Związek

Stary, stań się lepszym mężem dla swojej żony, jeśli nie chcesz, by ona odeszła. Naprawdę, nie musisz wiele

Sziti Mąż
Sziti Mąż
13 lutego 2019
Fot. istock/Anchiy
 

Słyszysz „dobry mąż”, myślisz: „bez szans, nigdy nie sprostam jej wymaganiom”. Jej czyli żony, która wiecznie coś chce, krytykuje, strzela focha. Jej trudno dogodzić. Tak myślimy my – faceci. Usprawiedliwiam się tym, przytakujemy sobie nawzajem, że dobrym mężem dla naszej żony jest mąż sąsiadki, który kosi trawnik, albo kuzynki, bo świetnie gotuje, a może przyjaciółki, bo zabrał ją w ostatni weekend nad morze. Ale my to nie, my nie mamy szans na miano dobrych mężów, więc po co się starać. Po co myśleć, co moglibyśmy zrobić. Ja tam byłem. Też tak myślałem, ba byłem przekonany o swojej wyjątkowości, której żona nie potrafiła docenić. Też butnie myślałem, że jak odejdę, to dopiero zobaczy, co straciła. Tyle, że to ona odeszła, bo ja tak się zagalopowałem w tych swoich poglądach, że kompletnie przestałem się starać uważając, że tyle, ile z siebie daję, wystarczy i że ona nie ma racji mówiąc, że jeszcze czegoś jej w naszym związku brakuje.

Szkoda, że po latach, po wielu rozmowach z kobietami zrozumiałem, że bycie dobrym mężem nie wymaga od nas – facetów zbyt wiele, że kobiety nie oczekują gwiazdki z nieba i spełnienia nierealnych obietnic. Wystarczyło otworzyć oczy i uszy, posłuchać, rozejrzeć się i pokazać żonie, jak ważne jest dla mnie nasze małżeństwo. Dziś dla mnie jest już za późno, ale nie dla ciebie. Dam ci kilka wskazówek, jeśli ją kochasz, skorzystaj z nich.

Ustal swoje priorytety

Musisz wiedzieć, co jest dla ciebie w życiu najważniejsze, z czego w chwili krytycznej zrezygnujesz bez żalu, a co będziesz trzymał przy sobie do ostatniej chwili. O to walcz, bo zawsze warto.

Uwierz w siebie

Pewni siebie mężowie są seksowni dla swoich żon. Jeśli w siebie wierzysz, znasz swoje mocne strony, ona zawsze będzie cię podziwiać. Kochaj ją i wspieraj w waszym małżeństwie.

Poznaj siebie

Nikt nie jest doskonały, nawet ty. Dlatego też nie jesteś doskonałym mężem, bez względu na to, jak dobry próbujesz być, albo jak ci się wydaje, że jesteś.

Zrób inwentaryzację swoich mocnych, ale też słabszych stron, złych nawyków i nierealnych oczekiwań dotyczących małżeństwa (tak, my faceci też je mamy). I choć nie jesteś doskonały, zobacz, że do doskonałości możesz zawsze dążyć.

Poznaj swoją żonę

Tak, jak poznajesz siebie, musisz poznać też swoją żonę. Oboje macie obszary do przepracowania, którymi należy się zająć, aby wasze małżeństwo było lepsze. I błagam – rozmawiajcie o tym!

Bądź uczniem miłości

Wiem jak to brzmi – rodem z Paulo Coelho, ale stworzenie dobrego i szczęśliwego małżeństwa wynika z umiejętności uczenia się drugiej osoby, zwracania uwagi na to, czego potrzebuje, by ona czuła się się kochaną, docenianą, szanowaną i wspieraną. Nauka jest twoim dożywotnim doświadczeniem.

Słuchaj potrzeb swojej żony, by zrozumieć ją na głębszym poziomie i stać się też dla niej lepszym kochankiem.

Bądź nauczycielem miłości

I odwrotnie, musisz przekazać żonie to, czego ty potrzebujesz, aby czuć się kochanym, docenianym, szanowanym i wspieranym. Ona tak jak ty się nie domyśli co ci chodzi po głowie, dlatego musisz jej mówić o swoich pragnieniach i potrzebach. Rozmowa scala jak nic innego.

