Psychologia

7 momentów, w których karma wraca i nic z tym nie zrobisz

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2020
Fot. iStock
 

Zemsta, wbrew pozorom, nie leży w naszej naturze. Człowiek nie jest stworzony do zemsty. Człowiek nie jest stworzony do analizowania w nieskończoność swoich nieszczęść i życia przeszłością. Zaprojektowano nas do ciągłego rozwijania się, do poznawania otaczającej rzeczywistości. Do uczenia się na błędach i wyciągania wniosków. Dlatego, zostawmy karmie, czy też losowi decydowanie o tym, kiedy inni powinni ponieść konsekwencje swoich negatywnych zachowań.

Karma w końcu wróci, jeśli:

Ktoś buduje swoje szczęście na cudzym nieszczęściu

Nie tylko wtedy, gdy rozbijemy czyjąś rodzinę, bo zakochujemy się w kimś, kto już jest w związku i nie zważamy na uczucia osób, których los jest nam obojętny. W życiu jest mnóstwo sytuacji, w których ludzie starają się zyskać coś czyimś kosztem, egoistycznie myśląc, że najważniejsze to realizować swoje cele, niezależnie w jaki sposób.

Ktoś krzywdzi zwierzęta i szkodzi naturze

Niektórzy nie rozumieją, że sami jesteśmy częścią natury, że od niej zależymy i dzięki niej istniejemy. Szkodzenie środowisku, krzywda wyrządzana bezbronnym zwierzętom zawsze w jakiś sposób zawsze odbija się na nas samych.

Ktoś wykorzystuje wiedzę dotyczącą czyichś prywatnych spraw przeciwko tej osobie

Są rzeczy, których się po prostu nie robi. Po to mamy jakiś wewnętrzny kodeks moralny, żeby nie robić sobie „świństw”. Nie ujawniamy prywatnych informacji, które nas nie dotyczą, bo to jest po prostu nie fair. Sumienie jest w tym wypadku najlepszym wyznacznikiem.

Ktoś notorycznie kłamie

Kłamstwo naprawdę ma krótkie nogi. Nie spodziewaj się, że to, o którym już zapomniałeś, nie wypłynie w najmniej spodziewanym momencie psując twoje relacje z osobą, na której ci zależy.

Ktoś nakłania inną osobę, by odcięła się od bliskich, jeśli nie ma ku temu wyraźnych przyczyn

Jeśli to działanie jest podyktowane jedynie złymi pobudkami, zawiścią, zazdrością, egoizmem czy narcyzmem, a nie autentyczną troską i potrzebą natychmiastowej reakcji, nie mamy do niego najmniejszego prawa. I na pewno takie zachowanie się na nas zemści…

Ktoś powstrzymuje innych od prób rozwijania się, realizowania marzeń i pasji

Nie wolno nam blokować innych, nie wolno narzucać im sposobu, w jaki powinni żyć. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje życie i nie powinien nigdy mieszać się w życiowe marzenia, plany i pomysły na realizowanie się innych osób.

Ktoś szkodzi związkowi dwóch, kochających się osób

Czyli „miesza się” do nie swoich spraw po to tylko, żeby im się „nie udało”, bo uważa, że oni do siebie nie pasują, nie powinni być razem z innych powodów lub po prostu stara się przejąć kontrolę nad życiem innych.

Karma wraca. To, jak traktujemy innych naznaczy nas w taki, czy inny sposób. Traktujmy zatem ludzi tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

 

 


Psychologia

Pszczoły – owady, bez których ludzkość nie przetrwa. Jak pomóc pszczołom we własnym ogrodzie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 sierpnia 2020
Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie
Fot. iStock
 

Pszczoły to owady, których pracę doceniamy coraz bardziej i staramy się świadomie postępować tak, by im nie szkodzić. Te niewielkie owady są nie tylko pracowite, ale także bardzo pożyteczne, w dodatku nie atakują same z siebie. Pszczoły wymagają wsparcia, ponieważ stale zmniejszająca się ich populacja przyniesie tragiczne konsekwencje dla ludzi.

Pszczoły — co warto o nich wiedzieć?

Niewielkich rozmiarów pszczoły są owadami błonkoskrzydłymi, których przedstawiciele dorastają od 7 do 18 mm długości. Mimo iż kojarzymy je przede wszystkim z czarno-żółtymi pasami, mogą mieć różne zabarwienie — od jednolicie czarnego, po żółto-pomarańczowe. Budowa ciała pszczół jest dość krępa. W przeciwieństwie do os pszczoły są łagodnymi stworzeniami, które nie atakują bez powodu. Jeżeli jednak zdarzy się atak, żądło pszczoły posiadające niewielkie haczyki wbija się w skórę. Gdy atakująca pszczoła wyciąga je ze skóry, wyszarpuje przy okazji część własnego wnętrza i umiera.

Zarówno larwy, jak i dorosłe pszczoły, żywią się pyłkiem kwiatowym, spadzią i nektarem. Pobierając dla siebie pożywienie, pszczoły zapylają jednocześnie rośliny, które odwiedzają. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie się owoców. Mało kto wie, że tym pracowitym owadom zawdzięczamy aż 1/3  całości żywności na świecie.

Fot. iStock

Pszczoły — miodne, murarki

W Polsce można napotkać aż 470 gatunków pszczół, ale tylko jeden gatunek — pszczoła miodna — produkuje miód, więc hodowana jest w ulach.

Pszczoła miodna

Pszczoły miodne mają charakterystyczny wygląd — ich tułów pszczoły jest brunatno-żółty i pokryty gęstymi włoskami. Pszczoły miodne żyją w rodzinie pszczelej, na której czele stoi królowa (matka), osiągająca od 17 do 22 mm długości. W hierarchii tuż pod nią znajdują się bezpłodne robotnice mierzące od 13 do 15 mm, a także trutnie, czyli samce od długości ciała od 14 do 16 mm.

W jednej rodzinie pszczół może znajdować się aż kilkadziesiąt tysięcy owadów. Królowa co prawda nie wykonuje żadnych prac, ale odpowiada za ciągłość rodziny i  składa ponad 200 000 jaj rocznie. Z kolei robotnice są najbardziej liczne (nawet 80.000 osobników w jednej rodzinie) i to one pracują, przynosząc pyłek i nektar, ale również wodę. Dzięki nim powstają takie produkty jak miody, pyłki, pierzga oraz wosk. Trutnie z kolei to samce, które obrosły sławą leni, jednak również pełnią pożyteczną funkcję w ulu, zapewniając królową.

Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie

Fot. iStock/pszczoły

Pszczoła murarka

Dziko żyjące pszczoły prowadzą raczej samotny tryb. Mimo że nie dają miodu, są pożyteczne, ponieważ zapylają różne gatunki roślin, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla człowieka. Przykładem takich dzikich pszczół jest czesto spotykana pszczoła murarka jest często spotykana murarka. Pszczoły murarki to aż 18 gatunków pszczół. Najczęściej spotykana jest murarka ogrodowa, indywidualistka żyjąca w koloniach, ale niewymieniająca informacji z innymi pszczołami. Murarki to pszczoły średniej wielkości — samce osiągają 8-10 mm, a samice 10-12 mm długości, o rdzawym ubarwieniu. Można podjąć się ich hodowli we własnym ogrodzie, stawiając specjalne domki dla murarek. Pszczoły murarki nie bronią swojego gniazda, a obecność człowieka jest temu owadowi raczej obojętna.

Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie

Fot. iStock/pszczoły

Pszczoły w ogrodzie — jak pomóc im przetrwać?

Mimo tego, że pszczoły są niezwykle ważne dla przyrody i pożyteczne z punktu widzenia ludzi, ich przyszłość jest niepewna. Szacuje się, że blisko 1 gatunkowi pszczół na 10 istniejących grozi wyginięcie. Liczebność pszczół maleje na całym świecie już od 60 lat. Najpewniej wpływ mają na to:

  • choroby i pasożyty pszczół;
  • niedobory składników odżywczych;
  • intensyfikacja rolnictwa;
  • stosowanie silnych środków chemicznych;
  • likwidacja nieużytków, kwitnących łąk oraz mniejsza ilość ogródków przydomowych.

W takich sytuacjach pszczołom brakuje pokarmu oraz ochrony. Nie da się ukryć, że zmiana klimatu, która wpływa na czas kwitnienia roślin, także ogranicza dostępność pokarmu dla pszczół.

Rośliny przyjazne pszczołom

Aby pomóc pszczołom w ich pracy i wesprzeć populację, warto we własnym ogrodzie zasadzić rośliny, które będą im sprzyjały. Niezwykle istotne jest sadzenie roślin miododajnych, które są nie tylko kolorowe, ale i pachnące,  przyciągające owady. W przydomowym ogrodzie sprawdzą się rośliny takie jak róże, lilie, astry, dalie, orliki, fiołki, prymulki, krokusy, rozchodniki. Przydatne pszczołom są także krzewy takie jak na przykład ligustr, czy berberys. Można sadzić drzewa i krzewy owocowe, np. porzeczki, borówki, jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy, z  których skorzystają nie tylko owady, ale także ludzie. Pszczoły, zarówno murarki jak i miodne, nie gardzą również ziołami: szałwią, melisą, bazylią, czy miętą i także lawendą. Co więcej, większość ziół i kwiatów można hodować na własnym balkonie lub tarasie, tworząc przestrzeń przyjazną pszczołom.

Pszczoły - murarki, miodne, ochrona w ogrodzie

Fot. iStock/domek dla pszczół

Warto pomyśleć o stworzeniu poideł dla pszczół i innych owadów. Wystarczy położyć niewielki płaski pojemniczek wypełniony wodą i kamyczkami, na których będą przysiadały owady latające. Dostępne są także gotowe domki dla owadów, które mogą stać się dla nich bezpiecznym schronieniem. Bezwzględnie należy unikać stosowania środków chemicznych do zwalczania szkodliwych owadów, takich jak na przykład mszyce. Niestety chemia truje nie tylko szkodniki, ale także pszczoły i inne pożyteczne owady.


