Zdrowie

Guzki krwawnicze (żylaki odbytu). Wstydliwa przypadłość, której nie należy ignorować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 listopada 2018
guzki krwawnicze , żylaki odbytu
Fot. iStock/Lars Neumann
 

Guzki krwawnicze (żylaki odbytu) to kłopotliwa dolegliwość, o której każdy, kogo one dotknęły, chciałby jak najszybciej zapomnieć. Hemoroidy lub guzki krwawnicze, bo tak inaczej nazywamy żylaki odbytu, są jednak dość częstą przypadłością, która dotyka nawet co drugą osobę, w różnym wieku. Najczęściej wstydzimy się przyznać do istnienia problemu i staramy się ignorować nieprzyjemne objawy.

Dopiero, gdy ich obecność zaczyna mocniej dokuczać, zastanawiamy się, co z nimi zrobić.

Guzki krwawnicze (żylaki odbytu) – dokuczliwa przypadłość

Wypełnione krwią guzki krwawnicze są fizjologiczną strukturą odbytu. Jednak gdy dochodzi do ich nadmiernego przekrwienia, prawidłowe guzki powiększają się tworząc hemoroidy. Żylaki odbytu można podejrzewać, gdy podczas oddawania stolca pojawia się krwawienie z odbytu, o wyglądzie świeżej, czerwonej krwi. Zazwyczaj towarzyszy temu uczucie niepełnego wypróżnienia, obecność śluzu, świąd i pieczenie okolic odbytu, odczuwanie dyskomfortu, a nawet dokuczliwy ból.

Pojawienie się hemoroidów może wynikać z przyczyn banalnych, takich jak: zaparcia lub biegunki, siedzący tryb życia, defekt budowy żył czy ciąża. Może być również efektem poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak marskość wątroby czy guzy miednicy małej. Umiejscowienie żylaków sprawia, że o problemie mało kto ma ochotę głośno mówić i rzadko zgłaszamy się do lekarza. Tymczasem w przypadku nasilenia się  problemów należy przyjrzeć się im naprawdę dokładnie. W poważniejszych przypadkach hemoroidy mogą wypadać na zewnątrz, po czym cofać się samoistnie do kanału odbytu. Niekiedy trzeba je odprowadzić ręcznie, a w bardzo zaawansowanych stadiach choroby nie można ich odprowadzić do środka i pozostają na zewnątrz odbytu, powodując ból. Oczywiście nie każdy doprowadza do takiego stanu chorobę, bo o wiele wcześniej można podjąć kroki, które łagodzą przykre objawy. Hemoroidy można wyczuć palcem podczas badania przez odbyt, można również stwierdzić je w trakcie badania specjalnym wziernikiem, np. podczas rektoskopii czy kolonoskopii.

Zobacz również: Boli, piecze, a na papierze toaletowym widać ślady krwi? Hemoroidy trzeba leczyć – im wcześniej, tym lepie

Hemoroidy warto leczyć

Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku pierwszej fazy tworzenia się hemoroidów zaleca się kąpiele w naparze z kory dębu lub okłady z pokruszonego lodu, gdy dokucza ból i dyskomfort. Stosuje się także czopki oraz kremy działające przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbólowo. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić stosowanie antybiotyków czy glikokortykosteroidów. Dobrze jest wprowadzić dietę bogatą w błonnik, przyjmować odpowiednią ilość płynów, aby zapobiegać zaparciom, które sprzyjają hemoroidom. Należy unikać pokarmów zapierających, takich jak mocna kawa i czekolada.

Gdy hemoroidy nawracają i ich przebieg jest bardziej uporczywy, można założyć gumową opaskę na nie, aby odciąć dopływ krwi. Można zastosować skleroterapię, czyli wstrzyknięcie środków chemicznych zamykających dopływ krwi do hemoroidów, aby obumarły. Polecany jest także laser lub krioterapia, czyli koagulacja żylaków odbytu zimnem. W przypadkach bardzo poważnych można hemoroidy wyciąć, jednak jest to bolesne i związane z większym ryzykiem pojawienia się powikłań.

Nie zawsze da się zapobiec wystąpieniu żylaków odbytu, ale bogata w błonnik i wodę dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna – lekkie ćwiczenia, spacer – również są pomocne w zapobieganiu i leczeniu hemoroidów.


