Jesteś mamą, tatą, a może masz wnuki? Wypełnij naszą ankietę – twoja opinia jest dla nas ważna.
Partnerem ankiety jest
Jesteś mamą, tatą, a może masz wnuki? Wypełnij naszą ankietę – twoja opinia jest dla nas ważna.
Partnerem ankiety jest
Zdarzyło ci się unikać czyjegoś towarzystwa, bo nie mogłaś znieść ciągłych przekleństw rzucanych podczas rozmowy? Uznałaś taką osobę za niedojrzałą intelektualnie – i prawdopodobnie źle ją oceniłaś. Zdaniem psychologów z Massachusetts College of Liberal Arts osoby, które szastają wulgaryzmami, mogą posiadać lepsze umiejętności językowe od rozmówców powstrzymujących się od ich używania.
Co więcej, osoby przeklinające, mogą być bardziej towarzyskie. Takie wnioski stwierdzono po wykonaniu eksperymentu, który został przeprowadzony na osobach w wieku 18-22 lat. Zaproszone osoby miały za zadanie wypowiedzieć jak najwięcej przekleństw w ciągu minuty. Następnie zostali poproszeni o powtórzenie eksperymentu, jednak wulgaryzmy badani mieli zastąpić nazwami zwierząt. Na to mieli także minutę. I co się okazało? Osoby, które wymieniły najwięcej przekleństw, wymieniły także najwięcej nazw zwierząt.
„Bogaty słownik używanych przekleństw można uznać za wskaźnik zdrowych umiejętności słownych, a nie jako próbę zatuszowania braków w słownictwie” – tłumaczył jeden z psychologów prowadzących badania.
Podczas kolejnego badania sprawdzono, jakimi cechami osobowości odznaczały się osoby, które często przeklinały. Były to osoby o neurotycznej osobowości, czyli mające tendencję do doświadczania „negatywnych stanów emocjonalnych” takich, jak: gniew, smutek i złość. Okazało się, że dotkliwiej reagują na codzienny stres i słabiej sobie z nim radzą. Naukowcy uzasadnili to zjawisko, według badaczy przeklinanie jest formą wyrażenia silnych emocji. Uznali także, że osoby neurotyczne rzadziej zastanawiają się, czy kogoś urażą.
Wnioski wynikające z badania wywołały dyskusję. Internauci zwrócili uwagę, że istnieją dwie grupy ludzi przeklinających. W pierwszej znajdują się osoby, które „potrafią przeklinać” i używają przekleństwa do podkreślenia wagi wypowiadanej treści lub akcentują za jego pomocą coś istotnego w zdaniu. W drugiej grupie są ci, którzy „kur*ę” stosują, jako przecinek. Zostały one uznane za osoby, mniej inteligentne i nie posiadające bogatego zasobu słownictwa.
Jednak chyba nic tak nie pomaga rozładować emocji jak soczysta „kur*a” rzucona głośno lub pod nosem. Jeśli do tej pory czułaś wyrzuty sumienia spowodowane tym, że ty-kobieta(!), przeklinasz, możesz się ich pozbyć. Przecież świadczy to o twoich rozwiniętych zdolnościach językowych, prawda?
Źródło: washingtonpost.com
Jedni bez problemu nawiązują nowe znajomości, a inni trzymają się na uboczu, zastanawiając się, czy jest szansa na odnalezienie się wśród ludzi. Przecież zaskarbianie sympatii nie zawsze przychodzi lekko i naturalnie.
Być może zastanawiasz się, jak odbierane są przez innych twoje działania, komentarze, postawy, a nawet wygląd. Skoro liczy się pierwsze wrażenie, te rzeczy zostają zauważone w ciągu pierwszych sekundach rozmowy. Ale gdy zastanawiasz się nad tym, za co można cię lubić, nie doszukuj się przyczyn powodzenia w spektakularnych osiągnięciach. Pamiętaj, że w rzeczywistości małe rzeczy mają największe znaczenie.
Nie musisz być na bieżąco ze wszystkimi trendami ze świata mody, ale musisz mieć własny styl. Jak cię widzą, tak cię piszą, dlatego znajdź rano czas, by włożyć na siebie coś, co będzie do ciebie pasowało i w czym będziesz gotowa na podbój świata.
Punktualność, czyli szacunek dla czasu drugiej osoby, zawsze jest mile widziany. Będąc na czas pokazujesz nie tylko swoją klasę i dobre wychowanie, ale i nie dajesz możliwości mówienia o sobie na spotkaniach złośliwcom w kontekście spóźnialstwa czy fatalnej organizacji.
Pamiętanie o rzeczach obiecanych komuś, to bardzo dobra praktyka. A jeśli nie możesz dotrzymać słowa, po prostu go nie dawaj. Oszczędzisz sobie kłopotu, a drugiej osobie rozczarowania czy gniewu.
Bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie drugiego człowieka, zawsze trzeba odnosić się do innych z szacunkiem. Powinnaś wiedzieć jak się zachować i czego nie robić, by nie umniejszać lub krzywdzić innych, nawet jeśli masz inne zdanie na ten sam temat.
Jeśli pomagasz aktywnie lokalnym organizacjom czy samorządowi, dbasz bezinteresownie o dobro innych, możesz zyskać w oczach sąsiadów i znajomych. Bądź częścią spraw, które są ważne dla ciebie.
Tak, wszyscy znamy te słowa-klucze: „dziękuję”, „proszę”, „przepraszam”. Nie tylko otwierają one wiele drzwi, ale pozwalają również wyrazić własną wdzięczność i dostrzec dobro u innych osób. Mów je często, a równie często będziesz sama je słyszała.
