Lifestyle Macierzyństwo

Bycie matką to nie przywilej, dzisiaj to luksus

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 grudnia 2015
Fot. Pixabay/LisaLiza / CCO
 

Nim zostajesz mamą myślisz, jak to będzie: co z pracą, mieszkaniem, czy dacie radę spłacać kredyt, płacić opiekunce? Jasne, wiem – instynkt macierzyński spycha na plan dalszy te rozważania, ale one wcześniej czy później się pojawiają. Często, kiedy już jesteś w ciąży.

Mówi się, że bycie mamą to dla wielu kobiet jedna z najpiękniejszych rzeczy, które mogą się jej w życiu przydarzyć. Coś, co powinno być dla nas naturalne często urasta jednak do rangi luksusu, na który boimy się sobie pozwolić.

Zostajesz mamą bez wsparcia najbliższych

Coraz rzadziej mamy obok siebie do pomocy babcie, prababcie, które pomogą nam w opiece nad dzieckiem. I nie chodzi o to, że mają z nami mieszkać, kąpać dziecko i sprzątać mieszkanie. Tylko o świadomość, że są blisko. Że podpowiedzą, co zrobić, jak maluch gorączkuje, uspokoją, że wszystkie zęby w końcu wychodzą. Przyjadą, kiedy zadzwonimy nad ranem: „Mamo, gorączka, nie mogę go dać do przedszkola, muszę być w pracy”. Tymczasem nasze mamy często są jeszcze aktywne zawodowo, mieszkają daleko i choć nie raz bardzo by chciały pomóc – zwyczajnie nie mogą.

Zostajesz mamą ze służbowymi mailami w skrzynce

No tak, bo pracujesz do końca. Nawet jak już nie chodzi do pracy, to do dnia porodu właściwie jesteś pod telefonem i mailem. Choćby dlatego, że po prostu lubisz swoją pracę, a siedzenie w domu i czekanie na poród to nie dla ciebie. Albo dlatego, że szef na ciebie liczy, albo wykorzystuje do ostatniej chwili. Nieważne. Kiedy wracasz z dzieckiem do domu, to jeszcze coś musisz odpisać, odebrać telefon. Każdy mówi: „Tak, wiem, ciesz się tym czasem, jest taki krótki, tylko błagam, zerknij jeszcze na to, co pisałam do ciebie”.

Zostajesz mamą z presją bycia idealną

I co z tego, że praca, że brak czasu, że niewyspanie i zmęczenie? Bycie mamą zobowiązuje. Zobowiązuje, żebyś się uśmiechała, była cały czas szczęśliwa, rozpływała się w zachwytach nad potomkiem. Gotowała zupki, później piekła torty, miała wysprzątane mieszkanie i wyprasowane ubrania. Tak jesteś mamą, jesteś idealna, perfekcyjna, bez marudzenia, co prawda z oznakami zmęczenia, ale brakiem umiejętności jego wyrażania. Jakby bycie mamą wycięło nam zupełnie z głowy zdania: „Mam dość”, „Jestem zmęczona”.

Zostajesz mamą ze znajomością trendów wychowawczych

Nie wystarczy mamą być. Mamą trzeba umieć być, a żeby umieć trzeba odróżniać plusy i minusy bezstresowego wychowania, wiedzieć co to przedszkole Montessori, znać choć główne zagadnienia szkoły demokratycznej. Wprowadzić w życie, choć kilka trendów Eko-mamy, opanować sztukę bobomigania, i wiedzieć dokładnie przez jakie fazy rozwojowe przechodzi dziecko. Brylować nazwiskami wychowawczych autorytetów w towarzystwie innych matek. Tylko, czy to wszystko jest nam faktycznie potrzebne?

Zostajesz mamą z etatem

Bo nie możesz być tylko mamą. Jesteś też kobietą, która musi dbać o swój zawodowy rozwój, bo przecież nie możesz poprzestać tylko na dzieciach. One dorastają, wychodzą z domu, a gdzie ty wtedy będziesz? To z jednej strony, tej bardziej optymistycznej. Z drugiej wracasz do pracy z ciężkim sercem, bo musisz, bo inaczej stracisz pracę, bo potrzebujecie pieniędzy.

Bycie mamą to luksus, bo bycie mamą to nabycie umiejętności rozciągania doby, spania po cztery godziny, żeby ze wszystkim zdążyć, ogarnąć. Uszyć strój na przedszkolne przedstawienie, pomóc w zadaniu domowym, upiec pierniki na wigilię klasową, przygotować obiad na kolejny dzień.

Bycie mamą to luksus, bo żeby być mamą dobrą, oddaną dzieciom, mamom, która jest przy dziecku, które raczkuje, które zaczyna chodzić, które pierwszy raz mówi „mamo” to powinnaś:

– zrezygnować z pracy

– nie potrzebować pomocy najbliższych/opiekunki/niani

– nie musieć szukać w panice opiekunki do chorego dziecka

– nie musieć zapisywać z rocznym wyprzedzeniem dziecka do żłobka.

