Psychologia

7 strategii pozwalających wyłączyć negatywne myślenie

Redakcja
Redakcja
19 listopada 2017
Fot. iStock / kupicoo
 

W życiu różnie się układa i bywa, że po czasie sprzyjającym przychodzi ten gorszy, w którym piętrzą się kłopoty. Trudno wtedy o optymistyczne podejście do problemów, opuszczają cię siły i opada entuzjazm. Wtedy najlepiej czujemy się zakopani pod kocem, nie niepokojeni przez nikogo. Mimo pozornego oddalenia się od problemów, trwanie w takiej sytuacji powoduje, że budujemy wokół siebie mur negatywnych myśli i bardzo trudno jest dotrzeć do niego komuś z zewnątrz. 

Złe myśli wpływają na to, jak postrzegamy rzeczywistość, zanieczyszczają emocje i zatruwają cały umysł. Pozbawiają energii i im dłużej w tym tkwimy, tym są one silniejsze i straszniejsze. Najczęściej poświęcając się nadmiarowi codziennych obowiązków nie pamiętamy o tym, że mamy ograniczone zasoby cierpliwości i gdy brakuje przerwy na regenerację, problemy się nawarstwiają.

Zatruty obraz samego siebie wpływa na podejmowane decyzje,  bez pomocy, ich ofiara zawiesza się w negatywnym myśleniu. Im więcej złych myśli, tym więcej lęku. Im więcej lęku, tym intensywniejsze są myśli. Jednak zamiast ryzykować nie tylko samopoczuciem, ale nawet zdrowiem psychicznym, można skutecznie zmienić sposób myślenia.

7 strategii, które pozwalają pozbyć się negatywnych myśli

1. Zaakceptuj ich istnienie

Trudno zupełnie unikać negatywnych myśli, ale trzeba umieć je rozpoznać i radzić sobie z nimi, by nie ciążyły. Być może nie chcesz ich w swoim życiu, ale musisz mieć świadomość, że są zupełnie naturalne. Nie można ich stale rozpamiętywać, ale warto je obserwować by nie pozwolić im przejąć nad sobą kontroli.

2. Nie zastanawiaj się nad problemami przez cały czas

Zapewne zazwyczaj zastanawiasz się nad tym, co ci dokucza. Nie zawsze jednak przychodzi w związku z tym sensowne rozwiązanie i takie roztrząsanie sytuacji jest zupełnie bezcelowe. Zapętlenie się w tym powoduje tworzenie nowych barier i problemów, które siedzą w twojej głowie. Nie koncentruj się na nich nadmiernie, a prędzej czy później naturalnie zmaleją i znikną zupełnie. Trzeba pozwolić złym myślą płynąć, próba walki z nimi czy wyparcia jest daremna.

3. Rusz się

Szczególnie ruch na świeżym powietrzu jest bardzo pomocny w sytuacji, gdy nadmiar negatywnych myśli rozsadza ci głowę. Fizyczny rozruch świetnie działa na rozbudzenie pozytywnych myśli dzięki wyrzutowi endorfin i pozytywnemu zmęczeniu. Umysł będzie zajęty czym innym, więc nie tracisz czasu na to, co go zatruwa. Pozwól ciału przejąć władzę nad umysłem i oddaj się tym aktywnościom, które są dla ciebie szczególnie aktywizujące lub kojące.

4. Unikaj sytuacji, które wywołują złe myśli

Jeśli wiesz, co sprawia, że odechciewa ci się wszystkiego, po prostu unikaj tego. Jeśli możesz zastąpić to czymś innym, lepszym, zrób to. Nie męcz się niepotrzebnie, zapomnij o towarzystwie szkodliwych ludzi, męczących miejsc, obrazów i dźwięków, które cię dołują.

