Go to content

Jak sprawić by twoje dziecko osiągnęło sukces? To może być prostsze niż myślisz!

Fot. Materiały prasowe

Zdolne dziecko to zasługa genów, treningu, wychowania, czy przypadku? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic, a badacze od lat spierają się, czy istnieje gen odpowiedzialny za ponadprzeciętne uzdolnienia. Eksperci z platformy edukacyjnej Squla.pl prezentują skuteczne sposoby, które pozwolą wydobyć naturalnie wrodzone zdolności każdego dziecka tak, by osiągnęło sukces.

Według niektórych badaczy każde dziecko ma w sobie geniusza. Mózg małych dzieci funkcjonuje głównie przy użyciu prawej półkuli mózgowej, czyli tej, która odpowiedzialna jest za myślenie intuicyjne – mówi André Haardt, założyciel platformy edukacyjnej Squla.pl

Dorośli korzystają głównie z półkuli lewej, odpowiedzialnej za logiczne myślenie. Dlatego małe dziecko, szybciej niż dorosły, poprzez powtarzalne czynności jest w stanie opanować do perfekcji język obcy, wykonać skomplikowane obliczenia matematyczne, czy nawet skomponować własny utwór muzyczny. Dzieci posiadają od urodzenia więcej połączeń neuronowych niż dorośli, które nazywane są wrodzonymi umiejętnościami. Pielęgnowanie takich umiejętności i trening z dzieckiem zapobiega ich utraceniu.

Rozwój przez nowe technologie

W dbaniu o rozwój intelektualny dziecka, warto jest zainwestować w nowoczesne pomoce naukowe. Współczesne dzieci od urodzenia otoczone są nowymi technologiami i traktują je jako codzienne narzędzie. Nauka online wydaje im się bardziej atrakcyjna, dlatego należy poszukiwać takich rozwiązań, które gwarantują dziecku naukę w bezpiecznej przestrzeni, a oferowany materiał będzie wartościowy.

Zauważyliśmy zapotrzebowanie na jakościowe platformy edukacyjne w Internecie, dlatego postanowiliśmy stworzyć takie miejsce, w którym realizowany będzie program szkolny, a naturalny pęd dzieci do gier zamieni się na wartościową i edukacyjną rozrywkę – komentuje André Haardt.

Zdobywanie kolejnych poziomów i nagród, możliwość rywalizacji z rówieśnikami w quizach i otrzymywanie informacji zwrotnej o swoich postępach i błędach, to przepis nie tylko na efektywną naukę, ale też osiąganie sukcesów w życiu dorosłym.

Rozmawiaj jak z równym i zadawaj pytania

Dorośli często nie traktują swojego dziecka jako równego partnera do rozmowy. Znane powiedzenie „Dzieci i ryby głosu nie mają” to jedno z niewielu mądrości, które już dawno powinno wyjść z użycia. Częsta rozmowa z dzieckiem i włączanie go do dyskusji dorosłych, odpowiadanie na jego pytania, nawet te banalne, to najlepszy sposób, by rozwinąć w dziecku umiejętność wyrażania własnych opinii. Utrwalanie wiedzy przyswajanej w szkole nie musi kojarzyć się z wielogodzinnym przesiadywaniem nad książkami. Ważne informacje i wiedzę można przemycać nawet w sytuacjach życia codziennego – w zwyczajnej rozmowie, przy wspólnym oglądaniu telewizji lub podczas posiłku. Zadawaj więc swojemu dziecku proste pytania. Najlepiej takie, które zmuszą go do przypomnienia sobie informacji nauczonych w szkole, np. pytanie o rodzaj drzewa podczas spaceru w parku, albo prośba o policzenie reszty w sklepie.

Czytaj ze swoim dzieckiem

Oswajanie dziecka ze słowem pisanym to najlepszy sposób na pobudzenie pracy mózgu i rozwijanie wiedzy o świecie. Ważne jest, żeby książka kojarzyła się dziecku z przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego dobieraj lekturę do jego zainteresowań i staraj się z nim rozmawiać o tym, co przeczytaliście. Gromadź książki w domu – nie tylko na półkach, ale też w miejscach, do których  dziecko ma łatwy dostęp, np. na jego nocnej szafce.

Umiejętne pochwały i nagrody

Dziecko wychowywane w poczuciu niekwestionowanego geniuszu, trudniej zniesie porażki w szkole i jeszcze trudniej zmotywuje się do dalszej walki o lepsze stopnie. Zamiast wyrażać ogólne pochwały, w stylu „Jesteś najlepszy!”, chwal konkretne osiągnięcia. Z takiego założenia wychodzą twórcy platformy edukacyjnej Squla.pl, w której za zdobywanie kolejnych poziomów w edukacyjnych quizach i grach, mały gracz otrzymuje punkty, które następnie może wymienić na atrakcyjne nagrody. Dodatkowo, każdy użytkownik znajdzie w Squli ponad 20 000 aktualizowanych na bieżąco quizów, gier i filmów edukacyjnych ze wszystkich przedmiotów szkoły podstawowej, zgodnych z podstawą programową MEN. Dzięki specjalnej aplikacji dla rodziców, dostępnej na komputer, smartfon i tablet, rodzic może na bieżąco śledzić postępy swojego dziecka. Poprzez ciągłe otrzymywanie informacji zwrotnej o postępach i błędach w Squli, naturalnie wrodzone połączenia neuronowe u dziecka nie ulegają zmniejszeniu.

Trudno określić, czy zasługą genialnych umiejętności dziecka jest jego wrodzony talent, czy dobre geny. Jedno jest pewne – zaangażowanie rodziców w rozwój dziecka to jeden z ważniejszych determinantów jego sukcesu. W każdym dziecku drzemie gen geniusza, a najważniejsze jest to, żeby potrafić go rozwinąć.


Artykuł powstał we współpracy ze platformą edukacyjną Squla.pl