Go to content

Islandia – miejsca, które warto zobaczyć. Aktywny urlop na wyspach

Islandia - atrakcje turystyczne. Co zwiedzić na urlopie w Islandii?
Fot. Materiały prasowe

Islandia staje się coraz popularniejszym miejscem wypraw turystycznych. Nazywana jest krainą lodu i słynie przede wszystkim we wspaniałej zorzy polarnej. Jakie jeszcze atrakcje czekają na nas w Islandii?

Wodospady w Islandii

Na Islandii znajduje się ok. 10 tys. wodospadów. Za najwyższy islandzki wodospad (239 m wysokości) uznawany jest Morsárfoss, który tworzy kilka strug wód z topniejącego lodowca Morsárjökull. Został odkryty dopiero w 2007 roku, a dostęp do niego jest bardzo utrudniony. Najmniejszym wodospadem w Islandii jest Hóláfoss powstający z rzeki Hólá, osiągający wysokość 50 m.

Oto top 3 wodospadów na Islandii:

  • Wodospady w Islandii – top 3: Gullfoss

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych wodospadów w Islandii jest Gullfoss. Nazwę Gullfoss, czyli złota woda, zawdzięcza unoszącej się nad wodospadem mgiełce, która przy odpowiednim nasłonecznieniu przybiera złoty odcień. Wodospad leży na rzece Hvítá i składają się na niego dwie kaskady: pierwsza 11-metrowa i druga 21-metrowa. Wokół wodospadu utworzono równie piękny park narodowy, a w nim punkty widokowe.

Fot. Materiały prasowe

  • Wodospady w Islandii – top 3: Skogafoss

Skogafoss to wodospad w południowej Islandii na rzece Skóga osiągający wysokość 60 m i szerokość do 25 m. Najlepiej oglądać go podczas słonecznej pogody. Dzięki rozpylanej wodzie oraz promieniom słonecznym można zobaczyć tęczę na tle kaskad!

Fot. Materiały prasowe

Nazwa Skogafoss to połączenie islandzkich słów Skoga, czyli las i Foss – wodospad. Ten islandzki wodospad można podziwiać z różnych perspektyw: z dołu oraz z góry, gdzie można się dostać, idąc specjalnym szlakiem po schodach. Według legendy w jaskini za wodospadem pierwszy Wiking, który zamieszkał na Islandii, ukrył skrzynię ze skarbem.

  • Wodospady w Islandii – top 3: Seljalandsfoss

Na południu Islandii znajduje się równie piękny, otoczony zielenią wodospad Seljalandsfoss, który osiąga wysokość 60 m i maksymalną szerokość 15 m. Można go obejść dookoła dzięki kamiennej ścieżce. Atutem Seljalandsfoss jest właśnie opcja obejrzenia wodospadu od drugiej (tylnej) strony.

Fot. Materiały prasowe

Warto być przygotowanym na eksplorację tego wodospadu. Trzeba mieć ze sobą buty do trekkingu oraz nieprzemakalne ubrania, ponieważ unosząca się wodna mgiełka wszystko zmoczy.

Góry w Islandii

Islandzkie góry są różne: jedne otoczone malowniczymi, zielonymi krajobrazami, lodowcami, inne skałami lub czarnymi wstęgami zastygłej lawy. Wycieczki górskie łączą w sobie możliwość trekkingu, zwiedzania oraz poruszania się samochodami.

A jakie góry na Islandii zobaczymy?

  • Góry Islandii – top 3: Hvannadalshnukur

Hvannadalshnukur to najwyższy szczyt górski pochodzenia wulkanicznego o wys. 2109,6 m n.p.m. Położony jest w południowo-wschodniej Islandii w rejonie Parku Narodowego Skaftafell. Wybierając się tę islandzką wycieczkę w góry, warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie, raki, liny oraz wygodne buty.

Wejście na najwyższy szczyt Islandii to ponad 10 godzin wspinaczki, gdzie ⅓ drogi to marsz po skale, a ⅔ drogi po lodowcu. Problemem na trasie mogą być duże szczeliny na lodowcu (występujące głównie na przełomie maja i czerwca) oraz silny wiatr. Najlepszym punktem wejścia na szczyt jest trasa od parkingu Sandfell.

