Go to content

7 sygnałów, że to nie jest zwykły smutek, ale depresja sezonowa

Fot. iStock/lolostock

Jesienią i zimą dni są o wiele krótsze, jest mniej słońca, więc próżno szukać osób z nadmiarem energii, uśmiechniętych od ucha do ucha. Ciemne chmury i opady deszczu sprawiają, że częściej mamy ochotę chować się w domu pod kocem. Niesprzyjająca aura obniża  nastrój, może się pojawić smutek, rozdrażnienie czy przygnębienie.

Czasem ten stan utrudnia zwykłe funkcjonowanie i sprawia, że dotknięte nim osoby naprawdę cierpią.

Jak poznać, że zwykły smutek zamienił się w sezonową depresję? 

Depresja sezonowa (sezonowe zaburzenia afektywne, SAD) pojawia się wraz z nastaniem jesieni oraz zimy i ustępuje przy cieplejszych miesiącach. Pewien stan energetycznego uśpienia jesienią i zimą jest rzeczą naturalną, ponieważ przebywamy w świetle żarówek, a niedobór światła słonecznego uważa się za główną przyczynę zaburzeń sezonowych. Niedostatek światła wpływa na zaburzenia powstawania i regulacji neuroprzekaźników oraz hormonów. Zwiększone wydzielanie melatoniny wpływa na senność i zmęczenie, a zmniejszona ilość serotoniny obniża nastrój.

7 oznak, że to nie zwykły smutek, ale depresja sezonowa

1. Rozdrażnienie

Ludzie cierpiący z powodu depresji sezonowej odczuwają smutek, ale jeszcze silniej daje im się we znaki uczucie zniecierpliwienia i frustracji.

2. Zmniejszona energia

Brak siły na codzienne funkcjonowanie sprawia, że chorzy o wiele lepiej czują się pozostając w łóżku. Często tracą oni także swoje zainteresowania ulubionymi czynnościami i stają się obojętni na to, co się dzieje wokół nich.

3. Tycie

Osoby cierpiące z powodu depresji sezonowej wykazują tendencję do zajadania swoich smutków. Najczęściej sięgają po produkty bogate w skrobię oraz słodycze, co jest zabójcze dla sylwetki.

4. Ucieczka od życia towarzyskiego

Depresja sezonowa wpływa na niechęć do spotkań towarzyskich. Nadwrażliwość może powodować zaburzenia relacji z osobami, które nie rozumieją specyfiki tego zaburzenia. SAD może się również objawić niechęcią do pracy i ogólnego funkcjonowania w społeczeństwie.

5. Bezsenność

Wiele osób cierpiących na depresję sezonową ma trudności z zasypianiem, a gdy już uda się im zasnąć, nie czują się wypoczęci rano. Z tego mogą wynikać problemy z pamięcią, jasnością myślenia oraz koncentracją uwagi.

6. Zwiększony niepokój

Ludzie cierpiący na depresję sezonową są mniej odporni na stres oraz bardziej podatni na odczuwanie lęku, niepokoju.

7. Zmiany nastroju

Chorzy odczuwają wahania nastrojów i zachowań podczas jesienno-zimowych miesięcy. Osoba radosna i otwarta na innych w przypadku SAD może wycofać się z kontaktów z otoczeniem, mieć problemy z opanowaniem zmieniających się emocji.

Jeśli twój smutek jest spowodowany depresją sezonową, skorzystaj z pomocy terapeuty — terapia poznawczo-behawioralna oraz leki skutecznie redukują męczące objawy. Dodatkowo terapia światłem, ruch na świeżym powietrzu (szczególnie w słoneczne dni w godzinach porannych) może skutecznie poprawiać nastrój.


 

źródło: www.psychologytoday.com