Go to content

Kilka prostych sposobów, by pozbyć się stresu

Psychologia zapachu
Fot. iStock / SanneBerg

Psycholodzy to specjaliści, którzy pomagają nam rozwiązywać problemy, przezwyciężać lęki i radzić sobie z emocjami, abyśmy mogli być spokojni i zdrowi. Ale są też ludźmi i czasami też muszą radzić sobie z własnym stresem. Wiecie jakich metod używają? Przeczytacie o nich poniżej.

Zapisuj wszystko, co przychodzi ci do głowy

John Duffy, psycholog kliniczny i autor książki o wychowaniu nastolatków, mówi: „Aby zminimalizować stres, robię notatki”. Zapisuj myśli, sytuacje, relacje z ludźmi, pomysły. Ten twórczy proces jest bardzo pomocny, ponieważ sprawia, że napięcie maleje. Potem widzisz rzeczy z innej perspektywy .

Przygotuj jakieś pracochłonne danie

Psychoterapeuta, pisarz i nauczyciel Jeffrey Sumber stosuje takie metody radzenia sobie ze stresem:”Kiedy czuję się przygnębiony, lubię jeść. Ale powinna to być zdrowa żywność lub danie, którego nigdy wcześniej nie robiłem. Spędzam dużo czasu spacerując po sklepie, wybierając składniki. Przygotowuję dodatkowe sosy i powoli rozkoszuje się daniem.”

Napnij wszystkie mięśnie

Amerykański psychoterapeuta Kevin Chapman stosuje metodę progresywnego rozluźnienia mięśni, opracowaną w 1920 roku. Pomysł jest prosty: po silnym napięciu pojawia się silny relaks. Oznacza to, że musisz napiąć mięśnie przez 10 sekund, a następnie skupić się na totalnym rozluźnieniu przez 20 sekund.

Odpowiednio reaguj lub nie reaguj w ogóle

Psycholog Susan Krauss Whitbourne nie walczy ze stresem. Ma specjalną mantrę, którą powtarza, kiedy wpada w stresującą sytuację. Mówi: „Nie mogę zmienić sytuacji, ale mogę zmienić swoją reakcję”.

Zatrzymaj przepływ myśli

Psycholog Martin Seligman zaleca jedną łatwą i popularną metodę, która pomaga nam dosłownie „oczyścić” głowę. Klaśnij w dłonie i krzyknij: „Przestań! Pomyśl o tym później!”. Użyj tego prostego zabiegu aby zatrzymać cykl myśli i odłożyć na jakiś czas problem. Następnie skup uwagę na jakiejś zupełnie innej sprawie lub na ćwiczeniu oddechowym.


Na podstawie: brightside.me