Lifestyle Psychologia

Syndrom Atlasa. 5 wskazówek, jak przestać pomagać innym ponad swoje siły

Redakcja
Redakcja
15 lutego 2018
1 z 1

Syndrom Atlasa. 5 wskazówek, jak przestać pomagać innym ponad swoje siły

Fot. iStock/kieferpix

1. Odróżnienie potrzeby pomocy od stanu wykorzystywania

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w tym przypadku jest uświadomienie sobie problemu. Możemy zauważyć to sami lub ktoś bliski uświadomi nam swoje obawy. Wtedy należy zastanowić się, co przymusza nas do pomagania ponad siły, i czy potrafimy odróżnić prawdziwą potrzebę pomocy, od sytuacji, w której po prostu ktoś wykorzystuje naszą empatię.

2. Ćwiczenie asertywności

Asertywność pozwala bez krzywdzenia innych osób zadbać o własne potrzeby. Wypowiadanie stanowczego „nie” wynika z przysługującemu każdemu z nas prawu domowy. I nie zawsze trzeba szczegółowo wyjaśniać, dlaczego nie chcemy lub nie możemy się czegoś podjąć. Warto w myślach, przed lustrem lub w obecności bliskiej osoby przećwiczyć możliwe scenariusze i odmowy. Dzięki temu wzrośnie pewność siebie.

3. Wyznaczenie granic

To kolejny krok, który pozwoli się zdystansować od przytłaczającego poczucia konieczności bycia dla innych. Granice trzeba wyznaczyć w jasny sposób i wyraźnie zaakcentować, że pewne rzeczy są dla nas nienaruszalne. Budowanie dystansu może nastąpić poprzez odcięcie się grubą kreską od dotychczasowych zachowań, lub stopniowej zmianie. Ważne jest, by dokonać tego asertywnie, nie agresywnie.

4. Zaakcentowanie własnych potrzeb

Teraz należy postawić swoje potrzeby na pierwszym miejscu. Najpierw względem samego siebie, a następnie podkreślić je w relacjach z innymi, aby każdy pamiętał, że my nie jesteśmy tytanami, czasem mamy gorsze dni, i wtedy zasługujemy zarówno na pomoc, jak i szacunek. Nie ustępuj naciskom innych i nie wpędzaj się w wyrzuty sumienia. Dobro i troska powinny przepływać w obie strony.

5. Odbudowanie harmonii 

Czyli postawienie przysłowiowej kropki nad i. Należy znaleźć czas tylko dla siebie, poświęć czas książce, muzyce lub temu, co naprawdę sprawia przyjemność oraz relaksuje, a na co dotychczas nie było czasu. Życie jest dobre i warto żyć jego pełnią przede wszystkim dla siebie.


 

źródło: psychologiazycia.com

PoprzedniNastępny
Lifestyle Psychologia

Chcesz iść po podwyżkę? 6 argumentów, które możesz wykorzystać

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
15 lutego 2018
1 z 1

Chcesz iść po podwyżkę? 6 argumentów, które możesz wykorzystać

Fot. iStock/frankpeters

Wszyscy dostają premie

Czasem informacje o premiach są ogłaszane oficjalnie, czasem mówi się o nich wyłącznie na papierosie. Jeśli masz wrażenie, że każdy co jakiś czas dostaje jakieś dodatkowe pieniądze, tylko ty nie, powinnaś o tym porozmawiać.

Jest duża rotacja

Jeśli w firmie występuje duża rotacja pracowników, coś musi być na rzeczy. Na ogół oni sami rezygnują, bo np. wynagrodzenie jest nieadekwatne do ilości obowiązków. W takiej sytuacji pracodawca powinien docenić tych, którzy są związani z firmą już długi czas, bo wdrażanie nowych osób to często strata czasu i pieniędzy. Jako pracownik z dłuższym stażem, możesz poprosić o podwyżkę w takiej sytuacji.

Podnosisz kwalifikacje

Jeżeli poza sukcesami w firmie, możesz także pochwalić się dbaniem o swój rozwój zawodowy, masz w ręku dodatkowy argument. Własna inicjatywa oraz chęci do nauki i podnoszenia kwalifikacji bardzo dobrze świadczą o pracowniku. Warto o tym wspomnieć w trakcie rozmowy.

Na podstawie: Business Insider/Poranny

PoprzedniNastępny
Lifestyle Psychologia

Kolory, których nie lubi rak. Dieta antynowotworowa

Redakcja
Redakcja
15 lutego 2018
1 z 5

Zielone warzywa i owoce

Fot. iStock/sveta_zarzamora – dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, owoce

Zielone produkty, szczególnie brokuł, kapusta, brukselka, jarmuż czy rzepa, zawierają  związki glikozydowe, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, a także przełyku i płuc. Zawierają one luteinę, która pomaga przeciwdziałać chorobom siatkówki oka. Obecny jest w nich również chlorofil, wspomagający pracę wątroby oraz pomagający w usunięciu toksyn z organizmu.

PoprzedniNastępny

Zobacz także

10 reguł sukcesu według Elona Muska. Nie ma tu nic, o czym nie wiedziałaś wcześniej

Czy jesteś ofiarą gaslighting

Czy jesteś ofiarą gaslighting? 5 zdań, którymi socjopaci i narcyzi podważają twoją pewność siebie

Wyższy Poziom Kobiecości Vol. 2 – Poznaj prelegentów