Psychologia Zdrowie

Dlaczego mężczyźni częściej zostawiają swoje partnerki w potrzebie niż kobiety porzucają swoich partnerów

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 lutego 2019
fot. iStock/lechatnoir
 

Jest to fakt, potwierdzony i zbadany naukowo. Nie ma się więc o co obrażać i doszukiwać złych intencji. Kobiety częściej niż mężczyźni są ofiarami tego, co nazywa się porzuceniem partnera. Badanie z 2009 r. Opublikowane w czasopiśmie Cancer wykazało, że zamężna kobieta, u której zdiagnozowano poważną chorobę, jest sześć razy bardziej narażona na rozwód lub separację niż mężczyzna z podobną diagnozą. Wśród uczestników badania wskaźnik rozwodów wynosił 21 procent w przypadku poważnie chorych kobiet i 3 procent w przypadku poważnie chorych mężczyzn. Doświadczenie poważnej choroby partnera sprawia, że mężowie są bardziej skłonni do odejścia, a żony częściej pozostają, by wspierać męża. Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy wskazują na kilka możliwych przyczyn tej rozbieżności. Po pierwsze, bycie opiekunem nie jest tradycyjną rolą dla mężczyzn, uważa Marc Chamberlain, dyrektor oddziału neuro-onkologii w Seattle i jeden z autorów badań nad rakiem. Chamberlain dodaje, że sytuacja chorego współmałżonka może znacznie wpływać na jego zdolność zarabiania na życie. Mężczyźni mają problem z akceptacją takiego stanu rzeczy. Dodatkowo, opieka w domu nad osobą chorą to zazwyczaj zmiana opatrunków, przemywanie ran i wiele innych rzeczy, które stereotypowo kojarzą nam się z obowiązkami pielęgniarki.

Opieka staje się jeszcze trudniejsza, gdy brak jest wsparcia emocjonalnego. Podczas gdy kobiety zwracają się do przyjaciół, rodziny lub grup wsparcia, aby uzyskać pomoc, której potrzebują, mężczyźni tego po prostu nie robią. Mężczyzna zazwyczaj polega na partnerce jako głównym powierniku, a gdy ta jest chora, on się izoluje. I wszystko zaczyna go przerastać.

Jak na ironię, strach przed porzuceniem może również odgrywać ważną  rolę w decyzji mężczyzny o odejściu, mówi Marisa Weiss, onkolog z Filadelfii. Mężczyźni mają tendencję do bycia mniej wrażliwymi emocjonalnie niż kobiety i często porzucają swoje partnerki aby (podświadomie) zminimalizować ból, którego doznaliby, gdyby ona umarła.

A jakie są wasze doświadczenia?


Na podstawie: www.oprah.com


Psychologia Zdrowie

20 sygnałów, że jesteś naprawdę gotowa na związek, a nie tylko (znów) szukasz kogoś, kto cię uratuje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 lutego 2019
Fot. iStock / AZarubaika
 

Podstawową i najważniejszą relacją, jaką będziesz mieć w życiu, jest twój związek z samym sobą. To, w jaki sposób czujesz się i troszczysz o własny umysł, ciało i duszę, tworzy scenę dla wszystkich pozostałych relacji – z twoim partnerem, rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.

Z psychologicznego, duchowego i praktycznego punktu widzenia jest całkiem jasne, że jeśli nie kochasz siebie, trudniej jest dawać i otrzymywać miłość. Tak więc, jeśli zastanawiasz się „Czy jestem gotowa na związek?” są pewne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Są znaki, postawy, przekonania i zachowania, które ujawniają, że ktoś kocha siebie wystarczająco, by utrzymać związek. Możesz użyć tej listy, by lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i swoją miłość.

20 sygnałów, że jesteś naprawdę gotowa na związek

Przyciągasz partnera, który myśli podobnie jak ty

Kiedy jesteś pewna miłości własnej i samoakceptacji, łatwo przyciągniesz podobnie myślącego partnera, który nie tylko kocha siebie, ale jest dostępny, zainteresowany i gotowy na zdrową, szczęśliwą miłość.

Rozumiesz, że związek to uzupełnianie siebie wzajemnie

Wiesz, że jesteś gotowa na związek, gdy nie potrzebujesz go, aby czuć się szczęśliwą i godną uczucia, ale kiedy chcesz, aby związek był dzieleniem się miłością, a nie jej zdobywaniem.

Nie zadowolisz się warunkową miłością

Mężczyźni i kobiety są gotowi na miłość, gdy zdają sobie sprawę, że zasługują na bezwarunkową miłość od partnera.

Nie ma w tobie nic złego

Prawda o miłości znajduje się w akceptacji siebie i swoich słabszych stron.

Nie szukasz ciągłej obecności drugiej osoby

Nie boisz się być sama. Lubisz spędzać czas w spokoju, ze swoimi myślami, ze swoimi zajęciami.

