Go to content

Lepiej mieć szklankę do połowy pełną. Jak nauczyć się pozytywnego myślenia?

Lepiej mieć szklankę do połowy pełną. Jak nauczyć się pozytywnego myślenia?
fot. katsiaryna-endruszkiewicz/Unsplash

Czy Twoja szklanka jest do połowy pusta czy do połowy pełna? To, jak odpowiesz na to odwieczne pytanie dotyczące pozytywnego myślenia, może odzwierciedlać twoje podejście do życia, twój stosunek do siebie oraz to, czy jesteś optymistką, czy pesymistką – a może nawet mieć wpływ na twoje zdrowie.

Niektóre badania pokazują, że cechy osobowości, takie jak optymizm i pesymizm, mogą wpływać na wiele obszarów zdrowia i dobrego samopoczucia. Pozytywne myślenie, które zwykle towarzyszy optymizmowi, jest kluczowym elementem skutecznego radzenia sobie ze stresem. A skuteczne radzenie sobie ze stresem wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Jeśli jesteś pesymistą, nie rozpaczaj — możesz nauczyć się pozytywnego myślenia.

Zrozumienie pozytywnego myślenia i mówienia do siebie

Pozytywne myślenie nie oznacza, że ​​ignorujesz mniej przyjemne sytuacje w życiu. Pozytywne myślenie oznacza po prostu, że podchodzisz do nieprzyjemności w bardziej pozytywny i produktywny sposób. Myślisz, że wydarzy się najlepsze, a nie najgorsze.

Pozytywne myślenie często zaczyna się od rozmowy z samym sobą. Rozmowa z samym sobą to niekończący się strumień niewypowiedzianych myśli, które przepływają przez twoją głowę. Mogą być pozytywne lub negatywne. Część twojego wewnętrznego dialogu wynika z logiki i rozumu. Inne rozmowy z samym sobą mogą wynikać z błędnych wyobrażeń, które tworzysz z powodu braku informacji lub oczekiwań wynikających z z góry przyjętych wyobrażeń na temat tego, co może się wydarzyć.

Jeśli myśli, które krążą ci po głowie, są w większości negatywne, twoje spojrzenie na życie jest bardziej pesymistyczne. Jeśli Twoje myśli są w większości pozytywne, prawdopodobnie jesteś optymistką — osobą, która praktykuje pozytywne myślenie.

Korzyści zdrowotne wynikające z pozytywnego myślenia

Naukowcy w dalszym ciągu badają wpływ pozytywnego myślenia i optymizmu na zdrowie. Korzyści zdrowotne, jakie może zapewnić pozytywne myślenie, to:

  • Zwiększona żywotność
  • Niższe wskaźniki depresji
  • Niższy poziom niepokoju i bólu
  • Większa odporność na choroby
  • Lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne
  • Lepsze zdrowie układu krążenia i zmniejszone ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia i udaru mózgu
  • Zmniejszone ryzyko śmierci z powodu raka
  • Zmniejszone ryzyko śmierci z powodu chorób układu oddechowego
  • Zmniejszone ryzyko śmierci z powodu infekcji
  • Lepsze umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i chwilach stresu

Nie jest jasne, dlaczego ludzie, którzy angażują się w pozytywne myślenie, doświadczają tych korzyści zdrowotnych. Jedna z teorii głosi, że pozytywne nastawienie pozwala lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach, co zmniejsza szkodliwy wpływ stresu na zdrowie.

Uważa się również, że pozytywni i optymistyczni ludzie prowadzą zdrowszy tryb życia — zwiększają aktywność fizyczną, przestrzegają zdrowszej diety, nie palą i nie piją alkoholu w nadmiarze.

Identyfikacja negatywnego myślenia

Nie jesteś pewna, czy twoja samoocena jest pozytywna czy negatywna? Niektóre typowe formy negatywnego mówienia do siebie to:

  • Filtracja. Wyolbrzymiasz negatywne aspekty sytuacji i odfiltrowujesz wszystkie pozytywne. Na przykład miałaś wspaniały dzień w pracy. Wykonałaś swoje zadania przed czasem i zostało to docenione. Tego wieczoru skupiasz się tylko na planie wykonania jeszcze większej liczby zadań i zapominasz o tym, żeby się pochwalić.
  • Personalizacja. Kiedy dzieje się coś złego, automatycznie obwiniasz siebie. Na przykład słyszysz, że wieczór ze znajomymi zostaje odwołany i zakładasz, że zmiana planów wynika z tego, że nikt nie chciał przebywać w twoim towarzystwie.
  • Katastrofizacja. Automatycznie przewidujesz najgorsze, nie mając żadnych danych na to, że najgorsze się stanie. W kawiarni dostałaś latte zamiast cappucino, więc myślisz, że reszta dnia będzie katastrofą.
  • Obwinianie. Próbujesz wmówić, że za to, co ci się przydarzyło, odpowiedzialny jest ktoś inny, a nie ty sama. Unikasz odpowiedzialności za swoje myśli i uczucia.
  • Mówienie, że „powinnaś” coś zrobić. Myślisz o wszystkich rzeczach, które twoim zdaniem powinnaś zrobić i obwiniasz się za to, że tego nie zrobiłaś.
  • Wyolbrzymianie. Z drobnych problemów robisz wielką sprawę.
  • Perfekcjonizm. Utrzymywanie niemożliwych do osiągnięcia standardów i dążenie do bycia doskonalszym skazuje się na porażkę.
  • Polaryzacja. Widzisz rzeczy tylko jako dobre lub złe. Nie ma złotego środka.

Koncentruj się na pozytywnym myśleniu

Możesz nauczyć się przekształcać negatywne myślenie w pozytywne. Proces jest prosty, ale wymaga czasu i praktyki — w końcu tworzysz nowy nawyk. Oto kilka sposobów myślenia i zachowywania się w bardziej pozytywny i optymistyczny sposób:

  • Zidentyfikuj obszary wymagające zmiany. Jeśli chcesz stać się bardziej optymistyczna i zaangażować się w bardziej pozytywne myślenie, najpierw zidentyfikuj obszary swojego życia, o których zwykle myślisz negatywnie, niezależnie od tego, czy jest to praca, codzienne dojazdy do pracy, zmiany w życiu czy związek. Możesz zacząć od małych rzeczy, skupiając się na jednym obszarze, aby podejść do niego w bardziej pozytywny sposób. Pomyśl o pozytywnej myśli, aby poradzić sobie ze stresem, zamiast o negatywnej.
  • Sprawdź się. Od czasu do czasu w ciągu dnia zatrzymaj się i oceń, co myślisz. Jeśli zauważysz, że twoje myśli są głównie negatywne, spróbuj znaleźć sposób na nadanie im pozytywnego charakteru.
  • Bądź otwarta na humor. Daj sobie pozwolenie na uśmiech lub śmiech, szczególnie w trudnych chwilach. Szukaj humoru w codziennych wydarzeniach. Kiedy potrafisz śmiać się z życia, czujesz się mniej zestresowana.
  • Prowadź zdrowy tryb życia. Staraj się ćwiczyć przez około 30 minut przez większość dni w tygodniu. Możesz także podzielić go na 5- lub 10-minutowe fragmenty w ciągu dnia. Ćwiczenia mogą pozytywnie wpływać na nastrój i redukować stres. Stosuj zdrową dietę, która zapewni energię twojemu umysłowi i ciału. Dobrze się wysypiaj. I naucz się technik radzenia sobie ze stresem.
  • Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Upewnij się, że twoi bliscy są pozytywnymi, wspierającymi osobami, na których możesz polegać, jeśli chodzi o udzielanie przydatnych rad i opinii. Negatywni ludzie mogą zwiększyć twój poziom stresu i sprawić, że zwątpisz w swoją zdolność radzenia sobie ze stresem w zdrowy sposób.
  • Ćwicz pozytywny sposób mówienia do siebie. Zacznij od przestrzegania jednej prostej zasady: nie mów sobie niczego, czego nie powiedziałbyś nikomu innemu. Bądź dla siebie delikatna i zachęcająca. Jeśli pojawi się w twoim umyśle negatywna myśl, oceń ją racjonalnie i odpowiedz afirmacjami tego, co jest w tobie dobrego. Pomyśl o rzeczach, za które jesteś wdzięczny w swoim życiu.

Codziennie ćwicz pozytywne myślenie

Jeśli masz tendencję do negatywnego nastawienia, nie spodziewaj się, że z dnia na dzień staniesz się optymistką. Jednak wraz z praktyką w końcu twój wewnętrzny dialog będzie zawierał mniej samokrytyki i więcej samoakceptacji. Możesz także stać się mniej krytyczna wobec otaczającego cię świata.

Kiedy twój stan umysłu jest na ogół optymistyczny, lepiej radzisz sobie z codziennym stresem w bardziej konstruktywny sposób. Ta umiejętność może przyczynić się do powszechnie obserwowanych korzyści zdrowotnych wynikających z pozytywnego myślenia.

Oto kilka przykładów negatywnego mówienia do siebie i tego, jak możesz zastosować do nich pozytywne podejście:

Wdrażanie pozytywnego myślenia w praktykę. Zmień negatyw w pozytyw:

Zamiast mówić: nigdy wcześniej tego nie robiłam, powiedz: to okazja, aby nauczyć się czegoś nowego.
Zamiast mówić: to zbyt skomplikowane, powiedz: zajmę się tym od innej strony.
Zamiast mówić: nie mam zasobów, powiedz: potrzeba jest matką wynalazku.
Zamiast mówić: jestem zbyt leniwa, żeby to zrobić, powiedz: nie udało mi się zmieścić tego w swoim harmonogramie, ale mogę ponownie przeanalizować niektóre priorytety.
Zamiast mówić: nie ma mowy, żeby to zadziałało, powiedz: mogę spróbować sprawić, żeby to zadziałało.
Zamiast mówić: to zbyt radykalna zmiana, powiedz: wykorzystajmy szansę.
Zamiast mówić: nikt nie zawraca sobie głowy komunikacją ze mną, powiedz: zobaczę, czy uda mi się otworzyć kanały komunikacji.
Zamiast mówić: nie poprawię się w tym, powiedz: spróbuję jeszcze raz.