5. Otaczaj się dobrymi ludźmi

Optymiści, entuzjaści życia bez wysiłku dzielą się zapałem, dobrą energią z innymi. Jeśli zaczniesz przebywać w otoczeniu, które jest dobre, pozytywne, energetyzujące, łatwiej utrzymasz złe myśli daleko od siebie.

6. Wypracuj nawyk pozytywnego myślenia

Za każdym razem, gdy do głowy przyjdzie ci coś złego, zastępuj to dobrymi myślami. Jeśli będziesz robić tak za każdym razem, wejdą  tobie w nawyk. Możesz dla ich wzmocnienia zapisywać je na papierze i zostawiać w widocznym miejscu, ustawić na tapecie telefonu, byś za każdym razem miała przed oczami coś motywującego warto. Tworzenie dobrych myśli powoduje pozytywne uczucia lub przynajmniej osłabia te negatywne.

7. Ucz się od innych i idź naprzód

Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały, więc ucz się na swoich błędach, obserwuj także innych, dzięki czemu unikniesz pomyłek w przyszłości.

Pamiętaj także o dobrych rzeczach, które cię spotkały, o swoich mocnych stronach i pozytywnych cechach. Jeśli nie możesz zmienić tego co masz, czerp z tego jak najwięcej dla siebie. Negatywne myśli nie będą wieczne, chyba, że sama im na to pozwolisz.

źródło: exploringyourmind.comwww.deon.pl


Psychologia

Też tak masz, że jedna piosenka ciągle cię prześladuje? Naukowcy wiedzą, dlaczego tak się dzieje

Redakcja
Redakcja
20 listopada 2017
Fot. iStock/martin-dm
 

Muzyka umila czas i poprawia zły nastrój. Jednak jest i druga strona medalu. Zdarza się, że jedna z piosenek zapada nam w pamięć tak głęboko, że trudno o niej przestać myśleć.

Na początku to jest nawet sympatyczne, ale z upływem czasu staje się to irytujące, szczególnie gdy przychodzi na myśl w najmniej oczekiwanym momencie. Według badaczy, aż 98% ludzi na całym świecie najczęściej doświadczało nachalnego rozpamiętywania refrenu danej piosenki. Dla większości nie stanowi to problemu, ale dla innych jest przyczyną trudnych emocji, złości lub nawet frustracji, gdy wbrew ich woli piosenka przez cały czas tłucze się po głowie.

Wytłumaczenie natręctwa danej piosenki

Fakt, że popularny utwór słyszymy kilka/kilkanaście razy dziennie, nie jest wystarczający, by na stałe zaistniała ona w naszej głowie. Okazuje się, że nie każdy hit będzie piosenką, która nachalnie wywierci się w umysł. Aby mózg zapamiętał dany utwór i stale go odtwarzał, muszą zaistnieć pewne zależności. Według psychologów, aby piosenka w ten sposób na nas działała, musi zostać zapamiętana w specyficzny sposób tak, aby ośrodki w mózgu odpowiadające za emocje, pamięć, spontaniczne decyzje i percepcję, były przez nią stymulowane. Wystarczy więc, że w chwili doskonałego humoru, wręcz entuzjazmu, jakaś rytmiczna melodia o prostych słowach zostanie zasłyszana i wbija się w pamięć. Ludzie, którzy na co dzień mają styczność z muzyką, grają na przykład na instrumentach, o wiele częściej doświadczają tego zjawiska.

Według naukowców utwór przywoływany w różnych chwilach, analizowany jest przez mózg w inny sposób — słyszymy coś odrobinę innego i w coś innego w nim przykuwa naszą uwagę. Po czasie  mamy dość pojawiającej się melodii, ale nie można jej wyrzucić z głowy za pstryknięciem palców. U części osób potrzeba wyłącznie czasu, a innym pomaga wsłuchanie się inną melodię.