Bycie mamą to luksus, na który coraz trudniej się zdecydować. Nie dlatego, że jesteśmy wygodne, egoistyczne i stawiamy karierę ponad macierzyństwo. Bycie mamą to luksus, bo wiemy jak trudno pogodzić dzisiaj bycie mamą z wyzwaniami, jakie nam stawia zwykła codzienność.


Lifestyle Macierzyństwo

Zainwestuj w swój rozwój. Jest przynajmniej kilka ważnych powodów by znaleźc na to czas

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 grudnia 2015
Fot. Pexels / stokpic.com / CC0 Public Domain
 

My kobiety stanowimy cudowną grupę wsparcia. Dopingujemy, dodajemy siły i otuchy, pakujemy do toreb treningowych naszych partnerów dietetyczne batoniki, a do plecaków naszych dzieci maskotki „na szczęście”, przed egzaminem. Ale same siebie bardzo często zmotywować nie potrafimy… Marzenia o kursach, na które się zapiszemy, plany nauki drugiego języka, sporządzenie osobistych notatek z jakiejś motywującej lektury, wszystko to pozostaje więc w naszej głowie. Albo na kartkach kalendarza na przyszły rok. Ciągle wolimy żeby przede wszystkim „komuś” było lepiej. A przecież nasz rozwój osobisty to sprawa, którą należy traktować priorytetowo.

Wiem, co powiecie: czasu brak, dzieci czekają, praca, dom… Ale nie trzeba od razu (albo wcale) sięgać po szczyt Himalajów. Metodą małych kroczków niejedna z nas dotarła już dużo wyżej, na swój prywatny, wymarzony wierzchołek. Co nam daje dążenie do ciągłego rozwijania się, poznawania siebie, swoich możliwości i nowych zainteresowań? Bardzo wiele. Same zobaczcie.

1. Sprawia, że lepiej wykorzystujemy nasz czas

Minuty, godziny, dni płyną bardzo szybko, łatwo je zmarnować, bezpowrotnie utracić. Kiedy nic z tym nie robisz, czas przepływa ci przez palce niezauważalnie, nie pozostawiając nic w zamian. Jeśli zainwestujesz go w siebie, „dasz go” sobie na przeczytanie wartościowej książki, wysłuchanie audiobooka, czy dwa spotkania na tydzień w szkole językowej, on ci się odwdzięczy. Na przykład głębszą refleksją, dzięki której być może zaczniesz zaprowadzać w swoim życiu pozytywne zmiany. Albo umiejętnością komunikacji w języku, który dotąd był dla ciebie niezrozumiały.

2. Poprawia i prostuje twoje relacje z bliskimi

Im lepiej rozumiesz siebie i swoje potrzeby (a tak się właśnie dzieje, gdy się stale rozwijasz), tym lepiej rozumiesz przeróżne rodzinne, związkowe i przyjacielskie sytuacje, w których się znajdujesz. Znasz swoje oczekiwania i potrafisz rozpoznać oczekiwania innych w stosunku do ciebie. To bardzo ułatwia wzajemną komunikację. No i oczywiście, dużo łatwiej ci wtedy powiedzieć wtedy wprost: „Teraz mama ma godzinę dla siebie. Uczę się/czytam książkę/wychodzę na jogę, uszanujcie to i zajmijcie się sobą. To jest dla mnie ważne.”.

3. Sprawia, że w twoim życiu zapanowuje równowaga

Między tak zwaną prozą codzienności, a tym, co ci w duszy gra. Inwestowanie w rozwój osobisty to taki element, który czasem na nowo nas określa, definiuje i sprawia, że zaczynamy czuć, że wszystko jest na swoim miejscu. To jest podstawa zdrowego stylu życia, dobrego poziomu sił witalnych i energii, stabilności emocjonalnej i zdrowia psychicznego w ogóle.

4. Pomaga radzić sobie ze stresem

Nie tylko dlatego, że znając siebie, swoje reakcje łatwiej nam znaleźć metodę na „odstresowanie się” . Ale również dlatego, że dbanie o własny rozwój uświadamia nam, że tylko my sami jesteśmy w stanie „wziąć nasze życie” w swoje ręce i coś w nim zmienić, poprawić. Ta świadomość odpowiedzialności jest kluczowa w trudnych emocjonalnie sytuacjach. Radzenie sobie ze stresem to przecież nic innego jak kontrola swoich negatywnych myśli, negatywnych emocji, ogarnięcie przeładowanego „życiowego” grafiku i monitorowanie własnych problemów. No i przecież, to jeszcze jedno dodatkowe zajęcie stanowiące „odskocznię”.

