Go to content

Proszę bardzo, tu masz wszystko, co najważniejsze. Będzie twoje, jeśli nauczysz się kochać siebie

miłość do samej siebie
fot. Darius Bashar/Unsplash

Miłość własna uświadamia ci, że ludzie mają różne historie, różne problemy, mierzą się z niewyobrażalnym. Nie oceniasz, rozumiesz. Miłość do siebie samej i troska o siebie dają nam wewnętrzną moc, ale też pomagają być uważnymi i otwartymi na innych. Miłość własna jest też szczególnie ważna dla naszego związku – dobrze pojęta i pielęgnowana sprawia, że jesteśmy lepszymi partnerkami, przyjaciółkami, matkami i córkami.  Jest niezbędna byśmy miały szczęśliwe i zdrowe życie. Przekonaj się sama.

Jesteś inspiracją dla innych, ważnych osób w twoim życiu, jeśli potrafisz pokazać, że kochasz siebie, że umiesz o siebie zadbać. Naucz tego swoją córkę, przypomnij o tym swojej mamie lub przyjaciółce. I nigdy siebie nie zaniedbuj. Kochając siebie, stajesz się swoją najlepszą przyjaciółką. Potrafisz dać sobie wsparcie w trudnych momentach, szanujesz się i lubisz w sobie wiele rzeczy.

Co daje ci miłość własna?

Akceptację

Przestajemy porównywać się z innymi i rywalizować. Zamiast zabiegać o zainteresowanie drugiej osoby, powinnyśmy przejść swoistą terapię i lekcję miłości własnej. To nie jest łatwa nauka, ale bardzo ważna. Kochając siebie, będąc dla siebie dobrymi, nabieramy pewności siebie i zaczynamy rozumieć, że miłość i uznanie drugiej osoby są ważne, ale nie najważniejsze. Że można bez nich żyć. Nie da się jednak żyć w poczuciu, że jest się bezwartościową, nieistotną, że nic się nie znaczy i niewiele umie. Jesteś mądra, piękna, ważna. Nigdy o tym nie zapominaj.

Realne podejście

Tylko wtedy, gdy będziemy mogły realnie podejść do swojej sytuacji, uda nam się rozwiązać problem i stworzyć plan działania, który popchnie nas do przodu. Bujanie w obłokach i myślenie życzeniowe na chwilę potrafią nas uspokoić, ale niestety niczego nie załatwiają. Samo się nie zrobi, trzeba działać. Że popełnimy błąd? Co z tego? Będzie nauczka na przyszłość. Ale bezczynnością, spowodowaną bujaniem w obłokach, robimy sobie większą krzywdę, niż błędnymi decyzjami.

A gdyby tak zadbać najpierw o siebie i sprawdzić, czy świat się przez to nie zawali?

Znalezienie odpowiedniego partnera

Aby otrzymać miłość, musimy najpierw być w stanie dawać miłość. Akt miłości zaczyna się w nas samych. To, co powstrzymuje cię przed miłością, to rzadko jakieś zewnętrzne ograniczenia. Większość barier stwarzasz sobie sama, hamują cię twoje lęki, uprzedzenia i wygórowane wyobrażenia.

Umiejętność doceniania

Kochając siebie, nie skupiamy się na niedostatkach, ale na tym, co mamy. Umiemy to docenić i być za to wdzięczne.

Rozwój 

Im bardziej się rozwijamy, tym bardziej szerzymy miłość i radość. Nie możemy dzielić się pozytywnymi przesłaniami, dopóki najpierw całkowicie nie uwierzymy w siebie. Miłość własna daje nam siłę, by pokonywać życiowe trudności. Czujemy się silne, bo znamy swoje mocne i słabe strony, wiemy na co nas stać.

Nauczyliśmy się wierzyć, że to, co nieracjonalne, jest niedobre. A co, jeśli intuicja pcha cię ku niepewnym brzegom?

Wybaczenie

Wiesz, że masz prawo do błędów. Nie rozpatrujesz w nieskończoność, nie żałujesz ciągle. Potrafisz sobie wybaczyć i iść dalej. Bardzo często mylimy przebaczeniem z pojednaniem, a przecież przebaczenie nie jest równoznaczne z pogodzeniem się z tym, kto nas skrzywdził, czy zranił. Przebaczenie jest definiowane jako świadoma decyzja o uwolnieniu się od gniewu, niechęci, a także chęci zemsty niezależnie od tego, czy ktoś zasługuje na nasze przebaczenie. My tymczasem myślimy, że przebaczenie, to zapomnienie krzywdy, to pogodzenie się z tym, co nas spotkało, to takie powiedzenie nie wprost: „w sumie, to nic się nie stało”. Nic bardziej mylnego.

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości to stan psychiczny związany z opinią na swój własny temat. Ta samoocena jest kluczowa, bo to na jej podstawie wybiera się partnera, podejmuje decyzje zakupowe, wykonuje określone działania – decyduje ona o jakości życia i tego, jak daleko w nim zajdziemy. Ponieważ miłość do siebie zwiększa pewność siebie, wiemy, że nasze znaczenie nie zależy od tego, co osiągnęliśmy, ale jak  ważną rolę odgrywamy w życiu tych, którzy nas kochają.