Psychologia

Powiedz, co widzisz na obrazku i odkryj podświadome sekrety swojej osobowości

Redakcja
Redakcja
5 lipca 2021
 

Każdy z nas patrzy na świat nieco inaczej. Każdy z nas ma swoją własną, niepowtarzalną perspektywę. Perspektywy te kształtowane są przez różne nasze życiowe doświadczenia i przeżycia. Niektórzy ludzie uwielbiają oglądać filmy akcji, a inni nie, a czasami, gdy dwie osoby obserwują konkretną sytuację, każda ma swoją wersję tego, co się wydarzyło. Czasami ten sam obiekt, który widzi kilka osób, jest interpretowany na różne sposoby przez każdą z nich. Te perspektywy ujawniają ukryte szczegóły dotyczące naszych osobowości.

Poniższe ćwiczenie jest narzędziem analitycznym zaprojektowanym, aby pomóc odkryć te podświadome sekrety. W tym teście po prostu spójrz na poniższe zdjęcie i zwróć uwagę na pierwszą rzecz, którą zauważysz na obrazie. Co jako pierwsze rzuciło ci się w oczy? Zanotuj to, a my wyjaśnimy, co może to dla Ciebie oznaczać.

TWARZ

Twarz na zdjęciu obejmuje wiele innych obrazów. Ty podobnie – jesteś zainteresowana wieloma aspektami samorozwoju i budujesz swoją osobę z misternie dobieranych puzzli. Starasz się stworzyć najlepszą wersję siebie, ponieważ zdajesz sobie sprawę, jakie wspaniałe korzyści może przynieść uporządkowanie tego, co w głowie. A sukces jest przecież dla ciebie bardzo ważny.

Zbierasz różne elementy i składasz je, aby stworzyć idealny obraz siebie. Te elementy mogą być materialne: ubraniami, akcesoriami, elektroniką, przyjaciółmi, partnerami i tak dalej. Ale mogą to również być rzeczy niematerialne: doświadczenia, uczucia, osiągnięcia, wartości, talenty i wspomnienia, z których też bierzesz to, co najlepsze i dokładasz do własnego wizerunku.

Twoja strategia jest naturalna i bardzo dobra, po prostu upewnij się, że twoim głównym celem nie jest pogoń za aprobatą innych.

DRZEWO/MÓZG

Drzewo, które wygląda jak mózg, oznacza, że wiedza i mądrość są dla ciebie bardzo ważne. Znajomość własnej psychologii ma ogromne znaczenie, pomaga ci być dobrym sędzią charakteru w kontaktach z innymi ludźmi. Twoi przyjaciele mogą uważać cię za kogoś naprawdę mądrego. Możesz również mieć tendencję do nadmiernego przemyśliwania niektórych tematów.

Twoje pragnienie wiedzy nie kończy się na samym myśleniu, ale może również rozciągać się na sfery medytacji i duchowości. Szukasz głębokiego sensu natury życia: kim jestem i dlaczego tu jestem?

Opinie innych nie są dla ciebie istotne i niełatwo cię do czegoś przekonać. Twoje mocne zrozumienie życia pomaga ci trzymać się własnego zdania w rozmowach.

Utrzymuj swoje zdrowie fizyczne poprzez ćwiczenia i zdrowie emocjonalne poprzez empatii dla siebie, a twoje zdolności umysłowe z pewnością będą jasnym światłem dla osób wokół ciebie.

PTAKI/NATURA

 

Podobnie jak ptaki na tym obrazie, ty również czujesz, że nie jesteś ograniczona przez nienaturalne „pudełko” oczekiwań społeczeństwa. Oczekiwania dotyczące „normalnego” życia Cię nie interesują, ponieważ bardziej niż czegokolwiek innego pragniesz wolności i umiejętności podążania za własnym sercem.

Konformizm nie jest czymś, nad czym kiedykolwiek poważnie byś się zastanawiała, ponieważ kochasz siebie na tyle, by nigdy nie porzucić swojej pięknej i inspirującej indywidualności.

Podróżowanie i poznawanie świata, przyroda, krajobrazy i różne kultury – to jest to, co bardzo Cię interesuje. Zbyt długie przebywanie w tym samym miejscu i rutyna mogą sprawić, że życie stanie się trochę nudne. Podążaj za swoim sercem i ufaj, że kiedy kierujesz się sercem, to podążasz zawsze we właściwym kierunku i dla dobra wszystkich.

Dobrze jest zachować odpowiedzialność, ale od czasu do czasu wyluzuj się, a nawet więcej niż raz na jakiś czas.

Fot. Igor Morski


Psychologia

Jedzenie czekolady rano pomoże ci schudnąć! Czekolada zredukuje zmarszczki i zachowa młody wygląd skóry!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
5 lipca 2021
fot. Sviatlana Lazarenka/iStock
 

Mamy fantastyczną wiadomość dla miłośników czekolady! Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Brigham and Women’s Hospital, jedzenie rano mlecznej czekolady może prowadzić do nieoczekiwanych korzyści zdrowotnych. Jedną z nich jest spalanie tłuszczu w ciągu dnia.

