Go to content

Oaza spokoju i cierpliwości. Nie lubi się spieszyć, czym innych czasem doprowadza do szału. Jakie inne cechy ma flegmatyk?

Fot. iStock

Flegmatyk to jeden z typów temperamentu określonych przez greckiego lekarza, Hipokratesa. Kojarzony jest on przede wszystkim z niechęcią do pośpiechu i problemem z podejmowaniem decyzji, choć posiada znacznie więcej cech, które określają to, jaką naprawdę jest osobą. Czym charakteryzuje się flegmatyk, jakie są jego mocne i słabe strony?

Kim jest flegmatyk?

Flegmatyk to określenie na jeden z temperamentów znanych już od czasów starożytnych. Już wtedy osoby związane z nauką ciekawiło to, dlaczego ludzie zachowują się w określony sposób i próbowano ująć to w pewne ramy. Hipokrates wyróżnił cztery rodzaje temperamentów, które wpływają na zachowanie ludzi. Poszczególnym temperamentom nadano nazwy wywodzące się od płynów dominujących w organizmie. I tak:

  • choleryk — wybuchowy, niecierpliwy, lubiący narzucać innym swoje zdanie. W jego przypadku miała dominować czarna żółć;
  • sangwinik — towarzyski, pozytywnie nastawiony do życia, otwarty na innych i pomysłowy. Przeważać u niego miała krew;
  • melancholik — introwertyczny, zrównoważony, pesymistyczny, i wykazującej tendencję do perfekcjonizmu. Dominująca u niego miała być czarna żółć;
  • flegmatyk — kochający rutynę, nielubiący niespodzianek oraz mający problem z podejmowaniem decyzji. O cechach flegmatyka miała decydować przewaga flegmy.

Co prawda teoria o wpływie płynów ustrojowych na cechy człowieka została już dawno odłożona między bajki, to jednak podział wprowadzony przez Hipokratesa po dziś dzień funkcjonuje i ma się dobrze. Melancholik i flegmatyk poniekąd znajdują się w opozycji do sangwinika i choleryka. Flegmatyk jest osobą kojarzoną z kilkoma wymienionymi powyżej cechami, ale to nie wszystko, co można o nim powiedzieć.

Zobacz także: Wybuchowy i energiczny, w życiu nie kieruje się sentymentami. Czego można spodziewać się po choleryku?

Jakie cechy ma flegmatyk?

Flegmatyk nie bez przyczyny kojarzony jest z zamiłowaniem do spokojnego i przewidywalnego życia wypełnionego rutyną. Kocha rytuały i świadomość tego, co będzie robił za chwilę. Ceni sobie planowanie, a wszelkie niespodzianki wyprowadzają go z równowagi. Równowaga dotyczy także emocji i zachowania, które jest dalekie od stawiania go w centrum zainteresowania innych ludzi.

Jak każdy inny typ temperamentu, flegmatyk posiada swoje mocne i słabe strony, cechy, które są dla niego charakterystyczne.

kobieta flegmatyk relaksuje się przy pracy

Fot. iStock

Zalety flegmatyka

Flegmatyk to osoba spokojna i opanowana. Szczególnie widać to w trudnych sytuacjach, gdy innym zaczynają puszczać nerwy, co nie ułatwia odnalezienia rozwiązania. Doskonale odnajduje się również w roli mediatora. Jest doskonałym słuchaczem, który nie narzuca swojego zdania, choć zapytany o nie z pewnością powie, co myśli. Cechuje się empatią i delikatnością w relacjach z innymi osobami, lubi otaczać opieką tych, którzy tego potrzebują.

Flegmatyk wyczulony jest na potrzeby innych, wykazuje się cierpliwością. Nie lubi się kłócić, woli szukać najlepszych rozwiązań i stosować kompromis. Flegmatyk, wbrew pozorom, kocha życie, i pozytywnie odbiera otaczający go świat. Swoje obowiązki wykonuje cierpliwie, bez pośpiechu i bardzo dokładnie, co najczęściej jest gwarantem sukcesu.

Zobacz również: Jest kreatywny, zaraża energią i mówi wprost, co myśli. Czym jeszcze cechuje się sangwinik?

Flegmatyk i jego wady

Flegmatyk ma także swoje wady. Bywa skryty, wręcz odbierany jako chłodny emocjonalnie. Flegmatykowi znacznie bliżej do spokojnego, wycofanego wręcz melancholika, niż energetycznego sangwinika, który z radością otacza się ludźmi. W przypadku flegmatyka chowanie emocji może prowadzić do problemów w rozumieniu jego zachowania przez bliskie osoby i otoczenie.

Flegmatyk rozmyśla za dużo, przez co ma problem z podejmowaniem decyzji. Zdarza się również, że odkłada ich podjęcie na później, nierzadko na bliżej nieokreśloną przyszłość. Należy on do mało spontanicznych, wręcz biernych osób, które lubią robić swoje będąc poza centrum zainteresowania innych ludzi.

Zobacz również: Melancholik to nie tylko zamknięty w sobie pesymista. Jaki jest naprawdę?


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl