Psychologia Zaburzenia

Obgryzanie paznokci to szkodliwy i „brzydki” nawyk. Czym może skutkować?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 stycznia 2022
Obgryzanie paznokci przez zestresowaną kobietę
Fot. iStock
 

Obgryzanie paznokci (onychofagia) to szkodliwy dla zdrowia i źle „wyglądający” nawyk, którego niełatwo jest się pozbyć. Bywa, że pojawia się w dzieciństwie i towarzyszy także w dorosłym życiu. Z czego bierze się potrzeba obgryzania paznokci, w jaki sposób można z nią walczyć, by pozbyć się problemu?

Czym jest obgryzanie paznokci?

Obgryzanie paznokci to szkodliwy nawyk, którego niełatwo jest się pozbyć, gdyż zakorzeniony jest w psychice. Trudno nad tym zapanować, ponieważ jest to nawyk automatyczny. Gryzienie paznokci u rąk, a czasem nawet u stóp, wpływa negatywnie nie tylko na wygląd dłoni (lub stóp), ale także zagraża zdrowiu.

Może on pojawiać się w dwóch formach — lżejszej, kiedy to dana osoba skubie krawędzie płytki paznokcia zębami, oraz nasilonej, kiedy paznokcie obgryzane są głęboko, aż do granicy skóry. Może to prowadzić do okaleczeń palca i deformacji paznokci, ponieważ często też zdzierana jest wierzchnia warstwa płytki, oraz skórki wokół niej. Łagodna forma najczęściej występuje jako sposób na ukojenie napięcia nerwowego. Poważne, kompulsywne obgryzanie paznokci może świadczyć poważnych zaburzeniach i o potrzebie kontaktu ze specjalistą.

Obgryzanie paznokci u dzieci

Obgryzanie paznokci zaczyna się w dzieciństwie. Według specjalistów jest to jedna z najczęściej obserwowanych u dzieci czynności nawykowych. Statystyki pokazują, że zazwyczaj pojawia się u dzieci powyżej 4 roku życia. Nawet 30 % uczniów w wieku szkolnym i nastolatków może obgryzać paznokcie. U dzieci najczęściej nawyk ten uznawany jest za sposób na pozbycie się napięcia i stresu. Obgryzanie paznokci  może pojawiać się u dzieci, których potrzeby emocjonalne nie są w pełni zaspokajane. Może również wynikać z przeniesienia nawyku ssania kciuka.

W przypadku nieutrwalonego nawyku u dzieci warto skonsultować go z psychologiem, by otrzymać wskazówki, jak go zakończyć. Jeśli czynność ta jest u dziecka nasilona, warto taką sytuację skonsultować z psychiatrą dziecięcym i poszukać przyczyny takiego zachowania. Potrzeba konsultacji jest pilna, jeśli oprócz gryzienia paznokci pojawiają się zmiany w zachowaniu dziecka, takie jak np. problemy ze snem, apetytem, lęki, lub inne dolegliwości somatyczne.

Obgryzanie paznokci przez dziecko

Fot. iStock/Obgryzanie paznokci u dziecka

Zobacz również: Wygląd paznokci zdradza choroby i pielęgnacyjne zaniedbania. Sprawdź, co mówią o tobie twoje paznokcie

Przyczyny obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci może być izolowanym problemem, dotyczącym np. tylko stresujących sytuacji, albo towarzyszyć istniejącym zaburzeniom psychicznym. Często łączy się z nadpobudliwością i nerwowością. Najczęściej jest bezwiedną próbą odreagowania stresu, lęku, rzadziej reakcją na samotność lub nudę. W tym przypadku czynność gryzienia paznokci przynosi ulgę.

Według badań przeprowadzonych przez Kierona O’Connora, profesora na Uniwersytecie w Montrealu, to głównie perfekcjoniści narażeni są na gryzienie paznokci nie tylko w sytuacjach stresowych, ale także podczas relaksu.