5. Pozwala docenić jak ważne jest to, by poznać samą siebie

Wiele z nas żyje z dnia na dzień, bez świadomości własnych potrzeb i umiejętności. Nie znamy do końca swoich reakcji, możliwości. Trudno nam czasem wyartykułować to, czego naprawdę chcemy. Dla siebie samych powinnyśmy być przewidywalne. Znać swoje upodobania, zalety i słabości. Rozumieć jak wpływają na nas inni ludzie, sytuacje. W tym rozumieniu, w poznaniu siebie tkwi siła.

6. Pomaga odkryć w sobie niespodziewane umiejętności

Być może drzemie w tobie talent pisarski. A może masz zdolności plastyczne o których nie miałaś pojęcia? Albo twoja wyobraźnia podpowiada ci tak fantastyczne rozwiązania niektórych historii, że inni mogą o takiej umiejętności tylko pomarzyć. Uśmiechasz się, bo wiesz doskonale, że są artyści, których „odkryto” dopiero wtedy, gdy byli już dojrzałymi ludźmi. A może po prostu, pora zmienić pracę na taką, która pozwoli ci tę twoją kreatywność lepiej wykorzystać…?

7. Pomaga Ci wyznaczać życiowe cele, inne niż te „podstawowe”

A co za tym idzie, myśleć o przyszłości w pozytywnych barwach, z optymizmem. Myśleć więcej o sobie w ogóle. Odważyć się marzyć, ustalać priorytety nieco inaczej niż do tej pory. Bo może ten kurs, ta książka, ten wykład, na który poszłaś to początek czegoś znacznie większego?

Życzę Wam byście miały odwagę i siłę by wygospodarować w swej zapracowanej codzienności choć trochę przestrzeni, którą zainwestujecie w siebie, w swoje wnętrze. Być może dla waszych bliskich będzie to na początku trudne do zaakceptowania. Ale ta wasza inwestycja, to coś dzięki czemu uzyskacie wewnętrzny spokój i poczucie spełnienia. Coś bezcennego.


Lifestyle Macierzyństwo

Ferie w hotelu przyjaznym dzieciom, weganom oraz miłośnikom SPA? To możliwe!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 grudnia 2015
Fot. Materiały prasowe

Zimowe miesiące nie zachęcają do wojaży po kraju.  Niebawem jednak nadejdą ferie zimowe, i być może wraz z dziećmi zapragniecie poszukać urokliwego zakątka w Polsce. To kuszący plan – wy odpoczniecie regenerując ciało i duszę, a wasze dzieci skorzystają z uroków miejsca, zbierając wspomnienia na lata.

Nie każde jednak miejsce będzie odpowiednie dla rodziny z dzieckiem. Wspólny wypoczynek będzie  przyjemnością, jeśli wcześniej  zastanowicie się nad potrzebami waszej rodziny. Sytuacja bywa szczególna, gdy na ferie jedzie maluch z kłopotami skórnymi, lub niejedzący mięsa, ale są takie miejsca w kraju, które doskonale potrafią połączyć przyjemność zabiegów SPA dla dzieci i dorosłych, oraz zdrowych posiłków i fantastycznego wypoczynku. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ferie zbliżają się wielkimi krokami, czas zaplanować zimowy wypoczynek

Jeśli marzycie o rodzinnym wypoczynku, bez zmartwień o atrakcje i nocleg, poszukajcie renomowanego hotelu. Podczas planowania szaleństwa na białym puchu, wybierzcie połączenie wypoczynku w SPA z aktywnością na stokach narciarskich. Na turystów głodnych piękna przyrody czekają Góry Izerskie i położony w ich sercu Świeradów-Zdroój, a narciarze docenią świetnie przygotowane  stoki o różnych stopniach trudności.  

Gdy po dniu pełnym atrakcji  przyjdzie czas odpoczynku, na gości czeka Cottonina Villa & Mineral SPA Resort – kompleks został nagrodzony w konkursie Hotel Przyjazny Rodzinie statuetką „Najlepszy hotel na wypoczynek dla rodzin z dziećmi” spełniając 100% kryteriów programu certyfikującego. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Rodziny z dziećmi, otoczone kompleksową opieką, docenią to wyróżnienie. Dzieci skorzystają m.in. z bezpiecznego brodzika przy basenie,  oraz bogato wyposażonych pokoi zabaw. Bezpieczny plac zabaw na świeżym powietrzu, czynny jest również zimą. Zabiegi dla starszych i młodszych, regeneracja i relaks, oraz dobra zabawa, czekają na wszystkich spragnionych wypoczynku.

Ale to nie wszystkie przyjemności, jakie na was czekają!