źródło:  gastrologia.mp.pl, www.medonet.pl 

Zdrowie

Kobieta socjopatka? Tak, takie też spotykamy, często są naszymi przyjaciółkami, koleżankami. Uważajcie na ich sztuczki

Redakcja
Redakcja
8 listopada 2018
Fot. iStock/domoyega
 

Socjopaci mają tendencję do braku empatii, nie dbają o reguły czy normy społeczne i chętnie wykorzystują ludzi dla własnych korzyści. To już wszystko wiemy, ale zazwyczaj o socjopatach mówi się w kontekście mężczyzn i toksycznych związków, jakie z nimi tworzymy. Jednak osobowość socjopatyczna nie jest przypisana jedynie facetom, nie zna podziału na płci, dotyczy tak samo kobiet. Nie jest łatwo zauważyć socjopatę w ogóle, a co dopiero socjopatę – kobietę. Warto się jednak rozejrzeć, czy nie jesteśmy uwikłane w toksyczną relację ze znajomą, koleżanką z pracy, a może przyjaciółką.

Kilka cech charakterystycznych dla socjopatycznych kobiet

Psucie reputacji

Kobiety chcąc wykorzystać innych do własnych celów, uciekają się do agresji interpersonalnej, takiej jak manipulacja lub emocjonalna taktyka. Kobieta-socjopatka może zrobić wiele, by podważyć twoją wiarygodność. Może zaszkodzić twojej reputacji plotkami, oszczerstwami, niszczyć relacje z innymi. Oczywiście tobie będzie mówić, że to nie było celowe, że ktoś źle ją zrozumiał, przekręcił jej słowa.

Przekręcanie faktów na swoją korzyść

Jeśli masz do czynienia z kobietą, która ma tendencje socjopatyczne, może ona mieć nawyk ukrywania kluczowych informacji, by nie tracić kontroli nad tobą czy sytuacją. Przekręca słowa, manipuluje faktami, by dostosować rzeczywistość do swoich potrzeb. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo subtelny sposób na oszukiwanie i kontrolowanie. Ze względu na stereotyp, łatwiej nam uwierzyć, że kobieta kłamie pomijając pewne fakty, by ochronić nas przed zranieniem, niż by nami manipulować.

Bombardowanie miłością

Masz wśród swoich znajomych przyjaciółkę, która mówi, że jesteś dla niej najważniejsza, że bez ciebie nie wyobrażą sobie życia, że wiele jej dałaś, ona dużo tobie zawdzięcza? I choć na początku jest ci miło, to jednak po czasie czujesz się trochę nieswojo. Kobiet socjopatki komplementami, miłymi słowami, przekonują nas, że są przyjacielskie, że chcą z nami nawiązać więź, a kiedy ulegamy temu, stajemy się łatwym celem. Zresztą rzadko kiedy przychodzi nam do głowy, ze wszystkie te miłe rzeczy, które słyszymy mają na celu jedynie manipulację, jesteśmy zdecydowanie bardziej ostrożne w stosunku do mężczyzn prawiących nam komplementy.

Zgrywanie uroczych

Nie jest tajemnicą, że socjopaci używają uroku jako jednego ze sposobów manipulowania ludźmi. Kobietom ten urok przychodzi znacznie łatwiej, naturalniej, dlatego często nie wzbudzają naszych podejrzeń. Pamiętaj jednak, że jeśli masz do czynienia z socjopatą, jego życzliwość zawsze służy jakimś celom. Postrzegamy kobiety jako łagodniejsze, więc z jej uroczą naturą nie wiążemy złych intencji.

Okazywanie troski

Czy wiecie, że kobiety są dobrymi przywódcami sekt, ponieważ potrafią się ukryć za troską, chęcią niesienia pomocy. Doskonale wiedzą, jak oszukać swoje ofiary fałszywym podziwem, zachętą, życzliwością i właśnie troską. W ten sposób uzależniają nas od siebie, zawsze są pod ręką, kiedy potrzebujemy pomocy, wysłuchają, przytulą, poklepią po ramieniu, ale to wszystko jest do czasu, nie robią tego bezinteresownie.

Odgrywanie ofiary

Kobieta – socjopatka jest jak kameleon. Kiedy musi być urocza – jest taka, jeśli musi zagrać ofiarę – nie ma z tym problemu. Czasami zastanawiasz się, co takiego zrobiłaś, że ona czuje się tak zraniona albo co takiego zrobili jej inni, że tak cierpi. Uważaj, nie daj się nabrać na te triki i wciągnąć w jej gierki, bo trudno ci się będzie uwolnić i w tej relacji zawsze będziesz mieć poczucie winy za złe samopoczucie, emocje socjopatycznej kobiety.


Zdrowie

10 wskazówek na idealną kąpiel i dobre samopoczucie wg. Kneipp®

Redakcja
Redakcja
8 listopada 2018
Fot. iStock / RossHelen

Tylko ten, kto regularnie znajduje czas na „wyłączenie się“, na głęboki relaks i delektowanie się wszystkimi zmysłami, potrafi odnaleźć harmonijny rytm życia, który Sebastian Kneipp ponad 127 lat temu określił mianem „zasad uporządkowanego życia“. Sebastian Kneipp określał zrównoważenie duchowe jako „porządek“ w swojej koncepcji na życie. Dziś potrzebujemy takiej równowagi, abyśmy mogli wydajnie pracować i być szczęśliwymi, jedną z metod jest dobroczynna kąpiel.