 

  • Góry w Islandii – top 3: Langjökull

 

Langjökull to drugi co do wielkości lodowiec na Islandii (po Vatnajökullu) o powierzchni 932 km² i wys. 1450 m n.p.m. Wielką zaletą tego miejsca jest możliwość wejścia do wnętrza lodowca. Wydrążony w nim tunel pozwala dotrzeć do najpiękniejszych miejsc.

Wycieczka do wnętrza lodowca trwa ok. 3,5 godz. Można też podziwiać Langjökull, wędrując określonymi szlakami. Ogromna ilość lodu i odbijające się w turkusowej wodzie góry wprawią w zachwyt każdego.

  • Góry w Islandii – top 3: Kirkjufell

Kirkjufell to niezbyt wysoka (463 m n.p.m.), ale stroma góra, leżąca na zachodnim wybrzeżu  Islandii, na półwyspie Snæfellsnes. Ze względu na strome ściany Kirkjufell szlaki przeznaczone są dla doświadczonych wspinaczy (ale tylko przy odpowiednio dobrej pogodzie).

Fot. Materiały prasowe

Na szczycie zainstalowano linę, która pomaga pokonać ostatnie, trudne metry. “Góra kościelna”, bo tak nazywa się też Kirkjufell, uważana jest za jedną z najpiękniejszych gór nie tylko w Islandii, ale i na całym świecie. Popularność zyskała dzięki okładce albumu pt. “Wanderer” z 2016, niemieckiej grupy muzycznej Heaven Shall Burn oraz serialowi “Gra o tron”.

Zorza polarna w Islandii

Zorza polarna to zjawisko świetlne spowodowane wchodzeniem cząsteczek słonecznych w ziemskie pole magnetyczne w wyższych warstwach atmosfery oraz ich jonizowania. Aurora borealis to piękne, tańczące na niebie światła koloru zielonego, fioletowego, różowego oraz niebieskiego.

Największe szanse na zobaczenie zorzy polarnej są w Fiordach Zachodnich leżących na północy Islandii, ponieważ to właśnie na tych obszarach jest najdłużej ciemno. Na islandzką zorzę polarną można też polować w Öskjuhlíð oraz na obrzeżach Reykjavíku. Kolejnym sposobem na przeżycie tego niesamowitego świetlnego zjawiska jest rejs łodzią z  portów Akureyri i Reykjavíku.

Kiedy można zobaczyć zorzę polarną?

Do podziwiania zorzy polarnej na Islandii konieczne są odpowiednie warunki pogodowe. Najlepszy czas na obserwację przypada na czas pomiędzy październikiem a kwietniem. Na polowanie na zorzę polarną trzeba wyruszyć nocą i, co najważniejsze, uzbroić się w cierpliwość. Należy wybierać miejsca oddalone od sztucznego oświetlenia oraz noce z bezchmurnym niebem.

Fot. Materiały prasowe

Jeziora w Islandii – jakie warto zobaczyć?

Islandia (ze względu na dużą ilość opadów i urozmaiconą rzeźbę terenu) charakteryzuje się dużą jeziornością. Najczęściej są to jeziora polodowcowe, lodowcowe i wulkaniczne, ale w Islandii nie brakuje też jezior przybrzeżnych czy zaporowych.

Na urlop w Islandii szczególnie polecamy Jokulsalron, lodową lagunę. To najszybciej powiększające się jezioro na Islandii otoczone górami lodowymi, zamieszkane m.in. przez foki.

Jokulsalron to jezioro w południowej Islandii, które aktualnie ma powierzchnię 18 km². To właśnie tutaj kręcono sceny do takich filmów, jak “Tomb Raider”, “Śmierć nadejdzie jutro” czy “Zabójczy widok”. Na Islandii polecamy też zobaczyć Jezioro Lagarflojt położone we wschodniej części kraju. Ma ono 53 km² powierzchni.