Eco Baby SPA? 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nie jest nowością, że skóra dziecka wymaga szczególnego, delikatnego traktowania. A jeśli dziecko potrzebuje zabiegów łagodzących zmiany alergiczne lub atopowe, dobrym pomysłem jest wizyta w profesjonalnym SPA dla najmłodszych. Metody pielęgnacji co pewien czas ulegają modyfikacji, to co wystarczało nam dekadę temu, dziś niekoniecznie jest wskazane do pielęgnacji delikatnej skóry. Za to specjaliści zajmujący się maluszkami w dziecięcym SPA, jakie dostępne jest np. w Cottonina Villa & Mineral SPA Resort w Świeradowie-Zdroju, kompleksowo zajmą się skórą małych gości. Dostępne  tu zabiegi  składające się m.in. ze śmietankowej kąpieli, delikatnego masażu oraz kojącego okładu, czy ciepłej kąpieli dla mamy i dziecka w ekologicznej pianie, doskonale wpłyną na kondycję skóry malca. 

Rodzicom spodoba się pomysł stosowania ekologicznych, sprawdzonych kosmetyków. Jedynie takie, zupełnie bezpieczne i naturalne są w stanie zdziałać wiele dobrego dla dziecka. Produkty przeszły najbardziej rygorystyczne badania dermatologiczne i mogą z nich skorzystać maluszki od pierwszego miesiąca życia. Dzięki naturalnym, bezpiecznym recepturom mogą być stosowane także u dzieci ze skórą bardzo wrażliwą, a nawet atopową.

Poza kompleksową pielęgnacją, dziecko otrzyma fachową opiekę oraz mile spędzony czas. Dzieci szybko nudzą się siedząc w jednym miejscu, a atrakcje i udogodnienia w Eco Baby SPA nie pozwolą na nudę i złe samopoczucie.

Wegetarianie również mogą znaleźć wiele dobrego dla siebie

Coraz więcej osób odrzuca jedzenie mięsa, a wegetarianizm i weganizm staje się filozofią życiową, nie tylko modnym hasłem. To zostało dostrzeżone także w ośrodku  Cottonina Villa & Mineral SPA, który posiada specjalną ofertę kierowaną właśnie do wegetarian i wegan. Można to zauważyć nie tylko w wegetariańskim i wegańskim menu, ale i podczas zabiegów związanych z troską o ciało i psychikę. W Cottonina Villa & Mineral SPA, specjaliści opracowali autorskie zabiegi SPA oparte wyłącznie na składnikach roślinnych. Tutaj istnieje gwarancja pochodzenia i jakości kosmetyków, które tworzone są zgodnie z cyklem rocznych przemian przyrody. Wykonywane zabiegi są w 100% naturalne, bez dodatków chemii oraz środków konserwujących, w pełni biodegradowalne. Produkty niezbędne do zabiegów są przygotowywane według ścisłej receptury indywidualnie dla każdego gościa, przed rozpoczęciem zabiegu. Warto również zaznaczyć, że wybrane zabiegi z menu SPA dla wegan są również dostosowane do potrzeb chorych na celiakię. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Co ważne nie tylko kosmetyki powstają w zgodzie z przyrodą. Każdy element pracy SPA jest jak najbardziej ekonomiczny i przyjazny środowisku. Akcesoria niezbędne do przeprowadzenia zabiegów wykonane są ze szkła oraz ceramiki, które po procesie dezynfekcji są wielokrotnie używane, bez zwiększania ilości odpadów plastikowych. Do masaży używane są wyłącznie naturalne kamienie półszlachetne i kryształy górskie. Na terenie hotelu funkcjonuje mini ogród, w którym sadzone są rośliny wykorzystywane w kosmetologii i znane z właściwości pielęgnacyjnych. A to tylko część realizacji  proekologiczej polityki, która naturalnie wpisuje się w klimat i piękno otaczających hotel terenów.

Wybierz dla siebie zimowy, udany odpoczynek

Nadchodzące ferie to znakomity pretekst by udać się na dłuższy, aktywny wypoczynek w Górach Izerskich. Jednak i poza narciarskim sezonem, bez kłopotu znajdziecie dla siebie w  Świeradowie-Zdroju atrakcyjne zajęcia, związane z okolicą pełną legend i tajemnic.  Zabytki oraz ciekawe miejsca i bajeczne szlaki turystyczne, w połączeniu z troską o ciało i psychikę w Cottonina Villa & Mineral SPA, sprawią, że wrócicie tu jeszcze nie raz. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z marką  Cottonina Villa & Mineral SPA Resort


 


Zobacz także

O błękitnym fotelu, poznaniu, rozstaniu i dobrych słowach. Akcja #ListdoNiego

Jak oszczędzać forsę i być eko? 15 świetnych rad nałogowej „oszczędzaczki” do zastosowania od razu

Oczekiwania wobec dzieci. Rodzicu, daj żyć!