Psychologia

4 zachowania osób niestabilnych emocjonalnie. Nie uciekaj przed trudną prawdą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 marca 2020
Fot. iStock/elenaleonova
 

Niestabilność emocjonalna jest często oznaką znacznie większego problemu natury psychicznej. Może oznaczać, że dana osoba cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline lub przeżywa załamanie nerwowe. Może to być również oznaką traumy dziecięcej, depresji lub zaburzeń lękowych. Osoby niestabilne emocje mogą wykazywać objawy depresji i lęku, a także szereg zachowań, które wpływają destrukcyjnie zarówno na nie same, jak i na otaczających je bliskich.

4 zachowania osób niestabilnych emocjonalnie

1. Zachowania kompulsywne

Niestabilność emocjonalna popycha nas ku zachowaniom ryzykownym, instynktownym, bardzo często niebezpiecznym dla naszego zdrowia, a czasem nawet życia. Nie chodzi jedynie o zakupy „pod wpływem chwili”, kiedy wasz partner czy partnerka aby poprawić sobie nastrój wydaje pół pensji na bezsensowne produkty i ubrania, których może nawet nigdy nie założy. Bywa, że w grę wchodzi nadużywanie alkoholu, uzależnienie od sportów ekstremalnych przy jednoczesnym braku odpowiednich warunków fizycznych do ich uprawiania, a nawet zaburzenia odżywiania.

2. Niekontrolowana agresja

Niestety najczęściej skierowana w stronę najbliższych. Niekontrolowane wybuchy złości, przemoc psychiczna lub fizyczna i obwinianie drugiej strony za swój zły nastrój oraz destrukcyjne zachowania to jeden z „klasyków” w toksycznych relacjach. Warto wówczas szukać grupy wsparcia, znaleźć w sobie siłę, by ratować przede wszystkim siebie, a dopiero potem ewentualnie swój związek. Pamiętajmy jednak, że partnerowi z niestabilnością emocjonalną bardzo trudno zobaczyć i uświadomić sobie swoje błędy oraz krzywdę jaką wyrządza swoim bliskim.

3. Problemy z utrzymaniem związku

Raz cię kocham, raz nienawidzę… Jak wytrzymać taką huśtawkę? Jak żyć w ciągłej niepewności, ciągłym napięciu, gdy jego/jej emocje zmieniają się jak w kalejdoskopie? Raz jesteś oskarżany o wszystko co najgorsze, za chwilę partner świata za tobą nie widzi. W jednym momencie chwali twoje sukcesy i jest dumny z tego jak sobie radzisz zawodowo i życiowo, moment pózniej oznajmia ci, że jesteś nikim… Nawet bardzo silna miłość tego nie wytrzyma. W pewnym momencie rysa na szkle spowoduje pęknięcie, którego nie da się już zatrzymać. Trudno kochać, gdy nie możemy liczyć na stabilizację, na „lepsze czasy”. Gdy nie mamy już nadziei, że on/ona się zmieni.

4. „Przerysowane” reakcje

Osoby niestabilne emocjonalne reagują w sposób niewspółmierny do sytuacji. Jeśli coś ci upadnie, coś przypadkowo zepsujesz, on urządzi ci histeryczną awanturę. Usłyszysz na przykład, że „ty zawsze wszystko psujesz” , „że niczego ci nie można powierzyć”, „że nie potrafisz czegoś używać w odpowiedni i odpowiedzialny sposób… Z czasem nauczysz się chodzić na palcach, żeby nie denerwować, nie prowokować partnera.

Niestabilność emocjonalna skutecznie dezorganizuje życie samej osoby dotkniętej tym zaburzeniem, jak i jego bliskich. Nie uciekajmy przed prawdą o naszym związku, nawet jeśli ta prawda boli.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Psychologia

15 sytuacji, w których nie powinnaś powiedzieć „tak”, jeśli chcesz być szczęśliwa

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 marca 2020
Fot. iStock / pixdeluxe
 

Zadbać o siebie, to znaczy umieć wybrać to, co dla nas naprawdę dobre. Oczywiście, takie wybory nie zawsze są wygodne dla innych, dlatego często z nich rezygnujemy nie chcą kogoś urazić lub czując się niekomfortowo odmawiając bliskiej osobie. Jednak istnieją sytuacje, w których twoje dobro jest dobrem wyższym. Naucz się tego i wciel w życie zasady, które pomogą ci odnaleźć spokój wewnętrzny i szczęście. Nie martw się o to, co pomyślą o tobie inni. Im szybciej zrozumieją, że na pewne rzeczy nie pozwalasz, tym szybciej przestaną próbować je na tobie wymusić.

15 zakazów, które powinnaś sobie wprowadzić, jeśli chcesz być szczęśliwa

1. Nie czuj się samotna, kiedy jesteś sama

Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić… Postaraj się pozbyć uczucia osamotnienia. Jeśli nie masz obok siebie nikogo bliskiego, zajmij głowę czymś, co pozwoli ci się rozwijać. Nie obwiniaj się o tę samotność, nie postrzegaj jej jako karę lub wadę. Niech będzie dla ciebie szansą.

2. Nie porównuj się do innych

W miarę możliwości nie zaglądaj do mediów społecznościowych po to, żeby zobaczyć piękne zdjęcia znajomych, poczytać jak sobie świetnie radzą w życiu i jak są szczęśliwi. Pamiętaj o tym, że w wielu przypadkach obrazy, które tam zobaczysz są fałszywe. Nie porównuj się do tej iluzji, zamiast tego rób co w twojej mocy, by znaleźć się tam, gdzie byś chciała. Ale nigdy za cenę miłości, przyjaźni, czy własnej godności i wartości, które wyznajesz.

3. Nie wchodź dwa razy do tej samej rzeki

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania tam, gdzie cię oszukano, zawiedziono. Nieudany związek z przeszłości niekoniecznie teraz okaże się udany tylko dlatego, że minęło kilka lub kilkanaście lat. Nie wracaj do relacji, które okazały się dla ciebie szkodliwe. Trzymaj dystans.

4. Nie zgadzaj się na wykonywanie obowiązków zawodowych, które nie przynoszą ci satysfakcji

Oczywiście raz, drugi, trzeci – to się zdarza. Ale jeśli praca twoich marzeń zamienia się w koszmar, pora pomyśleć o czymś nowym lub wprowadzić radykalne zmiany, które wyeliminują twoje poczucie dyskomfortu i niechęci.

5. Nie zadawaj się z królem/królową dramatu

Trzymaj się od takich ludzi z daleka. Ich przerysowane problemy nie tylko nie wnoszą nic konstruktywnego do twojego życia, ale również bardzo negatywnie wpływają na twoje nastroje i angażują niepotrzebnie twoje emocje.

6. Nie czytaj „złych” wiadomości

Nie jest to łatwe w obecnych czasach, ale w miarę możliwości postaraj się ograniczyć to, co smutne i niepokojące w twoim życiu, a na co nie masz wpływu. Pewnych rzeczy nie zmienisz, możesz jedynie zaakceptować fakt, że są. Nie jest to jednak powód do tego, by ciągle do nich wracać i katować się nimi.

7. Nie martw się ” na zapas”

Ciągłe zamartwianie się czymś, co prawdopodobnie nigdy się nie wydarzy, bardzo cię osłabia – i fizycznie, wpływając na twój układ odpornościowy, i psychicznie, powodują stany depresyjne, obniżony nastrój i poczucie braku kontroli. Są momenty, w których powinniśmy po prostu „wyłączyć myślenie”.

8. Nie zgadzaj się na więcej, niż naprawdę możesz

Nawet pomagając komuś, mierz siły na zamiary. Nie oddawaj „ostaniej koszuli”, nie pożyczaj ostatnich pieniędzy. Jesteś tylko jedną z osób, która może pomóc, a nie „ostatnią deską ratunku”. Myśl także o sobie, o swoich dzieciach (jeśli je masz), rodzicach, bliskich.

9. Nie bądź bezczynna

Nie poddawaj się bezczynnie losowi, jeśli dzieje ci się krzywda lub jeśli nie jesteś szczęśliwa. Masz realny wpływ na swoje życie, możesz je kształtować, wybierać swoje ścieżki, podejmować decyzje. Zawsze jest czas na to, by coś zmienić.

10. Nie rezygnuj z ciągłego dążenia ku czemuś

Nie stój w miejscu. Rozwijaj się, naucz się czegoś nowego. Czytaj, zdobywaj wiedzę, nowe umiejętności. Nie musisz na to wydawać fortuny. Wystarczy dostęp do biblioteki czy Internetu. I twoja chęć.

11. Nie przyspieszaj tego, czego nie możesz przyspieszyć

Kluczem do wewnętrznej harmonii jest zaakceptowanie faktu, że są rzeczy, których nie możemy kontrolować, przyspieszyć. Są rzeczy i sytuacje, na które musi przyjść odpowiedni czas. I tak jest lepiej.

