Lifestyle Psychologia

Wyznaj, jaki kolor lubisz, a powiem ci, jaki jesteś. Psychologia barw potrafi zaskakiwać

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 listopada 2016
Fot. iStock/sestovic
 

To, jaki lubisz kolor ma swoje psychologiczne uzasadnienie. Wolisz czerwony, czy czarny? Ulubiony odcień bluzki czy ścian w twojej sypialni mówi o tobie więcej, niż myślisz. Poniższe opisy potraktuj jednak bardziej jako zabawę, niż pewnik dotyczący twojego wnętrza. Jeśli jednak coś się zgadza, koniecznie daj znam znać :D.

Jeśli twoim ulubionym kolorem jest:

Niebieski

Jesteś spokojny, rzetelny i wart zaufania. Trochę jak ocean, na zewnątrz silny i pewny siebie, a pod powierzchnią wrażliwy. Pragniesz harmonii i spokoju, jesteś bardzo opiekuńczy w stosunku do najbliższych.

Czerwony

Jesteś śmiały, głośny, hałaśliwy i pełen energii. Rozpiera cię wewnętrzna moc, lubisz swoją spontaniczność. Kochasz adrenalinę. Twoje hobby to prawdziwa pasja. Lubisz być w centrum uwagi i wykorzystasz każdą szansę, byle zabłysnąć. Żyjesz pełnią życia.

Zielony

Jesteś praktyczny, wierny i konsekwentny. Jesteś stabilny i dobrze wyważony, bywasz hojny. Nie komplikujesz, a twoje poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa sprawia, że jesteś ​​doceniany i kochany przez wielu.

Czarny

Masz silną wolę i jesteś zdeterminowany w dążaniu do celu. Chcesz władzy. Bywasz zagadkowy i uroczy, a jednocześnie masz skłonności do „terroryzowania” swoich najbliższych współpracowników i przyjaciół. Czasami możesz być zbyt wymagający. Trochę jak ten kolor, jesteś ponadczasowy i wyrafinowany, nigdy nie wyjdziesz z mody ;).

Biały

Potrafisz w prosty sposób wyrażać swoje emocje. Jesteś spokojny, „nieskazitelny”. Masz pozytywną osobowość i jesteś optymistycznie nastawiony do życia i przyszłości. Ludzie lubią przebywać w twoim towarzystwie, bo emanujesz pozytywną, spokojną energią. Jesteś niezależny, samowystarczalny i cieszysz się z czasu spędzanego w ciszy i samotności.

Brązowy

Jesteś spokojny, chłodny i powściągliwy. Pragniesz stabilizacji i komfortu. Jesteś lojalny, pokorny, skromny i niezawodny. Masz zadatki na wspaniałego przyjaciela, wspaniałego rodzica i cudownego partnera. Jesteś pracowity i przedsiębiorczy, ale masz także taką cechę, która sprawia, że ludzie chętnie się ci zwierzają: potrafisz słuchać.

Żółty

Jesteś ciekawy i lubisz uczyć się nowych rzeczy. Zawsze dążysz do poczucia szczęścia i samorealizacji. Lubisz sprawiać, że inni się uśmiechają, nawet jeśli tobie nie jest do śmiechu. Jesteś inteligentny i skupiony na swoich obowiązkach. Wiesz, jak żyć dobrze, ale zdarza się, że pod maską „dzielnego wojownika” skrywasz rozdzierające emocje i cierpienie.

Różowy

Jesteś sercem wszystkich kolorów. Potrafisz kochać, jesteś miły, wrażliwy i ciepły. Z reguły dajesz więcej niż otrzymujesz. Jesteś romantyczny, zmysłowy i masz wyidealizowane standardy. Bywasz też na tyle słodki i uroczy, by uzyskać z łatwością to, czego chcesz. Czasem jesteś zbyt delikatny, a twoja naiwność przysparza ci jeszcze więcej sympatii.

Fioletowy

Jesteś artystyczną, niepowtarzalną duszą. Bywa, że działasz intuicyjnie. Interesujesz się duchowością i szukasz głębszego sensu życia. Jesteś współczujący i aktywny, jesteś wolnym duchem,  poszukującym tajemnic życia. Zwracasz uwagę na najdrobniejsze szczegóły, obserujesz i analizujesz wszystko, na swój sposób. Jesteś wizjonerem i dobrym sędzią, masz silne poczucie sprawiedliwości. Bywasz trochę kapryśny, ale to dlatego, że wiele już widziałeś, wiele przeszedłeś.

