Go to content

Poczucie własnej wartości – Jak je wzmocnić?

Czy dobrze się czujesz we własnej skórze?

Co myślisz o sobie?

Jak siebie traktujesz?

Czy uważasz się za wartościową kobietę we własnych oczach?

Odpowiedzi na te pytania stanowią o Twoim poczuciu własnej wartości i od nich zaczynamy naszą dzisiejszą niezwykle ważną podróż, w której spotkamy się dwa razy.

Poczucie własnej wartości…

Dużo się o nim mówi i pisze, wiele filmów nakręcono i wiele książek wydano na ten temat, a czy Ty wzmacniasz i pielęgnujesz to bardzo ważne wewnętrzne bogactwo, które nierozerwalnie połączone jest z Twoją radością? A może myślisz, że jak już je masz na wystarczającym poziomie to nie „musisz” o nie dbać, a jak jest niskie to niemożliwe jest wypracowanie satysfakcjonującego poziomu…

O poczucie własnej wartości należy dbać cały czas!

Co na Ciebie czeka w tej podróży?

Odkryjesz czy Twoje poczucie wartości jest na wystarczającym poziomie, czy odzwierciedlasz je w codziennym życiu i działaniu, jak przekłada się ono na Twoje bogactwo zewnętrzne-finansowe oraz zbadasz czy Twoje poczucie własnej wartości jest na niskim poziomie, a także poznasz praktyczne sposoby jego utrzymania/odbudowy wzmacniając m.in. własne poczucie dumy czyli Twoją towarzyszkę radości życia!

To zaczynamy od początku…

Czym jest poczucie własnej wartości?

To wewnętrzne przekonanie:

poczucia pewności – zaufania własnym myślom, stawiania czoła życiowym wyzwaniom;

prawa do szczęścia – pomyślności w osiąganiu wartościowych celów życiowych, zaspokajaniu najgłębszych potrzeb, cieszenie się życiem i jego owoców.

To Twoja własna samoocena – jedna z najważniejszych potrzeb służąca, rozwijaniu tego, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu, realizacji misji życiowej – osiągnięciu „spełnienia” osobistego i zawodowego, doświadczaniu radości z każdego dnia!

Wysoka samoocena jest ciągłym procesem, która wymaga wielkiego pokładu energii i ciągle oszukuje bodźców i wyzwań w postaci wartościowych oraz ambitnych celów…

radość życia

fot. Pixabay

Na co „przekłada się” pewniejsze poczucie własnej wartości?

Jesteś bardziej elastyczna w „pokonywaniu” trudności i ograniczeń –  życiowych wyzwań. 

Szybciej podnosisz się z upadku,  i wiesz po co jest dana Ci dana napotykana trudność – masz świadomość, iż jest on normalnym „testem” – wiadomością, która poprowadzi Cię do upragnionych celów zgodnych z Twoim poczuciem sensu.

Masz w sobie wewnętrzne poczucie bogactwa, nie koniecznie materialnego, a przeżycia pięknych doznań: emocjonalnych, intelektualnych, twórczych i duchowych.

Jesteś zdrowo ambitna w osiąganiu wartościowych celów. Wiesz, że każdy mniejszy cel stanowi część życiowego planu, który pragniesz zrealizować. Nie zależy Ci w sposób  szczególny na dobrach materialnych czy awansie zawodowym.

Masz w sobie większą otwartość  i uczciwość, co odzwierciedla się w lepszej komunikacji z otaczającym Cię światem. Twoje myśli są wartościowe i jasne, nie boisz się zaufać!

Jesteś zdolna do tworzenia wartościowych związków partnerskich. To co wysyłasz z własnego wnętrza powraca do Ciebie z zewnątrz. Spokojnie i komfortowo czujesz się z osobami, które mają podobny jak Ty system wartości.

Masz większą w sobie  życzliwość, chęć pomocy i tworzenia dobra.  Nie czujesz zagrożenia i nie widzisz wokół siebie konkurencji.

Masz większy szacunek do siebie i świata. Szacunek do samej siebie jest podstawą szacunku do każdego człowieka.

Masz mocniejszą perspektywę pomyślności życiowej – spełnienia, szczęścia i radości życia z każdego dnia.