źródło:  www.ekologia.pl, fajnyogrod.pl ,  www.pomagamypszczolom.pl 

Psychologia

Pierwszy Nobu Hotel w Polsce!

Redakcja
Redakcja
3 sierpnia 2020
Fot. Materiały prasowe

3.08 – już dziś wielkie otwarcie prestiżowego hotelu Roberta de Niro, Nobu Matsuhise oraz Meira Tepera! W dniu premiery, na Westwing.pl pokazujemy Wam luksusowe wnętrza, w których nowoczesny design z najwyższej półki łączy się z historią i dziedzictwem stolicy.

Odwiedź z nami inspirujące wnętrza Nobu Hotel Warsaw! To pierwsze miejsce stworzone przez grupę Nobu Hospitality w Polsce, a zarazem 12. hotel tej luksusowej marki lifestylowej założonej przez Roberta de Niro, Nobu Matsuhise oraz Meira Tepera na świecie!

Fot. Materiały prasowe

Nobu Hotels dostępne są na pięciu kontynentach i w największych stolicach, dlatego są synonimem wyjątkowego stylu życia. To potwierdza, że Warszawa miała okazję dołączyć do prestiżowego grona. Polska siedziba świetnie wpisuje się do pozostałych swoim designerskim, światowym wyglądem oraz wysokimi standardami.

Tutaj historia spotyka nowoczesność

Luksus, prostota, nastrój subtelnego wyciszenia, wyrafinowany design – Nobu Hotel Warsaw łączy wszystkie te cechy, nawiązując jednocześnie do dziedzictwa i historii Warszawy. Hotel powstał w samym sercu miasta i składa się z dwóch skrzydeł: w miejscu odnowionego i zrewitalizowanego Hotelu Rialto znajduje się jego część classic, a skrzydło modern zostało zaprojektowane i zbudowane od nowa.

Fot. Materiały prasowe

Nobu Hotel Warsaw odzwierciedla transformację Warszawy – jego bryła naturalnie przechodzi z kamienicy w stylu Art Déco w nowoczesną zabudowę. We wnętrzach panuje bezpretensjonalna elegancja i oryginalne wzornictwo. O tym łatwo można się przekonać, ponieważ odwiedzamy aż 5 wyjątkowych pomieszczeń hotelu Nobu i przyglądamy się im z bliska!

Sypialnie Apartamentów Miyabi & NOBU

To pomieszczenia zaaranżowane za pomocą kontrastów. Jasne, ciepłe drewno bezpośrednio łączy się w nich z chłodnym betonem, a całość łagodzi oświetlenie, które można komponować w zależności od nastroju i potrzeb. Te sypialnie są kwintesencją nowoczesnej intymności.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Strefa wypoczynkowa

To miejsce zapraszające do relaksu. Miękkie linie i pastelowe barwy mebli oraz dekoracji podkreślają swobodny charakter pomieszczenia. Na pierwszy rzut oka wiadome jest jego przeznaczenie. Mimo niewielkich rozmiarów, otrzymujemy wrażenie przestrzeni za sprawą dużego okna.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Apartament Nobu

Gdzie mieszka luksus? W apartamencie Nobu Hotel Warsaw! I wszystko tutaj traktuje o jego obecności, poczynając od wyrafinowanych barw, a na wysokiej jakości materiałach kończąc. Marmur, drewno, beton, artystowskie konstrukcje. To wnętrze wprost stworzone do podziwiania!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Łazienka Nobu Suite

To już nie łazienka, a pokój kąpielowy. Wanna wykonana jest z drewna tekowego, a tuż przy niej stoi eleganckie siedzisko, przez co pomieszczenie zyskuje bardziej salonowy wygląd. Panujący we wnętrzu klimat sprzyja wyciszeniu i przywodzi na myśl wystrój luksusowego spa.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Pokój Classic

Wnętrze pokoju nawiązuje do historii miasta. Wygląda jak zachowany pokój z luksusowej kamienicy dawnej Warszawy. Wchodząc do niego, można poczuć się tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie. Pokój Classic ma w sobie niesamowity ładunek szyku i tajemnicy. Jest on też dowodem na to, że piękno stylu klasycznego nigdy nie przemija!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nobu Hotel Warsaw przyjmuje gości od 3.08.2020 roku. W przypadku chęci dokonania rezerwacji prosimy o bezpośredni kontakt z hotelem: warsaw.nobuhotels.com


Zobacz także

Siedem oznak, że jesteś mniej zadowolona z życia niż oficjalnie twierdzisz

5 rzeczy, które zniszczą każdą relację.  Nie tylko miłość

Czy robienie noworocznych postanowień to dobry pomysł? Może w nowym roku spróbować inaczej?