Mów o swoich uczuciach

I nie machają ręką, że to bzdety, że nie potrafisz, że nikt cię tego nie nauczył. Wyjdź poza frazy typu: „Cokolwiek chcesz, kochanie” lub „Przecież chcę dla nas dobrze” czy „Nie chcę o tym rozmawiać”.

Rozkochuj ją w sobie na nowo

Na pewno słyszeliście takie powiedzenie: „To, co pozwoliło ci ją zdobyć, jest tym, co pozwoli ci ją zatrzymać”, tylko kto się do tego stosuje? Kiedyś myślałeś, jak wywołać jej uśmiech, czym ją zaskoczyć, jak zaimponować. Co teraz się zmieniło? Tamte dobre czasu po prostu się skończyły, a tobie nie chce się starać? To duży błąd.

Miej choć trochę pasji

Pasja jest interesująca, jest intrygująca, motywuje i inspiruje. Mężczyzna z pasją jest pociągający dla kobiety, jeśli jeszcze tego nie wiesz, to nie wiem, w jakim świecie żyłeś. Siedzenie przed telewizorem, otwieranie kolejnej butelki piwa nie jest dla niej – uwierz, niczym, co czyni cię w jej oczach atrakcyjnym. Znajdzie innego – z całą pewnością, jeśli tego nie zmienisz.

Walcz o związek

Kobiety uwielbiają czuć się pożądane i potrzebne. To, że ona mówi, że jej źle, że z tobą nie jest szczęśliwa, niech nie oznacza, że się ot tak poddajesz. Walcz o nią, walcz o was, zrób wszystko, byście przetrwali każdy kryzys.

Bądź asertywny

Możesz być pasywny, agresywny lub asertywny, ale to bycie asertywnym jest kluczem do małżeńskiego sukcesu. Pasywny facet to taki, który czuje, że nie ma głosu w małżeństwie, nie podejmuje żadnych decyzji i zgadza się z każdą decyzją podjętą przez jego żonę.

Agresywny facet jest tym, który mówi zbyt wiele i zbyt ostro, zastrasza żonę, zaciska niewidoczną pętle zależności na jej szyi.

Asertywnym jest ten pewny siebie, który rozmawia i szanuje różnice zdań. Tylko tak jesteś w stanie dołożyć cegiełki, które wzmocnią fundament waszego związku.

Rozśmieszaj ją

Nie musisz być zabawny jak gwiazdy komedii. Miej dystans do siebie, śmiej się z siebie, śmiej się z życia i śmiej się ze swoją żoną. Nigdy nie spotkałem kobiety, która mówi: „Przez mojego męża za dużo się śmieję”.

Pokazuj jak jesteś jej wdzięczny

Stary, to naprawdę nie jest trudne. Czasami wystarczy po prostu powiedzieć dziękuję, przytulić ją. To wszystko, co robi – gotuje, sprząta, idzie po zakupy, zajmuje się dziećmi, pracuje zawodowo – robi też dla was. Doceniaj to, zauważaj, dziękuję jej za to. Niech ona zobaczy, że dostrzegasz te wszystkie jej starania.

Komplementuj

Komplementy są potrzebne każdej kobiecie jak woda. Oznaczają twoją akceptację i miłość. Niech staną się one dla ciebie codzienną rutyną. Mów swojej żonie, że jest piękna, mądra, że ją podziwiasz, że cudownie się uśmiecha albo złości. To naprawdę niedużo, a wnosi do waszego związku bardzo wiele.

Ćwicz cierpliwość

Małżeństwo jest podróżą. Oboje cały czas rozwijacie się w małżeństwie, stajecie się trochę inni, zmieniają się wasze potrzeby… Bądź więc cierpliwy, zauważ, że ona też jest. Tylko tak możesz dbać o was, o to, co między wami jest. Tu nie ma nic na skróty, nie ma nic oczywistego i prostego, choć my faceci chcielibyśmy, żeby tak było. Przestań skupiać się tylko na swoim ego, obok siebie masz kobietę twojego życia. Zadbaj o nią, jeśli nie chcesz jej stracić, jeśli nie chcesz spieprzyć tego, co między wami było, mam nadzieję, że jeszcze jest.


