Ograniczające przekonania są zdecydowanie bardziej powszechne, niż powinny. Niezależnie od tego, czy jesteśmy ich świadomi, czy nie, wyrządzają nam krzywdę. Każdy z nas zasługuje na szczęśliwe, spokojne i wolne od krzywdzących rzeczy życie.
Ograniczające przekonania – czym są?
Nie da się przejść przez życie bez stawiania czoła różnym ograniczającym przekonaniom. Społeczeństwo uczy nasz różnych rzeczy, których możemy się wstydzić, ale niezwykle trudno jest nie ulec, choć jednej z nich.
Ograniczające przekonania to myśli dotyczące samych siebie, które zmniejszają nasze możliwości i potencjał. Niekorzystnie wpływają na pewność siebie, chęć działania czy zapał. Zastanawiasz się, co dokładnie kryje się pod ograniczającymi przekonaniami? To stwierdzenia typu „Nie jestem dobrym liderem”, „Na pewno mi się nie uda, nigdy nie będę w tym dobra”. Stwierdzenia te uderzają w naszą głęboko schowaną niepewność.
Zobacz także: Jak wpływa na ciało i samopoczucie zastrzyk endorfin?
Punkt wyjścia
Ograniczające przekonania mogą być wynikiem traumy związanej z dzieciństwem. Być może powiązane są ze sposobem, w jaki zostaliśmy wychowani, w jaki traktowali nas rodzice czy nauczyciele. Ograniczenia wbijają nas w ziemię i sprawiają, że nie dążymy do wyznaczonych celów, nie spełniamy marzeń. Jednak co ważne, ograniczające przekonania mogą pojawić się w dowolnym momencie życia, nie tylko w dzieciństwie. Ograniczenia może zaszczepić w nas np. partner, przyjaciel czy szef.
Dlaczego to robimy?
Zdarza się, że ograniczające przekonania postrzegamy jako rodzaj mechanizmu obronnego. Jeśli będziemy ograniczać się wyłącznie do tego, co jest w naszej strefie komfortu, nigdy tak naprawdę nie poczujemy się komfortowo. Być może osobom wrażliwym, niepewnym siebie i tym zmagającym się z różnego rodzaju traumami, takie ograniczenia wydają się być najlepszą opcją. Ich zdaniem lepiej zachować bezpieczną pozycję, niż ponieś klęskę. To oczywiście nie jest prawdą. Jedyną rzeczą, jaką możemy zyskać, ograniczając swoje życie, to niska pewność siebie i brak poczucia własnej wartości.
Ograniczające przekonania – jak się od nich uwolnić?
Zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Istnieje wiele rozwiązań, które pomogą stawić czoła ograniczającym przekonaniom, jednak zdecydowanie najlepszą opcją jest rozmowa ze specjalistą.
Źródło: higherperspectives.com