Naukowcy odkryli, że spożywanie mlecznej czekolady o określonej porze dnia – a dokładniej rano – może pomóc w walce z dodatkowymi kilogramami. Ponadto obniża poziom cukru we krwi. We współpracy z badaczami z Uniwersytetu Murcia w Hiszpanii zespół przeprowadził badanie, w którym wzięła udział grupa kobiet po menopauzie. Panie spożywały 100 gram czekolady rano – w ciągu godziny po przebudzeniu lub wieczorem – godzinę przed snem.

Kobiety podzielono na trzy grupy:

  • Pierwsza grupa spożywała 100 g czekolady rano – w ciągu godziny po przebudzeniu – przez dwa tygodnie.
  • Druga grupa jadła czekoladę godzinę przed snem, również przez dwa tygodnie.
  • Trzecia grupa nie jadła czekolady i stosowała się do swojego codziennego, dotychczasowego menu.

Mamy dobrą wiadomość! Badanie wykazało, że spożywanie czekolady rano lub wieczorem nie prowadziło do przyrostu masy ciała, pomimo wzrostu spożycia kalorii. Eksperci odkryli również, że spożywanie czekolady rano lub wieczorem może wpływać na głód i apetyt, skład mikroflory i jakość snu. Naukowcy ustalili, że wysokie spożycie czekolady w godzinach porannych może pomóc spalić tłuszcz i obniżyć poziom glukozy we krwi. Największe efekty zauważono u kobiet, które spożywały czekoladę rano – obwód w talii zmniejszył się, obniżył się poziom glukozy we krwi na czczo, a na dodatek organizm spalił najwięcej tłuszczu.

Na tym jednak nie koniec jej cudownych właściwości. W innym badaniu, naukowcy z University of Exeter w Anglii wykazali, że spożywanie czekolady pomaga w walce z oznakami starzenia się – przyczynia się do odmładzania starych komórek, pomaga w walce ze zmarszczkami i zachowaniu młodego wyglądu.

W czym tkwi sekret? Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku sekret tkwi we flawonoidach, związkach cenionych za swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Wraz z wiekiem, w tkankach skóry gromadzą się starzejące się komórki. Komórki te choć są aktywne metabolicznie, to utraciły zdolność do replikacji i prawidłowej regulacji produkcji swoich genów. Starzejące się komórki mają również mniej czynników, które pomagają im skutecznie reagować na wyzwania jakie czekają na nie w otaczającym środowisku.

Naukowcy zastosowali związki zwane analogami resweratrolu – chemikalia oparte na substancji naturalnie występującej w ciemnej czekoladzie, czerwonym winie, czerwonych winogronach i jagodach. Substancje chemiczne spowodowały, że komórki zaczęły wyglądać młodziej i zaczęły się replikować w ciągu kilku godzin. To niewiarygodne! Flawonole występujące w kakao ułatwiają walkę z insulinoopornością, zapobiegają gwałtownym wahaniom poziomu cukru we krwi, a także wspomagają proces odchudzania – przynajmniej w przypadku kobiet z menopauzą. Choć odkrycia wymagają dalszych badań, to przyznajcie same – napawają optymizmem.

Earth News, Videos and Images


Psychologia

4 nawyki zdrowej relacji, które niektórzy niesłusznie uważają za toksyczne

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
5 lipca 2021
fot. FG Trade/iStock

Wiele cech i zachowań, które nie pasują do naszej narracji o miłości są naturalne. I choć każdy z nas ma inne przekonania i wyobrażenia, to nie wszystko co uważamy za zabójcze jest takie naprawdę. Oto 4 nawyki zdrowej relacji, które niektórzy uważają za toksyczne.

Pozwalanie, by niektóre konflikty pozostały nierozwiązane

Zdaniem większości osób, wszystkie konflikty i problemy w związku muszą zostać rozwiązane. W przeciwnym razie związek nie ma racji bytu. To mit. Zastanów się, przeanalizuj i przypomnij sobie czy wszystkie niedopowiedzenia zostały wyjaśnione? Fakt, te większe, które doprowadziły do poważnej kłótni – owszem. Ale czy drobne konflikty zawsze przegadujecie? Widzisz sama. Wiele małżeństw, które są ze sobą szczęśliwe od wielu lat, mają nierozwiązane problemy. Nie dotyczą one jednak nielojalności, zdrady czy braku zaufania. To błahostki, które tak naprawdę nie mają większego znaczenia. Lubimy fantazjować o wielkiej, prawdziwej miłości, wyobrażając sobie jaka jest idealna, nieskazitelna i czysta. Jednak by stworzyć taki związek warto zaakceptować i zrozumieć, że konflikty – nawet te nierozwiązane i zapomniane – są nieuniknione. I nieprzegadanie czegoś nie oznacza, że nagle zaczynamy tkwić w toksycznym związku skazanym na niepowodzenie. Co więcej, czasami próba rozwiązania konfliktu może stworzyć więcej problemów i doprowadzić do poważniejszej kłótni. Warto niekiedy odpuścić.