Związek

Słuchajcie, panowie. Wiecie, czego kobiety naprawdę potrzebują? Nie? To ja wam powiem

Sziti Mąż
Sziti Mąż
9 marca 2019
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

„Czego chcą kobiety?”. My – faceci, dawno temu przestaliśmy sobie zadawać to pytanie, bo szczerze mówiąc, żaden z nas nie wierzy, że istnieje jakaś uniwersalna odpowiedź. Ja też byłem takim ignorantem. Na tak postawione pytanie, najczęściej odpowiadałem: „Skąd mam wiedzieć, skoro one same nie mają pojęcia, czego chcą”. Wychodziłem z założenia, że niech same się określą, a wtedy my się dostosujemy. Tę taktykę stosowałem przez wszystkie lata mojego małżeństwa, które ostatecznie się rozpadło. Dlaczego? Bo byłem takim bęcwałem, który jak większość facetów, nie zadał sobie najmniejszego trudu, by zrozumieć swoją żonę i dostrzec, czego jej potrzeba.

Skoro się nie skarży, to znaczy, że wszystko jest ok. Myślicie tak, no nie? Możecie trwać w tym przekonaniu dalej i czekać, aż żona odejdzie do innego lub odejdzie w ogóle, bo z wami nie da się wytrzymać – tak było ze mną. Albo wysilić się trochę, dostrzec szczegóły, wskazówki, które dosadnie mówią; „Tego chcę”. Zdziwieni? Ja też byłem, kiedy znajome i mniej znajome kobiety, zaczęły mi uzmysławiać, czego chcą kobiety. Lepiej, żebyście wy też to wiedzieli, może wasze małżeństwa będą lepsze od mojego, w którym to ja okazałem się dupkiem.

Uwaga: na tej liście nie znajdziesz pierścionków z brylantami ani luksusowych wakacji.

Szacunek

Przez to, co robisz, mówisz, jak się do niej zwracasz okaż swojej kobiecie szacunek. Szanuj jej opinie, pracę przyjaciół, zainteresowania, ciało i umysł. Nie musisz zgadzać się ze wszystkim, co ona sądzi, ale na litość boską nie umniejszaj jej zdania. Bądź dla niej takim, jakbyś chciał, żeby ona była dla ciebie. Wiem, że to banał, ale kobiety mi powtarzały: bądź uczciwy, uczciwy, uprzejmy i troskliwy. To wszystko

Seks

My – faceci, nie mamy monopolu na seks. Wydaje wam się, że to wy bardziej chcecie niż ona? To nieprawda, trzeba się tylko trochę bardziej wykazać, zaangażować. Masaż? Dobre jedzenie? Długa gra wstępna? Właśnie o tym mówią kobiety i tego chcą.

Romans

Chcą czuć, zresztą podobne jak my, pożądane, a najgorsze, co im robimy, to sprowadzamy do żony, matki, kogoś, kto jest zawsze, z kim rozmawia się o dzieciach i rachunkach.. One chcą, by traktować je jak swoje dziewczyny, nawet jeśli już od lat są naszymi żonami. Kurde, to takie proste i oczywiste, czemu tak trudno nam na to wpaść?

Czas

Stary, nie wystarczy, że dasz jej kwiaty, kupisz wino albo biżuterię. Kobiety od tego wszystkiego najbardziej wolą czas – wspólne wyjście do kina, wyjazd, obejrzenie razem serialu na Netflixie. Ale nie tylko to. Czas to także twoja pomoc w domowych rzeczach. Jak odkurzysz, wstawisz pranie, umyjesz podłogę, przed jej powrotem do domu – uwierz… czeka cię niezła nagroda.

Rozmowa

Dobra, my nie lubimy gadać, mówienie o tych wszystkich emocjach, wrażeniach, doświadczeniach, jest nie dla nas. Jest jednak dla kobiet, które kochamy. I choćby się waliło i paliło, usiądź i z nią porozmawiaj, wysłuchaj. Powiedz, że ją kochasz, że jest wspaniała, wyjątkowa. Nie przesadzaj, bo nie uwierzy, ale po prostu zwróć swój tyłek w jej stronę i porozmawiaj.

Zaangażowanie

To nie jest, wg kobiet, tak, że musimy lubić wszystko to, co one, robić to samo, itp. Im chodzi o nasze zainteresowanie, o wykazanie, że ciekawi nas ich pasja, nowe hobby. Dla każdej kobiety ważne jest, czy pamiętasz, jaką lubi kawę, co najbardziej zjeść, co poprawia jej nastrój i na jaki film, z jakim aktorem, najchętniej by poszła. Jeśli zaczniesz zwracać uwagę na takie szczegóły, ona będzie czuła się kochana i zaopiekowana.