 

źródło: parkpsychologii.pl


Psychologia

Po co nam małżeństwo? Po co druga osoba? Żeby rozczarowywać, ranić, nie spełniać naszych oczekiwań? Małżeństwo to przede wszystkim spotkanie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 listopada 2017
Fot. iStock/Geber86

Sziti mąż w swoim ostatnim wpisie (tutaj możecie do niego zajrzeć) odwołał się do słów, które gdzieś kiedyś przeczytał. Postanowiłam je odszukać i tak dotarłam do historii Seth’a Smith’a. Przeczytajcie, proszę.

 

Będąc żonatym dopiero od półtora roku, niedawno doszedłem do wniosku, że małżeństwo nie jest dla mnie.

Zanim zaczniecie mnie oceniać, przeczytajcie moją historię do końca.

Poznałem moją żonę w szkole średniej, kiedy mieliśmy jeszcze po 15 lat. Byliśmy przyjaciółmi od dziesięciu lat do czasu aż… postanowiliśmy nie być już dłużej tylko przyjaciółmi. Wspaniałe jest to, kiedy przyjaciele się w sobie zakochują. Zapowiada to cudowne chwile.

Niemniej jednak to, że zakochałem się w swojej przyjaciółce nie spowodowało, że zapomniałem o niepokoju i obawach związanych ze ślubem. Wraz ze zbliżającym się ślubem, byłem coraz bardziej wypełniony paraliżującym strachem. Czy byłem pewien tej decyzji? Czy dokonałem odpowiedniego wyboru? Czy Kim była odpowiednią osobą? Czy dzięki niej będę szczęśliwy?

Jednej, pamiętnej nocy, podzieliłem się tymi przemyśleniami i obawami z moim tatą.

Chyba każdy z nas ma w swoim życiu taki moment, kiedy czuje, jakby czas nagle zwolnił albo powietrze znieruchomiało i wszystko wokół nas zaczyna się walić – takiej chwili nigdy się nie zapomina.

Odpowiedź taty na moje pytania okazała się być w moim życiu bardzo ważna. Z porozumiewawczym uśmiechem powiedział, „Seth, jesteś całkowicie samolubny. Dlatego odpowiem bardzo prosto: małżeństwo nie jest dla Ciebie. Nie żenisz się, żeby uszczęśliwić siebie, tylko po to, aby uszczęśliwić drugą osobę. Co więcej, wchodzisz w związek małżeński dla rodziny. Nie tylko dla teściów i innych bzdur, ale dla Twoich przyszłych dzieci. Kto ma Ci pomóc w ich wychowaniu? Kto ma mieć na nie wpływ? Małżeństwo nie jest dla Ciebie. Nie chodzi o Ciebie. W małżeństwie chodzi o osobę którą kochasz i z którą postanawiasz spędzić resztę swojego życia.”

To był ten moment w którym uświadomiłem sobie, że Kim jest właściwą osobą. Zrozumiałem, że chce ją uszczęśliwiać: widzieć uśmiech na jej twarzy, sprawiać aby się śmiała każdego dnia. Chciałem zostać częścią jej rodziny i moja rodzina chciała, aby Kim została częścią naszej. Przypomniałem sobie, kiedy te wszystkie razy widziałem ją bawiącą się z moją siostrzenicą, wtedy wiedziałem, że jest tą jedyną osobą z którą chcę założyć i zbudować naszą własną rodzinę.

Rada mojego ojca była dla mnie zarówno szokująca jak i odkrywcza.

W prawdziwym małżeństwie (i prawdziwej miłości) nigdy nie chodzi o Ciebie. Związana jest natomiast z osobą, którą kochasz – jej potrzebami, zachciankami, nadziejami i marzeniami. Egoiści pytają, „A co ze mną?”, podczas gdy prawdziwa miłość pyta, „A co ja mogę dać drugiej osobie?”

Jakiś czas temu, moja żona pokazała mi co oznacza bezinteresowna miłość. Od wielu miesięcy moje serce było hartowane mieszaniną strachu i złości. Ciśnienie rosło nieustannie tak bardzo, że żadne z nas nie mogło tego wytrzymać, aż w końcu emocje eksplodowały. Byłem nieczuły. Byłem egoistą.