Srebrny

Jesteś myślicielem, potrafisz spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy i nie boisz się wyrażać swoich ekscentrycznych poglądów. Masz dużo doświadczenia życiowego i chętnie dzielisz się nim z innymi. Jesteś bardzo zaradną, silną osobą. Twoja pewność siebie przyciąga innych ludzi. Twój uśmiech jest zawsze szczery.

Złoty

Podobnie jak twój kolor,  chcesz być zauważany, chcesz być numerem jeden, najchętniej cały czas. Zawsze szukasz nowych możliwości,  czegoś, co mogłoby sprawić, że staniesz się jeszcze bardziej wyjątkowy. Jesteś bardzo pewny siebie i charyzmatyczny, Wiesz, czego chcesz i zdobywasz to, ale potrafisz również dawać. Jesteś autentyczny i budzisz zaufanie. Stawiasz jakość nad ilość.


Źródło: thooughtcatalog.com


Lifestyle Psychologia

7 sprawdzonych sposobów na ból gardła. Warto po nie sięgnąć, by skrócić cierpienia

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 listopada 2016
Fot. iStock/IPGGutenbergUKLtd
 

Ból gardła to jedna z mniej sympatycznych objawów infekcji, jaki może nas dopaść. Najczęściej jest objawem rozwoju wirusów lub bakterii, z którymi można walczyć domowymi sposobami. Może również zwiastować poważniejsze kłopoty, typu angina, zapalenie migdałków, czy wiele innych, wymagających konsultacji lekarskiej.

Gdy jesteś przekonana, że ból gardła, do którego dołączają przykre objawy jak pieczenie, drapanie, kłucie czy chrypka, to sprawa przejściowa, wypróbuj domowe sposoby na załagodzenie dolegliwości.

1. Zdrowotna mikstura na bazie miodu

Połącz w ciepłej wodzie miód, czosnek, imbir i cytrynę, a otrzymasz skuteczny sposób łagodzący i leczący ból gardła. Czosnek, cytryna i imbir zniszczą ból gardła spowodowany bakteriami, a miód ukoi i zregeneruje podrażnione gardło.

miód

Fot. Pixabay / fancycrave1 / CC0 Public Domain

2. Płukanka z wody i soli lub ziołowa

Wykorzystaj roztwór przygotowany z ciepłej przegotowanej wody (1 szklanka) i łyżeczki soli kuchennej. Sprawdzą się również rumianek, szałwia lub kwiaty czarnego bzu. Dwie łyżeczki suszonych ziół, zalej ½ szklanki przegotowanej lekko przestudzonej wody, pozostaw pod przykryciem ok. 15 minut. Płucz gardło kilka razy dziennie.

3. Niezawodny rosół

Domowy rosół, szczególnie podkręcony dodatkiem cebuli, czosnku i chili, zadziała przeciwzapalne, przyspieszy regenerację organizmu, oczyści kanał nosowy, załagodzi ból i rozgrzeje. Wystarczy ugotować garnek rosołu i popijać ciepły wywar do woli w ciągu dnia.

Rosół warto jeść / popijać z kilku powodów:

Fot. iStock /Rouzes

4. Owsianka z bananem

To dobry pomysł nie tylko na posiłek, gdy gardło uniemożliwia jedzenie twardszych pokarmów. Ciepłe, rozmiękłe płatki owsiane zmieszane z bananem, przynoszą podwójne korzyści — banan regeneruje gardło i dostarczy witaminę C, a płatki owsiane wzmocnią zregenerowaną warstwę.

5. Inhalacja z olejkiem eukaliptusowym

Olejek działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, dzięki obecności w nim eukaliptolu. Stosowany podczas inhalacji, nawilży i załagodzi ból gardła.

6. Ocet jabłkowy

Łyżka bakteriobójczego octu jabłkowego i łyżka miodu rozpuszczone w filiżance gorącej wody rozgrzeje, złagodzi obrzęk i wesprze leczenie infekcji.

