Go to content

„Mama swoje frustracje przelewała na nas, z własnych niezrealizowanych marzeń też rozliczała nas”

fot. fundamental rights/iStock

Codziennie przyglądam się swojej nastoletniej córce i zastanawiam, czy dobrze ją wychowam, czy będzie szczęśliwa, czy zdołam ją wyposażyć tak, by nie dała się w życiu skrzywdzić i by miała siłę wyjść z nieprzewidzianych opresji. Zadaję sobie pytania: jak ja powinnam wieść swoje życie, żeby dać siłę i wzór w dorosłym życiu. Sama mam dużo żalu do swojej mamy, którą bardzo kocham i dziś wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej widzę jej słabości i lęki, które przenosiła także na mnie. Wiem, że nigdy nie chciała źle. Może nie umiała, może sama miała nieodpowiednie wzorce… Nie wiem. Wiem, że obwiniam ją o wiele własnych niepowodzeń i że nie mamy dobrego kontaktu, choć ja bym go chciała i ona chyba też, ale jest jakiś mur miedzy nami.

Ten list przyszedł do naszej redakcji w ramach akcji konkursowej #CzułeWięzi Matki i Córki. Najwyższy stopień intymności kobiecych relacji.

Zapraszamy do udziału – szczegóły w linku lub poniżej.

Moje pierwsze wspomnienia z dzieciństwa są związane wyłącznie z mamą i siostrą, tatę pamiętam jakby później. Był raczej człowiekiem rodzinnie nieobecnym z rysem narcystycznym, jednak to dziś z nim mam lepszy i bieżący kontakt. Zastanawiam się co w mojej relacji z mamą poszło nie tak, bo pamiętam, że się angażowała, była, rozmawiała, głaskała. Może nie miała nadprzyrodzonej umiejętności zabawy z dziećmi. Wspominam ją jako raczej sztywną slużbistkę bez dystansu do siebie i innych, mocno oceniającą i manipulującą dziećmi, ale z sercem i oddaną rodzinie. I chyba to nie między nami był problem, a między rodzicami. Ona wciąż czekała aż jej książę z bajki się nią zainteresuje i uratuje, a książę okazał się kobieciarzem zapatrzonym w realizację własnych potrzeb.

Mama nie umiała oddzielić nas, mnie i siostry, od ojca. Swoje frustracje przelewała na nas, z własnych niezrealizowanych marzeń i rozczarowań też rozliczała nas. Wciąż byłyśmy za mało perfekcyjne, popełniałyśmy błędy, choć obie uczyłyśmy się świetnie i chodziłyśmy do prestiżowych szkół. Zawsze coś jednak było nie tak. Dziś wiem, że to było lustro niej samej. Że ona sobie wyrzucała nieidealność, nie nam. Ale wtedy tego nie wiedziałam.

To dążenie do perfekcjonizmu towarzyszy mi do dziś, widzę, że sama podobnie wymagam od swojej córki dbałości o wszystko i jak ona próbuje temu sprostać i nie daje rady i jak mi trudno to zaakceptować, choć mam tego świadomość. Pamiętam, jak kiedyś córka przyniosła czwórkę ze sprawdzianu, na który się uczyłyśmy razem. I jak mnie o tym informowała. Czułam się zawiedziona, bo dużo pracy w to włożyłyśmy i nie umiałam tego ukryć. Ona wtedy spojrzała na mnie tak smutno i powiedziała: „Mamo, czwórka to jest dobra ocena, prawda?” A ja nie wiedziałam, co odpowiedzieć.

Nie potrafię zaakceptować w sobie swojej nieidealności i nie umiem tego względem swojej córki. Robię bardzo małe kroki na przód. Był moment, że córka nie chciała mi nic mówić. Relacje były napięte. Zaczęła mnie okłamywać i wtedy zrozumiałam, że albo coś z tym zrobię, albo sama będę miała  ze swoją ukochaną pierworodną córką taką samą relację, jak mam ze swoją mamą. Pierwszym krokiem była wizyta u psychologa. Zresztą zbiegła się ona z rozstaniem z moim narcystycznym mężem przemocowcem. Uznałam, że psycholog jest jej niezbędny. Ale psycholog był mężczyzną. Po doświadczeniach z własnym ojcem, było jej ciężko się przełamać. Nie udało się. Później była starsza pani z tytułami naukowymi i też się nie powiodło.

