Go to content

10 mitów i faktów o emocjach. Padłeś ofiarą któregoś z nich?

Czy masz tendencję do odczuwania rzeczy głębiej niż do inni ludzie? Ufasz swoim odczuciom bardziej niż rozsądkowi? Jakie są twoje przekonania na temat emocji? Czy padłeś ofiarą któregokolwiek z poniższych mitów?

1. Mit: Emocje są irracjonalne / głupie / oznaką słabości.

Prawda : emocje pozwalają nam wyrazić sobie i tym, którzy nas otaczają, to, czego doświadczamy. Ponadto emocje dostarczają ważnych wskazówek na temat tego, co możemy zrobić dalej. Optymalne jest łączenie emocji z rozumem, więc wsłuchaj się w nie następnym razem, gdy poczujesz się wyczerpany psychicznie, gdy czujesz, że „się dusisz” lub masz atak paniki, kiedy znajdujesz się w określonej sytuacji lub spędziłeś czas z określoną osobą.

2. Mit: Próba zarządzania emocjami sprawi, że poczuję się jak robot. 

Prawda : Istnieje różnica między tłumieniem uczuć a regulowaniem ich. Celem regulowania jest dążenie do zdrowego i pełnego zakresu emocji i brak zgody na to, by emocje doprowadzały nas do destrukcyjnego zachowania.

3. Mit: Powinienem czuć się inaczej. 

Prawda : Masz prawo do swoich emocji. To prawda, że ​​czasami twoje uczucia mogą być oparte na błędnej interpretacji twojej obecnej sytuacji, ale zawsze masz prawo do tego, co czujesz.

4. Mit: „Wyżycie się” sprawi, że poczuję się lepiej.

Prawda : Krzyk, uderzanie w ścianę lub porysowanie czyjegoś samochodu tylko pogłębia twój gniew. Długie dyskusje na temat tego, jak przerażony jesteś przed zbliżającą się podróżą samolotem lub operacją, prawdopodobnie powiększy tylko twój niepokój. Jest różnica między rozmową z kimś o twoich uczuciach,  (to może być pomocne), a „nakręcaniem” emocji.

5. Mit: Inni ludzie mnie „denerwują”.

Prawda: Jesteś strażnikiem swoich (i tylko swoich) emocji. Podczas gdy zachowanie innych ludzi może być denerwujące, zagrażające twojemu spokojowi lub wyczerpujące, jesteś odpowiedzialny za to, jak reagujesz. Jeśli po interakcjach z konkretną osobą czujesz się w określony sposób, możesz porozmawiać z nią o waszej relacji lub zdecydować, że będziesz spędzał z nią mniej czasu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock / agsandrew

1/1 Fakty i mity o emocjach

6. Mit : Moje emocje po prostu mi się przytrafiają – nie mogę ich kontrolować. 

Prawda : Chociaż nie byłoby wskazane ani możliwe, aby znaleźć się w emocjonalnym kaftanie bezpieczeństwa, na pewno możesz nauczyć się modulować intensywność swoich reakcji i widzieć świat, innych ludzi i siebie w bardziej pozytywny sposób.  Zmień sposób myślenia i zachowania.

7. MitTaki po prostu jestem. 

Prawda : Choć jakaś część naszej wrażliwości emocjonalnej jest dziedziczona (co, nawiasem mówiąc, niekoniecznie jest czymś złym), jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zarządzać swoimi uczuciami.

Pozostawieni samym sobie, niektórzy ludzie instynktownie reagują bardziej ekstremalnie niż inni. Porzućcie samokrytycyzm, zaakceptujcie swoją naturę, a potem pracujcie nad udoskonaleniem swoich reakcji.

8. MitNie mogę znieść niewygodnych uczuć. 

Prawda : To przekonanie prawdopodobnie doprowadzi cię do unikania niewygodnych sytuacji, co z kolei powoduje, że kompletnie sobie z nimi nie radzisz. Aby zbudować przekonanie, że można tolerować dyskomfort, należy pozwolić sobie na jego doświadczenie (jeśli zajdzie taka potrzeba) i nauczyć się, że można przetrwać emocjonalną burzę.

9. MitJeśli czuję, że coś jest prawdą, to jest to absolutna prawda. 

Prawda : To jest emocjonalne rozumowanie, jedno z najczęstszych zaburzeń poznawczych. Prawdopodobnie twoje zmęczenie przyczynia się do twoich uczuć i wynikających z nich przekonań – pamiętaj więc, jak twoje przekonania i działania mogą być wypaczone przez bycie głodnym, wściekłym, samotnym lub zmęczonym.

10. Mit: Nigdy nie przestanę czuć się tak, jak obecnie. 

Prawda : Czasami wydaje się, że nasz obecny stan emocjonalny będzie trwać wiecznie. Poczucie,  że nic się zmieni, może być dewastujące. Jeśli czujesz się w ten sposób przez większość czasu przez dwa tygodnie lub dłużej, powinieneś skonsultować się z psychiatrą.


 

Na podstawie: psychsentral.com