Go to content

Czy pewności siebie można się nauczyć? Ależ tak! I trzeba

fot. iStock

Jak być pewnym siebie? Jak robią to inni? Jak to się dzieje, że kiedy tobie zasycha w gardle ze stresu i strachu, że sobie nie poradzisz, inni  po prostu idą do przodu, nie zważając na życiowe trudności, ufając we własne umiejętności. A przede wszystkim wierząc w to, że wszystko będzie dobrze. Czy takiej postawy można się nauczyć? Oczywiście, że tak. Wymaga to oczywiście trochę pracy i samozaparcia, ale kiedy cel jest jasno sprecyzowany ścieżka ku niemu zawsze jest mniej wyboista.

7 psychologicznych trików, które pomogą ci zbudować pewność siebie

1. Stań oko w oko ze swoimi lękami

W lęku tkwi ogromna siła. To on ostrzega nas przed różnymi niebezpieczeństwami, chroni, ale jednocześnie hamuje przed podejmowaniem decyzji i zmianami. Bez lęków nasze ciało i umysł nie przetrwałyby tygodnia. Celem naszych lęków jest chronić nas, sprawiać, że jesteśmy bezpieczni. Kiedy jednak lęki zaczynają przejmować nad tobą kontrolę, wpływają na to kim jesteś i kim się stajesz, sprawy idą w złym kierunku. Żeby oswoić lęk, musisz stanąć z nim oko w oko, „przećwiczyć” sytuację, która sprawia, że odczuwasz dyskomfort. Pomyśl o publicznym zabraniu głosu. Na początku myśl o tym, że musisz stanąć przed większym gronem osób i powiedzieć kilka słów napawa cię lękiem, ale kiedy masz już to za sobą, okazuje się zazwyczaj, że nie było tak zle. Kluczem do sukcesu jest konfrontacja i… praktyka. Z czasem każda „trudna sytuacja” stanie się czymś zwykłym. Spróbuj krok po kroku wychodzić ze swojej strefy komfortu.

2. Zdaj sobie sprawę ze swoich mocnych stron i nie zaprzeczaj, że je posiadasz

Nasze mózgi są przystosowane do tego, by przyjmować głównie negatywne wiadomości. Dlatego zamiast na komplementach skupiamy się na krytyce. Ona boli nas o wiele mocniej niż cieszy pochwała z ust największego autorytetu. Nie umiemy przyjmować komplementów i nie wierzymy, że są szczere. Sami jesteśmy swoimi największymi wrogami.

Stwórz listę swoich dobrych stron – takich, które naprawdę są twoim atutem. Pomyśl, jakie cechy twojej osobowości sprawiają, że jesteś lubiany, że jesteś dobrym specjalistą. Zastanów się nad tym, co pozwala ci w życiu stale się rozwijać i iść do przodu.

3. Ustal sobie osiągalne cele

Jeśli stale bujasz w obłokach i wyobrażasz sobie sukcesy, których prawdopodobnie nigdy nie osiągniesz, nie koncentrujesz się na tym, co masz na wyciągnięcie ręki, na tym, co możesz naprawdę zyskać i co jest realne. Zejdź na ziemię i ustal punkty docelowe, które mogą być zrealizowane.

Dzięki temu możesz być prawie „natychmiast” dumny, sukces staje się czymś konkretnym. Rozliczaj się z realizacji swoich małych celów, a będziesz w stanie zobaczyć czy jesteś efektywny.

4. Pomagaj innym

Takie bezinteresowne uczynki wzmacniają nasze poczucie pewności siebie, ale także podbudowują nasze poczucie wartości. Pomagając komuś, podejmując konkretne czynności, uwalniamy stres, jesteśmy „ważni”. Udowadniamy sobie, że się liczymy, że możemy wpłynąć na rzeczywistość, zmienić ją na lepsze.

5. Pracuj nad swoimi słabościami

To, co jest negatywne nie zniknie nagle z twojego życia. Musimy nauczyć się akceptować istnienie negatywnych rzeczy, ale nie dajmy się im dołować, hamować nasz rozwój.

Jeśli ktoś cię krytykuje, wyciągnij z tej krytyki to, co dobre. Zawsze możesz się zmienić.

6. Przestań porównywać

Siebie do innych. Nie wiesz jaką drogę przebyli ci wszyscy ludzie, których tak podziwiasz,  żeby być w punkcie, który osiągnęli i którego im zazdrościsz. Każdy z nas kroczy tą ścieżką indywidualnie, każdy ma inne doświadczenia, inne wsparcie ze strony bliskich. Każdy reprezentuje inną życiową postawę. Najlepiej koncentrować się na sobie, a nie analizować w nieskończoność sukcesy i porażki innych.

7. Staraj się wyglądać na pewnego siebie

To, jak widzisz samego siebie jest ważne. Jeśli czujesz się dobrze w swojej skórze i wiesz, że dobrze wyglądasz, twoja pewność siebie rośnie. Pamiętaj o tym, by przyjmować wyprostowaną postawę. Ćwicz przed lustrem. Załóż ubrania, w których czujesz się komfortowo i które dodają ci odwagi. Ale przede wszystkim – naucz się akceptować to, kim jesteś.