Dobra kondycja psychiczna jest szalenie ważna w codziennym radzeniu sobie z obowiązkami, z zawodowymi i osobistymi wyzwaniami, a nawet dla „zwykłego” funkcjonowania. Niestety, wciąż zbyt rzadko pochylamy się na naszym zdrowiem mentalnym, ignorując niepokojące symptomy, takie jak choćby zbytnie zmęczenie emocjonalne, stany przedlękowe, częste poddenerwowanie, chroniczne napięcie i stres. Zadaj sobie tych kilka pytań i zastanów się, czy na pewno wszystko jest w porządku.
5 punktów z twojej listy kontrolnej zdrowia psychicznego
1. Jak się dzisiaj czuję (mentalnie i fizycznie)?
Czy odczuwam smutek? Czy jest mi źle? Czy mam ochotę na to, by wstać z łóżka i cieszyć się życiem? A może przeciwnie, czuję się przytłoczony, zły, smutny? Czy odczuwam jakieś dolegliwości fizyczne, które mogłyby mieć podłoże psychosomatyczne? Niezwykle ważnym jest, by potrafić w porę zaobserwować to, co może oznaczać spadek formy emocjonalnej.
2. Jakie myśli zajmują moją głowę?
O czym najczęściej myślę, co nie daje mi spokoju? Czy jest jakiś problem, który wraca, budząc mój niepokój, zadręczając mnie? Może podświadomie poddaję się jakimś lękom i obawom, które nie pozwalają mi dobrze funkcjonować? Bywa, że odnalezienie prawdy o sobie samym i o swoich ograniczeniach pomaga nam odnaleźć psychiczny spokój.
3. Kiedy ostatnio zjadłem pełny posiłek?
To pytanie może wydać się zaskakujące, ale warto uświadomić sobie jak często, cierpiąc psychicznie z jakiegoś powodu, zaniedbujemy swoje zdrowie fizyczne. Jemy byle jak, byle co, albo… wcale, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wychodzimy z domu bez śniadania, zajęci swoimi sprawami pierwszy pełny posiłek jemy często dopiero późnym popołudniem, co oczywiście odbija się znacząco na naszej kondycji.
4. Czy jestem zmęczony?
Wbrew pozorom, nie zawsze łatwo odpowiedzieć sobie na to pytanie. Czasem zmęczenie „ukrywa się” pod maską zdenerwowania, zniecierpliwienia, migreny i innych dolegliwości fizycznych. Spróbuj wsłuchać się w siebie i przypomnij sobie, kiedy ostatni raz solidnie się zrelaksowałeś, odpocząłeś. Jeśli jesteś zmęczony, unikaj silnych bodźców i silnych emocji, częściej rób sobie przerwy w pracy. Uprzedź bliskie osoby, że potrzebujesz odpocząć.
5. Co mogę dzisiaj zrobić, by odczuć radość?
Zadbaj o dobry nastrój. Co wywoła uśmiech na twojej twarzy? Może spacer? Może spotkanie ze znajomymi, a może zakup jakiejś dobrej książki? Pomyśl przez chwilę o sobie, nie obawiaj się, że to „egoistyczne”. Zdrowy egoizm jest pożądaną i potrzebną cechą.
Na podstawie: GottmanInstitute