Go to content

Guzki krwawnicze (żylaki odbytu). Wstydliwa przypadłość, której nie należy ignorować

guzki krwawnicze , żylaki odbytu
Fot. iStock/Lars Neumann

Guzki krwawnicze (żylaki odbytu) to kłopotliwa dolegliwość, o której każdy, kogo one dotknęły, chciałby jak najszybciej zapomnieć. Hemoroidy lub guzki krwawnicze, bo tak inaczej nazywamy żylaki odbytu, są jednak dość częstą przypadłością, która dotyka nawet co drugą osobę, w różnym wieku. Najczęściej wstydzimy się przyznać do istnienia problemu i staramy się ignorować nieprzyjemne objawy.

Dopiero, gdy ich obecność zaczyna mocniej dokuczać, zastanawiamy się, co z nimi zrobić.

Guzki krwawnicze (żylaki odbytu) – dokuczliwa przypadłość

Wypełnione krwią guzki krwawnicze są fizjologiczną strukturą odbytu. Jednak gdy dochodzi do ich nadmiernego przekrwienia, prawidłowe guzki powiększają się tworząc hemoroidy. Żylaki odbytu można podejrzewać, gdy podczas oddawania stolca pojawia się krwawienie z odbytu, o wyglądzie świeżej, czerwonej krwi. Zazwyczaj towarzyszy temu uczucie niepełnego wypróżnienia, obecność śluzu, świąd i pieczenie okolic odbytu, odczuwanie dyskomfortu, a nawet dokuczliwy ból.

Pojawienie się hemoroidów może wynikać z przyczyn banalnych, takich jak: zaparcia lub biegunki, siedzący tryb życia, defekt budowy żył czy ciąża. Może być również efektem poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak marskość wątroby czy guzy miednicy małej. Umiejscowienie żylaków sprawia, że o problemie mało kto ma ochotę głośno mówić i rzadko zgłaszamy się do lekarza. Tymczasem w przypadku nasilenia się  problemów należy przyjrzeć się im naprawdę dokładnie. W poważniejszych przypadkach hemoroidy mogą wypadać na zewnątrz, po czym cofać się samoistnie do kanału odbytu. Niekiedy trzeba je odprowadzić ręcznie, a w bardzo zaawansowanych stadiach choroby nie można ich odprowadzić do środka i pozostają na zewnątrz odbytu, powodując ból. Oczywiście nie każdy doprowadza do takiego stanu chorobę, bo o wiele wcześniej można podjąć kroki, które łagodzą przykre objawy. Hemoroidy można wyczuć palcem podczas badania przez odbyt, można również stwierdzić je w trakcie badania specjalnym wziernikiem, np. podczas rektoskopii czy kolonoskopii.

Zobacz również: Boli, piecze, a na papierze toaletowym widać ślady krwi? Hemoroidy trzeba leczyć – im wcześniej, tym lepie

Hemoroidy warto leczyć

Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku pierwszej fazy tworzenia się hemoroidów zaleca się kąpiele w naparze z kory dębu lub okłady z pokruszonego lodu, gdy dokucza ból i dyskomfort. Stosuje się także czopki oraz kremy działające przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbólowo. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić stosowanie antybiotyków czy glikokortykosteroidów. Dobrze jest wprowadzić dietę bogatą w błonnik, przyjmować odpowiednią ilość płynów, aby zapobiegać zaparciom, które sprzyjają hemoroidom. Należy unikać pokarmów zapierających, takich jak mocna kawa i czekolada.

Gdy hemoroidy nawracają i ich przebieg jest bardziej uporczywy, można założyć gumową opaskę na nie, aby odciąć dopływ krwi. Można zastosować skleroterapię, czyli wstrzyknięcie środków chemicznych zamykających dopływ krwi do hemoroidów, aby obumarły. Polecany jest także laser lub krioterapia, czyli koagulacja żylaków odbytu zimnem. W przypadkach bardzo poważnych można hemoroidy wyciąć, jednak jest to bolesne i związane z większym ryzykiem pojawienia się powikłań.

Nie zawsze da się zapobiec wystąpieniu żylaków odbytu, ale bogata w błonnik i wodę dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna – lekkie ćwiczenia, spacer – również są pomocne w zapobieganiu i leczeniu hemoroidów.


źródło:  gastrologia.mp.pl, www.medonet.pl