Lifestyle

TVP stworzyło właśnie nowy kanał dla kobiet. Ale spot reklamujący ten projekt do oglądania cię raczej nie przekona

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 lutego 2021
Fot. YouTube
 

Przy dźwiękach przeboju Pretty Woman i w landrynkowych wnętrzach, TVP zaprezentowało spot promujący nowy kanał dedykowany kobietom.  Miało być nowocześnie i dynamicznie, wyszło marnie i stereotypowo. Czyli właściwie tak, jak telewizja publiczna postrzega i traktuje swoje widzki.

TVP Kobieta wystartuje 8 marca. A co zobaczycie w minutowym filmiku, który ma nas przekonać do oglądania propozycji stacji? Różowe do zawrotu głowy wnętrza przypominające sen pijanego wariata, w których uśmiechnięte prezenterki wyciągają z piekarnika bardzo zielone brokuły i wiosłują  w wannie. Ida Nowakowska, Marzena Rogalska, Małgorzata Tomaszewska gotują, szykują kąpiel z bąbelkami, opiekują się dziećmi i pozują do zdjęć na wybiegu.

Na pierwszym planie gigantyczne kaktusy, niebieskie filiżanki, różowy food truck i kolorowa scenografia pełna absurdalnych rozwiązań.

I chyba tylko Marta Manowska pracuje, bo się nie uśmiecha. Jako jedyna ma też na sobie czarną marynarkę, a nie pastelowy garnitur.

TVP reklamuje swój kanał hasłem: Taka jak Ty. Ja się nie utożsamiam.

A poza tym, Tomasz Kammel też jest kobietą. Podobało się Wam?


Lifestyle

Rak wątroby – objawy, które powinny skłonić do natychmiastowej reakcji

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lutego 2021
Rak wątroby - objawy wczesne i późne, skórne
Fot. iStock
 

Rak wątroby daje objawy zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Ten zagrażający życiu nowotwór przez długi czas rozwija się w ukryciu, dlatego pacjenci trafiają do specjalisty zbyt późno. Aby zwiększyć swoje szanse na wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości, warto wiedzieć, z jakich powodów rozwija się rak wątroby, jakie daje objawy i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Rak wątroby — kto może na niego zachorować?

Rak wątroby rocznie w Polsce rozwija się u ok. 2000-30000 tysięcy osób, w większości z nich są to mężczyźni. Najczęściej rozpoznaje się go u osób między 50. a 60. rokiem życia. Rak wątroby może rozwinąć się na dwa sposoby — jako pierwotny nowotwór wątroby, lub wtórny, będący efektem przerzutów z innych lokalizacji.

Najczęściej spotykanym typem nowotworu wątroby (ok. 90% przypadków) jest rak wątrobowokomórkowy (HCC), który wywodzi się z
hepatocytów, czyli podstawowych komórek wątroby. W ok. 10% przypadków rozwijają się nowotwory z przewodów żółciowych w
wątrobie. U młodych pacjentów może rozwinąć się rzadko spotykany rak włóknisto-blaszkowy, który rośnie w sposób bardziej inwazyjny. Znacznie rzadziej pojawiają się nowotwory wątroby wywodzące się z naczyń krwionośnych (naczyniomięsaki) lub rozwijające się u niemowląt i dzieci wątrobiaki zarodkowe.

Rak wątroby - objawy wczesne i późne, skórne

Fot. iStock/Rak wątroby – objawy

U osób dorosłych rozwój nowotworu wątroby zazwyczaj związany jest z niewłaściwym trybem życia, którego skutkiem jest marskość wątroby lub zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby (HBV, HCV). Rak wątroby najczęściej rozwija się u osób, które nadużywają alkoholu oraz palą duże ilości papierosów. Wzrost ryzyka powoduje także stosowanie złej diety, tłustej i z dużą ilością cukru, z udziałem jedzenia nieświeżego, a nawet spleśniałego. Na wzrost ryzyka rozwoju raka wątroby wpływa także przyjmowanie hormonów sterydowych lub z estrogenami.

Rak wątroby — objawy wczesne i późne

Rak wątroby daje objawy bardzo późno, zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. U wielu osób choroba wykrywana jest zbyt późno, gdy dolegliwości są już bardzo nasilone. Niezwykłe rzadko zdarza się, by diagnoza została postawiona w momencie początkowego rozwoju nowotworu i dzieje się tak przy okazji diagnostyki towarzyszącej podejrzeniu innych osób. Wczesne rozpoznanie ma duże znaczenie dla skutecznego leczenia, dlatego warto wiedzieć, jakie objawy powoduje ta podstępna choroba.

