Go to content

5 przyczyn niepewności emocjonalnej w związku. Dlaczego wciąż nie czujesz się bezpiecznie?

Fot. iStock

Niepewność emocjonalna w związku wpływa na niego negatywnie. Niełatwo jest tworzyć coś razem, jeśli jedna osoba ma przy tym wątpliwości, nie potrafi się w pełni odnaleźć w roli partnera. Przyczyn takiego problemu jest kilka, a każda z nich może mieć ten sam skutek. Z czego może wynikać niepewność emocjonalna w związku?

Budowanie relacji to zadanie dla dwojga. Wymaga pełnego zaangażowania, zaufania, umiejętności rozmawiania o swoich uczuciach, lękach, nadziejach. Gdy pojawia się w związku niepewność emocjonalna, sprawy zaczynają się komplikować. Osoba nią dotknięta nie potrafi w pełni zaufać partnerowi, ukrywa prawdziwe emocje, cierpi z powodu braku pewności siebie. W takim przypadku warto poszukać przyczyn niepewności, by mieć szansę na spokój psychiczny i szczęśliwy związek.

Niepewność emocjonalna w związku — przyczyny 

Niskie poczucie własnej wartości 

Niskie poczucie własnej wartości jest chyba jedną z najważniejszych przyczyn braku pewności emocjonalnej w związku. Może ono może wynikać z wielu przyczyn i kształtuje się zazwyczaj już w dzieciństwie, rzutując na dorosłe życie. Często wynika z nieprawidłowych postaw rodzicielskich. Przyczyn może być o wiele więcej, na przykład problemy z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej, ciągła krytyka, nakładanie kar. Niskie poczucie własnej wartości przekłada się na brak pewności siebie w związku, brak zaufania, zaborczość, co nikomu nie służy. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości myślą o sobie źle, uważają, że są zbyt słabi, mało wartościowi, wręcz niegodni miłości.

Zaniedbanie emocjonalne

Negatywny bagaż emocjonalny z dzieciństwa jest niezwykle obciążający. Niedostatek uczuć ze strony któregoś z rodziców mogło sprawić, że potrzeby emocjonalne nie zostały zaspokojone w czasie dzieciństwa i dorastania. Osoba dorosła z takim zaniedbaniem czuje się w relacjach bardzo niepewnie. Odmawia sobie prawa do szczęścia, bo nie wie, jak je dla siebie wypracować i jak sprawić, by nagle nie znikło.

Złe doświadczenia z poprzednich związków

Bardzo często problem z niepewnością emocjonalną związany jest ze złymi doświadczeniami wyniesionymi z poprzednich relacji. Jeżeli komuś zdarzyło się coś złego, na przykład partner zdradzał, oszukiwał, źle traktował, może pojawić się uraz, którego trudno się pozbyć. W związku z tym rodzi się uczucie niepewności i niepokoju, które rzutuje na kolejne związki. Dzieje się tak nawet jeśli obecny partner nie daje podstaw do obaw. Podświadomie pamiętamy o doświadczonym bólu, mając w tyle głowy obawę, że aktualny partner prędzej czy później  zrobi coś, co nas skrzywdzi.

Nierówne doświadczenia

Nierówne doświadczenia partnerów mogą być mogą być przyczyną niepewności emocjonalnej w nowym związku. Jeśli w poprzednim związku jedna osoba czuła się szczęśliwa i dobrze go wspomina, a druga nie ma doświadczeń w szczęśliwych relacjach, trudno jest o tym zapomnieć. Można wtedy odnieść wrażenie, że nowy związek zawsze będzie znajdował się w cieniu starego. To jest szczególnie dotkliwe, jeśli dotyczy osoby niezbyt pewnej siebie, która ma tendencje do porównań siebie do byłych partnerów. W takim zestawieniu osoba niepewna emocjonalnie zawsze wypada gorzej od poprzednika. Trudno w takiej relacji być w pełni szczęśliwym.

Brak satysfakcji z własnego życia

Brak satysfakcji z własnego życia i poczucie niespełnienia rodzą niezadowolenie. Wiele osób wchodząc w nowy związek dobrowolnie rezygnuje z części siebie, zaczyna żyć życiem partnera. To może powodować utratę części własnej tożsamości, prowadzić do zgorzknienia i poczucia niepewności co do własnych potrzeb. Sytuacja bywa szczególnie dotkliwa, gdy partner samodzielnie realizuje swoje pasje i jest szczęśliwy, bez włączania w to partnerki.

W sytuacji, gdy w związku jest osoba niepewna emocjonalnie, potrzebne jest działanie. Jeśli uświadomienie problemu i próba samodzielnej pracy nas sobą nie przynosi efektu, warto poprosić o pomoc terapeutę.


źródło: www.lifehack.org