Skutki obgryzania paznokci 

Obgryzanie paznokci może mieć wiele negatywnych konsekwencji, i nie chodzi tu jedynie o wygląd dłoni. Nagminne gryzienie paznokci może prowadzić do m.in.:

  • uszkodzenia płytek i skórek;
  • deformacji paznokci;
  • zanokcicy (stanu zapalnego tworzącego się pod wałem paznokcia), infekcji grzybiczych;
  • wad zgryzu, a nawet zniekształcenie szczęki,
  • wystąpienia stanów zapalnych na dziąsłach;
  • zakażeń układu pokarmowego (pod płytką gromadzą się drobnoustroje)
  • zakażenia pasożytami układu pokarmowego, np. owsikami, glistami, tasiemcem.

Zobacz również: Łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Jak poradzić sobie z nimi domowymi sposobami?

Obgryzanie paznokci przez młodą kobietę

Fot. iStock/Obgryzanie paznokci

Jak leczyć nawyk obgryzania paznokci?

Nawyk gryzienia paznokci niełatwo przerwać, ale jest to możliwe do zrobienia. Jeśli obgryzanie nie wynika z zaburzeń, można zacząć odzwyczajanie od zastosowania specjalnego lakieru do paznokci, który ma nieprzyjemny smak. Po odruchowym włożeniu paznokcia do ust wyczuwa się zniechęcający do gryzienia gorzki posmak i można w porę zreflektować się, że czas przestać. Jednocześnie warto zmieniać nawyki, skupić się  na oddechu, zająć ręce czymś innym. Może to być ściskanie piłeczki sensorycznej, czy podgryzanie orzechów, pestek dyni, lub suszonych owoców. To może być pomocne, trzeba tylko dbać, by zawsze był pod ręką potrzebny gadżet.

Warto udać się również na manicure do salonu kosmetycznego, aby doprowadzić dłonie do porządku. Jest szansa, że po prostu szkoda będzie niszczyć uzyskany efekt zadbanych dłoni. W przypadku, gdy obgryzanie paznokci wynika z zaburzeń psychicznych konieczna jest wizyta u specjalisty. W zależności od indywidualnego przypadku psychiatra może zalecić stosowanie terapii behawioralnej lub (i) farmakoterapii.


źródło:  www.mp.pl, www.medonet.pl 

Psychologia Zaburzenia

Po czym możesz poznać, że to jest w końcu ten jeden jedyny? 11 dobrych wskazówek

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
29 stycznia 2022
Sentencje o miłości idealne na Walentynki
Fot. iStock / Pekic – Sentencje o miłości idealne na Walentynki
 

Czy to prawdziwa i dobra miłość? Czy nowo poznany facet to ten jedyny? Ten, z którym chciałabyś spędzić (jeśli nie całe), to przynajmniej ogromną część swojego szczęśliwego życia?

1. Rzeczy same idą do przodu

Kiedy spotykamy odpowiednią osobę, często jesteśmy zdziwione, że rzeczy same zaczynają się układać. Przyzwyczaiłyśmy się do docierania się i nieustannego chodzenia na kompromisy, a tu taka niespodzianka! Teraz rzeczy dzieją się jakby same, bez ciśnienia, naturalnie dobrze… Nie musisz wypytywać go o przyjaciół, rodzinę i zarobki. Bo on zaprasza cię na obiad do mamy. Szybko też poznajesz jego znajomych, których zaczynasz lubić od startu. Nie kłócicie się specjalnie. Podobają wam się podobne filmy. Po prostu nie wydarzają się sytuacje, które napawają cię niepokojem. Czerwonych flag, które informują, że coś jest nie tak, BRAK! Co za ulga!

2. Kocha w tobie wszystko

Jest taki film sprzed lat, „Juno”, w którym tytułowa nastolatka, grana przez Eliott Page, pyta swojego ojca, jak rozpoznać prawdziwą miłość. A on odpowiada, że jak facet się zakocha, to nic mu nie przeszkadza. Nawet gazy, która ona czasem niechcący puszcza, są dla niego nieśmierdzące. I może brzmi to okropnie naturalistycznie, ale naprawdę coś w tym jest! Jeśli mężczyzna nie brzydzi się twojej fizjologii (np. kiedy wymiotujesz, to potrafi odgarnąć ci włosy i umyć miskę), nieźle rokuje. Prawdziwie zakochany nie punktuje twoich niedoskonałości. Ba!!! On nawet ich nie zauważa. Bierze cię taką, jaka jesteś naprawdę. Nie musisz przed nim nikogo udawać.