Humor i dystans

Często w moim małżeństwie byłem napuszonym dupkiem. Bez problemu przychodziło mi żartowanie z innych, także z mojej żony, ale żeby dowcipkować na mój temat? Co to, to nie. Nigdy w życiu, miałem swoją dumę. I gdzie ona mnie zaprowadziła? Do życia w pojedynkę, które wcale nie jest takie fajne, jakby wam się wydawało. Dystans, chłopie, dystans. Miej go przede wszystkim do siebie, to czyni się atrakcyjnym w jej oczach, a tobie daje wyjątkowe poczucie humoru. Naucz się śmiać z siebie, rozśmieszaj ją, kiedy tylko najdzie cię ochota.

Inspiracja

„Najgorsze jak on siada w tych kapciach na kanapie i gapi się w telewizor”. To mówią kobiety po kilkunastu latach małżeństwa. Widok męża, który nie ma pasji, niczego nie wymaga od siebie, stwierdza, że realizacja w pracy mu wystarczy, dla kobiety jest dla kobiety nie do przełknięcia. To wtedy – tak uważają, zaczyna się koniec związku, nawet jeśli ona nie odchodzi, to oddala się o całe mile. Dlatego bądź dla niej wyzwaniem, inspiracją. Zaskakuj ją, sprawiaj, żeby ona chciała stawać się lepsza dla ciebie, tak jak ty dla niej. Tylko tak unikniecie nudy i rutyny, która zabija związek.

Brzmi skomplikowanie? Wątpię, chyba, że któryś z was chce to tak wiedzieć, wówczas nic nie poradzę, a wy pogódźcie się już dziś z tym, że ona kiedyś odejdzie, jeśli wam nie będzie się chciało starać o ten związek, tę wyjątkową relacje.


Związek

Czego nauczyło mnie moje małżeństwo? Ważnych rzeczy. Szkoda, że zrozumiałem je dopiero po rozwodzie

Sziti Mąż
Sziti Mąż
6 stycznia 2019
Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz

Moje małżeństwo przetrwało 12 lat. Niektórzy powiedzą, że mało, inni, że dość sporo. Ja żałuję jednego, że nie zadbałem o to, by trwało dłużej. Myślałem, że związek to po prostu dwoje ludzi, którzy się kochają, mieszkają wspólnie, z czasem, jeśli chcą, mają dzieci. Wielka mi rzecz. Biorąc ślub byłem przekonany, że najgorsze mam za sobą – znalezienie tej, z którą chcę spędzić życie. Nikt mi nie powiedział, nie uprzedził, że to dopiero początek, że to, że chcę z nią spędzić życie, nie wystarczy.

Rozwiedliśmy się, bo okazałem się dupkiem, ch*jowym mężem, choć kiedy mówiła mi: „chcę rozwodu” o tym nie wiedziałem. Byłem wściekły, rozżalony, zaskoczony, ale nie widziałem żadnej winy w sobie. Dziś, po kilku latach wiem, co zrobiłem źle. Zresztą możecie o tym poczytać na tym blogu. Gdyby ktoś, wtedy – przed ślubem, powiedział mi kilka prawd na temat małżeństwa, które zobaczyłem zbyt późno, moje i mojej byłej żony życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Może jeszcze komuś z was się przydadzą, może ktoś w porę się obudzi, coś zrozumie i uratuje swoje małżeństwo, nim będzie za późno.

Nim zaczniesz się kłócić, upewnij się, że na pewno warto

Skarpetki na podłodze, kosmetyki w sypialni, nieopróżniona zmywarka – serio, to są powody do kłótni, do cichych dni, do obrażania się? Super, jeśli w waszym małżeństwie były tylko takie problemy. Zatrzymaj się, czy za tą pierdołą nie kryje się coś większego, co naprawdę warto przedyskutować wspólnie?

Ona nie jest twoją matką

Ja nie wiem, co my faceci, mamy we łbach, że oczekujemy być obsłużeni przez nasze żony, jak przez matki. Ona nie musi za ciebie wkładać naczyń do zlewu, nie musi ci robić kanapek, obiadu. Rusz dupę, czy dajesz jej choć w połowie tyle, ile ona tobie?

