Karma wraca jest pojęciem wywodzącym się z filozofii dalekiego Wschodu. Determinuje sposób w jaki powinniśmy postępować, jak żyć i na czym się skoncentrować. Co dokładnie oznacza powiedzenie „karma wraca” i czy naprawdę to co czynimy do nas powróci?
Karma wraca – co to dokładnie znaczy?
„Karma wraca” jest po części odpowiedzią na nasze zachowanie, postępowanie – zarówno to dobre, jak i złe. Każde działanie podjęte przez człowieka niesie za sobą określoną reakcję. To sformułowanie używane niekiedy podczas rozmów z drugą osobą. Ma wydźwięk zarówno pozytywny, jak i negatywny. To „rachunek” dobrych i złych zachowań popełnionych podczas całego życia. Pojęcie karmy ma ogromne znaczenie w szczególności w kontekście dobroczynności i życia w społeczeństwie. Wystarczy przyjrzeć się codzienności, by zauważyć, że dobro niesie za sobą dobro, a zło ból i smutek. Warto wziąć życie w swoje ręce i nauczyć się odpowiednio nim kierować. Pojęcie karmy obecne jest głównie w wielu religiach i filozofiach powiązanych z życiem duchowym człowieka. Karma jest tym co „dajemy” drugiemu człowiekowi i co „wraca” do nas w takiej samej postaci. Dobre czyny powracają pod postacią pozytywnych wydarzeń, a złe jako cierpienie będące odpowiedzią na nasze złe zachowanie.
Karma wraca – w buddyzmie
Pojęcie karmy, w religii buddyjskiej, jest niezwykle istotne. To czyn, zachowanie, które niesie za sobą określony rezultat nazywany owocem karmy lub przeznaczeniem. Wyłącznie od woli człowieka zależy czy zdecyduje się na dobrą czy złą karmę. Dobra karma wraca jako szczęście, a zła jako cierpienie. W buddyzmie, każdy czyn karmiczny ma swoje konkretne cechy:
- działania karmiczne prowadzą do określonych rezultatów,
- rezultaty doświadczane są jedynie przez osobę, która dokonała ów czynu,
- nie ma możliwości przekazania ani odwrócenia karmy.
Zobacz również: 7 momentów, w których karma wraca i nic z tym nie zrobisz
Dwanaście praw karmy
Prawo karmiczne jest zbiorem zasad, którymi kieruje się karma. Możemy trafić na różną ilość zasad opisujących prawo karmiczne, jednak najczęściej funkcjonuje 12 praw.
- Prawo przyczyny i skutku – nawiązuje do ogólnych założeń karmy. To nauka wyciągania wniosków. Jeśli dziecko będzie biło rówieśników, otrzyma karę, jeśli będzie grzeczne, pomocne może dostać nagrodę. Życie i zachowanie pokazują nam co się wydarzy jeśli coś zrobimy.
- Prawo stworzenia – jesteśmy jednością ze wszechświatem i to my sami kreujemy to co nas otacza.
- Prawo pokory – by uporać się z problemem musimy być jego świadomi. By zmienić swoje słabości, w pierwszej kolejności musimy je zaakceptować. Brak akceptacji rzeczywistości nie sprawi, że sama się nagle zmieni.
- Prawo wzrostu – zmiany musimy zacząć od nas samych. Jeśli zmienimy to co jest w nas, zmienimy swoją mentalność to zmieni się świat dookoła.
- Prawo odpowiedzialności – to co nas otacza jest odzwierciedleniem nas samych. To my jesteśmy odpowiedzialni za decyzje, gesty i słowa.
- Prawo związku – wszystko jest ze sobą połączone, a każdy krok prowadzi do następnego. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stanowią jedność.
- Prawo skupienia – cele, marzenia i plany warto realizować w określonej kolejności. Rozpraszanie energii i wykonywanie kilku zadań jednocześnie nie jest dobrym pomysłem.
- Prawo dawania i gościnności – rzeczy i czyny, którymi obdarowujemy innych, prędzej czy później do nas wrócą.
- Prawo tu i teraz – powinniśmy skupić się na teraźniejszości i z danej chwili czerpać jak najwięcej. Nie warto rozpamiętywać przeszłość lub wybiegać planami w przyszłość.
- Prawo zmiany – nie zmienimy swojego życia dopóki nie wyciągniemy wniosków z popełnionych błędów.
- Prawo cierpliwości i nagrody – ciężka praca się opłaca. Wysiłek i trud jest konieczny by osiągnąć najtrudniejszy cel. Nie powinniśmy oczekiwać natychmiastowych rezultatów.
- Prawo znaczenia i inspiracji – każdy człowiek jest inspiracją dla świata, a świat inspiracją dla niego. Każdy ma swoją wartość i nawet najmniejszy gest może mieć ogromny wpływ na otaczający świat.
Karma wraca – cytaty
- „Nie osądzaj każdego dnia po owocach, jakie zbierasz, lecz po nasionach jakie siejesz” – Robert Louis Stevenson
- „Sposób, w jaki ludzie Cię traktują to ich karma; Twoją karmą jest to, w jaki sposób traktujesz ich ty” – Wayne Dryer
- „Karma nie jest nienaruszalnym silnikiem systemu karcenia pochodzącego od wszechświata. Jest to raczej naturalna kolej rzeczy, efektów i konsekwencji” – Vero Nazarian
- „Każda czynność w naszym życiu dotyka jakiejś struny, która będzie wibrować przez wieczność” – Edwin Hubbel Chapiny.
- „Budzimy w innych to samo nastawienie do nas, jakie my mamy do nich” – Elbert Hubbard
- „Problemy czy sukcesy, wszystko to jest wynikiem naszych własnych czynów. Karma. Filozofia akcji, w której nikt nie jest w stanie zapewnić nam spokoju ani szczęścia. Prawa karmy polegają na tym, że sam człowiek jest odpowiedzialny za to, by przez swoje własne czyny przynieść sobie szczęście, sukces bądź cokolwiek innego”. – Maharishi Mahesh Yogi