Macierzyństwo Psychologia Zdrowie

Co się dzieje z twoim mózgiem, kiedy zostajesz rodzicem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 czerwca 2018
Fot. iStock/pixdeluxe
 

Tak, wiem. Zapewne przychodzą ci teraz do głowy różne bardzo dziwne myśli. Jeśli jesteś mamą, prawdopodobnie doświadczyłaś kilku syndromów „mózgu rodzica”. Kiedy dziecko jest małe, jesteś roztargniona, zapominalska i bardzo emocjonalna. Nie potrafisz obejrzeć filmu, w którym gubi się dziecko lub małe zwierzątko, ani wzruszających reklam Amazona nie płacząc, choć zanim zostałaś rodzicem, to wszystko w ogóle na ciebie „nie działało”. 

Ostatnie badania pokazują, że mózg kobiety faktycznie zmienia się po porodzie. Naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie badali strukturę mózgów pań na przestrzeni dwóch lat, w okresie sprzed narodzin dziecka i po porodzie. Co istotne, zmiany te dotyczyły szczególnie tych części mózgu, które były najbardziej aktywne, gdy kobiety oglądały zdjęcia swoich dzieci.

Ale mózgi panów, którzy zostają ojcami również się zmieniają. Naukowcy odkryli zwiększoną aktywność w ciele migdałowatym – części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie emocji – zarówno u pań, jak i panów, którzy zostali rodzicami. Im bardziej zaangażowani byli ojcowie w opiekę nad niemowlętami, tym bardziej ich aktywność w ciele migdałowatym przypominała aktywność mózgów matek.

Naukowcy od dawna sugerują, że te zmiany są dobre: ​​promują wrażliwość na potrzeby dziecka, czyniąc nas lepszymi rodzicami i ludźmi w ogóle. Niestety, te reakcje mogą również mieć pewne negatywne skutki uboczne, takie jak zbyt intensywna emocjonalność i wrażliwość.

Okazuje się także, że po narodzinach dziecka nasza pamięć staje się bardziej selektywna (z łatwością zapominamy o bólu porodowym), koncentrując się częściej na pozytywnych momentach macierzyństwa.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Macierzyństwo Psychologia Zdrowie

Swędzące ciekawostki, czyli co komary lubią najbardziej

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
12 czerwca 2018
fot. iStock / Nataba
 

Na temat komarów powstały tysiące publikacji i przeprowadzono cały ogrom badań. Głowili się nad nimi medycy i entomolodzy, badający życie i zwyczaje tych owadów. Poznajcie jeszcze kilka swędzących ciekawostek…

Swędzące ciekawostki

 1. Ludzie z grupą krwi 0 przyciągają więcej komarów

 2. Podczas aktyności fizycznej produkujemy kwas mlekowy, który przyciąga komary

 3.  Jednym z badań na mniejszą skalę dowiedziono, że komary wolą ofiary po piwku od tych całkiem trzeźwych 😉 (też się komarom coś od życia należy…)

 4. Im większe spectrum bakterii na skórze, tym mniejsza atrakcyjność dla komarów

 5. W jednym z badań udowodniono, że kobiety ciężarne dwa razy bardziej przyciągają do siebie komary przenoszące malarię!

 6. Komary wybierają „posiłek”, który wydycha więcej dutlenka węgla (osoby dobrze zbudowane, większe, otyłe lub kobiety w ciąży)

 7. Niektórzy ludzie wydzielają w swoim zapachu związki chemiczne odstraszające komary, a inni substancje przyciągające te owady – naukowcy wciąż pracują nad tym odkryciem


Macierzyństwo Psychologia Zdrowie

Depresja reaktywna, czyli kiedy życie daje ci nieźle w kość

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 czerwca 2018
Fot. istock/spukkato

Śmierć bliskiej osoby, zerwanie, kłopoty w pracy, chroniczny stres związany z problemami rodzinnymi… Depresja reaktywna (egzogenna) może pojawić się z różnych powodów. Niemniej jednak, nastrój przygnębienia, poczucie beznadziei i drażliwość są zawsze odpowiedzią na jedną lub więcej ściśle określonych zewnętrznych zdarzeń, których w pewnym momencie jest po prostu w twoim życiu zbyt wiele.

Wszyscy wiemy, że nie zawsze łatwo jest znaleźć źródło depresji. Wewnętrzne, środowiskowe i osobiste czynniki czasami tworzą pętlę, która jest bardzo trudna do rozplątania. Z całą pewnością występuje jednak coś takiego jak jeden czynnik uruchamiający całą katastrofę. Moment, kiedy nie możemy już unieść więcej. A razem z nim seria procesów psychologicznych tak samo wyczerpujących, jak i dosłownie obezwładniających.

Co to jest depresja „reaktywna” i jakie są jej objawy?

Depresja reaktywna jest wynikiem negatywnego wydarzenia w naszym życiu człowieka. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i prawie zawsze jest wynikiem problemów rodzinnych lub zdarzeń losowych.

Nie wszyscy cierpią w ten sam sposób, gdy życie wystawia nas na próbę (zdrada, utrata pracy, choroba…). Niektórzy mają lepsze zasoby i większą elastyczność psychiczną, którą nazywamy odpornością lub hartem ducha.

Inni jednak, są jak przednia szyba samochodu, w którą ktoś rzucił kamień. Szyba prawdopodobnie nie rozpadnie się natychmiast, ale pęknięcia będzie widoczne i będzie się powiększać. Tak samo jest z ludźmi. Może upłynąć kilka tygodni między tym niekorzystnym lub problematycznym wydarzeniem a załamaniem.

Kilka cech charakterystycznych:

 • uczucie smutku i przygnębienia po zdarzeniu
 • utrata zainteresowania wszelkimi rodzajami działań.
 • brak przyjemności, motywacji lub zdolności do wzięcia odpowiedzialności za codzienne zadania.
 • utrata energii
 • poczucia winy i katastroficzne myśli.
 • skupienie się na negatywnych zdarzeniach
 • w przeciwieństwie do zwykłej depresji – nie występują w nadmiarze objawy fizyczne (pacjenci nie odczuwają nadmiernego bólu mięśni, bólów głowy ani nie doświadczają utraty wagi, raczej bezsenności).

Jakie czynniki mogą predysponować nas do reaktywnej depresji?

 • chroniczny stres
 • przesadna skłonność do samokrytycyzmy
 • perfekcjonizm

Do depresji reaktywnej predysponuje nas również niskie poczucie własnej wartości i uczucie braku kontroli nad rzeczywistością.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Zobacz także

Dla mnie najgorsza nie jest śmierć, tylko to, co długo przed nią. Trudna ta miłość, przyjmując ją, obierasz komuś szansę na zwyczajne życie

torelle

Kobiecość na wyciągnięcie ręki. Ubrania z kolekcji Torelle SHE, skrojono na miarę każdej z nas

Kobiety, które kochają za bardzo. Dlaczego ich życie to katastrofa