12. Nie pozostawaj całymi dniami w domu

Warto codziennie spędzić choć godzinę na powietrzu, wyruszyć na spacer, popatrzeć na „zielone”. Kontakt z naturą bywa dla nas dosłownie zbawienny, pomaga znaleźć odpowiedzi na dręczące nas pytania, odstresowuje i wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną.

13. Nie utrzymuj bliskich relacji z toksycznymi osobami

Powiedz „stop” wampirom energetycznym, nie pozwól im niszczyć twojego entuzjazmu

14. Nie obwiniaj się za błędy innych

I nie pozwól innym, by obwiniali cię za swoje własne porażki, nieszczęścia, słabości. Każdy z nas jest odpowiedzialny sam za siebie. A jeśli ty sama popełniasz błędy, traktuj jej zawsze jako lekcję, która wniesie do twojego życia coś nowego, konstruktywnego.

15. Nie zgadzaj się „zawsze na wszystko”

Stwórz swoje wewnętrzne granice, których nikomu nie pozwolisz przekroczyć. Nie musisz się tłumaczyć, nie musisz czuć się niezręcznie. Masz prawo i obowiązek dbać o swoje zdrowie psychiczne. Nie zmuszaj się do rzeczy, które są niezgodne z twoimi wartościami i zasadami tylko po to, by zrobić komuś przyjemność lub zyskać akceptację.


Psychologia

Jestem Kobietą…Walczącą. Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
23 marca 2020
Fot. iStock

Jestem KOBIETĄ.

O tym moja mama dowiedziała się dopiero w trakcie rozwiązania. W latach osiemdziesiątych badanie USG było luksusem, na który nie było jej stać. Nie wiedziała zatem jakiej płci dziecko powije.  Wszyscy mówili, że będzie chłopak,  bo ładnie wygląda… Okazałam się być KOBIETĄ. Rodziła mnie absolutnie sama, w obskurnym szpitalu, gdzie o widzenie ze mną musiała się kłócić. Instytucja pielęgniarki cieszyła się wtedy inną estymą niż obecnie. Ja, ledwo dwukilogramowa kobietka, zgotowałam jej trudny los. Miliony rurek, jakimi opleciono moje ciałko i pożółkła tetrowa pieluszka wokół wątłych bioderek, były moją jedyną kreacją na czas przyspieszonego chrztu. Ale już wtedy okazało się, że JESTEM KOBIETĄ WALCZĄCĄ. Nie wiem, czy ten cud to przypadek czy modły babci coś zadziałały, ale przeżyłam. Potem co prawda były ze mną przygody, na przykład dieta bezglutenowa, ale cóż to za problem w obliczu wyboru trumienki dla dziecka?

Jako MAŁA KOBIETKA byłam wesoła, żywa, z burzą loków i szalonych pomysłów. Wiecznie z rękami w gipsie i siniakami na kolanach. Bardzo samodzielna. Co roku uczyłam się życia na obozach i koloniach letnich. Kobiecość towarzyszyła mi cały czas. W różnym wydaniu. Lubiłam sukienki i szorty, kolorowe trampki i stukające pantofelki. Kolczyki, rzemyki, bransoletki, koraliki, naklejki, broszki, przypinki. Jako dziecko blokowiska bawiłam się z dziewczynami i chłopakami. W chowanego, zbijaka i skakanie w gumę.

Biologiczna kobiecość przyszła szybko. W wakacje, między czwartą a piątą klasą. Było zaskoczenie i dyskomfort z wielkim olłejsem między chudymi nogami. Weszłam na kolejny level. Potem pojawiły się sabrinki i pierwsze mini staniki. Ciało zaczęło się zmieniać. Pokonywałam kolejne poziomy i nie do końca ta kobiecość, z którą dziś jestem za pan brat, mi się podobała. Trudno zaakceptować nowe biodra, talię, biust i cerę, którą zdobiły czerwone krostki. Czułam się brzydka. Podwójnie, bo nosiłam wtedy stały aparat. Jedyna w szkole. Ba, jedyna w mieście. Wytykali mnie palcami, wpatrywali mi się w otwór gębowy. Dziewczyny miały pierwszych chłopaków, całowały się, a ja byłam postrachem osiedla. Widziałam siebie jako bezkształtną masę z metalem na zębach. Byłam potworem. NIE KOBIETĄ.

W liceum skoki wagi, zmienny apetyt, podejrzenia o zaburzenia odżywiania. Dopiero po kilku latach okazało się, że to sprawka chorób immunologicznych. Paradoksalnie wtedy ta kobiecość nabrała kształtów. Piękne włosy, smukła sylwetka, w końcu proste zęby. Zakochałam się. Byłam MŁODĄ i śliczną KOBIETĄ, ale tego ostatniego jeszcze nieświadomą.

Kolejny poziom kobiecości osiągnęłam, gdy na teście pojawiły się dwie kreski. Oj ta kobiecość buchała we mnie pełną parą. Czekałam na tę ciążę. Skończyłam studia, pracowałam, miałam męża i mieszkanie. Byłam w bezpiecznym porcie, z kobietką w łonie, gdy nadciągnęły czarne chmury. Telefony z kliniki, wykrzykniki krzyczące na kartkach. Byłam KOBIETĄ, w ciąży, na dodatek poważnie chorą. Płakałam trzy dni, po czym znów weszłam na level KOBIETY WALCZĄCEJ. O ciążę i siebie. Długa to była walka. Kobiecość wtedy zaczęła się chwiać. Cesarskie cięcie i perspektywa karmienia butelką. Jako matka, rodzicielka zawiodłam na całej linii.

Pierwszą walkę  wygrałam rodząc moją małą kobietkę. Zdrową, śliczną i mądrą, o czym przekonuję się każdego dnia od prawie dziesięciu lat.

Na kolejną wygraną trzeba było czekać dłużej. Znieść porażki, załamania, trudy życia codziennego. Kobiecość odłożyłam na półkę. Zapomniałam o niej. A szkoda. Kończyłam kolejne studia, powoli nabierałam pewności siebie. Wywalczyłam eksperymentalną terapię lekową i pokonałam wroga, którego cień padał na całe moje życie. Odżyłam. I fizyczne, i psychiczne. Uwierzyłam w siebie. W lustrze zobaczyłam ładną KOBIETĘ i choć niedługo potem zdiagnozowano u mnie Hashimoto uśmiechnęłam się tylko do swojego odbicia i pomyślałam:

Ja, KOBIETA WALCZĄCA, nie dam rady???

Jestem KOBIETĄ. Lubię siebie, akceptuję,  już z nikim nie  porównuję, bo wiem ile jestem warta. Rozwijam się, uczę i coraz bardziej się sobie podobam. Kompleksy odłożyłam wysoko, na taką półkę,  na którą trudno mi sięgnąć. Mam pracę, którą kocham i w której jestem dobra. Mam swoje pasje. Odważyłam się na prowadzenie bloga i wydanie książki. Otwieram się na świat.

Jestem mamą. Niedoskonałą, ale kochającą moją kobietkę ponad wszystko. Chciałabym ją nauczyć wszystkiego tego, czego mi brakowało wcześniej: pewności siebie i wiary we własne siły. Chcę ją wykształcić, wspierać, wychować na dobrego człowieka.  Pokazać moje porażki, nauczyć ją jak sobie radzić sobie, gdy będzie w czarnej dziurze i przez moment nie będzie widziała z niej wyjścia.

Fizycznej kobiecości uczy się ode mnie każdego dnia. Podbiera moje szpilki, maluje się ukradkiem, psika moimi perfumami i pyta, czy jak umarnę to będzie mogła nosić moje staniki i stringi:)

Jest jeszcze lepszą wersją mnie samej. Jest WSPANIAŁĄ KOBIETKĄ i mam nadzieję, że taka pozostanie. Będzie pewniejsza siebie, zdobędzie takie szczyty, jakie zapragnie. Będzie umiała kochać i będzie kochana. Nauczy się niezależności i asertywności. I że będzie egoistką w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Ja natomiast wiem, że czeka mnie kolejny poziom kobiecości. Zbliżam się do niego nieuchronnie. To zmarszczki, tycie, kolejne zmiany kobiecego ciała. Mam nadzieję, że dojrzalsza i bardziej tego świadoma, będę umiała się w nowej wersji zaakceptować. A jak nie, to będę walczyć. Godnie, z klasą. Przecież od urodzenia JESTEM KOBIETĄ – KOBIETĄ WALCZĄCĄ.

Autorka: Poli Ann

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Wyjdź za swojego najlepszego przyjaciela, intymność i miłość rodzą się z czasem

Jak poczuć się lepiej kiedy jest ci źle. Wcale nie musisz uśmiechać się przez łzy

35 pytań Prousta, które pomogą ci dowiedzieć się o sobie czegoś więcej