W końcu po kilku latach nawiązała kontakt z młodą panią. I myślę, że potrzebowała zdrowej relacji z dorosłą kobietą. Dużo mi to pokazało. Sama zaczęłam jej dużo opowiadać o sobie i mniej ją oceniać. A za to doceniać i zauważać drobne miłe zachowania. Wiem, że ja jestem lustrem, w którym ona się widzi. I mocno walczę ze swoimi słabościami, by widziała w tym odbiciu piękną mądrą i zaradną kobietę. Ostatnio opowiada mi dużo o swoich relacjach z koleżankami. Raz nawet się rozpłakała i przytuliła mnie z ufnością. Czuję, że  wchodzimy na dobrą drogę.

Nieperfekcyjna mama i córka


 

Matka, mama. To chyba najbardziej pojemne słowo na świecie. Pierwsza i najważniejsza osoba w naszym życiu. Jej obecność lub brak, definiuje nas na całe życie. Najbardziej rozumiemy ją i doceniamy wtedy, gdy same stajemy się matkami. Wybaczamy, bo widzimy, że same popełniamy błędy. Przestajemy oceniać. Przychodzi taki czas, kiedy chciałybyśmy jej powiedzieć znacznie więcej, ale nie wiemy jak i zawsze tę rozmowę odkładamy na później.

Z okazji Dnia Matki zapraszamy Was do wspólnego pochylenia się nad więzią matka-córka. Zapraszamy do pisania listów, najczulsze nagrodzimy wspaniałymi nagrodami od naszych Partnerów: C&A, L’oreal, Dermena, Gatta i Dekoria. Szczegóły poniżej.

Istnieją relacje tak bardzo intymne, że mogą je stworzyć tylko dwie bardzo bliskie kobiety. Istnieją rzeczy tak ważne, że nie da się ich przekazać w pośpiechu, na kolanie. Myśli i słowa, które krążą w głowie na długo przed tym, nim zostaną wypowiedziane. Listy, które piszemy dziś po to, by wysłać je za 10 czy 20 lat. Są związki, które tworzymy na całe życie, zupełnie nie przejmując się ich zmiennością. Miłości bezwarunkowe, trudne i budujące zarazem. Są matki i córki. Najwyższy stopień intymności kobiecych relacji.

Zdarza się, że na tę wyjątkową intymność czekamy latami. Budujemy ją z drobnych kamyczków i pyłu, jak zamki z piasku. Ale te zamki wbrew wszystkiemu strzelają kolejnymi wieżami w niebo, stoją dumnie i żaden przypływ ich nie podmywa… Co powiedziałabyś sobie samej, gdybyś mogła cofnąć się w czasie? A może mogłabyś wysłać sobie list? Nie da się? Jasne, ale to wszystko, co wiesz już dziś, co przyniosło ci życie, doświadczenia i dojrzałość. Wszystko, czego nauczyły się wylane łzy i ogromne radości, możesz powiedzieć swojej córce.

Jedyne, co mogłybyśmy jej podarować, a co ważniejsze jest niż tysiące słów – to nasza obecność. Choć słowa są też bardzo ważne i dają moc, dlatego zapraszamy Was z okazji Dnia Mamy do udziału w akcji #CZUŁE WIĘZI (matki i córki). Zapraszamy zarówno mamy, jak i córki, by pisały do nas o swoich najważniejszych relacjach, nie pomijając tych trudnych, najtrudniejszych, które przeżywamy, czy których doświadczyłyśmy.

Zbyt często brakuje nam słów. Zbyt często odkładamy prawdziwe życie na później. Dziś nie odkładaj już niczego. Usiądź i napisz do niej list. Wyjątkowy.

Najpiękniejsze, najczulsze, pełne emocji listy zostaną opublikowane na łamach Oh!Me i nagrodzone przez Partnerów akcji.

Na Wasze listy czekamy pod adresem [email protected]

Regulamin znajdziecie TUTAJ.

MAMY DLA WAS WSPANIAŁE NAGRODY od C&A, Dekorii, L’oreal, Gatta i Dermeny

 5 kart podarunkowych o wartości 400 zł od C&A

Karty podarunkowe C&A są bezterminowe i do realizacji w każdym sklepie stacjonarnym C&A w Polsce.

