Stres towarzyszy nam w życiu codziennie : w pracy, w domu, w urzędzie… Kiedy mamy do czynienia z ogromną presją, nie zawsze potrafimy sobie z nią poradzić. Żeby załagodzić objawy stresu sięgamy po metody, które niekoniecznie wychodzą nam na zdrowie… To, w jaki sposób radzimy sobie ze stresem, ma duży wpływ zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i na nasze samopoczucie fizyczne. Czy podejmujesz właściwe decyzje, jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem? Czy wiesz, jakie wybory są złe?
Niezdrowe mechanizmy radzenia sobie ze stresem
Nadmierne spożycie narkotyków / alkoholu lub nadużywanie owych substancji
Pamiętajcie, że „nadmierna konsumpcja” i „nadużycie” to tutaj kluczowe terminy. Delektowanie się kieliszkiem wina od czasu do czasu, żeby się odprężyć nie jest niezdrowym nawykiem.
Upijanie się, palenie „jeden za drugim” lub zażywanie narkotyków jako formy ucieczki od radzenia sobie z obecnym poziomem stresu jest jednak niezdrowe i niebezpieczne. Te mechanizmy radzenia sobie mogą prowadzić do uzależnienia, poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.
Objadanie się „śmieciowym” jedzeniem
To naturalne, że sięgamy po słodkie lub słone, kiedy doświadczamy wysokiego poziomu stresu. Można obwiniać kortyzol za łaknienie tych śmieciowych produktów. Tymczasem nadmierna konsumpcja fast foodów może w rzeczywistości zwiększyć poziom stresu i negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Zbyt dużo snu lub zbyt mało snu
Podobnie jak używanie narkotyków lub alkoholu aby poradzić sobie z trudną sytuacją w twoim życiu, zasypianie jest inną formą eskapizmu, która pozwala uniknąć rozwiązywania problemu. Ale tylko na chwilę. Odkryjesz szybko, że po przebudzeniu stresory są nadal obecne…
Zakupoholizm
Dobrze jest kupować rzeczy, które pomogą ci się zrelaksować. Lub sobie relaksującą sól da kąpieli, idz do kina na dobrą komedię. Zaopiekuj się sobą. Ale uważaj, by nie stracić kontroli nad wydatkami. Kupowanie, żeby „zapomnieć” to jeden z najbardziej niebezpiecznych i silnie uzależniających mechanizmów, prowadzących do spirali długów.
Karanie samego siebie
Wiele osób, czując się tak, jakby straciły kontrolę nad swoim życiem z powodu stresujących sytuacji, może zdecydować się na samookaleczenie lub głodzenie się, aby uzyskać jakąś formę wpływu na to, co się dzieje. To samo dotyczy samookaleczania psychicznego – wmawiania sobie, że jest się niewiele wartym lub, że przyciąga się to, co najgorsze.
Na podstawie: lifehack.org