3. Podnosi, co ci upadło

A czy oglądałaś trzeci sezon serialu Netflixa „After Life”, w którym Kath biega na randki? Ktoś w końcu jej mówi, że fajnego faceta pozna po tym, że będzie nią szczerze zainteresowany i uważny na jej potrzeby. A jak Kath coś upuści, to on natychmiast to zauważy i podniesie. Kiedy kobieta idzie do restauracji z nowo poznanym facetem, postanawia wypróbować to, czego się przed chwilą dowiedziała. Strąca więc ze stołu sztućce, a mężczyzna pyta ją: „Masz Parkinsona?” Ale kilka dni pózniej Kath upuszcza coś spontanicznie i inny facet podnosi to natychmiast. Uwielbiam tę scenę, bo uważam, że jest bardzo prawdziwa. Mężczyzna uważny jest na wagę złota!

4. Nie obraża się za byle co

Jeśli partner nie jest wobec ciebie małostkowy i przewrażliwiony na swoim punkcie, to rokowania też są dobre. Gorzej jeśli obraża się za byle co, jeśli przeszkadzają mu drobiazgi – typu niezakręcona tubka pasty do zębów, albo twoje zbyt długie spanie w weekendy. Taki człowiek zwiastuje raczej kłopoty.

5. Nie masz ochoty go zmieniać

Super! Jeśli nie masz ochoty go przerabiać: na bardziej eleganckiego, na mniej flirtującego z innymi babkami, na lepiej zarabiającego, to może być właśnie ten jedyny! Kobietom niestety często wydaje się, że dzięki sile miłości odmienią mężczyznę. Ale zwykle tak się nie dzieje. Zwłaszcza, jeśli oczekiwane przemiany mają być spektakularne. Jeśli facet zdradzał wcześniej trzy partnerki, to gwarancje, że akurat tobie oszczędzi podobnych cierpień, są niewielkie.

6. Chętnie ci pomoże

Twoje mieszkanie potrzebuje odmalowania, on to widzi i proponuje pomoc. Nie masz samochodu, więc on mówi, że chętnie pojedzie z tobą na zakupy do supermarketu. Czujesz, że z tym facetem po prostu łatwiej ci się żyje? Trzymaj się go, pod warunkiem, że nie jest to dla ciebie jedyny jego atut.

7. Możesz przyznać się przed nim do obciachu

Szybko przestajesz przed nim grać lepszą, czyli udawać bardziej elokwentną, wysportowaną i zabawną. Nawet jeśli przydarzy ci się coś głupiego, to nie wstydzisz się mu o tym opowiedzieć. Na tym właśnie polega przyjaźń! Jeśli twój ukochany jest osobą, której zwierzasz się i przed którą nie boisz się pokazywać swojej delikatności – masz ogromne szanse, że trafiłaś na odpowiednią osobę. Zwłaszcza, jeśli ona potrafi z czułością podejść do twojej słabości.

8. Macie podobne poczucie humoru

Nie wstydzisz się przed nim poczuć się na luzie i odrobinę powygłupiać? A może nawet niekoniecznie odrobinę, ale na maksa! On rozumie twoje poczucie humoru. Skaczesz z radości, gdy dostajesz prezent, albo rzucasz sarkastyczne uwagi po obejrzeniu filmu i on to czuje i rozumie. Nie wyśmieje cię, nie będzie kazał się natychmiast ogarnąć i uspokoić, bo nie wypada tak żywiołowo reagować. Będzie się cieszyć razem z tobą. Ależ… taki facet to skarb!

