Lifestyle

Każda z nas ma ulubiony zapach, który poprawia nastrój. Jaki jest twój?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 października 2016
zapach
Fot. iStock /DmitriyTitov
 

Ulubiony zapach przywodzi na myśl miłe wspomnienia, cudowne chwile, do których chętnie wracamy. Tym chętniej, im bardziej potrzebujemy spokoju, odpoczynku i ukojenia. Gdy nadchodzą długie jesienne i zimowe wieczory, te zapachy towarzyszą nam częściej, jak przepustka do poprawy nastroju.

Może to być jednakowo zapach perfum rozpylony na ulubionym swetrze czy poduszce, nastrojowe świece czy płyn do kąpieli. Ważne, by pachniał tak, jak najbardziej lubimy.

Tymi zapachami otulamy się najczęściej 

Wanilia

Uważana jest za jeden z najlepszych antydepresantów, działa relaksująco. Jest chętnie wykorzystywany w perfumach, także  z powodu przekonania, że jest świetnym afrodyzjakiem. Pojawiają się sugeruje, że aromat ziaren wanilii łagodzi napięcie nerwowe, ponieważ uczestnicy badania z wykorzystaniem waniliowej aromaterapii czuli się radośniejsi i bardziej zrelaksowani.

Kawa

Aromat kawy to jeden z naszych ulubionych zapachów. Zdecydowanie pobudza i dodaje energii, z tego powodu lubimy nie tylko kawę pić, ale delektować się zapachem unoszącym się znad filiżanki. Zapach kawy odstresowuje, ale i doskonale sprawdza się jako poranny impuls do rozbudzenia.

Czekolada

Kojarzy się nam ze słodką przyjemnością, po którą chętnie sięgamy w różnej postaci. Poza tym, że ten zapach sprawia nam przyjemność, dodaje również energii. Dowiedziono, że wdychanie zapachu czekolady podczas nauki pozwala lepiej zapamiętać informacje.

Cynamon

Kojarzy się z babciną szarlotką. Ale udowodniono także, że wdychanie tego aromatu usprawnia, m.in. odpowiedź wzrokowo-ruchową, pamięć operacyjną i długość koncentracji uwagi. Badania wykazały, że rozpylony w powietrzu cynamon poprawia czujność oraz zmniejsza uczucie frustracji podczas symulacji uczestnictwa w ruchu drogowym. Co ciekawe, związki chemiczne wchodzące w skład cynamonu — aldehyd cynamonowy i epikatechina — przeciwdziałają chorobie Alzheimera.

Lawenda

Zapach lawendy działa uspokajająco oraz bakteriobójczo. Badania dowodzą, że w ciągu dwunastu godzin opary lawendy niszczą pneumokoki i paciorkowce.

Jabłka

Szczególnie w połączeniu z cynamonem kojarzą się ze świątecznym, rodzinnym czasem. Co ciekawe, przebadano 50 pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę, dając im do powąchania zapach zielonych jabłek. W efekcie ci, którzy uważali ten zapach za przyjemny, odczuwali zmniejszenie dolegliwości bólowych, a epizody migrenowe trwały u nich krócej.

Cytrusy

Znakomicie poprawiają nastrój, kojarzą się z czymś ciepłym, energetycznym. Zapachy cytrusów pomagają zredukować stres, orzeźwiają i dodają energii.


źródło: kobieta.wp.pl


Lifestyle

Obchodzimy rok istnienia portalu! Mamy dla was konkurs: złóżcie nam życzenia i wygrajcie nagrody!

Redakcja
Redakcja
4 października 2016
Fot. iStock/Joey Boylan
 

Rok temu, tuż przed 12:00 obgryzałyśmy paznokcie z nerwów. My wierzyłyśmy w to, co zaplanowałyśmy. Byłyśmy pewne, że stworzymy miejsce dla kobiet, gdzie każda z nas będzie mogła odnaleźć część siebie. Ale tak naprawdę, to wy musiałyście to zweryfikować, uwierzyć razem z nami. Czy się udało? Dostajemy często listy i wiadomości na potwierdzenie tego, że tak. Te wzruszające, z podziękowaniami za to, że jesteśmy sprawiają, że łzy się nam w oku nadal kręcą, a czasami lecą całym strumieniami.

