzeczy. Dla osób, które przeżywają załamanie nerwowe nawet małe, codzienne zadania zaczynają wydawać się zbyt trudne, a sytuacje społeczne wydają się przytłaczające i przerażające. Psycholodzy poczucie przytłoczenia przypisują ciągłemu narastaniu zmartwień i stresu.