Go to content

Pięć fizycznych oznak, że już nie kochasz. Słuchaj swojego ciała, ono naprawdę jest mądre

Wstyd mi za to, jak się upokarzam dla tej miłości...
Fot. iStock / Olga Altunina

Nasze ciało jest pieruńsko inteligentne i funkcjonuje w silnej symbiozie z naszą kondycją emocjonalną, psychiczną. Daje nam wiele oznak różnych stanów, nim zdamy sobie z nich sprawę. Ważne, by je słuchać, by zauważać sygnały i ich nie ignorować, by wsłuchiwać się w to, co chce nam powiedzieć. A ono reaguje na wszystko, także na miłość lub jej brak. Gdy się zakochujemy czujemy motyle w brzuchu, mamy przypływ energii, lepsza kondycję, nagle okazuje się, że podbiegnięcie do uciekającego autobusu nie stanowi dla nas problemu. Jednak tak, jak nasze ciało sygnalizuje nam zakochanie, tak też daje znać, że już nie kochamy, szybciej niż zrozumiemy to na poziomie naszej świadomości.

Czujesz lęk

Gdy ogarnia cię lęk, kiedy myślisz o spędzaniu czasu ze swoim partnerem, to wyraźny znak, że coś jest nie tak z twoimi emocjami. Przerażenie może być mentalne, ale może też być fizyczne. Częste objawy to ściśnięty żołądek, bóle głowy, niezdolność do zrelaksowania się w jego obecności.

Odsuwasz się fizycznie

Jeśli unikasz bliskości, intymności, nie chcesz się przytulać, nie chcesz, by on cię dotykał, to znaczy, że w waszej relacji coś się zmieniło. Możesz przyjąć to za początek końca związku, niestety.

Zmiany apetytu

Zmiany apetytu i często związane z tym bóle brzucha, mogą być sygnałem, że miłość się w tobie wypaliła. Lęk przed tym uczuciem, przed przyznaniem się, że nic z tego nie wyjdzie, że czekają cię zmiany w życiu, może przejawiać się problemami w samym trawieniu. Obserwuj swoje ciało, jak się zachowuje gdy partner jest blisko, a jak, gdy go nie ma.

Problemy ze snem

Podobnie jak problemy z żołądkiem, problemy ze snem mogą być efektem ubocznym lękowych emocji, szczególnie, jeśli śpicie razem. To, co kiedyś wydawało się nienasyconym pożądaniem, może zmieniać się w odrazę. Jeśli w twojej głowie rodzi się niepokój, możesz mieć kłopoty z zasypianiem.

Bycie spiętym

Jeśli nie kochasz swojego partnera, pierwsze co czujesz, to stres, niepokój, depresję, które mogą objawiać się poprzez napięcie ciała, zwłaszcza w okolicy barków i karku. Ból mięśniowy oznacza, że żyjesz w stresie, którego źródłem może być twój związek.

Choć same symptomy nie muszą oznaczać, że przestajesz kochać, mogą być wskazówką, że coś w twoim życiu jest nie tak, a w szczególności w twoim związku. Przecież często zastanawiamy skąd się bierze w nas niepokój, napięcie, wówczas warto zajrzeć w swoje emocje głębiej.


źródło: Bustle