Chcemy być coraz lepsze, chcemy być jeszcze bliżej was, bo to wy stanowicie o naszej sile, wy wyznaczacie kierunek naszego rozwoju.

Za to, że jesteście z nami dzisiaj, chciałybyśmy wam podziękować konkursem z okazji pierwszej rocznicy istnienia portalu.

Napiszcie proszę w komentarzu pod tym tekstem, czego nam życzycie tym samym wyrażając wasze oczekiwania, propozycje, co byście chciały zmienić, a czego nie, co byście chciały koniecznie przeczytać.

Zapraszamy i zachęcamy do zabawy!


 

Konkurs: „Złóż nam życzenia na roczek”

Zadanie konkursowe: Napisz życzenia dla Oh!me w komentarzach pod tym tekstem.

Nagrody: Spośród komentarzy wyłonimy 10 najciekawszych, a ich autorów nagrodzimy zestawem kosmetyków przydzielonych drogą losową (8 zestawów kosmetyków marki Kneipp – 3 kosmetyki w zestawie oraz 2 zestawy kosmetyków marki Nova Kosmetyki  „Aksamitne SPA dla dłoni (peeling solny+ krem do rąk) GoCranberry”).

Wśród kosmetyków z pewnością znajdą się:

Kneipp® Ujędrniający olejek do ciała – Piękne ciało na poprawę kondycji skóry, szczególnie partii problematycznych.

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kneipp® – Olejek do ciała Tajemnica piękna – nieoceniony w pielęgnacji ciała, wygładza, regeneruje, nawilża i odżywia dzięki kompozycji 4 wartościowych, naturalnych olejków: arganowego, maruli, rącznika i oliwy z oliwek.

Knejpp Tajemnica piekna all

Aromatyczne płyny pielęgnujące do kąpieli Radosna chwila relaksu i Na dobranoc to inspiracje kąpielowe Kneipp®

400ml_Pflegeschaumbad_GluecklicheAuszeit_PL_hi_40

Płyn do kąpieli NA DOBRANOC Kneipp 400ml_101_PL_hi

2 x zestaw Kosmetyków Nova Kosmetyki  „Aksamitne SPA dla dłoni (peeling solny+ krem do rąk) GoCranberry”

aksamitne-spa-dla-dloni-peeling-solny-krem-do-rak-gocranberry

Czas trwania konkursu: 05.10.2016-10.10.2016. Rozwiązanie konkursu do 14.10.2016.

Regulamin konkursu znajduje się tutaj.


Lifestyle

Przyjaźń przereklamowana? 7 nieoczywistych powodów, dla których warto mieć przyjaciół

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 października 2016
warto mieć przyjaciół
Fot. iStock

Nikt z nas nie jest samotną wyspą. Choćbyśmy nie wiem, jak bardzo przekonywali się, że jesteśmy samowystarczalni, to jednak drugi człowiek jest nam w życiu potrzebny. I nie mówię tej przysłowiowej drugiej połówce. Mowa o ludziach, którzy są przy nas na co dzień, są stała wpisaną w nasze relacje.

I choćby nie wiem, jak ktoś się zarzekał, że przyjaźń jest przereklamowana i że współcześnie brak tak szczerej i głębokiej relacji, to są jednak powody, dla których warto mieć przyjaciół. Koniec i kropka.

Przyjaźń ma wpływ na to, kim jesteśmy

Zastanówmy się, czy to, z kim się przyjaźnimy w jakiś sposób nas kształtuje? Przecież czasami różnimy się poglądami, miewamy odmienne zdania, nie zgadzamy się ze sobą. Właśnie to wszystko na nas wpływa, kształtuje nasze światopoglądy, weryfikuje je, pozwala zbierać argumenty za i przecie dla naszych opinii. Z przyjaciółmi możemy podyskutować spróbować się nawzajem zrozumieć – to bezcenna lekcja.