To twoje małżeństwo

Nie jej, nie kogoś obok. Tylko twoje. Jak będzie wyglądać zależy od ilości pracy, jaką w nie włożysz. Ona sama nie wystarczy, tylko razem, we dwoje możecie wzmocnić wasze małżeństwo.

Dbajcie o wspólny czas

Nawet banalną kolację w domu można zamienić na super randkę ze świecami i dziećmi oddanymi do babci, czy wysłanymi do znajomych. Usiądźcie i razem wypijcie kawę, bez telefonów, gazet, porozmawiajcie ze sobą. Każdego dnia dbajcie, by choć kilka chwil spędzić ze sobą naprawdę.

Sama miłość nie wystarczy

Nie mów jej, że ją kochasz, kiedy wiesz, że jest smutna, rozczarowana. Długo myślałem: „przecież ją kocham, czego ona chce”. Sama miłość nie wystarczy, mówienie „kocham” nie rozwiąże wszystkich spraw. Pamiętaj, by dawać jej poczucie bezpieczeństwa, by o nią dbać, troszczyć się, każdego dnia w małych rzeczach pokazywać, jak bardzo ci na niej zależy.

Rozmawiajcie

Błagam – to prośba do was obojga – rozmawiajcie. Mówcie o trudnych dla was rzeczach, o tym, co was boli. Mówcie tak długo, aż druga strona zrozumie, o co wam chodzi. Nie rzucajcie w siebie oskarżeniami. Mówcie, co czujecie, jak się czujecie, a nie kto jest winny tym uczuciom.

Słuchajcie się nawzajem

Czasami w słuchaniu jest więcej mocy niż w mówieniu. Nie udawaj, że słuchasz, słuchaj tak, żeby zrozumieć, co do siebie nawzajem mówicie.

Rozśmieszaj ją

To jest straszne, jak poważnie traktujemy życie, siebie i swój związek. Tymczasem nie powinno nam brakować miejsca na śmiech i zabawę. Dlatego rozśmieszaj ją, kiedy tylko możesz, wywołuj uśmiech na jej twarzy, rób wszystko, by ją rozbawić. Pamiętam, jak moja żona na początku się śmiała, później tego uśmiechu było coraz mniej, przestałem o niego dbać.

Nie ignoruj jej uczuć

Kobiet, wy przestańcie oczekiwać, że on się domyśli, a wy – panowie – nie machajcie ręką na jej fochy, łzy, czy gorszy nastrój. Kurczę, jest tyle przemilczanych rzeczy, które dokładają się kroplami do przelania fazy goryczy i rozczarowania, nie dopuszczajcie do tego. On niech się wykaże większym zrozumieniem, a ona niech mówi, o co jej chodzi. I tak znowu wracamy do rozmowy.

Ja ze swoją żoną w ogóle nie rozmawiałem, choć przez lata wydawało mi się zupełnie inaczej.

Nie wyrzygujcie sobie przeszłości

Jeśli ona mówi: „Prosiłam cię, nie pomogłeś mi”, nie sięgaj po kontrargumenty z przeszłości. Jesteście tu i teraz, odgrzewanie starych kotletów nic nie da. Tamto mleko się rozlało, ważne, żeby z tym sobie poradzić. Najgorsze, jak kłótnia przeradza się w: „a kiedyś”, „a pół roku temu”, „a pamiętasz”. Odpuścicie to, co już było. Zmierzcie się z tym, co dzisiaj was spotkało.

Szanujcie się

Nawzajem. Ty szanuj ją, dostrzegaj wszystko to, co ona robi dla ciebie, dla was, dla waszej rodziny. Szanuj jej emocje, jej nastroje, to, co mówi do ciebie. I ty szanuj jego, pokazuj mu, co ma robić, żeby między wami było lepiej i lepiej. Rozmawiaj z nim z szacunkiem, nie traktuj jak półgłówka, który nic nie chce zrozumieć. On chce, bo chce być z tobą, tylko gubi się, wskaż mu drogę. Idźcie nią oboje. Mi i mojej żonie zabrakło do tego chęci i cierpliwości, niech wam jej nie zabraknie.