Nie czekasz, aż ktoś inny cię „uratuje”

Jesteś gotowa na zdrową, trwałą miłość, jeśli przestajesz marzyć o partnerze, który cię wybawi od kłopotów osobistych i sprawi, że pokochasz siebie.

Szanujesz swoje „ja” i szanujesz „ja” drugiej osoby

Kiedy zrozumiesz, kim jesteś – jako człowiek – i kiedy jesteś w stanie zrozumieć i zaakceptować „inne ja” bez obsesyjnego dążenia do postawienia na swoim, jesteś gotowa na dojrzały związek.

Porzuciłaś swoją listę oczekiwań

Ludzie są gotowi na miłość, gdy nie mają sztywnego zestawu oczekiwań i listy rzeczy koniecznych, które musi posiadać ich partner. Po prostu chcą znaleźć kogoś cudownego do kochania i dzielenia się z nim swoim życiem.

Dobrze ci z sobą samą, kiedy jesteś singielką

Jeśli możesz powiedzieć „jest mi dobrze z samą sobą „, to jesteś gotowa na życie z kimś. Chodzi raczej o to, aby mieć głęboką wiedzę o tym, kim jesteś, o twoich celach i o tym, że kiedy pragniesz miłości, nie pozwalasz sobie na bycie nieszczęśliwym.

Nie szukasz

Stare powiedzenie jest prawdziwe: osobą, która jest najbardziej gotowa na miłość, jest ta, która przestała jej szukać. Zamiast tego koncentruje się na rozwijaniu własnych umiejętności, pasji i poczucia szczęścia.

Związek to chęć, a nie potrzeba

Jesteś gotowa na miłość, kiedy jej pragniesz, ale jej nie potrzebujesz. To absolutnie najlepsza okoliczność: chcieć związku, wierzyć, że będzie wspaniały, ale nie potrzebować go dla szczęścia.

Często się uśmiechasz

Zwróć na to uwagę, kiedy następnym razem zobaczysz swoje odbicie. Niezależnie od tego, co masz na sobie lub jak wyglądasz, czy twoje odbicie, jest tym, co sprawia, że ​​się uśmiechasz?

Jesteś właścicielką swojej seksualnej energii

Bez względu na to, czy masz partnera czy nie. Masz świadomość swojej seksualności, swoich potrzeb, swojego ciała.

Poświęcasz czas w tygodniu na swoje hobby i rzeczy, które lubisz

Czytaj, rysuj, gotuj, ćwicz – rób to, co cię uszczęśliwia. Bez pracy, bez zobowiązań, bez negatywnych myśli, nie powinno to być nic, co by cię denerwowało.

Nie cierpisz już z powodu ostatniej miłosnej historii

Mówiąc wprost „masz to za sobą”. Gniew, smutek i uraza zniknęły. Wybaczyłaś nie tylko swojemu byłemu partnerowi, ale też sobie. Złość na samego siebie jest wyraźnym znakiem, że nie jesteśmy gotowi iść naprzód.

Odczuwasz empatię

Gdy tylko jesteś gotowa spojrzeć na drugą osobę „ponad” swoimi pragnieniami i potrzebami, zrozumieć co jest potrzebne, aby partner był szczęśliwy, jesteś na dobrej drodze do przejścia z „ja” do „my”.

Jesteś pewna siebie

Pewność siebie jest kluczem do rozpoznania, że ​​jesteś gotowa na miłość (jest to również najpotężniejszy afrodyzjak). Kiedy jesteś dumna z siebie i masz poczucie własnej wartości – wtedy będziesz w stanie przyciągnąć kogoś, kto potrafi stworzyć zdrowy związek.

Czujesz się „kompletna”

Jeśli szukasz partnera do wypełnienia pustki w sobie, zawsze będziesz nieszczęśliwa. Prawdziwa miłość polega na akceptacji zarówno twojego partnera, jak i samego siebie całym sercem.

Budujesz wspomnienia, a nie ściany

Budowanie wspólnych wspomnień, szukanie tego, co nas łączy, a nie dzieli pokazuje długoterminowy potencjał relacji.

Nie jesteś marionetką

W związku bierzesz to, czego potrzebujesz, nie jesteś zależna od reakcji drugiej strony, nie dajesz sobą manipulować i łatwo rozpoznasz emocjonalny szantaż.

Gotowość na miłość przychodzi z czasem i jest wewnętrzną siłą, która w odpowiednim momencie skieruje cię na właściwą drogę. Niczego nie przyspieszaj.


