Związek

Przepis na udany związek? Wystarczy 10 składników, by żyć ze sobą przez długie lata

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 lipca 2018
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Coraz częściej słyszymy o rozwodach. Ci się rozwiedli, tamci się rozstają. A przecież wydawali się taką dobraną parą… Coraz częściej bywamy się zaskoczeni, gdy ktoś obchodzi 15-tą, a co dopiero 20-tą rocznicę ślubu. A przecież nie możemy ulec złudzeniu, że związki w ostatnim czasie nie mają szans na przetrwanie, na bycie w zdrowiu i chorobie, aż do śmierci. Są przecież ci, którzy żyją razem wiele lat, przeszli niejedną burzę, przetrwali kilka kryzysów, ale nadal są razem szczęśliwsi niż kiedykolwiek. Dlaczego tak rzadko o tych parach się mówi?

Macie ochotę na przepis na udane małżeństwo? Potrzebuje one „jedynie” 10 składników.

Realne oczekiwania

Zapamiętaj proszę, że piszemy o „udanych” związkach, a nie doskonałych i to dlatego, że nie ma związków idealnych. Każdy – ale to każdy, przechodzi trudne chwile. Bywamy sobą rozczarowani, zmęczeni, ale jeśli przestaniemy stawiać partnerowi nierealne oczekiwania – wówczas jesteśmy w stanie przetrwać każdą próbę. Nie wymagaj od niego, żeby cię uszczęśliwił, żeby był twoim dopełnieniem, twoim drogowskazem. Tego wszystkiego najpierw oczekuj od siebie.

Właściwa motywacja

Czasami wiążemy się z kimś, bo boimy się samotności, bo obawiamy się, że już nikogo innego nie znajdziemy, że nasz najlepszy czas minął i nie mamy co wybrzydzać. To błąd, trudno na takich pobudkach zbudować trwały związek. Kiedy dwoje ludzi jest razem, bo szczerze się kocha i chcą ze sobą spędzić życie i zrobią wszystko, by być razem – to jest właściwa motywacja.

Dwoje świadomych własnej wartości osób

To kolejny ważny składnik udanego związku, który powinien składać się z dwojga osób, które są dojrzałe, świadome siebie, a ich życiowy sukces nie jest wcale związany z tym, że są mężem i żoną.

Nie uda się być przez lata razem, gdy jedno wspiera się na drugim, gdy tylko jedno jest dawcą.

Uczciwość

Jedną z najgorszych zbrodni przeciwko małżeństwu jest rozmowa o problemach w nim z inną niż partner osobą. Tylko wy jesteście w stanie rozwiązać trwający między wami konflikt, nikt inny.

Uczciwości oznacza między innymi to, że oboje jesteście godni zaufania i otwarci nawet na słowa trudnej prawdy. Tylko tak można przepracować kryzys w związku.

Szacunek

Tak samo ważny, jak jest szacunek. Każda udany związek składa się z dwóch osób, które szanują się nawzajem w każdym obszarze waszego życia – zainteresowaniach, pracy, marzeniach, ambicjach. Możecie się ze sobą w pewnych kwestiach nie zgadzać, ale zawsze musicie się szanować.

Przebaczenie

W każdym związku powinno być miejsce na przebaczenie, bo też w każdym dochodzi do kłótni i konfliktów. Podtrzymywanie urazów, żalów, wzajemnych pretensji nie pozwoli utrzymać waszej relacji w dobrej kondycji na lata. Przebaczenie pozwala wam iść do przodu i nie pozwala, by rany z przeszłości zniszczyły waszą przyszłość.

Przestrzeń

Nie da się być razem non stop, robić wszystkiego wspólnie. Nie na tym polega udany związek, choć często myślimy, że tak właśnie powinno być. Aby być razem przez lata, każdy powinien posiadać własną przestrzeń, w której się realizuje, która daje mu osobistą satysfakcję, uszczęśliwia. Tylko tak jesteśmy nadal dla siebie atrakcyjni i tylko w ten sposób mamy sobie nawzajem nieustannie coś do powiedzenia.

Zmiany

Zmiana są nieuniknione, każdy z nas przez nie przechodzi. Pomimo tego udane małżeństwa nadal się kochają, akceptują i wspierają nawzajem w każdej zmianie, jaką może przynieść im życie. Co więcej – zakochują się na nowo w sobie – trochę innych, odmienionych.

Uważność na małe rzeczy

W małżeństwach małe rzeczy zawsze łączą się z dużymi sprawami. Może to być oczywiście pozytywne lub negatywne, w zależności od tego, co dzieje się w związku. Udane pary zwracają uwagę na te dobre małe rzeczy, jak pomycie naczyń, buziak na dzień dobry, kawa o poranku. Sfokusowanie się na negatywach, nie przynosi niczego budującego dla związku.

Seks

Jasne, że jego częstotliwość zależy od związku. Jedni kochają się codziennie, inni trzy razy w tygodniu, a jeszcze inni kilka razy w miesiącu. I to jest okej, jeśli obojgu wam odpowiada. Nie powinniśmy jednak zapominać o jednej rzeczy – seks nie jest sposobem na rozwiązanie problemu, nie da się przez łóżko rozwiązać napięć i konfliktów, choć bardzo chcielibyśmy wierzyć, że tak właśnie jest.

10 składników. Tyle wystarczy, by być ze sobą przez lata i za jakiś czas, kto wie – może świętować złote gody?


Związek

Łóżko z palet. Skandynawskie piękno drewna

Redakcja
Redakcja
21 lipca 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Jeśli lubisz majsterkować, tworzyć samodzielnie meble, łóżko z palet jest rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli do tego bliski Ci jest styl skandynawski, życie zgodne z zasadami ekologii, praktyczne, jednocześnie oryginalne łóżko z jasnych, drewnianych palet będzie ciekawym urozmaiceniem w Twojej aranżacji. Podpowiadamy, jak szybko, tanio i samodzielnie wykonać oraz pomalować i zaimpregnować taki mebel przy użyciu lakierobejcy 2w1 marki Drewnochron.

Jedną z głównych zalet łóżka z palet jest na pewno jego cena. Koszt samych palet jest niewielki, możemy je kupić na aukcji internetowej w cenie od 6 zł do 30 zł. Zazwyczaj są to palety w stanie surowym, nowe lub używane. Od naszej kreatywności będzie zależało, jaki styl i kolor wybierzmy –  naturalne odcienie bieli lub inne kolory drewna, czy intensywne kolory – zielenie, błękity. Pamiętajmy tylko, że na drewnianych konstrukcjach będziemy musieli położyć materac, więc dobrze byłoby, żeby obydwa elementy pasowały do siebie kolorystycznie.

Łóżko z palet jako element skandynawskiej aranżacji 

Propozycja łóżka z palet utrzymanych w jasnych barwach trafi najbardziej do osób lubiących wnętrza utrzymane w skandynawskim stylu. To przestrzenie odzwierciedlające naturę Skandynawów, która lubi minimalizm, funkcjonalność, prostotę wzorów i form, jasne, naturalne, białe światło. Wnętrza utrzymane w tym stylu są przytulne, blisko natury, pełne inspiracji. Króluje w nich przede wszystkim drewno, biel, szarości, naturalne materiały. Biel jest właściwie wszechobecna, na ścianach, podłogach, w meblach właśnie, dodatkach. Czasami wprowadza się elementy, które dynamizują przestrzeń, czarne dodatki, czy wzory geometryczne. Ekologiczne łóżko z palet idealnie pasuje do tej przestrzeni.

Jak powstaje łóżko z palet?

Palety, które będą nadawały się do samodzielnego zrobienia łóżka, to palety do przenoszenia ciężarów o wymiarach 120×60 cm. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, na rynku najczęściej dostępne są deski w stanie surowym, nowe lub używane. Aby doprowadzić materiał do stanu użyteczności, należy najpierw zeszlifować powierzchnię palet szlifierką lub np. papierem ściernym, a dopiero później pomalować. Następnym krokiem jest połączenie palet tak, aby się nie rozjeżdżały. Można również zamocować na nich sklejkę, która zabezpieczy materac przed wybrzuszeniem. Żeby materac się nie ślizgał, wystarczą rzepy przymocowane do płyty i do spodu materaca. Tak powstanie nasze łóżko z palet.

Lakierobejca 2w1 – Skandynawskie piękno i długotrwała ochrona drewna

Do malowania łóżka z palet przeznaczona jest lakierobejca 2w1 marki Drewnochron. Z racji swoich właściwości ochronno-dekoracyjnych bardzo dobrze i trwale kryje oraz impregnuje powierzchnie drewniane (do 6 lat ochrony powłoki dla powierzchni, w zależności od warunków eksploatacji). Cechuje ją skandynawska jakość, farba jest więc odporna na promienie słoneczne, zmienne warunki atmosferyczne. Jest bardzo wygodna w codziennym użytkowaniu, szczególnie do malowania wewnątrz: nie kapie, nie tworzy zacieków, nie spływa po pędzlu. Roztacza przyjemny zapach lasu podczas malowania. Lakierobejca 2w1, dzięki swoim właściwościom lakierobejcy, wydobywa naturalny kolor drewna, podkreślając jego strukturę i rysunek. Nadaj również eleganckie, satynowe wykończenie. Mebel zyskuje naturalny i harmonijny wygląd tak charakterystyczny dla stylu skandynawskiego. Do wyboru jest również bogata paleta kolorów (11 kolorów).

Malujemy łóżko z palet

Krok 1. Przygotowanie miejsca do pracy

Przed przystąpieniem do malowania, przygotuj miejsce oraz niezbędne narzędzia. Upewnij się, że podłoga jest czysta, sucha, pozbawiona zabrudzeń. Z narzędzi potrzebne będą: szlifierka taśmowa albo oscylacyjna, papier ścierny, pędzel do odpylania i malowania, ewentualnie folia do zabezpieczenia podłogi.

Krok 2. Czyścimy powierzchnie palet

Powierzchnie palet musi być czysta, sucha, odtłuszczona. Najpierw należy przeszlifować drewno przy użyciu szlifierki lub papieru ściernego. Następnie odpylić powierzchnię pędzlem i przetrzeć ściereczką nasączoną detergentem.

Krok 3. Malujemy palety

Jeśli malujemy surowe drewno wewnątrz pomieszczeń, to należy je należy najpierw zagruntować Lakierobejcą 2 w 1 z dodatkiem 20% wody. W momencie kiedy drewno jest już suche i czyste, przystępujemy do malowania. Najpierw dokładnie mieszamy zawartość puszki. Nakładamy 1-2 warstwy pędzlem. Drugą warstwę nakładamy po 2 godzinach, która również wzmacnia parametry wytrzymałościowe powłoki. Pełne wyschnięcie powłoki uzyskuje się po 4 godzinach. Niska temperatura i wysoka wilgotność wydłuża czas schnięcia.


 

źródło: infowire.pl


Związek

5 produktów, których lepiej nie łączyć z alkoholem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 lipca 2018
Fot. iStock/ViewApart

Letnie wieczory aż zachęcają do spędzenia czasu z przyjaciółmi. Podczas takich spotkań oprócz pysznego jedzenia, pojawia się także pewna ilość alkoholu. Zabawa jest przednia, ale dzień następny bywa bardzo ciężki. Każdy, kto choć raz przebalował noc do rana wypijając przy tym o kilka drinków za dużo, cierpiał z powodu kaca.

Takie niemiłe niespodzianki w wielu przypadkach funduje połączenie zdradliwego alkoholu z różnymi potrawami. Trzeba uważać nie tylko na to, co pijemy, ale także na to, co jemy. By czuć się dobrze, należy znać umiar i odpowiednio nawadniać organizm.

5 produktów, których lepiej nie łączyć z alkoholem

1. Słone przekąski

Aż trudno sobie wyobrazić wieczór przy piwie czy innym alkoholu bez obecności przekąsek! Chipsy, paluszki, precelki, popcorn wędrują do naszych żołądków razem z alkoholem. Tymczasem każdy z tych produktów zawiera dużą ilość soli, która przyczynia się do odwodnienia organizmu, a w dodatku działanie alkoholu pogłębia ten proces, co może wpływać na gorsze samopoczucie rano.

2. Pizza i kebab

Uwielbiamy zamawiać na imprezy sycące pizze i kebaby z różnymi dodatkami. Tego typu dania nie zawsze łączą się bez problemu z alkoholem, ponieważ im więcej jest różnorodnych składników, tym większy kłopot może się pojawić z ich trawieniem. W ten sposób można zapracować na kłopoty z trawieniem, bóle żołądka, wzdęcia i gazy. Frytki i potrawy bardzo pikantne również nie są najlepszym wyborem na imprezę.

3. Słodkie ciasta

Połączenie słodkiego i alkoholu bywa zdradliwe, nie tylko ze względu na mieszaninę smaków. Obecność w wypiekach tłustych kremów i śmietany, które są ciężkostrawne i zawierają dużą ilość cukru, mogą wpływać na pojawienie się problemów z trawieniem. Poza tym słodycze i alkohol są podwójną bombą kaloryczną, która psuje nasze figury.

4. Dania dietetyczne i sałatki

Lekkostrawne sałatki i dania dietetyczne pomagają naszej figurze, ale stanowią kiepskie połączenie z alkoholem. Gdy pijemy napoje alkoholowe, żołądek potrzebuje solidnej dawki węglowodanów, na przykład z kaszy i ryżu, które osłabiają działanie alkoholu na organizm. Picie alkoholu na pusty żołądek poskutkuje szybszym upiciem się  i prawdziwym „kacem-mordercą” na drugi dzień.

5. Nabiał

Białko obecne w serach, mleku, jogurtach i innych przetworach mlecznych ścina się pod wpływem alkoholu. To sprawia, że trawienie jest trudniejsze, a samo jedzenie zalega i fermentuje w układzie pokarmowym, powodując bóle brzucha oraz mdłości.

źródło:  www.elle.pl


Zobacz także

Jak „kochać” kogoś z depresją? 8 sposobów na wsparcie chorego

Przestań się oszukiwać. Gdyby chciał, to by z tobą był

Cztery słowa, które potrafią zrujnować każdy związek

Cztery słowa, które potrafią zrujnować każdy związek