9. Umiecie się dogadać

Dobry związek nie oznacza, że ludzie się nie spierają i nie kłócą. Przeciwnie! Jeśli nie wchodzicie w żadne spory, to zazwyczaj znaczy, że nie macie wiele sobie do powiedzenia. To przecież normalne, że partnerzy nie mają na wszystkie tematy takiego samego zdania. Ale jeśli oboje mają otwarte serca i chęć wysłuchania siebie na wzajem, to zawsze dobrze wróży na przyszłość.

10. Łączy was fajny seks

Niektórzy twierdzą, że seks nie jest taki istotny, a inni przeciwnie, że chemia seksualna bardzo wiąże ludzi. Badania opublikowane w  czasopiśmie naukowym „Social Psychological and Personality Science”, w którym wzięło 300. osób, dowiodły, że pary, które uprawiały seks raz w tygodniu, były tak samo szczęśliwe jak te pary, które robiły to dwa lub trzy razy. Wnioski są takie, że nie do końca ważna jest intensywność. Ważne, by to robić!

11. On potrafi wydobyć cię z dołka

Znasz taką piosenkę Happysad „Ale zanim pójdę”? Jeśli nie, koniecznie posłuchaj jej słów:

„Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty
To też nie diabeł rogaty
Ani miłość kiedy jedno płacze
A drugie po nim skacze
Bo miłość to żaden film w żadnym kinie
Ani róże ani całusy małe duże
Ale miłość kiedy jedno spada w dół
Drugie ciągnie je ku górze”

Jeśli więc twój nowy partner sprawia, że czujesz się lepiej, nawet gdy miałaś fatalny dzień w pracy i jeśli potrafi cię rozśmieszyć albo powiedzieć coś w taki sposób, że mniej martwisz się, to trafiłaś w dziesiątkę! Gorzej  – jeśli on razem z tobą zgłębia się w problemach i dostrajają do twojego podłego nastroju. W miłości chodzi o to, by „ciągnąć się ku górze”. Choćby za uszy!


Psychologia Zaburzenia

Woda ryżowa intensywnie wygładza i nabłyszcza włosy. Dla takich efektów warto ją wypróbować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 stycznia 2022
Fot. iStock

Woda ryżowa na włosy to jeden z tych niecodziennych pomysłów na pielęgnację czupryny, które zrobiły furorę. Sposób ten pochodzi z Azji, gdzie kobiety wykorzystują go do naturalnej pielęgnacji włosów. Warto go wypróbować, ponieważ miłośniczki ryżowej wody chwalą ją za efekt wygładzenia i wzmocnienia włosów. Jak przygotować i stosować wodę ryżową na włosy?

Co znajdziemy w wodzie ryżowej?

Zamiast trafiać do zlewu, woda po gotowaniu lub moczeniu ryżu może zostać wykorzystana do pielęgnacji włosów i skóry. Wynika to z faktu, że w ryżu znajdują się witaminy z grupy B, witamina E i błonnik, do tego minerały takie jak: potas, magnez, żelazo, fosfor, cynk. Najwięcej drogocennych substancji można znaleźć w ciemnym, nieoczyszczonym ryżu, a najmniej zasobny w nie jest ryż biały, choć i tak ma swoją wartość. Co więcej, woda ryżowa dostarcza cennych dla włosów protein, które budują strukturę włosów, oraz humektantów (skrobi ryżowej) działających nawilżająco i regenerująco. Zawiera również witaminopodobny inozytol, określany mianem witaminy B8 − związek ten wspiera regenerację włosów.

Fot. iStock/Woda ryżowa na włosy

Woda ryżowa na włosy — efekty, których możesz się spodziewać 

Woda ryżowa stosowana na włosy pozwala osiągnąć widoczne efekty już po pierwszym płukaniu, ale jej działanie widać najlepiej przy regularnym stosowaniu. Dzięki tej płukance włosy wyglądają nie tylko ładniej, ale stają się mocniejsze. Miłośnicy tej metody twierdzą również, że woda ryżowa na włosy powoduje przyspieszenie ich wzrostu. Płukanie pasm wodą po gotowaniu ryżu pozwala na nabłyszczenie ich, uzyskanie efektu wygładzenia. Pasma stają się elastyczne, lepiej się układają. Jeśli ten sposób zastosuje właścicielka loków lub fal, ich skręt zostanie podkreślony. W sieci, na różnych stronach zajmujących się tematyką urody można znaleźć wiele opinii zachwalających stosowanie wody ryżowej na włosy, warto więc na własnej czuprynie przekonać się, czy rzeczywiście tak dobrze działa.

Zobacz również: Krople żołądkowe na włosy? Tak, właśnie ten sposób znalazł uznanie wśród kobiet

Woda ryżowa na włosy

Fot. iStock/Woda ryżowa na włosy

Woda ryżowa na włosy — jak używać płukanki, by zobaczyć efekty?

Jeśli zastanawiasz się, jak używać wody ryżowej na włosy, mamy gotową odpowiedź. Możesz przygotować płukankę na dwa sposoby. Jeden do wykorzystania w tym samym dniu (po ostygnięciu), i drugi z myślą gotowej płukance na dzień następny.

Woda ryżowa na włosy — przepis „na już”

Pół szklanki białego ryżu dokładnie wypłucz w misce, a następnie tak przygotowane ziarenka zalej gorącą wodą (nie może być wrząca). Zastosuj proporcję 1:3 (jedna porcja ryżu na trzy porcje wody). Ryż odstaw na co najmniej 15 minut, następnie odcedź go, zlewając płyn do miseczki. Po umyciu i spłukaniu z włosów szamponu w tradycyjny sposób przelej pasma płukanką. Jeśli masz czas, pozostaw ją na włosach przez ok. 10 minut (bardzo wskazane!). Na koniec spłucz pasma zimną wodą i zastosuj ulubioną odżywkę.

Fermentowana woda po gotowaniu ryżu

Drugi przepis wymaga nieco więcej czasu jednego dnia, ale na drugi — trzeci dzień wystarczy wyjąć miksturę z lodówki i ją zastosować. Pół szklanki białego ryżu dokładnie wypłucz, przełóż do garnka i zalej 4 szklankami wody. Gotuj ok.10 minut na niewielkim ogniu. Po tym czasie zdejmij ryż z ognia, ostudź go, przelej do słoika i włóż do lodówki na minimum 24 godziny.

Aby użyć płukanki, odlej ze słoika pół szklanki wody ryżowej i rozcieńcz ją wodą w dużej szklance. Resztę możesz przechowywać w lodówce do tygodnia. Kolejno postępuj tak, jak w sposobie opisanym powyżej.

Zobacz również: Drożdże na włosy – jak w prosty sposób poprawić wygląd i kondycję czupryny? Kuracja do picia i domowa maseczka

Woda ryżowa na włosy

Fot. iStock/Woda ryżowa na włosy

Woda ryżowa na włosy — jak często używać?

Woda ryżowa na włosy może być używana zgodnie z potrzebą. Zakłada się, że przy wysokiej porowatości włosów płukankę możesz używać dwa razy w tygodniu. Jeśli jesteś właścicielką niskoporowatych włosów, możesz stosować ją raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, w zależności od kondycji włosów.

Woda ryżowa nie tylko na włosy

Wodę po gotowaniu ryżu możesz wykorzystać również do przemywania twarzy. To również pomysł Azjatek, które słyną z młodego wyglądu i doprowadzonej do perfekcji pielęgnacji skóry. W pierwszej opcji wystarczy odstawić wodę do ostygnięcia, a następnie przemyć skórę namoczonymi nią płatkami kosmetycznymi, lub przygotować z namoczonych płatków kompres. To działanie wygładza i rozjaśnia skórę, łagodzi zaczerwienienia, podrażnienia, czy trądzik.


źródło:  www.elle.pl, triny.pl 

Zobacz także

Dojrzałość to rozsądek i rozwaga? Akurat!

„Choć na co dzień staramy się, walczymy, udajemy, każdy z nas nosi w sobie emocjonalne kalectwo”

Psycholog: dla dzieci obrazy sadystycznie torturowanych ludzi są po prostu OK i oznaczają, że tak można