Go to content

4 zachowania osób niestabilnych emocjonalnie. Nie uciekaj przed trudną prawdą

Fot. iStock/elenaleonova

Niestabilność emocjonalna jest często oznaką znacznie większego problemu natury psychicznej. Może oznaczać, że dana osoba cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline lub przeżywa załamanie nerwowe. Może to być również oznaką traumy dziecięcej, depresji lub zaburzeń lękowych. Osoby niestabilne emocjonalnie mogą wykazywać objawy depresji i lęku, a także szereg zachowań, które wpływają destrukcyjnie zarówno na nie same, jak i na otaczających je bliskich.

4 zachowania osób niestabilnych emocjonalnie

1. Zachowania kompulsywne

Niestabilność emocjonalna popycha nas ku zachowaniom ryzykownym, instynktownym, bardzo często niebezpiecznym dla naszego zdrowia, a czasem nawet życia. Nie chodzi jedynie o zakupy „pod wpływem chwili”, kiedy wasz partner czy partnerka aby poprawić sobie nastrój wydaje pół pensji na bezsensowne produkty i ubrania, których może nawet nigdy nie założy. Bywa, że w grę wchodzi nadużywanie alkoholu, uzależnienie od sportów ekstremalnych przy jednoczesnym braku odpowiednich warunków fizycznych do ich uprawiania, a nawet zaburzenia odżywiania.

2. Niekontrolowana agresja

Niestety najczęściej skierowana w stronę najbliższych. Niekontrolowane wybuchy złości, przemoc psychiczna lub fizyczna i obwinianie drugiej strony za swój zły nastrój oraz destrukcyjne zachowania to jeden z „klasyków” w toksycznych relacjach. Warto wówczas szukać grupy wsparcia, znaleźć w sobie siłę, by ratować przede wszystkim siebie, a dopiero potem ewentualnie swój związek. Pamiętajmy jednak, że partnerowi z niestabilnością emocjonalną bardzo trudno zobaczyć i uświadomić sobie swoje błędy oraz krzywdę jaką wyrządza swoim bliskim.

3. Problemy z utrzymaniem związku

Raz cię kocham, raz nienawidzę… Jak wytrzymać taką huśtawkę? Jak żyć w ciągłej niepewności, ciągłym napięciu, gdy jego/jej emocje zmieniają się jak w kalejdoskopie? Raz jesteś oskarżany o wszystko co najgorsze, za chwilę partner świata za tobą nie widzi. W jednym momencie chwali twoje sukcesy i jest dumny z tego jak sobie radzisz zawodowo i życiowo, moment pózniej oznajmia ci, że jesteś nikim… Nawet bardzo silna miłość tego nie wytrzyma. W pewnym momencie rysa na szkle spowoduje pęknięcie, którego nie da się już zatrzymać. Trudno kochać, gdy nie możemy liczyć na stabilizację, na „lepsze czasy”. Gdy nie mamy już nadziei, że on/ona się zmieni.

4. „Przerysowane” reakcje

Osoby niestabilne emocjonalne reagują w sposób niewspółmierny do sytuacji. Jeśli coś ci upadnie, coś przypadkowo zepsujesz, on urządzi ci histeryczną awanturę. Usłyszysz na przykład, że „ty zawsze wszystko psujesz” , „że niczego ci nie można powierzyć”, „że nie potrafisz czegoś używać w odpowiedni i odpowiedzialny sposób… Z czasem nauczysz się chodzić na palcach, żeby nie denerwować, nie prowokować partnera.

Niestabilność emocjonalna skutecznie dezorganizuje życie samej osoby dotkniętej tym zaburzeniem, jak i jego bliskich. Nie uciekajmy przed prawdą o naszym związku, nawet jeśli ta prawda boli.


Na podstawie: powerofpositivity.com