Macierzyństwo

Dzieci potrzebują mamy pozytywnej, nie idealnej. Dowody? Mamy cztery

Redakcja
Redakcja
13 września 2022
fot. Jonathan Borba/Unsplash
 

Z biegiem lat, zwłaszcza wraz z rozwojem mediów społecznościowych, pojawiło się przekonanie, że istnieje coś takiego jak doskonałość. Pokazujemy piękne miejsca, ciastka z kawą, umalowane szminką dzióbki i ślicznie ubrane dzieci jak aniołki. Skrzętnie pomijamy kurz za kanapą, rozpaćkaną na stole i wszystkich domownikach kaszkę najmłodszej pociechy i łzy niemocy. Chcemy robić wrażenie na innych, ale też sami żyć w przeświadczeniu, że jest idealnie. Sprzedajemy więc sobie i innym fałszywy obraz naszego życia. 

Problem polega na tym, że doskonałość nie istnieje. Nie ma jej w żadnym aspekcie naszego życia, a szczególnie NIE ma jej w rodzicielstwie. Nie da się być idealną mamą. Co ważniejsze, nasze dzieci nie POTRZEBUJĄ, abyśmy udawały, że jesteśmy idealne. One potrzebują naszej autentyczności. Potrzebują nas i naszej obecności. Oto cztery powody, dla których Twoje dzieci nie potrzebują idealnej matki.

Zadbaj o swój dobrostan i weź udział w akcji z nagrodami – „Rodzice wracają do szkoły”

1. Mogą odczuwać stres związany z twoim pragnieniem bycia doskonałą i to je obciąża

Ponieważ doskonałość jest NIEMOŻLIWA,  twoja walka o nią jest stresująca. Dzieci wyczuwają, kiedy masz za dużo na głowie i kiedy jesteś zestresowana. Co więcej, mogą od ciebie przejąć te skazane na niepowodzenie starania i stres.

2. Kiedy koncentrujesz się na byciu doskonałą, tracisz autentyczne chwile macierzyństwa

Jeśli całą energię inwestujesz w próby bycia idealną mamą, z dużym prawdopodobieństwem przeoczysz prawdziwie najważniejsze chwile. A są one naprawdę na wyciągnięcie ręki. Gdy twoje dziecko pragnie, żebyście razem pokolorowały obrazki, ty koncentrujesz się na organizacji idealnego przyjęcia urodzinowego albo zapisujesz dziecko na kolejne zajęcia. Nie o to chodzi, zrozum.

3. Twoje dzieci muszą widzieć, że coś ci się nie udaje

Kiedy skupiasz się na byciu doskonałą, dajesz dziecku wrażenie, że niepowodzeń i błędów należy unikać za wszelką cenę i że są najgorszą rzeczą, jaka może się zdarzyć. Zamiast wiedzieć, jak radzić sobie z porażką (a nie da się ich w życiu uniknąć), będą próbowały ukrywać swoje błędy i udawać, że są idealne. W konsekwencji będą nieszczęśliwe i zakompleksione.

4. Muszą widzieć cię szczęśliwą, a nie dążącą w pocie czoła do ideału

Najważniejszą rzeczą jest, abyś była szczęśliwa, zdrowa i OBECNA. Nie możesz być doskonała. Próba bycia doskonałą wyrządzi o wiele więcej szkody niż pożytku – tobie i twoim dzieciom.


Zadbaj o swój dobrostan i weź udział w akcji z nagrodami – „Rodzice wracają do szkoły”

Zadanie konkursowe.

W komentarzu pod postem na Facebooku, (odnośnik do niego poniżej w poście Małgosi Ohme), podziel się z nami swoimi doświadczeniami w temacie, który ma istotny wpływ na dobrostan rodzica – samodzielności swojego dziecka. Jak Wy wspieraliście swoje pociechy, by nauczyć je samodzielności? Zmotywować do działania, żeby czuły się sprawcze, ważne i odpowiedzialne. Piszcie do nas i wygrywajcie wspaniałe nagrody od Partnerów akcji! Nagrodzone zostaną najbardziej zaangażowane osoby, z najciekawszymi pomysłami.

Nagrody.

5 zaproszeń na 5 bezpłatnych lekcji angielskiego NOVAKID

Decydując się na naukę języka angielskiego dla dziecka, warto wybrać zajęcia w formie online, które pomogą mu uczyć się spokojnie w domu i dokładnie wtedy, kiedy ma na to energię i czas. Tego typu zajęcia oferuje platforma Novakid, która właśnie obchodzi 5-lecie swojej działalności. W tym czasie zrealizowała już ponad 7,5 miliona lekcji dla ponad 500 tys. uczniów w prawie 50 krajach.  Zajęcia, przeznaczone dla dzieci w wieku 4-12 lat, prowadzone są w formule indywidualnej przez certyfikowanych nauczycieli języka angielskiego, w tym również przez native speakerów.
W tym roku platforma wprowadziła do swojej oferty Świat Gier Novakid – pierwszy na rynku kompleksowy ekosystem narzędzi do nauki języka angielskiego w ramach świata gier edukacyjnych online. Poziom poszczególnych lekcji jest dopasowany do indywidualnych umiejętności i potrzeb dziecka – przed rozpoczęciem kursu odbywają się zajęcia próbne, podczas których nauczyciel dokonuje oceny i planuje dalszy program nauczania.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

1 urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3151

Prawdziwe cudo, kompaktowy design, z mnóstwem funkcjonalności i możliwości. Dołączony do urządzenia zapas tuszów pozwala na wydruk do 8 100 stron w trybie czarno-białym i 6 500 kolorowych (wystarcza na 3 lata standardowego drukowania). Dobry skaner pozwalający na szybką digitalizację i kopiowanie dokumentów, zdjęć i grafik, a zintegrowany pojemnik umieszczony z przodu pozwala na podgląd aktualnego stanu atramentu. To nie wszystkie atuty tego urządzenia. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w: aplikacje mobilne: Epson Smart Panel do zarządzania i druku zdalnego oraz Epson Creative Print – zestaw szablonów i narzędzi pozwalających w domu przygotowywać pięknie wyglądające dokumenty, ozdoby. Choć nie jest to drukarka fotograficzna radzi sobie świetnie także z amatorskim drukiem zdjęć.

Dajemy szóstkę za zwiększoną długowieczność, ekologiczność oraz oszczędności na rachunkach za prąd, a System EcoTank (zastąpiono wymienne kartridże zasobnikiem na samodzielnie dolewany) pozwala na bardzo niski koszt druku.

www.epson.pl

Więcej na FacebookuInstagramie

1 zaproszenie do najbardziej uśmiechniętej kliniki stomatologicznej – Medicover Stomatologia: voucher o wartości 1000 zł na usługi pedodontyczne: rtg, konsultacja specjalistyczna, higienizacja.

 

Medicover Stomatologia to innowator zmieniający i kształtujący rynek stomatologiczny w Polsce. Obecnie Medicover posiada 89 nowoczesnych centrów, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów.

Nasze podejście do stomatologii zamknęliśmy w koncepcie Rytuału Uśmiechu. Chcemy sprawić aby pacjenci włączyli wizyty w naszych centrach i dbanie o zęby w szereg swoich codziennych rytuałów, związanych ze zdrowym stylem życia.

Lista lokalizacji medicover stomatologia: Placówki

 

Więcej na FacebookuInstagramie

1 voucher na zakup biurka firmy FORTE

Biurko to dziś niezwykle ważny element wyposażenia domu i mieszkania. Warto zadbać, żeby był to mebel wygodny, funkcjonalny i jednocześnie pasujący do charakteru wnętrza. W ofercie FORTE znajdziesz biurka dedykowane do pracy zdalnej, biurka dla dzieci i młodzieży oraz biurka gamingowe. Dostępne są różne modele, w wielu rozmiarach i kolorach, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb.

Więcej na FacebookuInstagramie

Upominek od Mars Polska

Szczoteczka soniczna dla rodzica oraz zapas bezcukrowych gum do żucia rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat aktywnie angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem już od 10 lat, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na stronie programu: https://www.mojorbit.pl/program-dziel-sie-usmiechem

Regulamin akcji – TUTAJ.


Macierzyństwo

Nie bądź sierotą finansową! Masz prawo, należy ci się uczciwe i równe z facetami wynagrodzenie

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
13 września 2022
fot. Hanna Postova/Unsplash
 

Przeciętnie we wszystkich krajach UE kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Jak jest w Polsce? Niemal 40% pań uważa, że zarabia mniej niż mężczyźni, pracujący na takich samych stanowiskach – wynika z badania sondażowego przekazanego PAP. Dlaczego kobiety mają trudność z walczeniem o siebie i proszeniem o podwyżkę? Jak sobie radzić z odmową szefa? Co robić, by nie czuć się zażenowanym lub odrzuconym, kiedy przełożony mówi „nie” – pytam Sylwię Sitkowską, terapeutkę, współautorkę książki „Kobiety, które starają się za bardzo”.

Dlaczego kobiety mają trudność z proszeniem o podwyżkę?

To jest pokłosie naszego wychowania: przymus bycia dobrą, grzeczną i posłuszną. W wielu domach dziewczynki dostają przekaz: „Jak będziesz dobrze pracować, to ktoś to doceni”. Przecież rzadko szef sam z siebie daje podwyżkę o 30%. Zwykle trzeba się o nią upomnieć. Dziewczynki wychowuje się tak, by były pokorne, a potem stają się… tymi sierotami finansowymi, które nie potrafią powiedzieć, że zasługują na podwyżkę. A przecież, nawet jeśli szef ci odmówi, to pomyśl sobie, że przygotowałaś sobie grunt. Pójdź jeszcze raz i pokaż, że jesteś konsekwentna, że ci na tym zależy.

Kobiety często wolą odejść z pracy, niż walczyć kolejny raz o podwyżkę. Czują się tym upokorzone.

A dlaczego? Przecież jak pójdziesz do nowej pracy, to może dostaniesz 3 złote więcej na początek, ale potem przez kolejnych 10 lat będziesz pracować za tę samą stawkę, bo nie potrafisz upomnieć się o więcej. Pieniądze są dokładnie takim samym obszarem jak nasze zdrowie, rodzina, przyjaźnie i czas wolny. Nie ma w nich nic złego. Trzeba o nie dbać.

Tylko że kobiety przeżywają odmowę podwyżki jak odrzucenie.

Jedna z moich klientek opowiadała, że jak wchodziła do gabinetu szefa i ten mówił jej, że podwyżek nie będzie, to ona wybuchała płaczem. Jak małe dziecko, bo tak bardzo szef kojarzył jej się z ojcem, który jej wszystkiego odmawiał. Ale nad tym naprawdę można pracować.

Dlatego kiedy kobieta idzie po podwyżkę, warto by w ogóle wzięła pod uwagę scenariusz, że szef może jej odmówić. Niestety wielu z nas wydaje się, że jak jej nie dostają, to znaczy, że szef ich nie lubi. Myślą, że jak już zbiorą się na odwagę, to przecież muszą dostać. A to nie o to chodzi. Chodzi o to, żebyś poszła i zawalczyła o siebie. Powiedziała, że ci zależy, że chcesz, że potrzebujesz. Nie zakładaj, że natychmiast dostaniesz. Chodzi o to, żebyś obroniła siebie i budowała poczucie własnej wartości w namacalny sposób. Jeśli tym razem się nie udało, to nie znaczy, że ci się nie uda za jakiś czas.