Większość z nas nie ma czasu na co dzień na relaks w wannie. Zadowalamy się szybkim prysznicem. Tymczasem aromatyczna kąpiel odpręża i zmywa całodzienny stres, a odpowiednio przygotowane kąpiele mają zbawienny wpływ na skórę i samopoczucie.

A jak to zrobić – nalej do wanny wody o temperaturze 36 a 38 stopni, dodaj ulubiony dodatek do kąpieli. Może to być aromatyczna esencja do kąpieli, pielęgnujący olejek, płyn czy też kryształki, zapal kilka świeczek, możesz poczytać dobrą książkę, czy ulubiony magazyn. Warto, więc zaplanować w tygodniu chociaż jeden wieczór, w którym wygospodarujemy 20-30 minut na kąpiel z aromatycznymi dodatkami.

Już sama myśl o tym, że wieczorem czekają nas relaksujące chwile w wannie, może znacząco podnieść jakość naszego dnia, a wieczorową porą zapewnić spokojny, zdrowy sen.

Kneipp® Aromatyczny płyn pielęgnujący do kąpieli Na Dobranoc
zaw. 400 ml, cena: 14,99 zł

Kneipp®  Aromatyczny płyn pielęgnujący do kąpieli Na Dobranoc pozwala na moment odprężenia. Naturalny lawendowy olejek eteryczny i ekstrakt waniliowy roztaczają delikatnie harmonizujący zapach, który pobudza do marzeń i nastraja do odprężającego snu. Olejek z wiesiołka natłuszcza i chroni skórę przed wysuszeniem. Lawendowa kąpiel pięknie uspokaja i rozluźnia przed snem. Dostępny w sieciach drogeryjnych: Hebe, Rossmann, Super-Pharm.

Linię uzupełniają Przytulna kąpiel na bazie naturalnych olejków eterycznych  z imbiru o kardamonu oraz Radosna chwila relaksu na bazie naturalnych olejków z czerwonego maku i konopi.

Kneipp® Esencja do kąpieli Głęboki odpoczynek
poj. 100 ml, cena: 19,99 zł

z naturalnym olejkiem eterycznym paczuli i egzotycznym ekstraktem drzewa sandałowego przyjemnie pielęgnuje i wspiera głęboki odpoczynek. Paczula odpręża i pomaga utrzymać wewnętrzny spokój, a drzewo sandałowe wyzwala uczucie odprężenia. W połączeniu z kojącym działaniem ciepłej wody olejki eteryczne roztaczają swój naturalny aromat zapewniając głęboki odpoczynek*. Dostępny w sieciach drogeryjnych: Hebe, Rossmann, Super-Pharm.

Linię uzupełniają nowości Kneipp Na zimną porę roku z Eukaliptusem i Kamforą oraz Prowansalskie sny lawendowe.

Kneipp® Olejek do kąpieli Tajemnica piękna
poj. 20 ml, cena 5,99 zł

Skóra po zanurzeniu w kąpieli staje się miękka i gładka za sprawą drogocennego oraz szlachetnego olejku arganowego, bogatego w witaminę E i kwasy omega. Pielęgnację oraz wzmacnianie bariery ochronnej zapewnia olejek marula. Z kolei olejek z rącznika (olej rycynowy) natłuszcza skórę, a więc pomaga w walce z jednym z najczęściej występujących problemów, jej niedostatecznym nawilżeniem. Olejek do kąpieli Tajemnica piękna zawiera także oliwę z oliwek o działaniu regenerującym. Dostępny w drogeriach: Rossmann. Linię uzupełnia olejek do kąpieli i do ciała Kwiat migdała Jedwabna skóra na bazie naturalnego olejku migdałowego.

Zapomnij o czasie i odpocznij od trudu dnia codziennego. Po ciepłej kąpieli człowiek czuje się jak nowo narodzony. Aby kąpiel była dobroczynna i stała się przyjemnością dla wszystkich zmysłów, i aby ciepła woda mogła zadziałać, należy przestrzegać kilku prostych wskazówek:

  1. Przygotowanie łazienki

Dzień powszedni trzeba zostawić przed drzwiami łazienki. Kilkoma drobnymi szczegółami, jak np. świeczki, muszelki, rozluźniająca muzyka, można zamienić swoją łazienkę w domowe Spa.

  1. Oświetlenie

W łazience powinno być przyjemne, jasne i ciepłe światło. Za pomocą blasku świec można wyczarować zmysłową i relaksującą atmosferę.