Na podstawie: www.yourtango.com


Psychologia Zdrowie

Pięć prostych sposobów dbania o skórę wokół oczu

Redakcja
Redakcja
1 lutego 2019
Pięć prostych sposobów dbania o skórę wokół oczu
Fot. iStock / mediaphotos – Pięć prostych sposobów dbania o skórę wokół oczu

Im jesteśmy starsze, tym większą uwagę zwracamy na skórę wokół oczu, bo często to właśnie ona daje pierwsze oznaki starzenia się. Dlaczego? Skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra innych części ciała, a pracuje przez cały dzień. Do tego dochodzą przyczyny genetyczne, promieniowanie ultrafioletowe, zewnętrzne czynniki stresogenne i styl życia – wszystko to wpływa na skórę wokół oczu. Jednak bez względu na to, ile masz lat, nigdy nie jest za wcześnie (ani za późno), by dać swoim oczom miłość, na którą zasługują.

Pięć sposobów dbania o skórę wokół oczu

Nawilżaj, nawilżaj, nawilżaj!

Nawilżanie skóry jest jednym z najbardziej niedocenianych sposobów pielęgnacji. Kiedy skóra traci wodę, zaczyna się kurczyć, wtedy mogą pojawić się zmarszczki. Jednak gdy nawilżysz swoje ciało ponownie, możesz zmniejszyć zmarszczki i ich głębokość. To samo dotyczy obszaru oczu, wokół których brak gruczołów łojowych (naturalnego nawilżacza naszej skóry), przez co mogą one być bardziej podatne na wysuszenie.

Najczęściej zadawanym pytaniem o nawilżenie tej części twarzy jest to, czy możemy użyć kremu do twarzy na skórę wokół oczu. Odpowiedź brzmi tak. Dopóki nie podrażnia oczu i zapewnia wystarczającą ilość wilgoci.

Pamiętaj jednak, że skóra wokół oczu jest cienka i może być wrażliwa na zwykły krem ​​do twarzy. Jeśli poczujesz kłujące uczucie lub twoje oczy staną się wodniste lub czerwone, unikaj używania zwykłego kremu do twarzy i zamiast tego inwestuj w krem pod oczy.

Sprawdź składniki

Kiedy szukasz właściwego kremu pod oczy, ważne jest, aby wiedzieć, jakie składniki powinien zawierać.

Dla cienkiej skóry:

 • kolagen
 • retinoid
 • retinol
 • pochodna witaminy A
 • peptydy
 • czynniki wzrostowe

Do przebarwień (cienie pod oczami):

 • arbutyna
 • hydrochinon
 • kwas kojowy
 • witamina C
 • soja
 • niacynamid (witamina B-3)
 • kwas azelainowy

Do opuchlizny (worki pod oczami):

 • kofeina
 • zielona herbata i kawowe polifenole jagodowe
 • dipeptide-2 (Eyeliss)
 • ziele wierzby

Poza tym lekarstwem na opuchnięte oczy może być zadbanie o wystarczającą ilość snu i picie dużej ilości wody.

Jeśli nie masz problemu ze skórą wokół oczu poszukaj kremu z przeciwutleniaczami. Te silne składniki pomagają usunąć wolne rodniki w skórze wyzwalane przez promieniowanie UV czy zanieczyszczenia. Co więcej, mogą także pomóc w hamowaniu procesu starzenia.

Poszukaj w kremach:

 • witamina C
 • witamina E
 • zielona herbata
 • witamina B-3 (niacynamid)

Bądź łagodna, zawsze

Od usuwania makijażu oczu po nakładanie produktów na skórę wokół oczu, ważne jest, aby być delikatnym. Jak wspomnieliśmy powyżej, skóra pod twoimi oczami jest bardzo cienka. Z tego powodu dodatkowy nacisk może przyczynić się do powstania dodatkowych cienkich zmarszczek.

Zafunduj sobie masaż

Jeśli zauważysz, że opuchliznę wokół oczu, może to być sygnał, że jesteś zmęczona, źle spałaś. Prosty masaż może ci pomóc wyglądać lepiej. Masowanie skóry pod oczami może poprawić krążenie krwi wokół nich. Nacisk z masażu może pomóc odprowadzić nadmiar płynu w tym obszarze i zmniejszyć obrzęki.

Ważne, żeby pamiętać, że obrzęki mogą być wynikiem zbyt dużej ilości soli w twojej diecie.

Śpij, dobrze jedz, ćwicz

Skóra wokół oczu jest lustrem tego, jak żyjemy, dlatego chcąc dbać o jej kondycję, ale także o stan całego naszego organizmu i samopoczucia, ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby:

 • wyspać się
 • ćwiczyć
 • starać się przestrzegać zdrowej diety

Skóra wokół oczu wymaga szczególnej uwagi, jak widać trzeba się trochę postarać, żeby wyglądała świetnie.


Fot. iStock / mediaphotos

Zobacz także

10 drobnostek, które sprawią, że zaczniesz jeść mniejsze porcje i zrezygnujesz z podjadania

9 drobnostek, które sprawią, że zaczniesz jeść mniejsze porcje i zrezygnujesz z podjadania

8 znaków, że nigdy nie kochałaś

Żyj w zgodzie ze swoim ciałem