Go to content

Jak rozmawiać z tymi, z którymi trudno ci się zgodzić

Fot. iStock/ topform84

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, gdy nie trudno jest nam znaleźć osoby, które mają zupełnie inne opinie od naszych i z którymi trudno jest nam znaleźć wspólny język. Polityka, religia, sytuacja społeczna, a nawet inne podejście do życia zawodowego i rodzinnego może doprowadzić do żywej dyskusji, zakłopotania podczas rozmowy lub silnego wzburzenia. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak poradzić sobie w niełatwych kontaktach interpersonalnych i rozmawiać z tymi, z którymi trudno nam się zgodzić.

Doceń wartość odmienności

To, że ktoś ma inne zdanie niż twoje, nie musi oznaczać między wami wojny! Może twój rozmówca pomoże ci w poszerzeniu twoich horyzontów, pozwoli na spojrzenie na daną sprawę z innej strony, pokaże odmienny światopogląd? Nikt nie każe ci przyjmować jego opinii i dopasowywać własnych poglądów – najważniejsze, byśmy potrafili się pięknie różnic i nawzajem szanowali nasze odmienności.

Słuchaj i bądź otwarta

Nie kręć głową od razu po pierwszym zdaniu twojego rozmówcy, nie zatykaj uszu, słuchaj i postaraj się zrozumieć jego postawę. Nic więcej, tylko to – taka otwartość i gotowość na przyjęcie innego zdania, akceptację czyjejś odmienności, jest oznaką zdrowych relacji międzyludzkich.

Najpierw pomyśl, potem powiedz

Wygłaszasz jakąś opinię, bo faktycznie tak czujesz, czy bezwiednie powtarzasz usłyszane gdzieś słowa? Czy będziesz w dyskusji potrafiła podać odpowiednie argumenty, obronić swoją rację? Zanim coś powiesz, zastanów się, pomyśl, nie pozwól, by emocje sterowały twoim językiem. Musisz być pewna swoich słów, inaczej nie ma po co zabierać głosu – gdy rozmówca pokaże twoją niewiedzę i słabość staniesz się bezbronna i będziesz czuła niekomfortowo.

Powstrzymaj emocje

Nawet, gdy rozmowa staje się gorąca, postaraj się zachować zimną krew i powściągnąć emocje. Pozwól innym na wygłoszenie swojego zdania, nie przekrzykuj ich, nie przekonuj siłą do zmiany poglądów. Jeśli pod wpływem chwilowych uczuć zapomnisz o rozsądku, stracisz w oczach swojego rozmówcy i przyczynisz się do stworzenia ciężkiej atmosfery w towarzystwie.

Spróbuj znaleźć coś, co was łączy

Postaraj się znaleźć płaszczyznę, na której oboje będziecie się poruszać bez obawy wpadnięcia na jakąś minę. Świat nie jest wyłącznie czarno – biały i na pewno są jakieś szarości, na których możecie spotkać się bez podnoszenia ciśnienia krwi i burzliwych emocji. Odnalezienie tego, co wspólne pozwoli także na to, by spojrzeć na siebie z nieco większą sympatią – być może dzięki temu emocje dotyczące drażliwego tematu trochę osłabną i w przyszłości dyskusja nie będzie już tak gwałtowna.

Nie wciągaj innych w waszą dyskusję

To nie przyniesie nic dobrego, a jedynie spowoduje, że w towarzystwie zapanuje zły klimat i popsuje się atmosfera. Na dodatek to ty wyjdziesz na osobę, która wprowadziła zamieszanie i zmusiła innych do tworzenia koalicji i opozycyjnych klubów. Różnica zdań jest sprawą wyłącznie twoją i twojego rozmówcy, zapamiętaj!

Unikaj krytyki osobistej

Chyba nie musimy przypominać ci o szacunku wobec drugiej strony? Wasza różnica zdań dotycząca polityki, edukacji, religii czy jakiegokolwiek innego tematu, nie powinna nagle przeradzać się w krytykę personalną i przerzucanie się zniewagami czy wyzwiskami. Takie zachowanie jest niedopuszczalne.

Zachowaj poczucie humoru

Mimo wszystko i wszystkich – poczucie humoru to coś, co uratuje was nawet z najbardziej burzliwej dyskusji! Bo gdy zabrnęliście już naprawdę daleko, gdy kompromis wydaje się nieosiągalny, a emocje sięgnęły zenitu, najlepiej rozładować atmosferę żartem i znaleźć pozytywny, humorystyczny aspekt całej sprawy. Wszak śmiech to zdrowie – dobroczynnie wpływa także na relacje.

Postaraj się zmienić czyjąś opinię, ale znaj granice

Nie stawiaj sobie za punkt honoru tego, że przekonasz kogoś do zmiany zdania i przejęcia twoich poglądów. Czasami jest to po prostu niemożliwe, a wszelkie twoje wysiłki pójdą na marne i obrócą się przeciwko tobie. Gdy poczujesz, że napotkałaś na mur do przebicia, zmień temat i po prostu odpuść, dla własnego zdrowia i dobra waszych relacji.

Zachowaj pozytywne odczucia pomimo różnic

Jeśli wasza relacja jest silna i mocna, to odmienne poglądy i różnice zdań na pewno jej nie zagrożą, a mogą ją nawet wzmocnić. Jeśli jednak nie jesteście ze sobą blisko i stanie po przeciwnych stronach w dyskusji spowoduje między wami rozłam, to nic straconego – przynajmniej dowiesz się, że z tą osobą nie zbudujesz długoletniej przyjaźni. Bądź ponad napotykane różnice, zachowaj szacunek wobec każdego rozmówcy, a każdą trudna konwersację traktuj jako lekcję dla samej siebie i okazję do poszerzenia własnych horyzontów. W ten sposób zawsze będziesz na wygranej pozycji.

Na podstawie: www.psychologytoday.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz