Macierzyństwo

„Mój syn w przedszkolu stał się małym diabełkiem. Płacze, krzyczy, kopie. Co robić?”

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
28 września 2022
Fot. iStock/PaulBiryukov
 

 „Moje dziecko w tym roku poszło do przedszkola i nagle z aniołka zmieniło się w małego diabełka. Rozmawiam z nauczycielkami i one mówią, że syn w placówce jest bardzo uczynny, posłuszny i grzeczny. Są zdziwione kłopotami w domu. A ja jestem zmartwiona, ponieważ nie widzę przyczyn. Po powrocie z przedszkola syn krzyczy, wpada w szał. Zamykamy go wtedy w pokoju i prosimy, by się uspokoił. Rozmawiamy z nim, tłumaczymy, ale on kopie zabawki, płacze, a przede wszystkim się złości. Mąż wtedy zabiera go na spacer albo idą razem pojeździć na rowerze. To pomaga tylko na chwilę, bo nagle widzę, że syn znów bije starszego brata, zupełnie bez powodu. Każdy drobiazg wyprowadza go z równowagi. Nie radzimy sobie z jego nagłymi wybuchami agresji.  Tym bardziej że ze starszym synem nie mieliśmy takich kłopotów. Coraz częściej myślę, że jestem złą matką. Coś jest nie tak! Proszę, poradźcie”. O pomoc rodzinie Moniki poprosiliśmy Paulinę Mierzejewską, psycholożkę i psychoterapeutkę, która pracuje z dziećmi. 

Rodzice wracają do szkoły! Zadbaj o swój dobrostan i weź udział w akcji z nagrodami

Co trzeba sprawdzić na początek?

Przyczyn takiej sytuacji może być naprawdę wiele. Na początek trzeba sprawdzić, czy na przykład syn w przedszkolu nie jest przebodźcowany, czyli czy nie ma tam za dużo atrakcji i nowych przedmiotów. Potem: czy po powrocie do domu chłopiec dostaje możliwość, by uspokoić się i odpocząć. Może pomysł z wychodzeniem na rower nie jest najbardziej odpowiedni? Czasem dzieci są tak rozemocjonowane, że w przedszkolu unikają drzemek i potem wracają do domu zmęczone. Nic dziwnego, że wtedy zaczynają grymasić i złościć się.

Proszę też zastanowić się: czy chłopiec nie boi się czegoś lub kogoś: nauczycielki, kolegi? I jeszcze: czy w domu ma ustalony rytmu dnia. Bo może w przedszkolu wszystko jest przewidywalne i dlatego czuje się tam bezpiecznie i jest grzeczny?

Ponieważ przyczyn tej sytuacji może być wiele, do jej rozwiązania potrzeba spokoju i cierpliwości. Po prostu temu wszystkiemu trzeba się poprzyglądać. Najlepiej z pomocą przedszkolnego psychologa lub wychowawcy.

Zazwyczaj finalnie pomaga cierpliwość i zachowanie spokoju. Zwróćmy też uwagę, że my dorośli w różnych środowiskach też zachowujemy się inaczej i to jest całkowicie normalne, że jesteśmy inni w domu i w pracy. Dzieci podobnie, kiedy są w towarzystwie nowych opiekunów starają się grzecznie zachowywać i nie pokazują całego repertuaru swoich zachowań, bo są ostrożne. Natomiast w domu, kiedy już znajdują się pod opieką rodziców, czują się na tyle bezpieczne, że uwalniają wszystkie kumulowane emocje.

W takiej sytuacji mówię mamie i tacie: „Jeśli dziecko się przy pani/ panu złości, to może być pani/pan dumna/y, bo to oznacza, że jest pani/pan jego najbezpieczniejszym obiektem”. Dziecko wie, że rodzic przyjmie wszystkie emocje i jakoś da radę.

Co pomóc „niegrzecznemu” dziecku w domu?

Takie jest nasze zadanie: kontenerowanie emocji naszych małych dzieci, które mają jeszcze niedojrzały system nerwowy. Co to znaczy? Jeśli syn złości się, to rodzic powinien pomóc mu poprzeżywać tę złość, a potem jeszcze uspokoić się. Nie ma więc sensu mówienie: „Bądź już cicho”, „Idź do swojego pokoju”. Małe dzieci po prostu nie mają jeszcze takich umiejętności. Poprzez obserwację naszego zachowania, muszą dopiero nauczyć się, jak panować nad swoimi różnymi emocjami. Jednym dzieciom przychodzi to łatwiej, innym zdecydowanie trudniej.

Warto też pamiętać, by nie porównywać malucha ze starszym grzeczniejszym bratem. To zawsze przynosi odwrotny skutek od oczekiwanego.

Zawsze też polecam rodzicom czytanie książeczek o przedszkolu lub szkole, dziś wybór jest ogromny. Jest szansa, że któryś z bohaterów będzie zachowywał się podobnie do synka i to da nam pretekst do rozmowy. Można też bawić się w świetlicę lub przedszkole i podczas takiej zabawy uważnie obserwować dziecko. Wtedy właśnie najłatwiej dowiedzieć się, czy maluch ma z czymś problem. Nieoczekiwanie pada drobny gest, jakieś słowo, które zapoczątkowuje sensowną rozmowę.

Pamiętajmy też, że pierwsze miesiące w przedszkolu lub zerówce to dla malucha zawsze jest ogromny stres. Nie unikniemy go, choćbyśmy robili wszystko, by go minimalizować.


Paulina Mierzejewska

 

Ukończyła psychologię na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Swoje doświadczenie w pracy z dziećmi zdobywała jako psycholog w poradniach i przedszkolach. Jest  trenerem i szkoleniowcem umiejętności szybkiego uczenia się zarówno dla dzieci, jak i kadry pedagogicznej. Ukończyła kurs TUS dla dzieci z autyzmem w ujęciu poznawczo-behawioralnym. Jest psychoterapeutą dorosłych w nurcie integracyjnym, pracuje głównie z młodymi matkami, dziećmi i młodzieżą. Od 5 lat mama i trochę dłużej żona.

 

 


Zadanie konkursowe.

W komentarzu pod postem na Facebooku, (odnośnik do niego poniżej), podziel się z nami swoimi doświadczeniami w temacie, który ma istotny wpływ na dobrostan rodzica – samodzielności swojego dziecka. Jak Wy wspieraliście swoje pociechy, by nauczyć je samodzielności? Zmotywować do działania, żeby czuły się sprawcze, ważne i odpowiedzialne. Piszcie do nas i wygrywajcie wspaniałe nagrody od Partnerów akcji! Nagrodzone zostaną najbardziej zaangażowane osoby, z najciekawszymi pomysłami.

Nagrody.

5 zaproszeń na 5 bezpłatnych lekcji angielskiego NOVAKID

Decydując się na naukę języka angielskiego dla dziecka, warto wybrać zajęcia w formie online, które pomogą mu uczyć się spokojnie w domu i dokładnie wtedy, kiedy ma na to energię i czas. Tego typu zajęcia oferuje platforma Novakid, która właśnie obchodzi 5-lecie swojej działalności. W tym czasie zrealizowała już ponad 7,5 miliona lekcji dla ponad 500 tys. uczniów w prawie 50 krajach.  Zajęcia, przeznaczone dla dzieci w wieku 4-12 lat, prowadzone są w formule indywidualnej przez certyfikowanych nauczycieli języka angielskiego, w tym również przez native speakerów.
W tym roku platforma wprowadziła do swojej oferty Świat Gier Novakid – pierwszy na rynku kompleksowy ekosystem narzędzi do nauki języka angielskiego w ramach świata gier edukacyjnych online. Poziom poszczególnych lekcji jest dopasowany do indywidualnych umiejętności i potrzeb dziecka – przed rozpoczęciem kursu odbywają się zajęcia próbne, podczas których nauczyciel dokonuje oceny i planuje dalszy program nauczania.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

1 urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3151

Prawdziwe cudo, kompaktowy design, z mnóstwem funkcjonalności i możliwości. Dołączony do urządzenia zapas tuszów pozwala na wydruk do 8 100 stron w trybie czarno-białym i 6 500 kolorowych (wystarcza na 3 lata standardowego drukowania). Dobry skaner pozwalający na szybką digitalizację i kopiowanie dokumentów, zdjęć i grafik, a zintegrowany pojemnik umieszczony z przodu pozwala na podgląd aktualnego stanu atramentu. To nie wszystkie atuty tego urządzenia. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w: aplikacje mobilne: Epson Smart Panel do zarządzania i druku zdalnego oraz Epson Creative Print – zestaw szablonów i narzędzi pozwalających w domu przygotowywać pięknie wyglądające dokumenty, ozdoby. Choć nie jest to drukarka fotograficzna radzi sobie świetnie także z amatorskim drukiem zdjęć.

Dajemy szóstkę za zwiększoną długowieczność, ekologiczność oraz oszczędności na rachunkach za prąd, a System EcoTank (zastąpiono wymienne kartridże zasobnikiem na samodzielnie dolewany) pozwala na bardzo niski koszt druku.

www.epson.pl

Więcej na FacebookuInstagramie

1 zaproszenie do najbardziej uśmiechniętej kliniki stomatologicznej – Medicover Stomatologia: voucher o wartości 1000 zł na usługi pedodontyczne: rtg, konsultacja specjalistyczna, higienizacja.

 

Medicover Stomatologia to innowator zmieniający i kształtujący rynek stomatologiczny w Polsce. Obecnie Medicover posiada 89 nowoczesnych centrów, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów.

Nasze podejście do stomatologii zamknęliśmy w koncepcie Rytuału Uśmiechu. Chcemy sprawić aby pacjenci włączyli wizyty w naszych centrach i dbanie o zęby w szereg swoich codziennych rytuałów, związanych ze zdrowym stylem życia.

Lista lokalizacji medicover stomatologia: Placówki

 

Więcej na FacebookuInstagramie

1 voucher na zakup biurka firmy FORTE

Biurko to dziś niezwykle ważny element wyposażenia domu i mieszkania. Warto zadbać, żeby był to mebel wygodny, funkcjonalny i jednocześnie pasujący do charakteru wnętrza. W ofercie FORTE znajdziesz biurka dedykowane do pracy zdalnej, biurka dla dzieci i młodzieży oraz biurka gamingowe. Dostępne są różne modele, w wielu rozmiarach i kolorach, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb.

Więcej na FacebookuInstagramie

Upominek od Mars Polska

Szczoteczka soniczna dla rodzica oraz zapas bezcukrowych gum do żucia rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat aktywnie angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem już od 10 lat, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na stronie programu: https://www.mojorbit.pl/program-dziel-sie-usmiechem

Regulamin akcji – TUTAJ.


Macierzyństwo

Bezduszna, egocentryczna manipulantka. 6 mrocznych cech kobiety-socjopatki

Redakcja
Redakcja
28 września 2022
fot. FilippoBacci/iStock
 

Osobowości socjopatyczne i narcystyczne są niebezpieczne właśnie dlatego, że ich manipulacja często umyka naszej uwadze. Chociaż wciąż trwa debata na temat różnic w definicji „socjopaty” i „narcyza”, można śmiało powiedzieć, że oba typy charakteryzują się następującymi cechami: bezdusznym brakiem empatii, skłonnością do manipulowania i oszukiwania innych dla własnych korzyści oraz egocentryzmem i rażącym lekceważeniem praw, potrzeb i uczuć innych.

Socjopaci i narcyzi „z górnej półki” idą o krok dalej. Ci, którzy spełniają kryteria Mrocznej Triady (narcyzm, psychopatia i makiawelizm) często nie mają oporów i wyrzutów sumienia. Używają empatii poznawczej do oceny podatności celu, ale brakuje im empatii afektywnej, aby naprawdę dbać o dobro innych. Często są sadystyczni w prowokowaniu i oszukiwaniu innych, odczuwając przyjemność na widok cudzego bólu. Badania pokazują, że te toksyczne typy doświadczają pozytywnych uczuć, gdy widzą czyjeś cierpienie.

Urok socjopatki, choć powierzchowny i bezczelny, może być równie, a nawet bardziej przekonujący niż u socjopatycznego mężczyzny. Dzieje się tak, ponieważ jako społeczeństwo jesteśmy uwarunkowani postrzeganiem kobiet jako płci łagodniejszej, niezdolnej do przemocy. Jednak przemoc, jaką może wyrządzić socjopatka, może być równie destrukcyjna i niebezpieczna psychicznie, jak ta w wykonaniu jej męskiego odpowiednika.

Może kłamać, manipulować i oszukiwać, dość łatwo zamydlać oczy, jednocześnie realizując swój własny plan. Jednak kiedy już z tobą skończy i przestaniesz być użyteczna, nie obdarzy cię szacunkiem lub sympatią, do której przywykłaś. Odrzuci cię bez mrugnięcia okiem. Dla niej jesteś tylko przedmiotem, potrzebnym do osiągnięcia celu.

Oto sześć oznak, że masz do czynienia z kobietą socjopatką lub narcyzem na wyższym końcu spektrum:

Socjopatka bombarduje cię miłością, aby uzyskać informacje i potem je wykorzystać do własnych celów

Kiedy socjopatka spotyka cię po raz pierwszy, ma misję zebrania jak największej ilości informacji na twój temat. Kobieta socjopatka ocenia, czy byłabyś dobrym celem. Jako jej niczego niepodejrzewająca ofiara, nie widzisz, że skupia się na tobie z nadmierną uwagą. Na zewnątrz jest przyjazna i zachęcająca, ale wewnątrz jest mściwa, bezwzględna i przebiegła. Jednak na początku będzie się wydawać, że macie ze sobą wiele wspólnego.

Na początkowym etapie zbuduje dla ciebie piękny piedestał. Gdy już wystarczająco zainwestujesz w tę znajomość, nie będzie miała problemu z wykorzystaniem cię dla własnych korzyści.

Socjopatka jest powierzchowna i nieautentyczna

Uśmiecha się, dużo mówi, wymachuje rękami – ale to tylko pozory pozytywnego nastawienia. Kiedy spojrzysz jej w oczy, od razu będziesz wiedziała, że coś jest nie tak. Widać w nich brak życzliwości, zazdrość, gniew, chciwość. Ukrywa to starannie pod maską „uroczej dziewczyny”, ale czasem każda maska się lekko zsuwa. W przesadzie, którą prezentuje na co dzień, może się zagalopować i potknąć, a wtedy jej ton niespodziewanie staje się protekcjonalny i pogardliwy, a jej intencje wychodzą na jaw.

Socjopatka jest potajemną sabotażystką

Agresja socjopatki jest bezprecedensowa i starannie ukryta pod wieloma warstwami cech, które można pomylić ze szczerością. Pamiętaj, że narcyzi i socjopaci są kameleonami, dostosowującymi się do sytuacji społecznych w oparciu o to, co podejrzewają, że dobrze wróży i najlepiej nadaje się do polowania na ofiary. Prezentują bardzo pociągający i charyzmatyczny wizerunek, szczególnie dla tych, którzy mogą z nich skorzystać. Jednak tym, dla których nie mają pożytku lub tym, którzy wywołują narcystyczną wściekłość i zazdrość, ujawniają więcej swojego prawdziwego ja. Większość manipulacji socjopatką jest kierowana przez agresję relacyjną, która polega na niszczeniu czyichś relacji społecznych lub reputacji w celu zniszczenia poczucia siebie. W sferze kobiecych przyjaźni szczególnie kobiety narcystyczne zawsze starają się chronić przed zewnętrznymi zagrożeniami, które mogą prześcignąć ich status „królowej pszczół” w tworzonych przez nie klikach. Dlatego podstępnie znęcają się nad wybranymi ofiarami (najczęściej tymi, w których postrzegają to, że mają coś, czego pożądają), wykluczając je z grup społecznych, nawołując ludzi przeciwko nim, oskarżając ich o to, czego nie zrobili, rozsiewając plotki lub plotki, oczerniając je lub oczerniając a także tworzenie rywalizacji między ludźmi. W ten sposób ich ofiary nie są w stanie uzyskać potwierdzenia ani wsparcia dla nadużyć, których doświadczają.

Nie ma wyrzutów sumienia. Krzywdzi, aby uzyskać to, czego chce

Fot. iStock / a-wrangler

Socjopatka uważa, że ma prawo do wszystkich i wszystkiego. Szczególnie zagrożone są kobiety, które posiadają to, czego ona nie ma, a chce to mieć. Kobiety narcystyczne i socjopatki przejawiają zinternalizowaną mizoginię: gardzą innymi kobietami, które wysuwają się do przodu lub stanowią zagrożenie dla ich ego. Kiedy widzą inną kobietę, zdobywającą stanowiska, mężczyzn, uwagę innych – cokolwiek, natychmiast robią z niej wroga nr 1. Socjopatki znane są z umniejszania swoich bardziej udanych lub atrakcyjnych przyjaciółek, potajemnego sabotowania i zastraszania tych, o które są zazdrosne. Ich życiowe motto brzmi: po trupach do celu, jestem najważniejsza.

Są sadystkami i lubią zadawać ból

Socjopatki lubią patrzeć, jak ludzie cierpią. Nie ma nic, co kochają bardziej niż zranienie niewinnej, dobrodusznej osoby, która była na tyle naiwna, by w im uwierzyć. Dlatego składają wzniosłe, fałszywe obietnice, których nie dotrzymują, tylko po to, by rozkoszować się poczuciem rozczarowania u innych. Dlatego tworzą scenariusze, w których wiedzą, że ich ofiary skazane są na porażkę. Dlatego produkują chaos, aby stworzyć mieszankę szaleństwa i bombardowania miłością, które wprowadzają dezorientację i zdenerwowanie.

Używają seksu jako broni

Socjopatki lubią być w centrum uwagi, ponieważ daje im to władzę, z której mogą czerpać nieskończone ilości pochwał i satysfakcji. Nie mają problemu z wykorzystywaniem swoich ciał, aby uzyskać to, czego chcą; nie mają skrupułów, jeśli chcą wspinać się po drabinie korporacyjnej, wykorzystać kochającego chłopaka lub uwieść nieznajomego, o ile jest to dla nich korzystne. Odbierają władzę i kontrolę – a ich pragnienie nowych ofiar jest nienasycone. Są znane z pozamałżeńskich romansów, angażowania się w liczne flirty i niedyskrecji oraz ciągłego otaczania się wielbicielami.

Żródło: https://psychcentral.com/


Macierzyństwo

Jak zmyć hennę ze skóry, rzęs i włosów? Skuteczne sposoby!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
28 września 2022
Fot. iStock / stock_colors

Henna jest naturalnym barwnikiem otrzymywanym z liści i pędów lawsonii bezbronnej – rośliny tropikalnej. Posiada właściwości koloryzujące i właśnie z tego względu znalazła zastosowanie w przyciemnianiu brwi i rzęs, a także farbowaniu włosów. Jednak nieudana henna może przytrafić się każdemu. Jak zmyć hennę domowymi sposobami?

Niestety, wpadki kosmetyczne się zdarzają, a ich konsekwencje nie zawsze są łatwe do usunięcia. Zbyt ciemne, za grube lub krzywo ufarbowane brwi zamiast dodawać uroku – szpecą. Podobnie pofarbowana skóra głowy nie wygląda zbyt estetycznie. I choć początkowo może się wydawać, że to już koniec świata, nie warto się poddawać. Domowe sposoby pomogą w szybkim usunięciu barwnika. Najważniejsze – barwnik należy spróbować usunąć świeżo po nałożeniu! Ze zmywaniem henny z pofarbowanych brwi czy skóry głowy nie można zwlekać.

