Go to content

10 bardzo brzydkich nawyków, które świadczą o wysokiej inteligencji

David Wechsler, autor najczęściej stosowanych testów inteligencji, twierdzi, iż inteligencja jest zdolnością jednostki do rozumienia otaczającego świata oraz umiejętnością radzenia sobie z jego wyzwaniami. Z tego wynika, iż poziom inteligencji jest jednym z ważniejszych czynników sukcesu życiowego. Wszyscy chcemy być postrzegani jako osoby bardzo inteligentne, które dzięki swojemu IQ doskonale radzą sobie w życiu. 

Tymczasem najwięcej osób ma przeciętne zdolności intelektualne (IQ 100), a mniej jest osób wybitnie uzdolnionych. Na ten stan rzeczy wpływają czynniki genetyczne (od 60 do 80%), na które nie mamy wpływu. Natomiast pozostały udział mają czynniki środowiskowe, takie jak stymulacja ze strony rodziców, dostęp do edukacji itp. Co ciekawe, naukowcy ustalili, że osoby o najwyższym potencjale intelektualnym posiadają zwykle mniej potomstwa, niż osoby z niższym ilorazem inteligencji.

Wiele osób z ciekawości, chcąc poznać własne możliwości intelektualne, wykonuje z zapałem różne testy, interpretując ich wynik.  Trzeba wiedzieć, że osoby wybitnie inteligentne cechują się pewnymi nawykami, które można przyporządkować wysokiemu ilorazowi IQ. Jesteście tego ciekawi?

10 bardzo brzydkich nawyków, które świadczą o wybitnej inteligencji

Być może one sprawiają, że bywasz irytująca dla otoczenia, ale domniemanie posiadania wybitnej inteligencji jest wystarczającą „rekompensatą” za małe dziwactwa i brzydkie nawyki.

1. Prokrastynacja

Prokrastynacja to po prostu skłonność do odkładania realizacji obowiązków, w myśl zasady „co masz zrobić jutro, zrób pojutrze, to będziesz miała dwa dni wolnego”. Jeśli to określenie jest ci doskonale znane, nie oznacza wcale, że jesteś leniwa. W wielu przypadkach świadczy to o wysokiej inteligencji i niezwykłej kreatywności. Nie raz wymaga ona intensywnego obmyślania, jak ze wszystkim zdążyć.

2. Skubanie i obgryzanie paznokci

Ten brzydki nawyk, za który zapewne nie raz ci mama głowę zmyła, nie bierze się znikąd. Gdy intensywnie skupiasz się na wykonywanym zadaniu, tego rodzaju czynność pozwala mocniej skoncentrować się na tym, co robisz. Ale jest też druga strona medalu, gdy obgryzanie świadczy o zyciu w zbyt silnym stresie.

3. Żucie gumy

To kolejny nawyk osób intensywnie koncentrujących się na wykonywaniu zadania. Pozwala także rozładować stres i zająć czymś buzię, gdy dopada nas głód, a akurat jesteśmy na odchudzającej diecie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock / deniskomarov

1/1 10 bardzo brzydkich nawyków, które świadczą o wybitnej inteligencji

4. Spóźnianie się

Ta cech nie jest mile widziana przez otoczenie, ale wcale nie musi świadczyć o tym, że masz gdzieś umawiane godziny spotkań. Spóźnianie się jest jedną z cech osób wielozadaniowych, którzy wychodzą z domu zbyt późno nie dlatego, że pokłóciły się z zegarkiem, ale zajmują się tyloma rzeczami na raz, że po prostu gubią się w ich gąszczu.

5.Wiercenie się

Jeśli nie możesz znaleźć sobie miejsca i ciągle machasz stopą albo rękoma, świadczy to o nadmiarze energii, którą w sobie kumulujesz. Ona pomaga kreatywnie wypełniać powierzone zadania, a to duży pozytyw, bo nie padasz w połowie dnia ze zmęczenia.

6. Bałagan na biurku

Bałagan na biurku tylko na pozór uniemożliwia doskonałą organizację. Osoby chaotyczne o wiele łatwiej dochodzą do unikalnych rozwiązań, które nie są związane z tradycyjnymi metodami i w najmniej oczekiwanych momentach wpadają na niestandardowe rozwiązania. Łamią zwyczajne granice myślenia, wychodzą poza utarte schematy, nie boją się eksperymentować, korzystać z poczucia humoru.

7. Odpuszczanie pewnych czynności

Osoby bardzo inteligentne wiedzą, że szkoda marnować czasu na rzeczy mało istotne. Wolą robić coś ciekawego, co przynosi im satysfakcję, niż coś, co inni od nich oczekują.

8. Wszechwiedza

Ludzie wybitnie inteligentni mogą być niesprawiedliwie postrzegani, jako osoby zadufane w sobie, wywyższające się intelektualnie nad innymi. A w praktyce mają rozległą wiedzę, którą wyrażają poprzez głębokie zaangażowanie, przez co mogą być postrzegani przez otoczenie, jako osoby wszechwiedzące.

9. Używanie przerywników

Jeśli podczas rozmowy masz w zwyczaju wyrzucać z siebie „eeee”, „yyyy”, „hmmmm”, to nie świadczy o braku umiejętności wypowiedzenia się, a wręcz odwrotnie. Takie przerywniki pomagają lepiej zrozumieć i zapamiętać słowa rozmówcy.

10. Przeklinanie 

Miłośnicy ciężkiego słownictwa mają doskonale rozwinięte zdolności językowe. Umiejętność przeklinania powoduje, że w danej chwili łatwiej jest przywołać z pamięci różne słowa.

źródło: www.kobieta.plwww.psychiatria.pl