Kiedy Twoja samoocena jest na wysokim poziomie to odczuwasz „nadwyżkę” pozytywnej energii życiowej. Pragniesz dzielić się nią: robiąc to, co lubisz i kochasz robić, dzieląc chwile z ukochaną osobą, rodziną – po prostu się spełniać czując satysfakcję i radość.

A czy wiesz o tym, że wysoka samoocena wzmacnia także Twój układ odpornościowy. Nie da Ci gwarancji, że nie zachorujesz, Jednak sprawi, iż jesteś mniej podatna na choroby, a jak już Cię jakaś „dopadnie”  to szybciej ją pokonasz! Wzmacniajmy nasze poczucie własnej wartości każdego dnia, niech poniższa

Kiedy doświadczasz poczucia własnej wartości i wiesz dokąd zmierzasz… to nagle zaczyna dopływać do Ciebie energia z całego świata. Wówczas świat śmieje się razem z Tobą ponieważ masz w sobie to, co najpiękniejsze w życiu – bezgraniczną – krystaliczną wewnętrzną miłość, która ofiaruje Ci największe bogactwo! 

poczucie własnej wartości

fot. Pixabay

A może… Twoje poczucie własnej wartości jest zbyt niskie?

Według Nathaniela Brandena – wybitnego światowego prekursora wiedzy o samoocenie i uzdrawianiu: Obraz siebie jest naszym przeznaczeniem. To, co świadomie i nieświadomie myślimy o sobie – nasze fizyczne i psychiczne cechy, nasze aktywa i pasywa, możliwości i ograniczenia, silne i słabe mocne strony. 

Jak to jest możliwe?

Mocno zakorzenione przekonanie, iż nie zasługujemy na szczęście powoduje, iż koncentrujemy się bardziej na pragnieniu unikania bólu niż doświadczania radości. Świadomie większy wpływa ma na Nas to, co jest negatywne niż pozytywne.

Niska samoocena kreuje wrogi stosunek do tego co jest dla Ciebie dobre. Budzi wewnętrzny lęk przed szczęściem i powodzeniem.

Pamiętaj! Poczucie własnej wartości – niskie czy wysokie – jest samospełniającą się przepowiednią. Twoje oczekiwania, tego co jest wartościowe i możliwe mogą być mocno zakorzenione w Twojej podświadomości i półświadomości, w które wyposażyła Cię przeszłość. Co możesz z robić, aby je zacząć zmieniać? Dokonaj „analizy” swojego poczucia własnej wartości. Pomocna Ci w tym będzie dzisiejsza Inwestycja, którą znajdziesz na końcu bloga.

Czy można mieć zbyt wysokie poczucie własnej wartości?

Nie można! Spotykane w życiu zachowania przechwalania czy arogancji świadczą o niskiej samoocenie. Osoba o wysokiej samoocenie nie ma potrzeby wywyższania się. Nie udowadnia swojej wartości i nie porównuje się. Pracuje nad tym, aby uwolnić swój umysł od krytyki i oceniania. Świadomie, z wewnętrznym poczuciem spokoju każdego dnia stawia piękny krok ku temu, czego najmocniej pragnie w życiu osiągnąć.

Jak poczucie własnej wartości połączone jest z Twoim bogactwem zewnętrznym?

Bogactwo zewnętrzne – materialne swoje źródło ma w głębokim przekonaniu poczucia własnej wartości oraz bezpieczeństwa. Kiedy masz wysoką samoocenę i czujesz się bezpieczna to z łatwością  dzielisz się prestiżem, uznaniem, nagrodą – nie obawiasz się, że ktoś Ci je odbierze.

Powiązane ono jest z tzw. mentalnością dostatku, która także zwiększa szanse w osiągnięciu wartościowych celów, alternatyw pomysłów oraz rozwija Twoje twórcze działanie. Wewnątrz siebie czujesz bezgraniczną „falę” pozytywnych emocji – radość, zadowolenie, wdzięczność, satysfakcję. Każdy dzień… a każda chwila dostarcza Ci poczucia spełnienia.

Ważne jest to, abyś bogactwo postrzegała jako środek służący jakiemuś celowi, a nie cel sam w sobie i źródło szczęścia.

poczucie własnej wartości

fot. Pixabay

Jak wzmacniać poczucie własnej wartości?

Bądź dumna z tego, co masz i osiągasz!

Duma to wyjątkowa i piękna świadoma radość – przyjemność za Twoje działania i osiągnięcia, która Powiązana jest  z poczuciem własnej wartości:

  • samoocena rozważna: „Co należy zrobić”,mówiąc „Tak potrafię to zrobić”;
  • dumarozważa: „Co zostało osiągnięte”mówiąc „Tak dokonałem tego!”.

Jest bardzo ważną pozytywną emocjonalną nagrodą za osiągnięcia i sukcesy. Ważne jest abyś wiedziała iż bycie dumnym nie oznacza pominięcia Twoich braków czy wad. Nie żyjesz w złudzeniu, doceniasz swoje osiągnięcia i to kim jesteś będąc w pełni  świadomych własnych niedoskonałości.

Zapewne kiedyś spotkałaś się z negatywnym stosunkiem do tej ważnej wartości. Co jest tego powodem? Mogą to być mocno zakorzenione przekonania z przeszłości, wypierające rzeczywistość – wewnętrzny głos, który mówi Ci, że bycie dumnym nie jest dla Ciebie.  A może ktoś ustalił Twoje cele życiowe?

Ważne i kluczowe jest wyznaczanie celów w życiu!

Są one nierozerwalną częścią każdego powodzenia w Twoim  życiu.

Wzmacniaj poczucie własnej wartości zapraszając dumę do swojego życia kiedy tylko będziesz mogła!  Tak naprawdę każdego dnia doświadczając mniejszych czy większych sukcesów – bądź z nich dumna zwiększając poziom zadowolenia z Twojego życia.

Pamiętajcie! autentyczna duma nie ma nic wspólnego z przechwalaniem, pychą czy arogancją. Jej źródłem jest satysfakcja i radość, a nie pustka!

Jakie wzory zachowań możesz przyjąć, aby cieszyć się życiem doświadczając własnego poczucia wartości?

Wzmacniaj i pielęgnuj własne wartości poprzez świadome działanie!

Działanie zawsze generuje wybór, a pomocna w ich trafnym dokonywaniu jest codzienna praktyka dobrych nawyków, które systematycznie i konsekwentnie udoskonalają Twoje życie przynosząc zadowolenie, satysfakcje – radość wzmacniając poczucie szczęścia.

Niezbędna w ich budowie jest dyscyplina, która nadaje spójność działaniom – zarówno tym mniejszym, jak i większym.

Poczucie własnej wartości uwewnętrznia wygenerowane przez Ciebie strategie postępowania. Ważne jest, aby opierały się one na szczerym zrozumieniu, które wzmocni zaufanie do samej siebie.

Wybacz sobie przeszłość i idź dalej… z radością w parze!

Nie możesz się od nowa narodzić, ani przeżyć własnego dzieciństwa! Możesz jednak sobie pomóc zadając pytanie:

Co mogę dzisiaj zrobić, aby podnieść poziom swojej samooceny? 

Wówczas dowiesz się jak działa jej moc podnoszenia oraz jakie aktywności należy wspierać i pielęgnować. Jeśli pragniesz być liderem i nieś innym pomoc czy inspirację to sama „musisz” najpierw nauczyć się tego, co chcesz dać.

Podsumowanie naszej dzisiejszej podróży…

Zadbaj o własny umysł, który jest podstawowym narzędziem funkcjonowania w życiu. Ufaj swoim myślom i tym, co mówi do Ciebie serce. Nie oszukuj samej  siebie dokonując zdrady, gdyż zawsze ucierpi na tym Twoje poczucie własnej wartości.

Doceń to, co masz i własne osiągnięcia-  bądź z tego dumna! Autentyczna duma jest wspaniałą radością pełną satysfakcji!

Działaj z przyjemnością tak, aby Twoje bogactwo zewnętrzne było odzwierciedleniem Twojego wnętrza!

Już teraz zrób pierwszy Krok w zadbaniu o swoje poczucie własnej wartości…

Dołącz do darmowego kursu on-line PRZEMIENIACZ TRUDNOŚCI TUTAJ