  1. Temperatura wody

Nie należy kąpać się w zbyt ciepłej wodzie, ponieważ im jest ona cieplejsza, tym więcej nawilżenia traci skóra. Poza tym zbyt ciepła woda niepotrzebnie obciąża serce i układ krążenia. Idealna temperatura wody do kąpieli to 36-38° C.

  1. Rozluźnienie

Na kąpiel trzeba zarezerwować wystarczająco dużo czasu dla siebie. Ułóż się wygodnie stosując do tego celu np. specjalną poduszkę do wanny, na której można ułożyć głowę tak, aby nasz kark i ramiona mogły się rozluźnić. Ważne jest, aby do wanny nie wchodzić z pełnym żołądkiem. Tylko w ten sposób można się w pełni zrelaksować i myślami wyruszyć w spokojną podróż.

  1. Pora kąpieli

Wieczór jest najlepszą porą na relaksujące kąpiele, ponieważ powodują one senność i przygotowują do snu pełnego wypoczynku. Poza tym nasz zmysł powonienia wieczorem jest bardziej wyczulony niż rano. W ten sposób możemy lepiej wchłonąć aromaty zapachowe olejków eterycznych, np. działającej odprężająco lawendy czy melisy.

  1. Czas kąpieli

Optymalny czas kąpieli wynosi 15 – 20 minut (minimum 5 minut). Organizm potrzebuje tego czasu, aby wchłonąć ciepło wody i substancje czynne dodatków do kąpieli. Zbyt długa kąpiel obciąża skórę i układ krwionośny tak samo, jak kąpiel za ciepła.

  1. Dodatki do kąpieli

Możemy wzmocnić dobroczynne działanie kąpieli poprzez dodatki do kąpieli na bazie wysokowartościowych olejków naturalnych. Olejki natłuszczające, jak np. olejek z kwiatów migdała czy olejek makadamia, pielęgnują skórę. Olejki eteryczne mogą działać na różne sposoby, od działania rozluźniającego (melisa) do pobudzającego (rozmaryn).Po kąpieli z dodatkiem olejków natłuszczających dobrze jest delikatnie wmasować cienką warstwę olejku, która pozostała na naszej wilgotnej jeszcze skórze. Po tym zabiegu należy osuszyć ciało lekko przykładając ręcznik do skóry (nie należy wcierać) W ten sposób wartościowe olejki roślinne mogą jeszcze lepiej rozpieszczać skórę swoim dobroczynnym działaniem.

  1. Wypoczynek

Można przedłużyć relaks ciała i duszy. Po kąpieli w wannie zalecamy pół godziny odpoczynku. W ten sposób przyjemne efekty ciepłej wody mogą optymalnie działać. Ułóż się wygodnie na sofie pod swoim ulubionym kocem i przedłuż przyjemność ciepłej kąpieli. Efekt rozluźniający można w łatwy sposób wzmocnić, np. jeśli posłuchamy cichej, łagodnej muzyki lub przeczytamy kilka stron książki.

  1. Temperatura otoczenia

Jeżeli chcemy, aby przyjemny efekt ciepłej kąpieli utrzymał się dłużej, zadbajmy o to, żeby w łazience panowała temperatura od 25 do 30° C. Również w pomieszczeniu, w którym będziemy przebywać po kąpieli, powinno być przyjemnie ciepło. Przygotuj sobie puszyste ręczniki i miękki szlafrok, które w czasie kąpieli możemy ogrzać na kaloryferze i okryć się nimi po kąpieli.

  1. Dla zahartowanych

Kąpiel można zakończyć ciepło-zimnym natryskiem wg Sebastiana Kneippa. W terapii Kneippa zasadnicza funkcja wody to wywoływanie bardzo szybkiej i efektywnej zmiany temperatury poszczególnych części ciała, jak np. skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Regularne natryski raz zimną, raz ciepłą wodą ujędrniają skórę, pobudzają krążenie i wzmacniają system immunologiczny. Tego typu zabiegi rozpoczyna się od natrysków ciepłą wodą, a kończy zawsze zimną.

*Badania naukowe Instytutu Psychofizjologii Stosowanej Sp. z o.o. potwierdzają intensywne działanie odprężające kąpieli.

Więcej informacji na: www.kneipp.pl, blog: http://swiatkneippa.com/

instagram: @KneippPolska


Artykuł powstał we współpracy z Kneipp


Zobacz także

sposoby na zakwasy

Sprawdzone sposoby na zakwasy

Po latach walki mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jestem szczęśliwym człowiekiem! Przypomnę wam kawałek mojej historii…

To nie tylko stres lub gorączka. Pot wiele mówi o twoim zdrowiu