To są takie małe kroki, które budują poczucie, że masz wpływ na swoje życie. U kobiet, które czują się bezradne, kiełkuje niewyrażona złość, która łatwo zmienia się w smutek. Jeżeli nie ubierzemy swoich potrzeb w asertywne słowa, to uderzamy w siebie. Jeżeli nie powiemy światu, że coś nam się nie podoba i chcemy zmiany, to od smutku już niedaleko do depresji i zaburzeń nastroju.

Pamiętam klientkę, która kiedyś robiła wszystko za naczelnika wydziału. Nie mówiła o tym nikomu, bo nie wypada, bo była wtedy tylko jego asystentką. W pewnym momencie podczas terapii poczuła, że postępuje dokładnie jak jej matka, która wiecznie chroniła swojego męża alkoholika. Dlatego przestała tuszować błędy szefa. Kiedy wybuchła afera, że on nie wyrabia się z różnymi pracami, to wymagało od niej dużo asertywności, by już nic za niego nie poprawiać, nie pomagać.

Jak skończyła się ta historia?

Dobrze. Naczelnika zwolnili, a ona awansowała w sposób bardzo uczciwy, bo to była bardzo prawa osoba. Nie było tam żadnej rozgrywki, tylko walka o siebie. Pracowałyśmy wyłącznie nad tym, żeby nie nadużywała siebie w tej pracy. Kiedy przyszła na terapię, była znerwicowana, na skraju depresji, przepracowana, wypalona zawodowo. Ale jak zaczęła myśleć, że jest wartościowa, poczuła, że jej praca też powinna być dobrze wynagradzana.

Co możesz na koniec poradzić naszym czytelniczkom?

Staraj się już nie chronić swojego wizerunku grzecznej dziewczynki, tylko idź w rozwój. Nie przejmuj się, że ktoś może pomyśleć, że jesteś materialistką, że koncentrujesz się na pieniądzach. Ten wysiłek, który poświęciłabyś np. na wstyd, przekieruj na zdobywanie nowej wiedzy, żeby twoje kompetencje rosły, żeby twoja pozycja zawodowa była coraz silniejsza. Żebyś czuła, że masz prawo, że możesz, że należy ci się uczciwe wynagrodzenie.


Sylwia Sitkowska

Psycholożka, psychoterapeutka, nauczycielka akademicka

Ukończyła Uniwersytet SWPS, szkołę psychoterapii poznawczo-behawioralnej CBT EDU oraz szereg kursów i warsztatów podnoszących kwalifikacje. Doświadczenie kliniczne zdobywała w Szpitalu Ogólnopsychiatrycznym w Drewnicy. Członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Aktywna zawodowo od roku 2009. Specjalizuje się w terapii par oraz indywidualnej osób dorosłych. Właścicielka poradni Przystań Psychologiczna, prezeska Fundacji Terapeutycznej, założycielka Szkoły Treningu Umiejętności Społecznych dla profesjonalistów. Autorka poradników psychologicznych między innymi wydanych przez DW REBIS „Odbuduj bliskość w związku”, kursów online, ekspertka w programach telewizyjnych oraz na łamach prasy. Pasjonatka psychologii, w której ciągle odkrywa nowe jej warstwy.

 


Macierzyństwo

Erotoman – jak go rozpoznać? Urojone zakochanie to znak ostrzegawczy!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
13 września 2022
kiepski w łóżku
fot. Diego Lozano/Unsplash

Erotoman i seksoholik to nie ta sama osoba, choć zdaniem wielu to niemalże tożsame pojęcia. Zdaniem erotomana, inna osoba darzy go uczuciem. To obsesja, która wymaga leczenia. Jak rozpoznać erotomana?

Kim jest erotoman?