C&A to znana marka odzieżowa, która inspiruje i ubiera Klientów, zgodnie z modą na dziś, ale z myślą o jutrze. C&A to doskonały wybór dla osób kochających życie, autentycznych, nowoczesnych, różnorodnych, ceniących sobie bliskie relacje i kierujących się wartościami – dla których zrównoważony rozwój to coś więcej niż kolejny trend. Wear the Change stanowi główne przesłanie C&A  i łączy wszystkie te aspekty, otwierając lepsze perspektywy na teraźniejszość – i na przyszłość.

C&A to główny partner naszej akcji konkursowej #CzułeWięzi.

Więcej informacji można znaleźć: www.c-a.com  C&A na FacebookuC&A na Instagramie

 

5 zestawów kosmetyków BIOTHERM od L’oreal

Produkt w składzie zawiera najwyższe stężenie Planktonu Termalnego, który ma kompleksowe działanie. Składniki aktywne chronią, wzmacniają i regenerują skórę. Poprawa kondycji cery dostrzegalna jest już po 8 dniach, dlatego już dziś rozpocznij walkę o zatrzymanie młodszego wyglądu i promiennego blasku!

W skład zestawu wchodzą:

LIFE PLANKTON™ ELIXIR – Serum regenerujące 30 ml/50 ml/75 ml

BLUE THERAPY AMBER ALGAE Revitalize day – Rewitalizujący krem na dzień -50ml

BLUE THERAPY AMBER ALGAE Revitalize night – Rewitalizujący krem na noc – 50ml

Więcej:

3 poduszki dekoracyjne z pikiem Dekoria

Dekoria to sklep internetowy z wyposażeniem wnętrz. Przede wszystkim producent rolet rzymskich, zasłon i firan szytych na miarę jak również oferujący produkty dekoracyjne typu: lampy, lustra, obrazy, wazony, meble jak również wiele innych.

Więcej:

5 zestawów dermokosmetyków Dermena

W skład 1 zestawu będzie wchodzić szampon, odżywka i mgiełka ochronna dermena® SUN PROTECT oraz suplement diety dermena® COMPLEX.

dermena® hair care to specjalistyczna linia dermokosmetyków kompleksowo podchodzących do pielęgnacji włosów. Nasze preparaty stymulują odrastanie włosów, hamują wypadanie oraz poprawiają ich kondycję, zapewniając im zdrowy wygląd i naturalną gęstość.

Zawierają innowacyjną i unikalną molekułę REGEN7 – substancję pochodzenia witaminowego, która poprawia mikrokrążenie skóry głowy i wzmacnia mieszki włosowe.

Więcej o produktach i marce:

 

 

3 zestawy dresów Gatta z najnowszej kolekcji ekologicznej CAREU, dostępne w rozmiarach: S, M, L

Ekologiczne surowce, klasyczne fasony to pierwsza, odzieżowa eko-kolekcja marki Gatta na sezon wiosna-lato 2022. Ubrania przygotowane zostały w trosce o środowisko naturalne z wysokiej jakości bawełny oraz poliestru recyklingowanego. To kolekcja stworzona tak, by swobodnie móc zestawiać ze sobą pojedyncze elementy, a także tworzyć zestawy, które idealnie sprawdzą się na wiosnę.

Więcej:

5 zestawów od Trefl

Ponad 35 lat wspólnych emocji i zabawy
Trefl SA to dynamicznie rozwijająca się rodzinna firma, obecna na rynku od 1985 roku. Tworzymy nasze produkty z myślą o dzieciach, młodzieży i całych rodzinach. Chcemy, by nasze bezpieczne i często tradycyjne zabawki dostarczały pomysłów na wspólne i ciekawe spędzanie czasu oraz wspierały poznawanie i zrozumienie otaczającego świata. Dynamiczna interakcja, wspólny śmiech, indywidualne lub zespołowe rozwiązywanie łamigłówek czy układnie puzzli to przykładowe aktywności z użyciem naszych produktów. Wierzymy, że nasi Klienci sięgają po nasze produkty, bo w coraz bardziej wirtualnym świecie wspierają one tradycyjną komunikację i edukację bazującą na realnym słowie i geście.

W skład zestawu wchodzą:

  1. https://www.trefl.com/teczowe-motyle-20159
  2. https://www.trefl.com/hello-morning-10694
  3. https://www.trefl.com/sorter-do-puzzli-90816

 

Więcej na: