Go to content

Spójrz na mnie! Naprawdę nie wszystko dzieje się tylko w mojej głowie

Fot. iStock/Marjan_Apostolovic

Powiedzenie „to wszystko dzieje się jedynie w twojej głowie” jest nie tylko nieprzydatne, ale także niesprawiedliwe. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą obejmować również szereg objawów fizycznych, które znacznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie i ograniczają komfort życia, pracy, przebywania w towarzystwie bliskich osób. Zaburzenia psychiczne „bolą”, „uwierają”, „swędzą” i dają wiele innych namacalnych dolegliwości.

Proszę, pamiętaj, że problemy psychiczne mogą powodować:

Ból głowy

Napięciowe bóle głowy to bardzo często sposób naszego organizmu na „odreagowanie stresu”. Po sytuacji trudnej, podczas której całe nasze ciało dosłownie spinało się w mobilizacji i stresie, rozluźnienie nierzadko przynosi ból.

Fizyczne zmęczenie i wyczerpanie

Emocje, silne, niekontrolowane są szalenie wyczerpujące. Osoby które poddają się im, nie poszukując metod radzenia sobie ze stresem są wiecznie „niedospane” i bez energii.

Ból szczęki i zębów

Dolegliwości bólowe w obrębie szczęki wiążą się często z nerwowym zaciskaniem mięśni i zgrzytaniem zębami.

Palpitacje serca

Jedno z najmniej przyjemnych doznań. Arytmia, przyspieszone tempo bicia serca, które budzą cię w nocy uniemożliwiając odpoczynek to konsekwencje problemów emocjonalnych, zmęczenia psychicznego, depresji, poczucia przytłoczenia problemami.

Zaburzenia sensoryczne

A ich najczęstsze objawy to:

  • wzmożona lub obniżona wrażliwością na bodźce,
  • niewłaściwy poziom uwagi,
  • obniżony poziom koordynacji ruchowej,
  • nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej,
  • trudności w kontrolowaniu zachowań.

Napięcie w obręczy barkowej, wzmożone napięcie mięśni

Problemy natury psychicznej powodują silny stres. Ten natomiast wprowadza silne napięcie nerwowe, oddziałujące na cały organizm – nawet nie zauważamy, jak mocno napinamy mięśnie pleców, kark, barki, przyjmując pozycję obronną lub pozycję „gotowości” i skupienia.

Zaburzenia żołądkowe i zaburzenia odżywiania

Większość z nas doświadczyła ich w jakimś stopniu pod wpływem silnych emocji. Żołądek się „zaciska” i nie możemy jeść, albo wręcz przeciwnie- objadamy się „do oporu”.

Pocenie się

Stresujące sytuacje, z którymi sobie psychicznie nie zawsze radzimy powodują, że serce zaczyna bić szybciej, a hormony i adrenalina zaczynają krążyć we krwi, motywując gruczoły ekrynowe do wydzielania większej ilości potu. Skutek jest natychmiastowy i dość kłopotliwy…

Bóle stawów

Wszelkie napięcia emocjonalne bezpośrednio wpływają na nasze ciało, niektóre skutki możemy jednak odczuwać nie od razu, lecz nieco pózniej. Długotrwałe napięcie mięśni powoduje usztywnienie ścięgien, co prowadzi do przeciążenia stawów, w efekcie czego odczuwamy silny ból.  Przyczyną mogą być lęki, złość, gniew, smutek, bezradność ‒ „codzienne” emocje”.

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg jest uciążliwą dolegliwością, polegającą na nieustannym przymusie poruszania nogami, szczególnie podczas snu. Jest to bardzo męcząca przypadłość, która osłabia fizycznie i powoduje dodatkową frustrację.