Większości erotoman kojarzy się z człowiekiem uzależnionym od seksu, co nie jest prawdą. Określenia erotoman i seksoholik nie powinno używać się jako synonimów. Słowo „erotoman” pochodzi od francuskiego określenia „syndrom de Clerambaulta”. Nazwa wywodzi się od nazwiska francuskiego psychiatry, który erotomanię po raz pierwszy opisał w pracy w 1921 roku. Erotomania to urojenie zakochania. Erotoman zakochuje się bardzo szybko i sądzi, że to właśnie druga osoba zrobiła ten pierwszy krok i jest w nim szaleńczo zakochana. Nawet jeśli obiekt westchnień erotomana posiada partnera/partnerkę, to jest on przekonany, że osoba ta jest nieszczęśliwa ze swoją drugą połówką. Niewielki i nic nie znaczący gest np. przyjacielski uśmiech, erotoman może odczytać jako miłosny sygnał. Nadaje mu zupełnie nowe znaczenie. Osoba chora chce być w nieustannym kontakcie z człowiekiem, którego obdarzyła uczuciem – często pojawia się nękanie i prześladowanie.

Erotoman – jak go rozpoznać?

Erotoman jest zwykle człowiekiem introwertycznym, zamkniętym w sobie, wycofanym i samotnym. Żyje w przekonaniu, że osoba w której się zakocha, bez jego miłości będzie nieszczęśliwa. Jak rozpoznać erotomana?

  • Erotoman za wszelką cenę stara się nawiązać kontakt z obiektem swoich westchnień. Zdarzają się przypadki śledzenia, osaczania i nękania. Często jednak obiekt westchnień nigdy nie dowiaduje się, że erotoman darzy go tak silnym uczuciem.
  • Erotoman próbuje skontaktować się z ofiarą za pomocą mediów społecznościowych, telefonu, maila. Gdy pozna adres zamieszkania, może złożyć niezapowiedzianą i całkowicie przypadkową wizytę.
  • Partner/partnerka urojonego kochanka często postrzegane są przez erotomana jako wróg i przeciwnik, który staje na drodze ich szczęścia. Zdarza się, że osoba chora dopuszcza się czynów karalnych.

Przyczyny erotomanii

Erotomania może występować samodzielnie jako zaburzenie urojeniowe. Często jednak jest objawem chorób o podłożu psychicznym np. choroby afektywnej dwubiegunowej lub schizofrenii. Do rozwoju choroby mogą przyczynić się zaburzenia osobowości np. borderline, osobowość narcystyczna czy osobowość wieloraka. Erotomania może być wynikiem traum z dzieciństwa lub przyjmowania niektórych leków np. psychotropowych.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie erotomanii nie jest wcale proste. Zazwyczaj erotoman nie zdaje sobie sprawy z choroby i nie chce rozpocząć terapii. Niepokojące objawy najczęściej zauważają bliscy, którzy powinni zasugerować i nakłonić chorego do konsultacji. Leczenie erotomanii jest niezbędne, gdy pogłębiająca się choroba zagraża zdrowiu lub życiu innych. Niekiedy erotoman zachowuje się bardzo agresywnie i dopuszcza się czynów karalnych. Leczenie opiera się przede wszystkim na leczeniu psychiatrycznym. Psychiatra może zalecić przyjmowanie leków, które pomogą choremu zapanować nad swoim zachowaniem. Często niezbędna jest psychoterapia, która pomoże erotomanowi zrozumieć, że naprawdę zmaga się z chorobą. Uświadomi mu niewłaściwe zachowania i sytuacje. Najlepsze efekty można osiągnąć wówczas, gdy leczenie rozpocznie się na wczesnym etapie choroby. Niestety istnieje duże ryzyko nawrotu.


źródło: medme.pl

 

 

 


Zobacz także

Dziadkowie i ich stare metody wychowawcze mogą być ryzykowne dla dzieci

Akcja motywacja! Jak wspierać ambicję dziecka i sprawić, że polubi naukę?

Akcja motywacja! Jak wspierać ambicję dziecka i sprawić, że polubi naukę?

Dla zapracowanych: Jedna prosta zmiana wzmacniająca dobry kontakt z dziećmi, czyli efekt motyla w relacjach