Go to content

7 typów bólu fizycznego wywołanego przez nagromadzenie negatywnych emocji

Stres, niepokój lub brak wsparcia wpływają w znaczny sposób na nasze samopoczucie oraz ogólną kondycję. Emocje mają związek ze stanem fizycznym i w nagromadzeniu mogą powodować dolegliwości zdrowotne. Im większy problem z radzeniem sobie z emocjami, tym dotkliwsze objawy ze strony ciała. Wtedy pojawiają się ulokowane w wielu miejscach bóle, o różnorodnym natężeniu. 

Gdy dolegliwości zaczynają niepokoić, najczęściej szukamy przyczyny w stanie zdrowia, szukając np. stanu zapalnego, a nie w psychice. A często właśnie w niej tkwi klucz do rozwiązania zagadki. Warto nauczyć się kontrolować emocje, aby nie tłumić ich w sobie. Spychanie wszelkich niemiłych myśli i doświadczeń do podświadomości nie sprawi, że problem zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nieprzepracowane emocje utykają nie tylko w umyśle, ale i w ciele, dając wyraźne sygnały istniejącego problemu.

7 rodzajów bólu fizycznego, wywołanego przez nagromadzenie emocji:

źródło: krokdozdrowia.com, www.echodnia.euzwierciadlo.pl

depresja Fot. iStock / Mixmike

1/7 Ból głowy

Bóle głowy różnego nasilenia mogą wynikać z trudności w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Czasem wystarczy zwykła sprzeczka, niepowodzenie w pracy, aby stres i emocje spowodowały nadmierne napięcie mięśniowe całego ciała, uznawane za praprzyczynę bólu. Odczuwanie uporczywego, tępego bólu, który obejmuje całą głowę, związane jest z napięciowym bólu głowy. Może on się pojawiać rzadko, na skutek bardzo przykrego zdarzenia lub przez wiele dni, jako konsekwencja życia w stałym stresie.

Fot. iStock / PeopleImages

2/7 Ból zębów

Bóle zębów oraz szczęki pojawiają się najczęściej na skutek silnego przeżywania stresu. Podświadomie zaciskamy szczękę i często zdarza się również zgrzytanie zębami przez sen. Brak kontroli nad tym powoduje ścieranie szkliwa i uszkadzanie zębów oraz bóle twarzy i głowy.

Fot. iStock / SIphotography

3/7 Ból karku

Ból i dyskomfort okolicy szyi i karku spowodowane są nadmiernym napięciem mięśni. W pierwszej kolejności spina się szyja, zwłaszcza tylne mięśnie, następnie głowa. Przyjmowanie skulonej, przygarbionej sylwetki, gdy natłok złych emocji nie pozwala na walkę z przeciwnościami, pogłębia przykre objawy. Kumulowanie złości, agresji, niepewności i rezygnacja są najczęstszą tego przyczyną.

Fot. iStock/Marjan_Apostolovic

4/7 Kulenie ramion

Ramiona kulimy i spinamy w geście obrony przed przeciwnościami losu. Niegdyś przyjmowaliśmy taką zalęknioną postawę, ograniczającą w znacznej mierze naszą swobodę działania, aby dać sobie chwilę na zastanowienie czy walczyć, czy raczej oddalić się od źródła problemu. Dawniej pomagało to przetrwać, obecnie zapewnia złudne poczucie bezpieczeństwa i izolację od źródła problemów, powodując ból tej części ciała.

Fot. iStock/PeopleImages

5/7 Ból dłoni

Zmęczone, obolałe dłonie, które mają tendencję do puchnięcia i mrowienia, mogą stanowić sygnał problemów z brakiem czasu na odpoczynek i chęci bycia najlepszymi we wszystkim, czego się dotykamy. Nadmierny perfekcjonizm bywa pułapką, w którą daje się złapać coraz więcej osób. Umiejętność odpuszczenia celów nierealnych pozwala żyć bez zbędnego stresu, który odbija się na psychice, jak i ciele.

trzustka - dieta, objawy, rak, zapalenie Fot. iStock/elenaleonova

6/7 Ból w żołądku

Stres fatalnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego. Emocje takie jak smutek, strach, złość, lęk mogą objawiać się uczuciem zgagi, wzdęciami, biegunką, wzmożonym głodem lub odwrotnie kłopotami z łaknieniem. Długotrwała taka sytuacja może prowadzić do powstania wrzodów, zespołu jelita drażliwego, zbyt dużego spadku masy ciała i innych kłopotów ze zdrowiem oraz samopoczuciem.

Fot. iStock/elenaleonova

7/7 Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Kręgosłup to wyjątkowe rusztowanie całego ciała i ból krzyża może zwiastować kłopoty wynikające z nałożenia na siebie zbyt wielkiej odpowiedzialności, szczególnie tej finansowej. Przyjmowanie zgarbionej sylwetki i długotrwałe siedzenie w stresującej pracy pogłębia istniejące problemy.