Przyjaźń pozwala nam zajrzeć w siebie

Bo jeśli zależy nam na relacji, to każda kłótnia, każda niezgodność każe nam zajrzeć w siebie, zastanowić się, co takiego naprawdę wywołało nasz gniew, dlaczego zareagowaliśmy impulsywnie, inaczej niż zazwyczaj. Przyjaciel ma cierpliwość w zrozumieniu nas, w wysłuchaniu, we wspólnym zastanowieniu się, co tak naprawdę się wydarzyło, że wywołało w nas takie a nie inne emocje.

Przyjaźń poszerza nasze horyzonty

Bo choć bywamy do siebie podobni, to jednak się różnimy i to jest ogromna zaleta przyjaźni, gdyż wchodząc z kimś tak szczerą i głęboką przyjaźń jesteśmy w stanie otworzyć się na nowe. Nie zacietrzewiać się, nie wycofywać, ale wysłuchać, zastanowić i być może przyjąć dla siebie coś nowego. Rozwinąć swoje zainteresowania, zmienić zdanie w niektórych tematach. Przyjaźń to nieustanny motor naszego rozwoju.

Przyjaźń zbliża innych do siebie

Jeśli masz przyjaciół, to z pewnością zyskasz nowych znajomych – to działa w dwie strony. Jeśli lubisz ludzi, czerpiesz wiele z relacji z nimi – nawet tych pobieżnych, niekoniecznie bardzo zaangażowanych, to przyjaźń często bywa taką trampoliną do poznawania ludzi, spędzania z nimi czasu i dowiadywania się więcej o sobie i relacjach, jakie mamy z innymi.

Przyjaźń uczy, jak znosić porażki

Niestety większość z nas ma za sobą zawiedzione przyjaźnie, kiedy ktoś nas okłamał, zdradził, wykorzystał nasze zaufanie i naiwność. Bywa. I choć boli, choć ciężko się z tym pogodzić, to kiedy po czasie wyciągniemy lekcję z tej sytuacji, sprawi ona, że będziemy silniejsi, twardsi, bardziej czujni i wrażliwi w relacji z innymi. Takie przyjaźnie wiele nas uczą, warto o tym pamiętać.

Przyjaźń to wsparcie

To chyba jednak z największych wartości przyjaźni. Bo mając z kimś tak bliską relację, wiesz, że nigdy nie będziesz sama. Że obojętnie jak daleko byś nie była, jak długo się nie odzywała, gdzieś tam na świecie jest ktoś, do kogo możesz zadzwonić choćby w środku nocy, kto cię wysłucha, wesprze, a jeśli trzeba zaproponuje pomoc. Bezcenne.

Przyjaźń prawdę ci powie

Znacie się jak łyse konie, wiecie, co was rani, co jest waszą słabą stroną, ale NIGDY tej wiedzy nie wykorzystujecie, wręcz przeciwnie. Przyjaciel to ktoś, kto skrytykuje, zwróci nam uwagę, kiedy stwierdzi, że dokonujemy błędnych wyborów, podejmujemy złe decyzje. Zrobi to jednak w taki sposób, że zmusi nad do refleksji, nie zaatakuje, bo wie, jak z nami rozmawiać, bo nas szanuje.

Przyjaźń czyni nas lepszym

Będąc dobrym dla drugiej osoby, rozumiejącym i szanującym naszego przyjaciela stajemy się lepsi, bo jesteśmy otwarci na potrzeby drugiej osoby, uważniejsi. Przyjaźń nie wiąże nas, nie polega na tym, by nieustannie być w bliskim kontakcie, by spędzać ze sobą każdy wolny czas, by z drugą osobą omawiać każdy fragment naszego dnia. Nie. Przyjaźń to bycie dobrym dla drugiej osoby, a to przenosi się także na nasze relacje z innymi ludźmi.

I jak jej nie doceniać?


Zobacz także

Jestem samotną matką i nie chcę 500+. Oto, czego potrzebuję od mojego państwa

6 rodzajów wampirów energetycznych. To nie tylko zbyt pewni siebie egoiści

Zespół jajników policystycznych dieta

Zespół jajników policystycznych? Pora na odpowiednią dietę!