Szczerość nie zawsze popłaca

Wyjaśnijmy na samym początku, by nie było nieporozumień i niejasności. W związku – w istotnych sprawach, zachowaniach i sytuacjach – zawsze trzeba być szczerym wobec drugiej osoby. Zdrada, zakłamanie, brak lojalności do niczego dobrego nie doprowadzą. Jednak… Czasami jesteśmy nieszczerzy w błahostkach i drobnostkach. Oszukujemy, by nie zranić drugiej osoby. Wyobraź sobie sytuację – wychodzicie na romantyczną kolację, od godziny albo i dwóch szykujesz się – malujesz, czeszesz, ubierasz, po czym wychodzisz i pytasz partnera – jak wyglądam? I co on biedny ma odpowiedzieć jeśli sukienka, którą założyłaś zupełnie, ale to zupełnie nie jest w jego guście. Ty czujesz się jak gwiazda z czerwonego dywanu i oczekujesz, aby i on tak cię odebrał. I gdyby teraz odpowiedział, że nie jest zbyt dobrze i może byś coś zmieniła, najprawdopodobniej romantyczna kolacja i upojna noc odeszła by w zapomnienie. Tutaj można delikatnie skłamać, w tej sytuacji szczerość nie popłaca. By zadbać o dobre samopoczucie drugiej osoby, można nieco minąć się z prawdą. I choć niektórzy brak szczerości uważają za pierwszą oznakę toksycznego związku, to prawda niekiedy wygląda inaczej.

Poczucie atrakcyjności dla obcej osoby

Spojrzenie, pomyślenie czy zalotne spojrzenie posłane „przypadkowej” kobiecie lub mężczyźnie jest dla wielu zdradą stanu. Nawet łagodna emocjonalnie myśl skierowana w stronę osoby spoza związku dla wielu jest jednym z grzechów głównych, który prowadzi do rozpadu relacji. I choć bardzo byśmy chciały zamknąć naszego partnera w klatce i przybić ją gwoździami do podłogi, to – no nie da się. I choć na początkowym etapie świata poza sobą nie widzimy, to po upływie miesiąca miodowego nasze oko poleci raz tu raz tam. Ale pojrzenie na inną kobietę lub innego mężczyznę nie oznacza zdrady i braku szacunku do partnera. Mężczyźni są wzrokowcami i czasami lubią zawiesić oko na pięknej kobiecie (byleby nie za długo). Podobnie nie ma nic złego w tym, że my spodobamy się komuś innemu, że ktoś wysłał nam zalotne spojrzenie. Możemy je nawet odwzajemnić, ale tu stop, koniec, kropka. Musimy się zatrzymać. Prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie uchronić się od otaczającego nas piękna. Kiedy zabraniamy naszemu mężczyźnie wszystkiego, nawet uśmiechu do kobiety, którą przypadkowo mija na ulicy, czy wyjścia z kolegami i koleżankami z pracy do baru to prędzej czy później finał będzie jeden – stłumiony popęd seksualny eksploduje niczym bomba w schowku na miotły z koleżanką pracy. I choć po 20 sekundach może będzie tego żałował, będzie za późno. Mleko się wylało.

Spędzanie czasu osobno

Kiedy się zakochujemy, przewartościowujemy swoje życie. Zmieniamy upodobania i pragnienia. Każdy z nas chyba ma koleżankę, przyjaciółkę czy przyjaciela, który nagle przestał istnieć kiedy tylko rozpoczęliśmy ten wspaniały, romantyczny i wymarzony związek. Dla wielu spędzanie wolnego czasu osobno jest obrazą majestatu. To niepokojące, że twój mąż wyszedł z kolegami na piwo, a ty zostałaś sama w domu. Obce, czy dobrze znane? Jednak małżeństwo, relacja to nie uwiązanie na smyczy. Wieczne kontrolowanie i sprawdzanie. Każdy z nas potrzebuje oddechu, swobody, wolności. Potrzebujemy móc zatęsknić za drugą osobą, odpocząć od niej, zmienić otoczenie. To normlane – nie toksyczne. Problem pojawia się wtedy, gdy osobne spędzanie czasu staje się codziennością.

 


Zobacz także

Chcesz sprzedać? Wejdź w buty Klienta

Jem bo się stresuję. Jak kontrolować „zajadanie” nerwów

Prokrastynacja

Prokrastynacja nie jest tym samym, co lenistwo. Dlaczego wciąż odkładamy obowiązki „na później” i jak można z tym walczyć?