Być może do tej pory twoje dziecko było komunikatywne i skore do kompromisów, ale teraz nagle nastąpiła zmiana. Z niepokojem (niepotrzebnie, bo to naturalny etap rozwoju) zauważasz, że syn czy córka zaczynają „pyskować”, odpowiadać ci w niekoniecznie uprzejmy sposób i przewracać oczami ze zniecierpliwienia. Tak, to może być trudne dla rodzica, ale jesteś w stanie nauczyć się odpowiednio zarządzać takimi sytuacjami, aby budować zdrowe relacje ze swoimi dziećmi.
Krok 1: Unikaj odpowiadania tym samym tonem
Oczywiście, czasami trudno jest zachować spokój, gdy dziecko odpowiada ci lekceważąco, ale ważne jest, aby monitorować swoje własne słownictwo i swoją postawę. Powinieneś dawać przykład tego, jak okazywać szacunek. Nie daj się sprowokować.
Jednocześnie nie pozwól dziecku przekraczać pewnych granic . Ustal wytyczne dotyczące oczekiwanego zachowania. Reaguj, gdy usłyszysz takie słowa, jak: „Dobra”, „Odczep się”, „Daj mi spokój”, „Mam to w nosie”. Powiedz dziecku, że tu musi się zatrzymać i daj mu szansę na poprawienie swojego zachowania. Pamiętaj zawsze , by twój wzrok był na wysokości wzroku dziecka gdy do niego mówisz.
Krok 2: Postaraj się zrozumieć problem twojego dziecka
Nigdy nie zapominaj, że twoje dziecko wciąż uczy się kontrolować swoje zachowanie i że czasami nie wie, jak radzić sobie z problemami. To normalne, gdy okazuje brak cierpliwości. Często za takimi reakcjami kryje się złość, frustracja, ból lub strach.
Pamiętaj, aby każdego dnia spędzać co najmniej 15 minut sam na sam z każdym ze swoich dzieci, poświęcając mu swoją skupioną, pozytywną uwagę. Spróbuj zrozumieć jego potrzeby, nadzieje i marzenia.
Krok 3: Powiedz dziecku, że wiesz, że jest zdenerwowane
Psychologowie sugerują używanie zdań typu: „Oj, te słowa brzmią, jakby miały mnie zranić. Musisz być zdenerwowany, jeśli mówisz do mnie w ten sposób ”. Lub: „Chciałabym dowiedzieć się więcej na ten temat, ale nie mogę cię teraz słuchać, bo czuję się atakowana”. Następnie zaproponuj spokojną rozmowę, kiedy tylko dziecko będzie na to gotowe (nie będzie już krzyczeć).
Krok 4: Powiedz dziecku o konsekwencjach i oczekuj szacunku
Dzieci powinny zobaczyć, że „grzeczność” może być dla nich pożyteczna. Twoje dziecko musi wiedzieć, czego się spodziewać za każdym razem, gdy odpowiada ci w niegrzeczny sposób. Możesz także pokazać konsekwencje złego zachowania, dodając dodatkowe obowiązki lub skracając czas spędzony przez dziecko przed telewizorem lub komputerem. Ale nie zapomnij później dotrzymać słowa…
Krok 5: Pozwól dziecku wyrazić swoją opinię
Pamiętaj, jeśli dzieci nie boją się wyrażać własnego zdania, to bardzo dobrze. Ale powinny to robić w „przyjazny” sposób. Powinny też wiedzieć, że mają do tego bezpieczną przestrzeń. Nie przerywaj, kiedy próbują wyjaśnić, co naprawdę myślą.
Posłuchaj i zwróć uwagę na to, jaki mają problem. Bardzo ważne jest okazywanie empatii i zrozumienia, aby twoje dziecko nie uznało Cię za wroga.
Krok 6: Postaraj się zrozumieć
Bądz uważnym obserwatorem – skąd taka postawa? Może twoje dziecko codziennie wraca ze szkoły w złym nastroju? Może jest jakiś klucz do tych niemiłych reakcji, jakaś ważna przyczyna?
Krok 7: Chwal dobre zachowanie
Każdy lubi czuć się doceniony, a twoje dzieci nie są wyjątkiem. Jeśli zauważysz pozytywne zmiany, nie zapomnij przytulić, pochwalić, a nawet podziękować.
Wychowanie nie jest łatwą sprawą, wymaga cierpliwości, konsekwencji, chęci zrozumienia dziecka i okazywania mu szacunku oraz ciepła. Powodzenia!