Fot. Pixabay / wicherek / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / wicherek / CC0 Public Domain

7. Syrop z cebuli

Do szklanego słoiczka włóż pokrojoną na plastry dużą główkę cebuli i przesyp dwoma łyżkami cukru. Inna wersja tego syropu zawiera więcej składników — sporządzamy go z cebuli, czosnku i miodu. Do słoika włóż jedną pokrojoną cebulę, pięć zmiażdżonych ząbków czosnku i dwie łyżki miodu. Obie mikstury wystarczy odstawić na gorący grzejnik — po godzinie uzyskasz gotowy syrop, który pije się po łyżeczce kilka razy dziennie.

źródło: www.lifehack.org, kobieta.onet.pl


Lifestyle Psychologia

Dla kobiet – ofiar przemocy – nikt nie ogłasza narodowej żałoby. Ich dzień wygląda, jak każdej z nas… z jednym wyjątkiem…

Karolina Krause
Karolina Krause
25 listopada 2016
Fot. iStock/federicomarsicano

Dzień dobry! Zaczęłyście na dobre dzień?  To świetnie, bo one też. One, czyli kobiety takie jak my, których standardowy dzień zupełnie nie odstaje od naszego. Poranna kawa wypita w biegu, zakupy, jogging , spotkanie z przyjaciółką, powrót do domu, do kochającego faceta. Jest tylko jeden wyjątek. Każdego dnia po powrocie do domu spotyka je to:

 

Problem przemocy wobec kobiet nie jest marginalny, jakby niektórzy chcieli sądzić. Dotychczasowe dane mówią o tym, że w Polsce co roku zostaje zgwałconych około 30 tys. kobiet. Każdego roku 150 ginie w wyniku „domowych nieporozumień”. Oznaczałoby to, że z powodu napaści ze strony ze strony partnera lub męża umierają 3 kobiety tygodniowo. Zdaniem Centrum Praw Kobiet dane te są nierzetelne. W naszym kraju brakuje bowiem instytucji, która prowadziłaby takie statystki. Z ich najnowszego raportu –„Stereotyp ponad prawem. Wymiar sprawiedliwości w sprawach o zabójstwa na tle przemocy w rodzinie”– wynika, że liczba śmiertelnych ofiar po stronie kobiet może sięgać nawet 500 rocznie (to ponad trzykrotnie więcej niż przypuszczano!).

Nikt nie ogłasza z ich powodu dnia żałoby narodowej. One umierają w osamotnieniu, we własnym domu. Z rąk osób, które miały być dla nich gwarancją miłości, poczucia bezpieczeństwa. By poruszyć ten problem na skalę światową ONZ ogłosiło dzień 25 listopada Międzynarodowym Dniem Walki z Przemocą Wobec Kobiet. Data ta została wybrana dla upamiętnienia zamordowania sióstr Mirabal (Patria, Minerva i Maria Teresa) właśnie 25 listopada 1960 roku w Republice Dominikany.

Ten dzień to także początek międzynarodowej kampanii –„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” – na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet. Akcja trwać będzie do 10 grudnia, czyli do Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Wybranie tej daty ma zwrócić uwagę, że przemoc ze względu na płeć to pogwałcenie praw człowieka. Wydarzenia organizowane w związku z kampanią możecie śledzić w kalendarium ogólnopolskich wydarzeń.

Symbolem całej akcji jest noszenie białej wstążki przez mężczyzn. Ma to być wyraz braku zgody z ich strony na stosowanie przemocy wobec kobiet. Wstążka to także symbol ich zobowiązania jako mężczyzn, że sami nigdy nie posuną się do takich czynów.

Jeśli same doświadczyłyście przemocy domowej lub znacie kogoś kto potrzebuje pomocy, nie czekajcie. Weźcie telefon i zadzwońcie pod 977 lub 112, całodobowo działa także  niebieskalinia, uruchomiona specjalnie w tym celu.


Zobacz także

„Wyrolowani” – znakomita komedia dla całej rodziny już w kinach!

Uważajcie na słowa, czyli błędy przy organizacji ślubu i wesela

Słonie mają emocje, cierpią tak jak my. Pomóżmy walczyć z nielegalnym handlem kłami tych pięknych gigantów