NIE to jedno z krótszych, ale zarazem jedno z trudniejszych do wypowiedzenia słów. W szczególności do osoby bliskiej, cenionej, kochanej. Odmawiając czujemy się winni. Mamy wyrzuty sumienia. Boimy się, że narazimy się innym i wpadniemy w konflikt. Jak odmawiać bez poczucia winy?
Odmawianie nie jest złe
Mówiąc TAK, cieszymy się, że możemy pomóc. Czujemy się potrzebni, niekiedy docenieni i dowartościowani. Jednak nie da się żyć, nie odmawiając. Nie możemy godzić się na wszystko. Nie możemy żyć wbrew naszej woli, wbrew temu co czujemy i czego potrzebujemy. Odmawianie nie jest niczym złym, trzeba tylko nauczyć się, jak sobie z nim radzić.
Dlaczego nie powinniśmy czuć się winni mówiąc NIE? Poczucie winy jest emocją, która pojawia się gdy robimy coś złego. Krzywdząc i raniąc powinniśmy czuć się winni, jednak nie odmawiając, zwłaszcza w przemyślany, niebolesny i niekrzywdzący sposób.
Często czujemy się winni, ponieważ w naszym mniemaniu nie tylko krzywdzimy drugą osobę, ale oczekujemy odwetu. Myślimy „Ona mnie znienawidzi”, „On się wścieknie”. Jednak to tak nie działa. Ludzie inteligentni, mądrzy i dobrzy – a takimi powinniśmy się otaczać – nie szukają zemsty. Nie chcą wyrządzić nam krzywdy. Zareagują rozsądnie, tak jak ty.
Jak odmawiać bez poczucia winy?
Zaproponuj alternatywę
To najłatwiejszy sposób, by powiedzieć „nie”. Odrzuć prośbę, ale zaproponuj inne rozwiązanie. Jednak upewnij się, że nie oferujesz alternatywy tylko i wyłącznie z powodu poczucia winy, a wyłącznie z dobrych chęci.
Okaż współczucie
Odmawiając, okaż współczucie. Spraw, by druga osoba poczuła, że ją rozumiesz i wspierasz, jednak w obecnej sytuacji nie możesz jej pomóc. Zainteresuj się problemem, nie lekceważ, ale kulturalnie odmów.
Powiedz dlaczego odmawiasz
Nie chodzi o to, by dokładnie tłumaczyć całą sytuację. Wystarczy kilka słów wyjaśnienia, tak by druga osoba nie poczuła się odtrącona i zlekceważona. Czasami jedno zdanie wyjaśni całą sytuację.
Nie kłam
Odmawiając drugiej osobie nie kłam i nie wymyślaj niestworzonych historii. Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw. Poza tym kłamiąc możesz mieć wyrzuty sumienia. Nie oszukuj, że masz wizytę u lekarza, a szczerze powiedz, że jesteś zmęczona po pracy i chcesz wrócić do domu.
Zmień w komplement
Postaraj się by słowo NIE, nie skrzywdziło. Odmawiając nie zapomnij o komplemencie ”Niestety nie mogę. Dziękuję bardzo, że o mnie pomyślałaś. To bardzo miłe z twojej strony.”
Nie przepraszaj
Jedną z gorszych rzeczy jest przepraszanie, które dodatkowo wpędzi cię w poczucie winy. Przeprosiny powinny się pojawić wówczas, gdy zrobimy coś złego. Choć w niektórych sytuacjach nawet słowo przepraszam i bukiet czerwonych róż nie pomogą. Jednak odmawianie nie jest niczym złym. Pamiętaj, że między brakiem przeprosin, a byciem nieuprzejmym granica jest naprawdę cienka.
Bądź stanowcza
Niektórzy od razu zrozumieją, że nie jesteś w stanie pomóc. Jednak duża grupa osób będzie prosić, naciskać, a niekiedy i szantażować. Bądź konsekwentna, stanowcza i nieuległa. Jeśli choć raz, pod wpływem nacisków zmienisz zdanie – będziesz stracona. Zawsze ktoś będzie próbował tobą manipulować i wpływać na zmianę decyzji. Nie musisz być bezduszna, oschła i niemiła. Przytul, wesprzyj, wysłuchaj, ale nie pozwól sobą manipulować.
Odmawiaj szybko
NIE powinno być szybkie, wyraźne i stanowcze. Choć odmawianie może wydawać ci się niewłaściwe, nie ma w nim nic złego. Nie zwódź, nie dawaj nadziei i nie pozostawiaj wątpliwości, jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc.
Uświadom sobie, jakimi intencjami kierujesz się odmawiając. Jeśli nie chcesz nikogo zranić, skrzywdzić czy ośmieszyć, daj sobie prawo do odmowy. Zmierz się z tym faktem. Zrozum i zaakceptuj, że nie zawsze i nie każdemu będziesz w stanie pomóc. Mimo najszczerszych chęci, nie możesz rezygnować z siebie na rzecz innych.
Inspiracja: Quick and Dirty Tips https://www.quickanddirtytips.com/