Fot. Materiały prasowe

Co więcej, w pobliżu jeziora znajduje się Hallormsstaðursskogar, największy kompleks leśny Islandii oraz wodospad Hengifoss. Warto tu przyjechać i posłuchać legend o żyjącym niegdyś w głębinach jeziora potworze.

Wulkany Islandii

Islandię charakteryzuje wysoka aktywność sejsmiczna. Na tym terenie znajduje się ok. 130 wulkanów (aktywnych i nieaktywnych). Ostatnia erupcja na Islandii miała miejsce w 2014 roku w Holuhraun. Wulkany można eksplorować indywidualnie lub z przewodnikiem, np. na półwyspie Reykjanes.

Warto zobaczyć takie wulkany, jak Katla czy Eyjafjallajökull. Jeżeli chcesz zobaczyć wulkan od środka, wybierz się na wycieczkę do wnętrza Thrihnukagigur. Na szczególną uwagę zasługuje też szlak turystyczny Fimmvorðuháls, który biegnie przez lawę stworzoną po wybuchu Eyjafjallajökull. Tam znajdują się dwa kratery – Magni i Móði.

Podróżując po północnej Islandii, odwiedź okolice Krafli. Zobaczysz wrzący, dymiący wulkan, który sprawia, że nad kolorowymi terenami unosi się charakterystyczny, siarkowy zapach.

Geysir – islandzka atrakcja

Geysir to gejzer usytuowany w południowo-zachodniej Islandii. Tereny te cechują się gorącymi źródłami, które co jakiś czas gwałtownie wyrzucają słup wody i pary wodnej o wysokiej temperaturze. Gejzery znajdują się m.in. w dolinie Haukadalur oraz na stokach wzgórza Laugarfjall.

Fot. Materiały prasowe

Najpopularniejszymi i aktywnymi gejzerami w Islandii są Geysir i Strokkur, który wybucha regularnie co 5-10 minut, na wysokość nawet powyżej 30 metrów. Geysir i Strokkur zaliczane są do głównych atrakcji trasy turystycznej zwanej Złotym Kręgiem.

Pogoda na Islandii

Islandia to kraina lodu, miejsce, gdzie zawsze jest chłodno, nawet latem. Często występują tam opady deszczu, silne wiatry oraz burze. Krótko mówiąc, pogoda jest nieprzewidywalna i warto brać ten czynnik pod uwagę podczas podróży po Islandii.

Przeciętna temperatura w Reykjaviku waha się w granicach 1-2°C w trakcie zimy i 12°C latem. Mimo wszystko najwięcej turystów odwiedza Islandię w sezonie letnim, kiedy pogoda jest łagodniejsza, a dni dłuższe. Warto jednak pamiętać, że niektóre atrakcje, jak np. zorza polarna, będzie nam dane zobaczyć są wyłącznie w okresie zimowym.

Ceny na Islandii

Islandia nie bez przyczyny uważana jest za jeden z najdroższych kierunków turystycznych. Mimo to większość cudów natury i zabytków możesz zobaczyć bez ponoszenia dodatkowych kosztów za bilety wstępu. Wyjątkiem są opłaty za miejsca parkingowe.

W Islandii walutą jest korona islandzka. Ceny noclegów w Islandii są różne. W dużych ośrodkach pokój dla 2 osób z oddzielną łazienką może kosztować nawet 13 300 ISK (400 PLN) za dobę. W miejscach mniej obleganych przez turystów nocleg może być tańszy – ok. 7 315 ISK (220 PLN).

Lot z Polski do Islandii to koszt od 400 PLN. Podczas wycieczki warto brać pod uwagę dodatkowe opłaty, np. przejazd promem. Prom Landeyjahöfn – Vestmannaeyjar: dorośli – 1600 ISK (ok. 48 PLN), komunikacja miejska: dorośli – 470 ISK, czyli ok. 14 PLN.

Krajobraz Islandii jest wyjątkowy: wodospady, góry, wulkany, gejzery, gorące źródła – to tylko niektóre atrakcje charakteryzujące to wyspiarskie państwo. Będąc na wycieczce w Islandii, koniecznie musisz zobaczyć Langjökull, Gullfoss oraz Strokkur!

Materiał prasowy Travelduck