Rak wątroby - objawy wczesne i późne, skórne

Fot. iStock/Rak wątroby – objawy

Rak wątroby — objawy wczesne

Trudno mówić o bardzo wczesnych objawach raka w tym przypadku, ponieważ wątroba, nawet uszkodzona, pełni w dalszym ciągu swoje funkcje. Zdolności regeneracyjne nie są jednak nieskończone, i w pewnym momencie przewlekłe procesy zapalne mogą sprzyjać tworzeniu się nowotworu. Najczęściej pojawia się rak wątrobowokomórkowy, który rozwija się on z głównej masy miąższu wątroby, jako lity, unaczyniony guz.

Zazwyczaj do pierwszych objawów dochodzi wtedy, gdy choroba jest już rozwinięta. Należą do nich:

 • nudności i wymioty;
 • problemy trawienne, wzdęcia, uczucie pełności;
 • ogólne zmęczenie;
 • brak apetytu;
 • bóle w prawym podżebrzu.

W przypadku raka z komórek wewnątrzwątrobowych przewodów żółciowych pojawiać się mogą:

 • dyskomfort i kolkowe bóle brzucha;
 • utrata masy ciała;
 • gorączka;
 • nudności i wymioty;
 • jasne stolce;
 • powiększenie wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Rak wątroby - objawy wczesne i późne, skórne

Fot. iStock/Rak wątroby – objawy

Zaawansowany rak wątroby — objawy późne

W przypadku zaawansowanego nowotworu mogą pojawić się objawy takie jak:

 • wodobrzusze — związane z gromadzeniem się płynu surowiczego w jamie otrzewnej, co powoduje powstanie widocznego obrzęku;
 • żółtaczka — skóra, błony śluzowe, białka oczu zmieniają zabarwienie na żółtawe;
 • objawy niewydolności wątroby — m.in.: hipoglikemia (obniżenie poziomu glukozy we krwi), zaburzenia krzepnięcia krwi, hipoalbuminemia (zmniejszenie ilości białka albuminy w osoczu krwi), zaburzenia hormonalne;
 • obrzęki nóg i  bolesne kurcze mięśni;
 • smoliste stolce i fusowate wymioty — pojawiają się jako efekt krwawienia do układu pokarmowego;
 • powiększenie wątroby — staje się twarda, niebolesna, ale można na niej wyczuć guz (pod prawym łukiem żebrowym).

Rak wątroby — objawy skórne

W wyniku rozwoju raka wątroby mogą pojawić się widoczne na skórze zmiany świadczące o chorobie. Zaliczamy do nich:

 • pęcherzycę liściastą — w jej przebiegu powstają na skórze pęcherze, które pękają, oraz nadżerki i łuszczące się zmiany;
 • rogowacenie słoneczne — skóra jest sucha i łuszcząca się, o szarożółtym zabarwieniu. Powstają na niej przebarwienia i widoczne suche zrogowacenia;
 • zapalenie skórno-mięśniowe — czyli zapalenie mięśni z dołączającymi do niego zmianami zapalnymi w obrębie skóry;
 • łupież okrągły.

Jeśli doszło do przerzutów, objawy mogą dotyczyć innych narządów. Rak wątroby najczęściej powoduje przerzuty do węzłów chłonnych, nadnerczy, otrzewnej, płuc i kości.

Fot. iStock/Rak wątroby – objawy

Rak wątroby — co zrobić, gdy pojawią się objawy?

Jeśli ktoś zaobserwuje u siebie objawy, które rak wątroby może powodować, jak najszybciej powinien zgłosić się do lekarza. Specjalista ma do dyspozycji kilka metod diagnostycznych pozwalających na wykluczenie lub potwierdzenie choroby. Należą do nich:

 • badanie USG jamy brzusznej;
 • tomografia komputerowa;
 • rezonans magnetyczny;
 • badanie PET, które może wykazać, czy poza wątrobą obecne są guzy lub przerzuty;
 • oznaczenie poziomu enzymów wątrobowych (ALT, ASPAT, bilirubiny, fosfatazy alkalicznej),
 • oznaczenia poziomu stężenia albumin i protrombiny;
 • badanie stężenia α-fetoproteiny (AFP) — które jest zwiększone u części chorych na raka wątrobowokomórkowego.

W niektórych przypadkach może być konieczna biopsja wątroby.

W zależności od rozpoznania typu nowotworu oraz stopnia zaawansowania choroby specjaliści dobiorą odpowiedni sposób o leczenia.