Uświadomiłem sobie, że zapomniałem o radach mojego taty. Kim przez ten cały czas była wspaniałą żoną, mocno mnie kochała, w czasie kiedy ja skupiałem się tylko na sobie. Ta okropna rzeczywistość doprowadziła mnie do łez. Obiecałem Kim, że postaram się być lepszy.

Do wszystkich tych, którzy czytają ten artykuł – po ślubie, przed ślubem, single, czy zaręczeni – chcę, żebyście wiedzieli, że małżeństwo nie jest dla Was. W prawdziwym związku i miłości nie chodzi o Was, tylko o osobę którą kochacie.

I paradoksalnie, im bardziej kochasz tę osobę, tym więcej miłości otrzymujesz. Nie tylko od drugiej połówki, ale od jej przyjaciół, rodziny i setki innych ludzi, których nigdy byś nie spotkał, gdyby Twoja miłość pozostała samolubna.

Szczerze? Miłość i małżeństwo nie są dla Ciebie. Są dla innych. *

Faktycznie, takie spojrzenie na małżeństwo daje do myślenia. Co więcej – nie dotyczy jedynie mężczyzn, powinno być ważnym przesłaniem także dla kobiet. Przecież, jak bardzo byśmy się nie zarzekały, to jednak na pewnym etapie naszego życia marzymy o tym księciu, który się nami zaopiekuje, przy którym nasze życie będzie łatwiejsze, bardziej znośne, który rozwiąże wszystkie nasze dotychczasowe problemy. Nie jest tak? Jest, dopóki nie dojrzejemy, dopóki nie zrozumiemy, że małżeństwo składa się z dwóch osób. Z dwóch zupełnie od siebie odrębnych bytów, gdzie żaden nie ma obowiązku (a nawet nie powinien) być uzupełnieniem dla drugiego. Tymczasem my tak łatwo oczekujemy, że nasz związek będzie jakiś, że on będzie takim, jakim go sobie wymarzyłyśmy, że my będziemy czuć się szczęśliwe i kochane. Tymczasem rzeczywistość rozczarowuje zawsze. Bo zawsze przychodzi kryzys, bo zmieniamy się, a z nami priorytety i wartości.

To nie ktoś powinien być dla nas, ale my dla tej drugiej osoby. Nie w służalczy sposób, nie w zależności, nie po to, by coś dostać w zamian, ale dlatego, że tak chcemy. Że sprawia nam przyjemność dzielenie swojego życia i czasu z drugą osobą. Że chcemy, by ona była szczęśliwa, rozumiejąc, że jej szczęście jest naszym szczęściem. Jej uśmiech, wywołuje w nas radość.

Spotkaliśmy się po to, by dzięki sobie nawzajem stawać się coraz lepszymi ludźmi – to jest dla mnie istotą małżeństwa, by uczyć się o sobie także od siebie nawzajem, by przeglądać się w oczach męża czy żony i zrozumieć kim jestem i kim chcę być, a może kim być nie chcę. Małżeństwo to radość dzielenia się miłością, która jest w nas i swoim szczęściem, do którego nie potrzebujemy drugiej osoby, bo szczęście znaleźliśmy sami i zrozumieliśmy, jak cudownie jest je dawać temu, kogo kochamy.

*Wpis Seth’a Smith’a pochodzi ze strony sethadamsmith.com


Zobacz także

7 stylów nieudanego odpuszczania

7 stylów nieudanego odpuszczania. Czyli, jak tego nie robić

Jesteś rodzicem ucznia? Nie wymagaj od szkoły, że wychowa dziecko za ciebie! Apel nauczycielki

Po czym poznasz fałszywego przyjaciela? Mity o przyjaźni, w które ciągle wierzymy