Zobacz również: Henna pudrowa brwi. Na czym polega i za co pokochały ją kobiety?

Jak zmyć hennę?

  • Tłusty krem – krem o bogatej konsystencji świetnie sprawdzi się w usuwaniu henny. Wacikiem lub patyczkiem nakładamy grubą warstwę tłustego kremu na brwi lub pofarbowaną skórę. Krem zostawiamy na 10 minut, a następnie dokładnie wycieramy. Henna powinna zniknąć, a ta bardzo ciemna zblednąć. By uzyskać zadowalający efekt czynność można powtórzyć kilkukrotnie.
  • Pianka do golenia – sprawdzi się zarówno ta dla kobiet jak i mężczyzn. Wszystko za sprawą tłustego emolientu i substancji renatłuszczajacych, które pomogą w usunięciu barwnika. Grubą warstwę pianki nakładamy na wybraną część i czekamy około 15-20 minut. Następnie delikatnie pocieramy chusteczką włoski i usuwamy kosmetyk.
  • Płyn do demakijażu – to kolejny sposób na usunięcie klasycznej lub pudrowej henny. Wacik nasączamy płynem do demakijażu i pocieramy nim ufarbowane miejsce. Ważne – robimy to pod włos! Pocieramy delikatnie by nie doprowadzić do podrażnienia skóry. Choć zastosowanie płynu do demakijażu jest jednym z łagodniejszych sposobów, to do niewielkiej korekty sprawdzi się doskonale.
  • Oliwka lub oliwa z oliwek z cytryną – to mało inwazyjna i często bardzo skuteczna metoda zmywania henny. Emolienty posiadają właściwości wiązania barwnika, dlatego jasny barwnik mogą usunąć całkowicie, a ciemny znacznie rozjaśnić. Wystarczy nałożyć oliwę na patyczek lub wacik i delikatnie przemywać zabrudzone miejsce. By uzyskać lepszy efekt, do oliwy można dodać kilka kropli soku z cytryny.
  • Spirytus kosmetyczny – alkohol pomoże zmyć hennę ze skóry. W tym celu, wacik nasączamy spirytusem kosmetycznym lub innym wysokoprocentowym alkoholem i na kilka minut przykładamy do brwi lub skóry. Po upływie 3 minut zdejmujemy wacik i delikatnie przecieramy nim skórę.
  • Szampon przeciwłupieżowy – by zmyć hennę ze świeżo pofarbowanych włosów warto użyć szamponu przeciwłupieżowego, który często jest silniejszy od tych tradycyjnych. Włosy i skórę głowy dokładnie myjemy i spłukujemy wodą. Dla lepszego efektu czynność można powtórzyć dwukrotnie.
  • Miód i cytryna – to doskonała mieszanka, która pomoże usunąć hennę z brwi lub włosów. Przygotowaną maskę nakładamy na pofarbowane miejsce i odczekujemy kilka minut. Potem włosy myjemy jak dotychczas.

Niestety, hennę, zwłaszcza tą naprawdę ciemną, nie zawsze można dokładnie zmyć z włosów, brwi czy skóry. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegu, okolice dookoła farbowanych obszarów warto posmarować tłustym kremem lub oliwką. Domowe sposoby zmywania henny najlepiej sprawdzą się tuż po farbowaniu, od razu po zabiegu. Dlatego jeśli efekt nas nie zadowala, nie zwlekamy i nie zastanawiamy się, tylko od razu działamy.


Zobacz także

Nie lubię płakać przy innych. Łzy to słabość, to bezradność. Ale ja czasami inaczej nie potrafię. Przepraszam

Jestem samotną mamą i nie szukam faceta. Powiedzieć ci, dlaczego?

jajko niespodzianka - historia, czy dawać dzieciom

Jajko niespodzianka – co warto o nim wiedzieć?