źródło:  www.zwrotnikraka.pl , onkolmed.pl , www.esmo.org 

Lifestyle

Nie doskwiera mi samotność, nie myślę o niej wiele. Celebruję każdy dzień, jest mi dobrze bez życiowego partnera

Redakcja
Redakcja
15 lutego 2021
Fot. iStock/NADOFOTOS

Samotność. Nie lubię tego słowa, bo ma ono dla mnie wydźwięk negatywny. Samotny prawie zawsze oznacza smutny, zapomniany, niezrozumiany. Inny. Jestem sama, jestem singlem. Ale w Walentynki nie czułam się opuszczona, zdenerwowana, zła. W Walentynki spotkałam się z przyjaciółką i poszłyśmy na piękny, zimowy spacer. W Walentynki rozmawiałam z moją mamą przez telefon i długo się śmiałyśmy. W Walentynki obejrzałam dobry film w telewizji. I w Walentynki widziałam wiele uśmiechniętych, szczęśliwych par. Nie sądzę, żeby nasze światy się wykluczały.Tak, zdarzyło mi się usłyszeć pytanie o to, czy nie brakuje mi kogoś bliskiego. Słyszałam od kilku osób komentarze, mówiące o tym, że kobieta może czuć się spełniona jedynie w rodzinie. Nie bulwersują mnie one, ale lekko irytują. Dobiegam czterdziestki, mam wśród przyjaciół zarówno singli takich jak ja, jak ich ludzi w udanych związkach. Lubię patrzeć na udane związki, lubię cieszyć się szczęściem innych. Bardzo smucą mnie związki nieudane, miłosne dramaty, zdrady. Wiem, że rozstania bolą, bo sama byłam w kilku związkach. Część z nich wspominam dobrze, z byłymi partnerami utrzymuję znajomość. Wiem, co to znaczy kochać, ale nie dążę do tego za wszelką cenę. Pozwalam życiu się toczyć swoim torem.

Nie uważam, że szczęście jest uwarunkowane relacją z partnerem. Myślę, że ono zależy przede wszystkim od tego, jaki mamy stosunek do siebie samych. Osoby, które szukają własnego poczucia wartości w związku, nigdy nie będą szczęśliwe. To zdrowa miłość własna jest zródłem harmonii w życiu. Nie możemy swojego dobrostanu uzależniać od kogoś innego. Nie mamy prawa nikogo obarczać taką odpowiedzialnością. I nie możemy wybierać złej relacji tylko po to, by nie być… same.

Nie sądzę również, że każda kobieta (czy też każdy mężczyzna) jest stworzony do tego, żeby być rodzicem. Znam nawet takie osoby, które mają dzieci i sprawiają wrażenie, jakby wiecznie tego żałowali (co fatalnie odbija się na owych dzieciach)… Z reguły jednak nie reaguję nerwowo na zaczepki typu: Nie sądzisz, że za chwilę już będzie na to za późno? Wiem, że ci, którzy tak chętnie zabierają się za urządzanie życia innym, zazwyczaj nie radzą sobie dobrze z własnymi problemami. Nie oceniam, staram się wszystkich traktować tak, jak sama chciałabym być traktowana.

Lubię oglądać komedie romantyczne, czytam powieści, w których ludzie się w sobie zakochują. Równie często sięgam po lektury głębsze psychologicznie, reportaże, serie dokumentalne. Nie powielam stereotypów, nie mieszam się w sprawy innych, jeżeli nie zostanę o to poproszona.

Nie doskwiera mi samotność, nie myślę o niej wiele. Celebruję każdy dzień, jest mi dobrze bez życiowego partnera. Ale czy to znaczy, że zawsze będę singielką? Nie robię takich założeń, nie myślę o tym. Jeśli spotkam kogoś, kto stanie się mi bardzo bliski, będę się z tego bardzo cieszyć. Jeśli nie – będę nadal żyć tak, jak żyję i też będzie mi z tym dobrze. Związek to nie jest warunek konieczny mojego szczęścia. Ja to szczęście mam w sobie. Ono się rodzi z przekonania, że jestem wartościową osobą o wielu zainteresowaniach. Szczęście przynoszą mi także dobre relacje z przyjaciółmi i moją rodziną. Nie czuję się niekompletna, osamotniona. Jestem spełniona, mimo, że nie mam życiowego partnera.


Zobacz także

4 fazy rozwoju w życiu kobiety. I obyś nie trafił na trzecią…

Walentynki z aromatem. Trzy przepisy na kawę we dwoje

5 sposobów, by wyciszyć swoje myśli. Pamiętaj, że natura nie zmaga się z życiem, a ty też nie musisz