Macierzyństwo

13 rzeczy, których potrzebujesz, żeby dobrze wychować dziecko. Rutyna, to nie żaden mit

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 kwietnia 2018
Następny

Zmiana zachowania dziecka (i ta na dobre i ta na gorsze) zaczyna się zawsze od zmiany zachodzącej w jego rodzicu. Wychowanie człowieka to praca żmudna i nie zawsze wdzięczna, ale z jednego musimy sobie zdawać sprawę – jeśli chcemy, by nasze dzieci były w przyszłości odpowiedzialnymi, życzliwymi, pomocnymi i w miarę rozsądnymi dorosłymi, musimy być w naszych działaniach wychowawczych konsekwentni.

13 rzeczy, których potrzebujesz, żeby dobrze wychować dziecko

1. Granice

Świat jest bardzo chaotycznym miejscem. Granice pomagają twojemu dziecku, nie tylko odnaleźć swoje miejsce, ale również dobrze się rozwijać .

2. Zasady, rutyna

Uczenie się samokontroli i empatii to trudne sprawy. Uczenie się bycia czyimś przyjacielem i interakcji z innymi również. Cały okres dzieciństwa to okres ciągłych zmian. Ważne, by dom i rodzice byli dla dziecka czymś stałym i bezpiecznym. Wiedza, czego można się spodziewać w porach posiłków, rano i wieczorem porządkuje dziecięcy świat, daje mu poczucie bezpieczeństwa

3. Wczesne chodzenie spać

Sen jest podstawą dla zrównoważonego rozwoju naszego mózgu. Pomaga nam przetwarzać nabyte w ciągu dnia doświadczenia i uczyć się z nich. Mózg dzieci stale się rozwija i tworzy nowe połączenia neuronowe. Jedną z najbardziej podstawowych rzeczy, które możesz zrobić dla zdrowia i dobrego samopoczucia twojego dziecka jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości snu.

4. Empatia.

Nowe badania pokazują, że empatia odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój emocjonalny dzieci. Pokaż im na własnym przykładzie co to znaczy być empatycznym.

5. Przytulanie

Aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie. Żeby się prawidłowo rozwijać – dwunastu.

6. Zabawa z rodzicami

Dzieci nie mówią: „Miałem ciężki dzień […] Możemy porozmawiać?” Mówią: „Poobawisz się ze mną?”. Odłóż telefon i pomyśl o tym, ile razy powiedziałeś swojemu dziecku „nie mam teraz czasu”.

7. Zabawa na powietrzu

Dzieci, które nie wychodzą na dwór, by się trochę pobawić i poruszać, mogą mieć bardzo dużo problemów, również tych związanych z kontrolowaniem emocji.

8. Obowiązki domowe

Badania wskazują, że dzieci, które mają stały zestaw obowiązków mają wyższą samoocenę, są bardziej odpowiedzialne i lepiej radzą sobie z frustracją.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Macierzyństwo

24. FESTIWAL FILMOWY WIOSNA FILMÓW startuje już 15 kwietnia w Warszawie. 65 filmów, w tym 20 premier i przedpremier!

Redakcja
Redakcja
12 kwietnia 2018
fot. Materiały prasowe
Następny

W tym roku widzowie zobaczą w ciągu ośmiu dni 65 filmów, z których 20 to polskie premiery lub przedpremiery. Pokazy odbywać się będą w trzech miejscach: kinie PRAHA, kinie AMONDO oraz w sali kinowej „Pod Sowami”. 

Bilety na każdy seans to koszt 12 złotych i będzie można je kupić już od 6 kwietnia – zarówno przez Internet, jak i w kasach obu kin.

Już na początku maja WIOSNA FILMÓW zagości w 35 kinach całej Polski.

Warszawska WIOSNA FILMÓW trwać będzie w tym roku w dniach 15–22 kwietnia. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą najlepsze filmy z najważniejszych festiwali, m.in. z Cannes, Berlina, Wenecji, Toronto, Karlowych Warów, Locarno, Montrealu, San Sebastián czy Sundance. WIOSNA FILMÓW zaprezentuje także tytuły wskazane przez Europejską Akademię Filmową (Europejskie Nagrody Filmowe) oraz Amerykańską Akademię Filmową (Oscary) oraz przegląd uznanych polskich obrazów ostatniego sezonu.

W programie Festiwalu znalazły się m.in.: uhonorowany wieloma nagrodami francuski dramat „120 uderzeń serca”, głośny obraz z Diane Kruger w roli głównej – „W ułamku sekundy”, „Obietnica poranka” – porywająca adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego z Charlotte Gainsbourg w roli głównej. Na Festiwalu swoją premierę będzie mieć również prezentowany w Konkursie Głównym 68. MFF w Berlinie głośny dramat „Utoya, 22 lipca”, który opowiada o jednym z najczarniejszych dni współczesnej Norwegii. Wśród propozycji festiwalowych są także: „Wyspa psów”, najnowszy film Wesa Andersona, Nigdy Cię tu nie było” z Joaquinem Phoenixem w roli głównej czy obsypane nagrodami „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” oraz „The Florida Project”.

Filmem Otwarcia 24. WIOSNY FILMÓW będzie nagrodzony pięcioma Cezarami obraz „Do zobaczenia w zaświatach”, ekranizacja bestsellerowej powieści Pierre’a Lemaitre’a uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów i określanej mianem „małego Nobla”. Będzie to polska premiera.

Jak co roku, projekcjom filmów będą towarzyszyć spotkania z twórcami. Podczas tej edycji Festiwalu odbędzie się ich 11, m.in. z Jakubem Gierszałem po seansie „Pomiędzy słowami”, aktorami z filmu „Twarz” Małgośki Szumowskiej, Dorotą Kobielą, reżyserką „Twojego Vincenta” oraz Bodo Koxem, reżyserem „Człowieka z magicznym pudełkiem”.

Już po raz trzeci organizatorzy WIOSNY FILMÓW nawiązali współpracę z platformą VoD.pl, gdzie będzie można zobaczyć wybrane tytuły. Wszystkie filmy dostępne online podczas tegorocznej edycji Festiwalu znajdą się w specjalnej zakładce serwisu VoD.pl. Wśród prezentowanych obrazów pojawią się przedpremierowo: „Paryż i dziewczyna”, „Kochankowie jednego dnia”, „Po latach”, „Uczciwy człowiek” oraz filmy sezonu: „Dusza i ciało”, „Blask” czy „Morderstwo w hotelu Hilton”.

Filmy na WIOŚNIE FILMÓW pokazywane będą w 8 pasmach:

czytaj dalej na następnej stronie

PROGRAM_wiosnafilmow2018

 

 

Macierzyństwo

Na co masz w życiu wpływ – lista kontrolna

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 kwietnia 2018
Fot. istock/filadendron

Mówią nam, żeby nie przejmować się w życiu rzeczami, na które nie mamy wpływu. Że szkoda na to siły, zdrowia, energii, emocji. Że trzeba skupić się na sobie i na tym, co tu i teraz. Że przyszłość i tak jest niepewna, a przeszłości zmienić już nie można. Co więc nam zostaje, co mamy „w garści”, co możemy kontrolować, zmieniać, usuwać ze swojego życia lub do niego wprowadzać?

Rzeczy, na które masz wpływ:

To, w co wierzysz.

Twoja postawa wobec innych (zawsze!).

Twoje myśli.

Twój punkt widzenia.

To, na ile jesteś uczciwy.

To, jakich przyjaciół sobie wybierasz.

To, jakie książki wybierasz.

To, jak często podejmujesz aktywność fizyczną.

To, co jesz.

To, jakie ryzyko podejmujesz.

To, jak interpretujesz daną sytuację.

To, na ile życzliwy jesteś dla innych.

To, na ile życzliwy jesteś dla samego siebie.

To, jak często mówisz „kocham”.

To, jak często mówisz „dziękuję”.

To, jak wyrażasz swoje emocje.

To, czy potrafisz poprosić o pomoc.

To, czy potrafisz okazać wdzięczność.

To, ile razy uśmiechniesz się w ciągu dnia.

To, ile wysiłku wkładasz w rozwiązanie danego problemu.

To, w jaki sposób wydajesz/inwestujesz pieniądze.

To, ile czasu spędzasz zamartwiając się.

To, jak często wracasz do przeszłości.

To, czy oceniasz czy nie innych ludzi.

To, czy poddajesz się po niepowodzeniu.

To, na ile doceniasz rzeczy, które otrzymałeś w życiu.


Na podstawie: The Gottman Institute

 


Zobacz także

Mark Zuckerberg: Chcę by moje dziecko żyło w lepszym świecie. Twórca Facebooka wita na świecie córkę i przekazuje 99% akcji na wsparcie rozwoju świata

Emocje są jak baloniki… co się stanie, jeśli nadmuchasz je za mocno?

Zaparcia u dziecka – 4 sposoby