Cisza w związku po zwykłej kłótni nie jest niczym niezwykłym. Zazwyczaj po opadnięciu emocji partnerzy znów rozmawiają ze sobą i wraca normalność. Jednak, gdy między dwojgiem ludzi zapada długotrwała cisza i niszczący dystans, generowane są nowe problemy. Czasem cisza, ignorowanie, stosowane jest jako kara lub sposób kontroli nad drugą osobą…
Brak informacji zwrotnej, że to, co robimy jest dobre i potrzebne, jest niczym innym, jak pośrednią formą agresji, wykluczenia.
Ignorowanie — gdy ofiara traktowana jest jak powietrze
Ignorowanie polega na okazaniu obojętności, niezwracaniu uwagi. Ofiara emocjonalnego chłodu czuje się gorsza, mniej wartościowa i odnosi wrażenie, że poniosła klęskę w budowaniu danej relacji. Traktowanie ofiary jak powietrze zagraża poczuciu przynależności i może zdarzyć się w różnych rodzajach relacji — w związku, między przyjaciółmi, w rodzinie lub wśród znajomych.
Ignorowanie może zwiastować początek jakiegoś konfliktu, choć ofiara może nie być tego świadoma. Odmawianie prowadzenia rozmowy z kimś, puszczanie mimo uszu słów drugiej osoby, unikanie towarzystwa czy ignorowanie potrzeb, ma na celu sprawić, że ta osoba stanie się niewidoczna. Takie zachowania są bardzo szkodliwe i mogą wynikać z niedojrzałości emocjonalnej, braku inteligencji emocjonalnej lub też zwykłej podłości, jednak to ofiara zawsze ponosi tego konsekwencje.
Emocjonalny chłód rani ciało i duszę
Osoba ignorowana czuje, że nic nie jest warta i że tak naprawdę jej istnienie nie ma żadnego znaczenia. Ludzie traktowani jak powietrze odczuwają przygnębiający smutek i poczucie winy. Można powiedzieć, że taka próba pomijania jest niczym innym, jak wskazanie w sposób pośredni na czyjąś winę lub sposobem oskarżenia. Niestety ofiara nie wie co robi źle, bo brak komunikacji utrudnia zrozumienie sytuacji.
Nie nie ma tu ani krzyku, ani fizycznych razów, ale ignorowanie jest równie szkodliwą formą przemocy, która powoduje zmiany w mózgu, niszczy poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Pojawiają się również objawy fizyczne takie jak ból głowy, problemy z trawieniem, zmęczenie czy bezsenność. Długotrwałe ignorowanie sytuacji może powodować rozwój cukrzycy, nadciśnienia, a także chorób np. serca, ze względu na wysoki poziom stresu, z którym trudno sobie poradzić.