Rób to często i na przekór smutnym ludziom, których co dzień mijasz. Uśmiech jest zaraźliwy, więc jeśli ty wejdziesz do np. sklepu z uśmiechem, na pewno zobaczysz go w odpowiedzi. Przypomnij nim, że życie jest piękne i warto pogodnie przez nie kroczyć.
Nie bądź do niego przyklejona, nie sprawdzaj co chwila na wyświetlaczu, czy masz jakieś nowe powiadomienie. Zupełnie niedopuszczalna jest zabawa z telefonem w trakcie rozmowy, więc jeśli masz taki nawyk, czas z nim skończyć.
Pamiętaj o tym, co w życiu ważne — partner, dzieci, wspólny dom. Jeśli postawiłaś na rodzinę, trzymaj się pięknych idei, pamiętaj o słowach przysięgi małżeńskiej. Bądź wzorem dla swoich dzieci, traktuj poważnie życiowe priorytety.
Bądź z nimi, a nie tylko obok, uczestnicz w ich życiu, dziel z nimi radości i smutki. Buduj ich szczęście, towarzysz w ważnych wydarzeniach, kibicuj na meczach, dopinguj na basenie.
To rzecz oczywista, o którą jednak nie wszyscy należycie dbają. Zawsze troszcz się o siebie, miej świeże włosy, czyste ubrania, regularnie odwiedzaj stomatologa. Ładny wygląd i odpowiednia higiena muszą iść ze sobą w parze. Nie szukaj wymówek dla niechlujstwa.
Patrz w oczy, ale nie prowokująco lub nachalnie. Nie oglądaj butów czy mijających was osób, nie patrz w sufit oraz mów wyraźnie, by być zrozumianą. Kontakt wzrokowy jest dowodem zaangażowania w rozmowę i zawsze jest mile widziany.
O ile nie jesteś sama, odpuść tę czynność. Wygląda to nieestetycznie i nie przystoi podczas rozmowy dorosłym kobietom. Żucie gumy może denerwować i rozpraszać rozmówcę.
Uśmiech to potęga, jednak żarty podczas stypy czy poważnego wykładu, są zdecydowanie nie na miejscu. Należy wiedzieć gdzie i jak pozwolić sobie na luz, żeby nie wyjść na człowieka niepoważnego, irytującego czy nieumiejącego się zachować.
Przytulanie jest miłe, o ile przytulamy bliskie sobie osoby. Nie każdy lubi być miętoszony lub całowany po policzkach. Każdy ma indywidualną tolerancję na takie intymne powitania lepiej mieć jasność, z kim można pozwolić sobie na poufałość.
Trzymaj się swoich zasad, idź własną ścieżką. Tylko w ten sposób weźmiesz od życia co będziesz chciała, nie gubiąc ważnych dla ciebie spraw po drodze.
Każdy lubi mieć prawdziwie zaangażowanego słuchacza/rozmówcę.
Nie musisz od razu oddawać ostatniego płaszcza potrzebującej osobie, ale pomoc starszej pani w doniesieniu siatki z zakupami do drzwi, to piękny gest.
Wiedz co gdzie leży, z kim i gdzie się umawiałaś. Zorganizowane życie będzie łatwiejsze nie tylko dla ciebie, ale i bliskich.
Każdy lubi słuchać komplementów, ale nie każdy potrafi je prawić. Miłe i szczere słowo, dobry komplement zdecydowanie poprawi komuś humor, w niewymuszony sposób.
Talent, który posiadasz, twoja bogata wiedza może być pomocna innym. Jeśli masz ochotę i pewne zdolności, możesz spróbować sił jako np. wolontariuszka w domu kultury, czy udzielać darmowych lekcji języka dla dzieci.
Ludzie o pozytywnej mocy potrafią zarażać innych optymizmem. A to jest ważne, gdy rzeczywistość nie nastraja innych do szczególnej radości. Przecież każdy kłopot ma jakieś rozwiązanie.
W jaki tylko chcesz sposób. Otwierając serca na potrzebujących, staniesz się jeszcze bardziej wartościowym człowiekiem. Takich osób nigdy dość!
Niech ład i czystość świadczy o tobie. Nigdy nie wiesz, czy np. będziesz musiała podrzucić sąsiadkę do lekarza, czy poratować w mieście przed deszczem. Lepiej nie wstydzić się przez górę śmieci na siedzeniach swojego auta.
Bądź przystępna, witaj się z innymi i nie pozwalaj, by narósł między wami mur milczenia. Utrzymuj dobre relacje sąsiedzkie. Przecież lepiej się żyje ze świadomością, że otaczają cię sami swoi, a nie obce osoby.
Czasem lepiej ugryźć się w język, niż powiedzieć coś w sposób, który obrazi i zrani kogoś. Nie zawsze trzeba mówić prawdę prosto w oczy, a jeśli koniecznie chcesz zwrócić na coś uwagę, rób to taktownie.
Po prostu i bez ogródek, nie kłam i nie pomijaj tematu, jeśli taki się pojawi. Lepiej przyznać się do błędu, niż czekać aż inni sami wyciągną z niego wnioski.
Nie tylko lokalnych, ale i tych dotyczących wielkiego świata. Pomijając fakt szerokiej wiedzy, zwyczajnie zawsze będziesz miała o czym rozmawiać z innymi.
Bądź otwarta na nowe miejsca i znajomości. Dziel się z innymi doświadczeniami.
Własne zdanie zatrzymaj dla siebie do momentu, aż ktoś poprosi cię o opinię. Nie bądź wścibska, ale też nie bądź obojętna na problemy bliskich osób.
Zachowaj równowagę, a zaskarbisz sobie sympatię i szacunek.
źródło: www.lifehack.org